Obrezivanje i hrišćanstvo

Sensei

Master
Moderator
Poruka
43.312
U Starom zavetu (što bi rekli na srpskom Svetom pismu) se jasno naglašava da je obrezivanje
„znak zaveta“ koji je s njim sklopio Bog za sve naraštaje, „zavet večni“ (Geneza 17:13)
Taj motif se ponavlja na mnogo mesta.

Kako su se hrišćani izvukli iz ovoga da ne moraju da ga secnu?

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.722
U Starom zavetu (što bi rekli na srpskom Svetom pismu) se jasno naglašava da je obrezivanje
„znak zaveta“ koji je s njim sklopio Bog za sve naraštaje, „zavet večni“ (Geneza 17:13)
Taj motif se ponavlja na mnogo mesta.

Kako su se hrišćani izvukli iz ovoga da ne moraju da ga secnu?
Postojala je strahovita netrpeljivost izmedju ranih hriscana i judaista, pa tako su neki rani pisci pisali da su se Jevreji obrezivani
da bi bili obelezeni. Za razliku od Isusa prvi hriscani su ubijani kamenovanjem, klasicnim jevrejskim nacinom.
Antagonizam prema Jevrejima iz 1. veka je prenet i u NZ.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
43.312
Postojala je strahovita netrpeljivost izmedju ranih hriscana i judaista, pa tako su neki rani pisci pisali da su se Jevreji obrezivani
da bi bili obelezeni. Za razliku od Isusa prvi hriscani su ubijani kamenovanjem, klasicnim jevrejskim nacinom.
Antagonizam prema Jevrejima iz 1. veka je prenet i u NZ.
pitam se zašto onda biblijski tekst nije revidiran po pitanju obrezivanja?

aeternum

Veoma poznat
Poruka
14.039
i zašto je odbačen?
Isus je ukinuo taj Zakon
kao i mnoge jer su sluzili do Hrista

Rimljanima 2:28, 29

28 Jer pravi Judejac nije onaj koji je to spolja+ niti je pravo obrezanje ono koje je spolja, na telu.+ 29 Pravi Judejac je onaj koji je to iznutra+ i njegovo obrezanje je obrezanje srca+ po duhu, a ne po pisanom zakonu.+ On dobija pohvalu od Boga, a ne od ljudi.+

Galatima 3:23-25

23 A pre nego što je došla vera, Zakon nas je čuvao. Bili smo predati pod njegovu vlast, čekajući veru koja je trebalo da se objavi.+ 24 Tako nam je Zakon bio staratelj* koji nas je vodio do Hrista,+ da budemo proglašeni pravednima zbog vere.+ 25 A otkako je došla vera,+ više nismo pod starateljem.+

aeternum

Veoma poznat
Poruka
14.039
to znači da se Stari zavet ne važi? Ili barem ne važi u celosti. Izabere se ono što odgovara a drugo više ne važi?
Stari Zavet ne vazi osim onoga sto je Isus preuzeo iz starog zaveta.
A to je 9 od 10 zapovesti i neke odredbe starog zaveta.
Ne biramo mi nego kako je Bog preko Biblije nama dao.
Mozes videti sam sta je u Novom zavetu p[reuzeto iz starog.

Poslednja izmena:

Svima_Mili_&_Dragi

Aktivan član
Poruka
1.453
pitam se zašto onda biblijski tekst nije revidiran po pitanju obrezivanja?
Pa revidiran je u Novom zavetu gde izričito piše da ko je obrezan to je OK, a ko nije ako baš želi može da se obreže a ako ne želi ne mora.

Mislim da je to neka ujdurma Pavla ex-Šaula. On je bio vrlo promućuran po pitanju organizacije, logistike, branching-out-a.

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
22.015
Pravoslavne, orijentalne, rimokatolička, anglikanska i deo luteranskih crkava ipak slave Dan obrezanja Gospodnjeg.

Štaviše to je Nova godina. Dakle nije Božić prvi dan godine, tj dan kad se Isus rodio, nego onaj dan kad je obrezan. To je bilo važnije.
Pravoslavna Nova godina počinje 14.januara (po novom kalendaru), a to je sv.Vasilije Veliki.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
60.506
Pravoslavna Nova godina počinje 14.januara (po novom kalendaru), a to je sv.Vasilije Veliki.
i obrezanje
012022.gif

Svima_Mili_&_Dragi

Aktivan član
Poruka
1.453
Znaci, po njegovoj logici je Vasilije u rangu Hrista, po vaznosti. :D
Znači ti si neznalica koja nije znala da je Nova godina zapravo proslavljanje Hristovog obrezanja a uzgred je pridodat i jedan tamo neki svetac.

Znači uveo si sam nešto potpuno nebitno u priču, što je mnogo kasnije (mnogo vekova posle Hrista o datumu čijeg obrezanja je reč), tj jedan tamo neki svetac.

I znači onda povrh svega toga lupetaš da je tobože neko drugi tobože izjednačio Hrista s nekim tamo trećim a taj neko drugi nigde nije pominjao nekakvog tamo Vasilija?

Pa to sve zvuči potpuno sumanuto i/li zlonamerno. I što se mene tiče ideš na [Ignore] i prestaješ da postojiš u ovom univerzumu od sad pa u večnost što se mene tiče.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.