Odlazak u Australiju-opšta diskusija

Ajde nemojte se svadjati, nije lepo.
Sta sad to otvoreno vredjanje govori?
Evo ja cu priznati svoju istinu. Retardi su me oterali iz zemlje, jer su neumorni u penjanju na pristojne ljude. Sad sam video da je uvaj super uredjeni sistem isto tako oblikovan. Plus sad su vec postavljeni iznad mene, pa ne mora da se penju po meni, vec im je dovoljno da me gadjaju odozgo.

U zivotu me niko pametan nije nazvao glupim, ali redovno dobijam komplimente od gluperdi, dok sam bio mladji borio sam se protiv toga, a onda sam prihvatio da u takvom svetu zivimo. Cak sam jednom isao da se izmerim na onaj iq, da vidim da nisam stvarno glupav ko noc. :D Oni samo tako znaju da se brane od nepoznatog, napadanjem, glasnoscu i brojnoscu. Kad sam u nekom novom drustvu, trudim se da se ne ponasam previse inteligentno, da nekog ne uvredim. I na ovom forumu je bilo pametnih ljudi, ali malo po malo vecina je napustila... Nisu svi, nemoj da se neko uvredi :)

To o pameti, a za bolest priznajem, vlasnik sam odredjenih bolesti, jedna od njih me jos drzi na ovom forumu, druga mi drzi saosecajnost za druge ljude (ljude koji nisu ja, jelda), a ima i jedna koja mi ne dozvoljava da dozvolim da mi bilo ko govori sta cu da mislim, bio to propali komunizam ili napredovani globalisticki korporacijski kapitalizam.

Ravel, ja volim ovog Miroslava, ali on se vec unapred odlucio da je taj tvoj zubar kreten, tako da ne znam hoce li ti prijati da ti on to sad i dokazuje. Meni je drago sto sam te upoznao, ali previse si ti fina za ovaj forum :). Posalji mi pp nekad, pisi mi kakav je zivot u Brizbejnu, pogotovo kako podnosis vlaznost i vrucinu, kakve su muve komarci i paukovi, jer hocu da se selim iz Melburna, a jos nisam odlucio gde bih.
 
Evo sad i ovaj poceo sa pp-om. Mislim da je dobro da iznesemo ovde svoja iskustva i zapazanja, bez obzira sta ko mislio o tome. Ljudi koji ozbiljno razmisljaju da se sele u Oz (a bogami i mnogi koji su vec u Ozu) ce sigurno iscitati sve sto nadju, a narocito arhive nasih foruma (e.g. elitesecurity, b92, krsta...) gdje se mogu naci informacije koje su dokumentovane samo tu i inace se ne mogu naci na netu (ili bilo gdje drugo). Vinetu i slicni (a bilo ih je i ovde i na drugim forumima) zele da miniraju bas tu razmjenu informacija. Ko zna mozda im je to pos'o ili im sluzba diktira politicku korektnost ili ih pece savjest zbog neceg pa ovde peru ruke. Nije ni bitno.
 
Poslednja izmena:
Kao prvo, hvala momci za razumjevanje:)!
Kao sto rekoh prije a to sam i Miroslavu u pp napisala, migrantskih prica i iskustava je toliko koliko i migranata. Dva sa istom profesijom i sa istim iskustvom ce imati dvije razlicite price. Ali sto rece Tree da me neko naziva bolesnikom i da ne zna da me saslusa bez brzih zakljucaka, eeee, to ne mogu.
Ukratko moja prica, ja sam svoju nostrifikaciju i polaganje IELTS-a morala 2X odradjivati, jednom prije dolaska u AUS ( za migraciju) i jednom po dolasku ( kad sam pocela da trazim posao). Sve sam to odradila da bi mi na kraju bilo receno da cu zbog mog akcenta tesko dobiti stalan posao u skoli, mozda jedino u kakvoj "rural area". A i u takvim skolama moras biti spreman da predajes od matematike, engleskog i itd., bez obzira da li si to studirao ili ne. Jedna koleginica iz Francuske je odustala od trazenja "permanent position" i sad je supply teacher iliti ucitelj na poziv, zovu te ujutru u 7, dodji u tu i tu skolu, predavaces taj dan recimo matematiku ( ona je inace u Francuskoj bila prof.istorije).
Da li je ok obrazovni sistem..prepustam svakom pojedincu da zakljuci.
 
