Obrezivanje i hrišćanstvo

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
22.015
Znači ti si neznalica koja nije znala da je Nova godina zapravo proslavljanje Hristovog obrezanja a uzgred je pridodat i jedan tamo neki svetac.

Znači uveo si sam nešto potpuno nebitno u priču, što je mnogo kasnije (mnogo vekova posle Hrista o datumu čijeg obrezanja je reč), tj jedan tamo neki svetac.

I znači onda povrh svega toga lupetaš da je tobože neko drugi tobože izjednačio Hrista s nekim tamo trećim a taj neko drugi nigde nije pominjao nekakvog tamo Vasilija?

Pa to sve zvuči potpuno idiotski i/li zlonamerno. I što se mene tiče ideš na [Ignore] i pretsaje[ da postoji[ u ovom univeryumu od sad pa u večnost.
Izvini što nisam sveznajuć i nepogrešiv kao ti. :D Pa rekao si da su pravoslavci Obrezanje Hristovo stavili na početak godine jer im je to, tobože, najbitnije. Onda je po tvojoj logici i sv.Vasilije u istom rangu jer se slavi istog dana.
I nije on "neki tamo svetac" nego jedan od najvećih bogoslova crkve.

Inače, moderatora ne možeš da staviš na ignor. :D

aeternum

Veoma poznat
Poruka
14.037
Naprotiv, kao što sam uostalom to već objasnio, to što misliš da znaš je samo tvoja lična (ili nečija grupna implantirana u tvoju svest) interpretacija, koja je za većinu ljudi -- koji takođe imaju svoje interpretacije -- pogrešna.
Tvoja interpretacija je pogresna
a ja ne interpretiram nista nego iznosim Bozju rec.

Обилић

Iskusan
Poruka
6.832
U Starom zavetu (što bi rekli na srpskom Svetom pismu) se jasno naglašava da je obrezivanje
„znak zaveta“ koji je s njim sklopio Bog za sve naraštaje, „zavet večni“ (Geneza 17:13)
Taj motif se ponavlja na mnogo mesta.

Kako su se hrišćani izvukli iz ovoga da ne moraju da ga secnu?

Колико ја знам,
Господ наш Исус Христос нас је лично тога ослободио.

Не знам детаље ...

Svima_Mili_&_Dragi

Aktivan član
Poruka
1.453
Tvoja interpretacija je pogresna
a ja ne interpretiram nista nego iznosim Bozju rec.
Ne, tvoja interpretacija o tome šta navodno "Božja reč" jeste sasvim je tvoja privatna a svakako ne opšteprihvaćena niti po bilo kojim kriterijumima istinita. Ona je stoga pogrešna i društveno neprihvatljiva.

Kao individua, naravno, imaš prava na pogreške, ali onog momenta kad nastupiš sa sumanutom idejom da ti imaš istinu, a drugi je nemaju, o tome šta navodno jeste "božanska" ni manje ni više nego konačna "istina", postaješ problem za druge.

bas kao

Elita
Poruka
15.612
to znači da se Stari zavet ne važi? Ili barem ne važi u celosti. Izabere se ono što odgovara a drugo više ne važi?
naprotiv, moras sve ili nista, ima kod ap. pavla, nema biranja ovo ocu ovo necu

ГАЛАЋАНИМА 3 : Biblija - Novi zavet - Wordproject

https://www.wordproject.org › 3.htm

· Translate this page

Ko vas je opčinio da se ne pokoravate istini? ... jer je pisano: Proklet svaki koji ne ostane u svemu što je napisano u knjizi zakonskoj da čini.
Mislim da je to neka ujdurma Pavla ex-Šaula. On je bio vrlo promućuran po pitanju organizacije, logistike, branching-out-a.
antihriscansko stanoviste da se radi o ujdurmi

bas kao

Elita
Poruka
15.612
Биће ти јасно када прочиташ Нови Завет.
jel vidis da jedni nasrcu na apostola, a u drugi bi da ga skrajnu - ej, mnogo im je da citaju, hteli bi kao onaj hm instant tomino jevandjelje

