Одбрамбено-отаџбински рат 1992-1995

Blau

Iskusan
Poruka
6.756

На данашњи дан 1992 пробијен је Коридор на Дугој Њиви на Требави.
Током маја месеца 1992 снаге ХВО и АБиХ пресекле су у Посавини Републику Српску на два дела и тиме потпуно одсекли Западни део РС и целу РСК од Србије.То је за последицу имало праву катастрофу,несташицу свега,у Бања Луци су умирали болесници услед недостатка лекова.Врхунац свега била је смрт 12.беба услед недостатка кисеоника,то је била кап која је прелила чашу.

Уследила је војна операција ,,Коридор,, која је потпуно поразила у Посавини снаге ХВО и регуларне Хрватске војске и потиснула их ка Домаљевцу и Орашју и даље преко реке Саве. Посебно тешке борбе вођене су за Дервенту,Јакеш,Цер,Дабор Кулу(коју су ,,Вукови са Вучјака,, заузели јуришом ,,на бајонет,, што је јединствен пример у том рату).

Пробој Коридора је највећа победа ВРС у Отаџбинском рату.

Губици снага ВРС и Милиције Крајине износе 413.погинулих а снага ХВО,АБиХ и ХВ 1500.погинулих.(од 1.4.до 1.10.92)
 
Борбе код тог моста нијесу Вукови него батаљон ВП 1. КК (јединица која је била свуда и имала 90% погинули и рањени током рата). Тај дан нијесу прошли. Даљи рођак ми је био у тој једници и преживио је рат (рањаван више пута).

Двојица рођака су погинула на Коридору (Милиција Крајине).
 
ja sam u to vreme bio u petrinji. pričalo se da će biti napad (ustvari se stalno pomalo provociralo minobacačima) da bi hrvati smanjili pritisak na svoje jedinice u Bosni, a tome je odgovaralo što Nigerijci, koji su trebali biti kod nas u sektoru Sjever, nikako nisu dolazili. Taj dankad je probijen korider majka je bukvalno plakala, a i meni je igrala knedla u grlu. Svka čast momcima koji su sudjelovali u proboju. :hvala:
 
Mnogo nasih je poginulo :(

У самој операцији мислим да није погинуло више од 150.
Ово је период од 1.паприла до 1.октобра,а ту имаш доста борби....успешних офанзива на Брод,Модричу,Дервенту али и неуспешних Гребнице,Видовице а посебно Орашје.


Ево ти борбе за Ободни Канал из усташког угла.
 
У самој операцији мислим да није погинуло више од 150.
Ово је период од 1.паприла до 1.октобра,а ту имаш доста борби....успешних офанзива на Брод,Модричу,Дервенту али и неуспешних Гребнице,Видовице а посебно Орашје.

Ево ти борбе за Ободни Канал из усташког угла.

 
Orasje je moralo da padne po svaku cenu. Kao sto je koridor morao da bude prosiren sto vise.

Требало је тући усташе и балије, разбити их да никада више не помисле да су способни за било шта. Никаква примирја и договори, рат је и ту нема милости. Они су користили сваку ситуацију и разне преваре да нам нанесу губитке, један од примера је и Сребреница као ,,демилитаризована зона"
 
Da. Orašje je moralo biti zauzeto. Strategijski promašaj . Na sreću nije nas koštao koliko je mogao...

Било је више покушаја и много губитака,у Орашје су побегле све бригаде са територије Посавине 101,102,103,104,105,106,107,108....
Добро су се укопали и није било могуће истерати их,поготово што се Орашје преко Саве наслања на Хрватску те су увек могли рачунати на помоћ са те стране.
 
Таква операција би однела много жртава,а Орашје само по себи увек је било усташко место,ВРС је имала преча посла.

Ne moze biti preceg posla od uklanjanja noza ispod grla kao sto je to bio mostobran u Orasju na metar i zilet od koridora. Isto to vazi i za Gradacac. Taj prolaz je morao da bude sirok minimum 50 km.
 
Ne moze biti preceg posla od uklanjanja noza ispod grla kao sto je to bio mostobran u Orasju na metar i zilet od koridora. Isto to vazi i za Gradacac. Taj prolaz je morao da bude sirok minimum 50 km.

И Градачац и Орашје су однели много бораца,и нису никад освојени.
А када кажем преча посла,то се односи на крпљење фронта који је био невероватно широк а непријатељ из дана у дан све јачи.
 

Back
Top