:D Zajebavaš nezaposlenog elektrotehničara i kompjuter inženjera sram te bilo. Bolje mi objasni kako da se zaposlim u ajtiju bez radnog iskustva. Ovaj skeč me podsetio i na dva prošlonedeljna razgovora za posao, trebalo bi da prepričam ovde ako se setim, poučno je...

Pa kompjuteras, pazi da ti kazem... neprovjereni izvori tvrde da je u Ozu svaki treci cv laznjak. Iz mog iskustva, oni sto ulete na pozicije preko stele (a to je nekih 80% svih zaposlenih) i nemaju cv. Znaci, stvar je vrlo jednostavna, easy-peasy-lemon-squeezy, tj. koristi kreativnost i/ili networking. Ima jos jedna opcija, a to je da se (usko) specijalizujes za nesto (kao sto sam ja uradio) pa da nadjes posao preko oglasa (opet ja), al to ne preporucujem (licno iskustvo) jer ces da radis za trojicu bez ikakvih izgleda za napredak i razvoj.
 
E, moj Tree, sta da ti pricam, sve znas:D. Drago mi je da nisam "poslednji Mohikanac";):cmok:!
Sto se Brizbejna tice, vrucina je ok, ali vlaznost je ta koja ubija, pa i kad je "samo" 26C, 'ocu da crknem. Sa raznoraznim zivotinjkama nisam imala nekih problema, sem komaraca, e, ti me nesto bas vole, pa me nadju i tamo gdje svi tvrde da ih nema :).
Nego, pricaj ti meni kako je u Melburnu? Kakav je kulturni zivot? Ja sam bila samo u Sidneju i to na kratko, pa sam i to na kratko samo zakljucila da je dosta skuplje a i razdaljine su vece od tacke A do tacke B :). Zato sad zasad ne dolazi u obzir da se selimo. Jedan moj student australac iz Perta ( accountant) je poslije 10 godina u Brizbejnu zakljucio da nije vise onako kako je bilo i da se seli u Melburn. Mislio je cak i u Kanadu, al' kaze da je malo prestar za takvu selidbu.
 
Kao prvo, hvala momci za razumjevanje:)!
Kao sto rekoh prije a to sam i Miroslavu u pp napisala, migrantskih prica i iskustava je toliko koliko i migranata. Dva sa istom profesijom i sa istim iskustvom ce imati dvije razlicite price. Ali sto rece Tree da me neko naziva bolesnikom i da ne zna da me saslusa bez brzih zakljucaka, eeee, to ne mogu.
Ukratko moja prica, ja sam svoju nostrifikaciju i polaganje IELTS-a morala 2X odradjivati, jednom prije dolaska u AUS ( za migraciju) i jednom po dolasku ( kad sam pocela da trazim posao). Sve sam to odradila da bi mi na kraju bilo receno da cu zbog mog akcenta tesko dobiti stalan posao u skoli, mozda jedino u kakvoj "rural area". A i u takvim skolama moras biti spreman da predajes od matematike, engleskog i itd., bez obzira da li si to studirao ili ne. Jedna koleginica iz Francuske je odustala od trazenja "permanent position" i sad je supply teacher iliti ucitelj na poziv, zovu te ujutru u 7, dodji u tu i tu skolu, predavaces taj dan recimo matematiku ( ona je inace u Francuskoj bila prof.istorije).
Da li je ok obrazovni sistem..prepustam svakom pojedincu da zakljuci.