pa u redu, i ja sam lenj [sta znam da zidam kucu], ali onda zasto se trpaju, sve moras da im das sazvakano, digest, i opet ne valjas? zato ja nadjem na netu, brzom brzinom link, pa izvoli citaj ako hoces

bas kao

Elita
Poruka
15.612
pročitao sam ona 4 jevandjelja koja se pozivaju na Hristovu reč. Posle toga su sve analize a to je već nešto drugo. U svakom slučaju nije "božija reč"
covece apostola pavla su prihvatili hriscani jos polovinom prvog veka imamo dokaze - pa on je osnivao hriscanske pomesne crkve po maloj aziji i dalje i posle kako je zavrsio? za svo to vreme njegove poslanice su vec bile poznate, a 4 jevandjelja nisu bila napisana tada jos uvek, vec se vera prenosila usmeno, uzivo

pavle je toliko znacajan jer je on prvi poceo da pise, jer uzivo, oci u oci nije sve stigao koliko mu je poslo za rukom da prosiri hriscanstvo - to se ne desava bez BOZIJIH CUDA, I CEGA SVE NE, sto imas opisano u Delima

bas kao

Elita
Poruka
15.612
Значи ми који смо читали те анализе да ти објашњавамо а теби се то даље не чита, али ти треба одговор ?
samo sto to nisu analize, vec sled dogadjaja, sta se posle zbilo sa Hristovim ucenjem i obecanjem da ce da im posalje Duha

znaci mora da cita i dalje ako je procitao vec da u jevandjelju Hristos obeca DUHA da ce im poslati kada ode, sta bi od obecanja - pise u Delima, nisu ona analiza, nego istorijski fakat, sta je posle bilo, ili im je posao DUHA ILI NIJE, pedesetnice

i sta je posle bilo - to ce cita kao istorija, sled dogadjaja kasnijih, a ne kao analiza prethodnih dogadjaja

ma ja sam kriv sto ne trazim istoricare sa njima da se druzim, promasio sam forum

Poslednja izmena:

hm337

Poznat
Poruka
9.107
U Starom zavetu (što bi rekli na srpskom Svetom pismu) se jasno naglašava da je obrezivanje
„znak zaveta“ koji je s njim sklopio Bog za sve naraštaje, „zavet večni“ (Geneza 17:13)
Taj motif se ponavlja na mnogo mesta.

Kako su se hrišćani izvukli iz ovoga da ne moraju da ga secnu?
u gnostičkom jevanđelju po Tomi ima ovo
53 His disciples asked him: “Is circumcision useful or not?” He replied: If it were useful, fathers would engender sons born circumcised from their mothers. Rather, it is the circumcision in spirit that is truly useful.

bas kao

Elita
Poruka
15.612
53 His disciples asked him: “Is circumcision useful or not?” He replied: If it were useful, fathers would engender sons born circumcised from their mothers. Rather, it is the circumcision in spirit that is truly useful.
i ti sada kazes da je to gnosticko originalno,a nije parafraza, zapravo plagiranje apostola Pavla, vec recenog?

Посланица Римљанима је једна од књига Новог завета. Налази се после књиге Дела Апостолска и по реду је прва посланица у Новом завету.

Писац посланице је Свети Апостол Павле. Написана је у Коринту, негде крајем педесетих година првога века

РИМЉАНИМА​

27. И онај, који је по природи необрезан а испуњава закон, осудиће тебе који си поред Писма и обрезања преступник закона! 28. Јер није онај Јудејац што је споља, нити је оно обрезање што је споља, по телу. 29. Него је оно Јудејац који је то изнутра, и обрезање је обрезање срца духом а не словом; таквомеје похвала не од људи него од Бога.
odakle to apostolu, ako ne iz starog zaveta: skinite okrajak sa srca

Jeremija 4 : Biblija - Stari zavet - Wordproject

https://www.wordproject.org › 4.htm

· Translate this page

4 Obrežite se Gospodu, i skinite okrajak sa srca svog, Judejci i Jerusalimljani, da ne izidje jarost moja kao oganj i razgori se da ne bude nikoga ko bi .