U IT-u takodje imaju tendenciju da te transformisu u jack-of-all-trades sa idejom smanjivanja troskova. To ne samo da ubija kvalitet servisa, vec ima jako lose posljedice po mentalno zdravlje i opsti kvalitet zivota radnika, npr. demotivacija kao posljedica angazmana na necemu za sta se smatramo nekompetentnim. Sto se tice dodatnog polaganja ispita... ja sam u nekoliko godina (5+) provedenih u Ozu polozio IELTS academic, 12 industrijskih ispita (to stay afloat), 24 undergrad i sad radim jos 8 postgrad (ovo mi je strateska diferencijacija). Inace 10+ godina iskustva u IT i diploma iz IT + IT sertifikati i odlican engleski (doduse sa akcentom) mi nisu mnogo pomogli. Prijavim se na oglas i ljudi me pozovu (obicno agencija). Kazu evo hoce da te intervjuisu, ali hoce i da te testiraju. Jednom sam uradio test koji je trajao 2,5 sata i totalno ga razvalio. Dobio sam posao i bio ubjedjen da cu da radim u timu strucnih ljudi koji su zaposleni na isti nacin, tj. uradili i razvalili test. Heh, silly rabbit, dodjem na posao, kad tamo likovi ne znaju ni terminologiju, tj. ne mozes komunicirati s njima, a rade sa mnom u timu. Takav tretman se u Ozu zove diskriminacija i zvanicno je ilegalan, mada dopusten u privatnom sektoru, a realna je pojava i u javnom. To je bio prvi i posljednji put da sam radio test kao dio intervjua. Zadnji put su mi trazili da radim cetverosatni test, i kada sam odbio, onda su me ponovo zvali i nudili da ga prepolove u 2+2 sata sa pauzom. Ovo ja naravno komuniciram sa agentom, i pitam ga da li su i ti sto traze od mene da polazem test takodje radili test? On naravno "objasni" da nije u poziciji da tako nesto pita klijenta, a ja mu kazem pa ok, ajd zdravo. Inace agent za zaposljavanje je trgovac, poslodavac je klijent (musterija), a kandidat/radnik je roba i tako te i tretiraju. Zato je jako proporucljivo da se posao trazi direktno. Ja sam trenutni posao nasao direktno i do sad mi je ovo najbolje (opste) iskustvo, a i plata je 30% veca od najvece koju sam imao na poslovima koje sam nalazio preko agencija. Ja sam poslije toliko godina na tzv. "casual" ugovoru (1 day notice period) i davno sam prestao da trazim stalan posao. Sad samo brojim dane do kraja skole, a onda aufidersen.
 
Poslednja izmena:
Ono sto je tesko opisati i objasniti je kolicina i intenzitet stresa koji ovo iskustvo donosi. E sad, kakve to veze ima sa bilo cim mozete saznati ako proguglate kako (hronicni) stres (hronicno) inhibira imuni sistem i kako to definise nase zdravlje, mentalne sposobnosti i sudbinu uopste. Vrlo bitna stvar!
 
Pa za nas koji odmah nadjemo posao nakon dolaska, stresa uopste i nema. Cak sta vishe, suvishe se opusteno zivi da covjek mora ponekad da se malo prene, inache pada u nekakvu letargiju cekajuci vikend i super raspolozenje petkom i katastrofalno ponedeljkom ujutru.
Ravel, potpuno razumijem tvoje ocajno stanje. Moja je supruga nastavnik u srednjoj skoli. Trebalo joj je 5 godina da sredi sve kvalifikacije i nadje stalan posao koji joj se svidja. Jbg, ne mozes da dodjes iz pic... materine i odma udjes u ucionicu. Takva su pravila, uz zubare, ljekare i psihijatre najteza prekvalifikacija.
 
Ja sam poceo raditi treci ponedeljak po slijetanju i to svoj posao (IT, 3rd level support). Medjutim, taj posao koji nadjes po dolasku je dno dna (uslovi rada, lokacija, okruzenje, plata, beneficije, prilike za napredovanje, status i profil firme itd.) i sumnjam da je tako samo u IT, i ja eto nisam prihvatio da ostanem na tome i da utonem u Australijsku letargiju i cekam petak da se izduvam sa pivama. Znaci, razliciti ljudi, razlicite percepcije, razliciti standardi, razlicite potrebe itd. Svi smo mi u pravu, nema jedne istine ili pravog vidjenja stvari. Moji ciljevi dolaska su ocigledno razliciti od tvojih, tako da je besmisleno porediti moje vidjenje stvari sa tvojim. Oba su okay, iako su razlicita. Bitno je sve to dokumentovati pa ko voli nek konzumira, a ko ne voli nek preskoci.
 
Zbog cega mislis da su uslovi na pocetko losi? Ako je 50-60 k za manje od 40 sati nedjeljno losa pocetnicka plata, onda si ti druskane malo neskroman momak.
Eto znam jednog IT-jevca iz Srbije, prica tarzanski engleski, pocetnicka plata 80k. Znam elektro inzenjere isto tako. Gradjevina na zalost manje ali poslije 3 godine mozes da dobiejs licencu i radis kao privatni konsultant sto je ubjedljivo najbolji posao po nekom mom vidjenju stvari.
Doci sa porodicom i zivjeti sa jednom platom jeste zajebano ali je i to opet bolje od balkanskih 1000 eura mjesecno koje 90% ljudi moze samo da sanja.

Nostalgija, razliciti mentaliteti i navike ne treba mjesati sa ovim poslovnim dijelom emigrantske price.
 
Pa kao neko sa inzenjerskom diplomom mogao bi da dodas neke parametre za poredjenje jer drugacije ne znam sta to znaci 50-60k je ovo ili ono. Ti, kao i neki drugi ovde, iznosis svoj stav i nista vise, a ja pokusavam da uporedim stvari i docaram kako sve to izgleda u kontekstu zivota i kako se moze uporediti sa uvidom u situaciju iz ugla nekog ko nije u Ozu vec bistri po netu, a ne kako ja to vidim. Neko ko je izvucen iz konc logora i doveden ovde sigurno nece kukati, a neko ko je dosta ulozio i zrtvovao da bi dosao i nije hepi valjda ima pravo da se izjasni tako. Obje ove osobe su u pravu, i ne bi poredio njihove situacije. Malo sam otisao u krajnost, al eto.

Po licnom iskustvu, vremenom dobijes bolju platu, al sanse za napredovanje jednostavno ne postoje. To se ne mjenja ni sa stazom ni sa dodatnim obrazovanjem. Siguran sam da mnogi ljudi to ne znaju jer nema sanse da to mozes skontati bez da prozivis. Recimo, meni je to bitno. Nisam dosao ovde gladan, pa da kazem e sad sam sit sve je ok.

Ti bi mnogo vise doprineo diskusiji kad bi nam objasnio sa koliko si startao, a sa koliko je startao neko slican tebi a ko je odavde, jesi li nasao posao preko oglasa ili veze, jel imas sanse za napredovanje i kako to ide u gradjevini, jel te saltaju po smjenama i terenu a kako lokalce i frendove, jel ti uvaljuju da radis stvari koje nisu bas cool (ili 'smart') i koje oni nece, kako je sa drugim imigrantima na poslu, ima li ih uopste, jel se druzite sa Ozijima, jel mozes povesti inteligantan razgovor sa kolegama na poslu, jesu li kolege obrazovane i kako se njihovo znanje poredi sa tvojim, gdje i sta si zavrsio i kako to kotira ovde i kako se moze uporediti sa njihovom edukacijom. Eto, malo konstruktivnih prijedloga.

Ako te hebe disonancija, onda sta da ti kazem, pici kao i dosad.
 
Poslednja izmena:
Pre svega, hvala svima na lepim rečima :rumenko:.

Oko zubara... Tree je delimično u pravu, no ne mislim baš da je kreten, ali... Znam lično ljude koji su otišli u vreme SFRJ u Australiju i već dugo pričaju kako im nedostaje zemlja, prijatelji, opušten život isl. Ono što ti i takvi ne shvataju da SFRJ i takvog života ovde više NEMA. Nisam živeo van Srbije, ali iz priča ljudi koje poznajem po drugim ex republikama vidim da je isto: razuzdani kapitalizam, dog eat dog situacija, gde se ljudi trude da te prvi prevare da ti ne bi prevario njih. Što se tiče povratka, pa rada sa strancima, lepo, to je sjajan način da se dobro živi ovde. Zarađuješ nadprosečno, a nekretnine, hrana i usluge jeftini. Usput si već došao sa dosta novca, pa ti nije potrebno mnogo da ne budeš na gubitku. Dok ti ne zatreba inspekcija, sud, policija, lekar, ... A onda shvatiš zašto ljudi odlaze odavde. Nisu samo pare problem. Imate mojih prvih 40 razloga za odlazak još uvek na prvoj strani foruma.