Galatima ПОГЛАВЉЕ 5​

Stojte dakle u slobodi kojom nas Hristos oslobodi, i ne dajte se opet u jaram ropstva uhvatiti.
2 Evo ja Pavle kažem vam da ako se obrežete Hristos vam ništa neće pomoći.
3 A opet svedočim svakom čoveku koji se obrezuje da je dužan sav zakon tvoriti.
4 Izgubiste Hrista, vi koji hoćete zakonom da se opravdate, i otpadoste od blagodati.
5 Jer mi duhom čekamo od vere nadu pravde.
6 Jer u Hristu Isusu niti šta pomaže obrezanje ni neobrezanje, nego vera, koja kroz ljubav radi.

bas kao

Elita
Poruka
15.612
znaci da prihvatimo tomino, a odbacimo jevandjeliste koje vec usvojismo, jer zasto bi oni ovo izostavili? to ti nama zapravo nudis, ako imalo poznajemo logiku

ja priznajm da si me zestoko prevario praveci se fin prema meni, odobravajuci mi, a zapravo podilazeci mi, jer prosto je nemoguce da ne vidis da sam valjas iza brega ovo... sigurno sam mislio, nema veze, izaci ce mi na crtu kasnije

bas kao

Elita
Poruka
15.612
ne nego da prihvatimo da možda i u Tominom ima nešto od onoga što je Isus pričao što će nam možda dati bolji uvid u Isusovo shvatanje...
jel ti shvatas elementarnu logiku? morali bi da odbacimo 4 jevandjelja koja su to izostavila, plus bi morali da kazemo da je pavle plagirao to tomino, znaci sve da izokrenemo

ne mozemo da se dopunjujemo, nego da znamo ko je od koga nesto uzeo

hm337

Poznat
Poruka
9.107
jel ti shvatas elementarnu logiku" morali bi da odbacimo 4 jevandfjelja koja su to izostavila
što bi morali da odbacimo? priče o tome šta je Isus govorio su se neko vreme prenosile usmeno pa su ih razni zapisivali...u nekom trenutku odabrano je četiri jevanđelja da uđu u sastav Biblije...to ne znači da je sve što je izostavljeno pogrešno jednako kao što to što prihvatimo da je nešto iz gnostičkog tačno ne znači da su klasična pogrešna nego da su nepotpuna...a jasno je da su nepotpuna to jest da je zabeležen samo mali deo onoga što je Isus govorio i da je to verovatno negde i iskrivljeno kroz shvatanja onih koji su prenosili njegove reči..

bas kao

Elita
Poruka
15.612
ne nego da prihvatimo da možda i u Tominom ima nešto od onoga što je Isus pričao što će nam možda dati bolji uvid u Isusovo shvatanje...
na bazi cega mi mislimo da je njegov pisac slusao ISUSA uzivo, a ne tek plagirao tudja pisma, tekstove?
njegovi ucenici, znaci Toma nije bio njegov ucenik? jel pominje nekog ucenika poimence kao druga jevandjelja, jer odakle bi i znali kako se zovu?
što bi morali da odbacimo? priče o tome šta je Isus govorio su se neko vreme prenosile usmeno pa su ih razni zapisivali..
a moze biti i da poturaju kukolj

koja imena pomminje tomino, osim sto je ''tomino'', jel ima jos neko ime osim TOME?

hm337

Poznat
Poruka
9.107
na bazi cega mi mislimo da je njegov pisac slusao ISUSA uzivo, a ne tek plagirao tudja pisma, tekstove?
mi ne možemo znati da li je neko nekog plagirao...jednostavno kad su sklapali Bibliju morali su da odaberu šta će da uključe u nju od raznih jevanđelja koja su kružila okolo...
njegovi ucenici, znaci Toma nije bio njegov ucenik?
Thomas po kome se zove jevanđelje nije apostol Toma...

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.