Oko Australije: nisam otišao, pa samo ovako sa strane mogu da pričam sa vama, nadam se da ne zamerate :). No, već sam na svojoj koži osetio administraciju, tokom procesa priznavanja diplome i radnog iskustva kod Engineers Australia. Da se ne ponavljam, dosta sam već pisao o teškoćama oko načina overe dokumenata, plaćanja, prolongiranja roka i na kraju nepotpunog priznavanja radnog iskustva. Jedno me teši: iz priče Moracikus-a i drugih inženjera koje poznajem, čini se da su oni mnogo zadovoljniji od IT-jevaca, pa mi se možda i posreći. Kako god, pisao sam već o tome koliko i u kojim uslovima radim ovde i teško da može da mi bude lošije nego ovde, čak i ako ne završim u struci.

P.S. Psihološki gledano, nije mi previše čudno vaše nezadovoljstvo. Da ste hteli da se mirite sa raznim glupostima, ne biste ni otišli sa ovih prostora. I sad kad vidite slične stvari i tamo gde ste se nadali boljem ne možete biti radosni.
 
Poslednja izmena:
Pa kao neko sa inzenjerskom diplomom mogao bi da dodas neke parametre za poredjenje jer drugacije ne znam sta to znaci 50-60k je ovo ili ono. Ti, kao i neki drugi ovde, iznosis svoj stav i nista vise, a ja pokusavam da uporedim stvari i docaram kako sve to izgleda u kontekstu zivota i kako se moze uporediti sa uvidom u situaciju iz ugla nekog ko nije u Ozu vec bistri po netu, a ne kako ja to vidim. Neko ko je izvucen iz konc logora i doveden ovde sigurno nece kukati, a neko ko je dosta ulozio i zrtvovao da bi dosao i nije hepi valjda ima pravo da se izjasni tako. Obje ove osobe su u pravu, i ne bi poredio njihove situacije. Malo sam otisao u krajnost, al eto.

Po licnom iskustvu, vremenom dobijes bolju platu, al sanse za napredovanje jednostavno ne postoje. To se ne mjenja ni sa stazom ni sa dodatnim obrazovanjem. Siguran sam da mnogi ljudi to ne znaju jer nema sanse da to mozes skontati bez da prozivis. Recimo, meni je to bitno. Nisam dosao ovde gladan, pa da kazem e sad sam sit sve je ok.

Ti bi mnogo vise doprineo diskusiji kad bi nam objasnio sa koliko si startao, a sa koliko je startao neko slican tebi a ko je odavde, jesi li nasao posao preko oglasa ili veze, jel imas sanse za napredovanje i kako to ide u gradjevini, jel te saltaju po smjenama i terenu a kako lokalce i frendove, jel ti uvaljuju da radis stvari koje nisu bas cool (ili 'smart') i koje oni nece, kako je sa drugim imigrantima na poslu, ima li ih uopste, jel se druzite sa Ozijima, jel mozes povesti inteligantan razgovor sa kolegama na poslu, jesu li kolege obrazovane i kako se njihovo znanje poredi sa tvojim, gdje i sta si zavrsio i kako to kotira ovde i kako se moze uporediti sa njihovom edukacijom. Eto, malo konstruktivnih prijedloga.

Ako te hebe disonancija, onda sta da ti kazem, pici kao i dosad.
Ako pazljivo pratis forum vidjet ces da sam manje vishe odgovorio na sve tvoje konstruktivne prijedloge.
50 do 60 k je pocetnicka plata ako radis kao konsultant u gradjevinarstvu ili staticar po nashki. To je po nekim mojim shvatanjima OK plata za pocetak ako od nje ne moras da izdrzavas porodicu. 50k je nesto manje od 3500 dolara mjesecno, Manje od toga, inzenjer ne moze da prima. Apsolutno svako putem neta moze da provjeri koje su cijene usluga i da se poslije nekoliko sati guglanja uvjeri kako je to dovoljno za pristojan zivot pojedinca.
Konkretno ja sam poceo sa 60k i svake godine mi je plata uvecavana za 5k. Posao sam dobio preko agenta.

Prije dva mjeseca sam dobio i otkaz, pa odlucio da radim kao privatni konsultant. Trenutno ne bih preporucio ni jednom gradjevincu da dolazi u Melbourne jer generalno nema posla.

Napredak zavisi od firme do firme. Ja u mojoj staroj firmi nijesam mogao da napredujem (jer je firma mala i ne zeli da se siri) pa mi je taj otkaz dobro dosao jer sam inace planirao da pocnem samostalno da radim. Da sam radio u nekoj vecoj firmi, vjerovatno sam mogao doci do neke senior pozicije ali pravo da ti kazem uopste me ne privlaci da ja nekome budem sef i nesto provjeravam.

Nikada do sada nijesam iskusio diskriminaciju bilo koje vrste. Posebno na poslu. Samo rijeci hvale imam za sve svoje bivshe kolege pa cak i bivseg gazdu koji me najurio. Sve ove price o rasizmu, problema oko imena, angosaksonskoj dominaciji ... Sve mi to zvuci kao jedan obican bullshit, jer nista od toga nijesam vidio svojim ocima. Do sada sam samo vidio agresivne left-wing i greens pristalice kako non-stop agituju i pljuju po starom dobrom engleskom sistemu.

I da, nostalgican sam. Fale mi roditelji, sestre, rodjaci i stari prijatelji. Ali nije ova zemlja kriva sto su oni daleko od mene. Kriv sam ja jer je to bio moj izbor.
 
Poslednja izmena:
odvraticemo radni narod od emigracije, pa ce ovde da ostane samo ona tema za udavace...

:D

Bolje mi objasni kako da se zaposlim u ajtiju bez radnog iskustva.

Jedno pitanje na koje mislim da ti najbolje možeš da odgovoriš (od ovde stalno prisutnih): za koliko se otprilike od dolaska može naći bilo kakav posao? Znači neki osnovni, onaj gde se prima minimalac, koji služi za preživljavanje. Nedelju, dve, mesec dana, dva meseca?
 
Nisam mogao da verujem kad sam procitao ovoliko po meni vrlo konstruktivnog stiva diskusije ovde, pa rekoh da uradim ponesto danas, pa da sednem i ja da napisem nesto. Nisam doduse nista uradio ni danas, ali cu ipak da napisem.
Moracikusu se divim, nasao posao, radio, sve fino i sve ostalo. Sve to sto ti nisi video, ja nazalost jesam, a cini se da jesu i drugi, tako da ako su ti nasi problem bullshit, sto cu ti. Zamisli sebe da si dosao sad kad sam savetujes ljude da ne dodju jer nemaju posla, pa da ne nadjes posao, pa da ti zivot krene nekm drugim putom. Ili nemoj, sta ima da zamisljas.

Miroslave, hvala sto si me shvatio ;) Vec si iskusio sam nadajuci se da ce kad nastupis iskreno, casno i posteno, neciji zdrav razum pomoci da se premosti propis i prizna ti se iskustvo. Da si promenio taj mali datum na tom papiru i prosao s tim, ja bih bas bio srecan zbog tebe, prvo jer to ne bi bio nikakav kriminal, jer ti i jesi postao pravi inzenjer pre tog datuma, ali bio bi kriminal da su te provalili, tako da ni ja to ne bih uradio verovatno na tvom mestu. Sad kad sam vec upoznao dzukce ovde, e to je vec druga prica. (cuvena prica: da mi je ova pamet u ono vreme:)) Ja sam zavrsio IT 2006, a diploma mi izdata 2008 ili 2009 (onaj cuveni prelazak na Bolonju, pa dok nisu smislili kako ce da ih odstampaju) i da sam radio vizu na to bio bih u problemu kao i ti. Verovatno bi se dopisivali iz Srbije, ja bih bio nesrecan sto nemam vizu i zivim u Srbiji, presao bih u IT kao sto sam imao zelju onomad, ili bih jos uvek sedeo na starom poslu i racunao da li mi se isplati da ostavim platu beneficije dodatak na nocni rad i slobodu sto imam vremena da odem da radim privatno i zaradim jos ponesto, dok bi me prelazak na novi posao doveo u situaciju da opet pocinjem sa startnom platom koja bi opet sigurno bila manja od onoga sto sam vec zaradjivao...

Jedan intervju za posao - Hardware Management Officer ili tako nesto, firma DODO, plata 42k, magacin i office u komsiluku, pa se prijavio. Opis posla, prijem i izdavanje hardvera, uz sastavljanje komponenti i provera/upgrade firmvera. Radio ovde u magacinu godinu i po, u Srbiji u firmi koja prodaje/distribuira hardver. Grupni je intervju pa sam upoznao protivkandidate. Lik do mene Viet, 9 godina ovde (nije mi jasno kako mu engleski nije bolji, ali to je vec njegova stvar), sa iskustvom kod drugog provajdera na slicnom poslu, nekoliko prilicno smesnih Indijaca i Indijki (bili su jedni muz i zena), sa takodje karakteristicnim engleskim, jedan tipican Ozi koji studira, ne moze da radi full time (oglas je za full time) lupeta ko maksim (u tehnickom smislu, ali prica mu nailazi na odziv jer mu se komisija smeska i dobronamerno se zabavlja njegovim slucajem), i jedna punacka seka (Ozi) koja je radila fencing sa muzem, kaze da ne zna nista o tom hardveru ali bi jako volela da dobije taj posao jer ce da nauci nije to tesko... Drndali su po sata o svom izuzetnom nacinu poslovanja, da traze nekog ko hoce da povuce i fizicki, da pretovari istovari kad god treba, da vodi racuna o robi, da nije posao za sedenje na front desku pricanje s ljudima i prodavanje usluga. Uzeli su ovo dvoje sto pricaju engleski kao da su se rodili ovde (jer i jesu :)) uz objasnjenje da su oni najkomunikativniji, a da firma ima jako difficult customers i s njima se treba boriti. Meni je ovo iskustvo bilo ekstra (kao da sam sedeo usred Monti Pajtona), a i ko uzima nesto o DODOa jasnije mu je zasto imaju najbolji kvalitet usluga. Naravno, ne pricam ni o kakvoj diskriminaciji ovde, vec o prostoj cinjenici, vec koliko je tesko bolje pricati engleski od engleza. ;)
 
! :(

Postoji li neka pomoć države u takvim slučajevima, kao što se ovde preko biroa dobija procenat plate nekoliko meseci?

Prve dvije godine boravka nema nikakvih socijalnih davanja. Nakon toga, mozes da trazis socijalnu pomoc. Ne znam kolike su te beneficije. Pretpostavljam da dobijas 100nak dolara nedeljno + mogucnost da zivis u socijalnim stanovima. Uglavnom to je samo dno socialne ljestvice.

Kako naci posao za prezivljavanje je veoma specificno pitanje i na njega ne umijem nista pametno da kazem. Znam da minimum satnica ne bi trebala da bude manja od 10 dolara ali sam takodje cuo da Azijati po restoranima rade i za manje od toga. To je 400 dolara nedjeljno to jest 1600 mjesecno.
Kako ljudi prezive sa takvim primanjima meni nije jasno kao ni za one na Balkanu sa 300 eura.

inace otkaz me nije uoste pogodio, cak sta vishe, jedna od boljih stvari koja mi se desila
 
:D



Jedno pitanje na koje mislim da ti najbolje možeš da odgovoriš (od ovde stalno prisutnih): za koliko se otprilike od dolaska može naći bilo kakav posao? Znači neki osnovni, onaj gde se prima minimalac, koji služi za preživljavanje. Nedelju, dve, mesec dana, dva meseca?

Zavisi koliko ljudi ovde poznajes i koliko su spremni da te negde stave. Tesko je jer svi traze (dolaze i iz drugih Au gradova da traze) i svi pricaju kako nema. Na nekim poslovima se stalno ljudi menjaju (mos zamisliti zasto) i moze se nesto naci brzo, preko veze. Ako mislis sam traziti preko oglasa, to nema veze s vremenom nego sa srecom - kao lutrija od svih toh oglasa jedan je tvoj, ali kad ces ga ubosti pitanje je.

Da sam ostao tamo gde sam radio, svi biste mogli iskusiti cari casual rada :) jer sam bas bio cenjen od menadzmenta kao budala koji sve uradi a ne zali se nista. Nazalost, zbog onog hronicnog stresa koji je metakorteks pomenuo, tamo vise ne radim ni povremeno, a iz agencije koja me je placala me sad mrze ko nemca (primetite da sam taj posao nasao preko coveka koji je tamo radio i direktno otisao tamo na razgovor da im objasnim sta cu raditi za njih dok budem radio za njih, a onda su me oni poslali u agenciju da potpisem da sam agencijin employee koji ce biti iznajmljivan za rad firmi, ciji su "agenti" stalno pokusavali da silje i tupe na meni - da opravdaju svoje postojanje, zvali me svaki dan telefonom da me "obaveste" kad treba sutra da idem na posao, slali mi cestitku za novu godinu i slicne gluposti - inace oni smatraju da mogu da te zovu kad hoce; obicno sam drzao iskljucen telefon zbog njih, jer kao da nije dovoljno sto nikad ne znas da li ce te zvati da radis sutra, znaju da te zovu i u 5 ujutro da pitaju mozes li na posao). Pa ja vama ni 2% od Australije brate nisam ispricao, a vi me vec nazvali mrgudom. Ovaj labour-hire je nesto na cemu veliki deo Australije zivi, sa poslo danas za sutra, bez placenih bolovanja odmora ni praznika. Metakroteks vam je prezentovao tamo kako se otpustaji stalni radnici a poslovi outsoursuju labour-hire agencijama.
Znam da nisi ovoliko pitao, ali danas mi mozak odbija da procesuira oglase za posao i resio sam malo da se ispisem u ovom svecanom trenutku kad na forumu neko nesto hoce i da cuje.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je pri dolasku ovdje glavna stvar na koji nacin postaviti svoje ciljeve. Ja sam recimo odlucio da dodjem sa porodicom i ostanem najmanje 6 mjeseci.
Ako u tih pola godine ne uspijem da nadjem posao koji mi se svidja ja bi se lijepo vratio nazad.

Sada, iako me nostalgija zestoko vuce, se ne bih vratio zbog djece i ponovnog seljakanja. Takodje, posao koji radim mi se svidja i nigdje drugo me ne bi platili vishe za ovo.
Sto se mene tiche, ja sam svoje migracije zavrsio osim ako me neka visha sila pocera odavde.
 
50 do 60 k je pocetnicka plata ako radis kao konsultant u gradjevinarstvu ili staticar po nashki. To je po nekim mojim shvatanjima OK plata za pocetak ako od nje ne moras da izdrzavas porodicu. 50k je nesto manje od 3500 dolara mjesecno, Manje od toga, inzenjer ne moze da prima. Apsolutno svako putem neta moze da provjeri koje su cijene usluga i da se poslije nekoliko sati guglanja uvjeri kako je to dovoljno za pristojan zivot pojedinca.
Konkretno ja sam poceo sa 60k i svake godine mi je plata uvecavana za 5k. Posao sam dobio preko agenta.

Prije dva mjeseca sam dobio i otkaz, pa odlucio da radim kao privatni konsultant. Trenutno ne bih preporucio ni jednom gradjevincu da dolazi u Melbourne jer generalno nema posla.

Moracikus, informacije od tebe su mi izuzetno znacajne, jer sam staticar sa 8 god iskustva koji razmislja o odlasku u Australiju. Naravno, ovo sto si napisao da nema posla u Melburnu me ne raduje ali ne gubim nadu.

Zanima me koliko si iskustva imao kada si dosao u Au? Da li ti je znacilo iskustvo i obrazovanje iz Srbije ili si morao da ucis strucne stvari iznova? Ne mislim na nostrifikaciju diplome, nego da li si imao dovoljno znanja da uz malo napora (eventualno zbog jezika) mozes normalno da radis i da li si ravnopravno mogao da se nosis sa drugim kolegama iz struke (koji su imali slican broj godina iskustva)?

Iako je mozda ova prica suvise uska za druge clanove foruma, siguran sam da ce se naci jos ljudi kojima bi ovo bilo intresantno, iz nase ili iz srodnih struka (arhitekte, masinci i slicno).

Pozdrav!
 
Zavisi koliko ljudi ovde poznajes i koliko su spremni da te negde stave. Tesko je jer svi traze (dolaze i iz drugih Au gradova da traze) i svi pricaju kako nema. Na nekim poslovima se stalno ljudi menjaju (mos zamisliti zasto) i moze se nesto naci brzo, preko veze. Ako mislis sam traziti preko oglasa, to nema veze s vremenom nego sa srecom - kao lutrija od svih toh oglasa jedan je tvoj, ali kad ces ga ubosti pitanje je.

Poznajem vrlo malo ljudi tu, ali ne nameravam da samo online tražim posao... Mnogima dosta znači da te čuju i vide. No, pitanje svih pitanja je koliko brzo je "brzo".

I koliko te agencije mogu da pomognu? Valja li se prijaviti kod njih u samom startu?
 
Poslednja izmena:

Back
Top