Obnova pećke patrijaršije

DukeofSerbia:
Нису Турци, већ Отомани или Османи.

Република Турска је настала 1922. кад је Ататурк извршио преврат. До тада се држава звала Султанат Османа - на модерном турском Devlet-i Âliye-i Osmaniye или на арапском писму دولتِ عَليه عُثمانيه



OttomanCoatOfArms.png
Svaka čast za osmanski grb ja to imam na desktopu ali se nisam setio da ga stavim i na forumu a i da jesam neznam kako to da uradim. Što se terminologije tiče u potpunosti se slažem i to sam odma naglasio na početku teme za grb još jednom svaka čast
 
Bi2:
DukeofSerbia:
Шта? Свиђа ти се? Што и сама не ставиш себи неки. Могу ти послати женски, на исту тему - православна принцеза.

-E, ajd se smejte malo sa mojom teorijom o mom ličnom poreklu (svi moji umrli od smeha) na istorijskoj bazi: kako je slava moje porodice Sv.Dimitrije, jelte Solunski, a Dušan jedino taj grad nikako nije mogao da osvoji, ostalo mi je pitanje i dan -danas kako Sv. Dimitrije dodje do Banije, odakle moji vode korene? Pa, sam ja jedino umislila da smo u početku jednostavno bili Solunci koji su se seljakali sa ostalim srpskim narodom, ženili se sa srpkinjama uz put, i tako kroz vekove stigli sa sve Dimitrijem do Banije kao Srbi, da čuvaju granu, btw, to ono što Rufi kaže da ne postoje Srbi preko Drine. I tako mu ja dodjem po poreklu neka vizantijska princeza (?) he,he :p :p :p E sad, ja ne volim vizantijskogrčke princeze niti išta imam slično s njima, pa to otpada. Živim na Voždovom poljančetu a ne kunem se u Karadjordja, preferiram mog Dušana i njegovu porodicu. Moje ime ima persijsko poreklo ;) , pa sad ne znam koji mi avatar,po tom istorijskom pitanju odgovara.Bolje ovako, bez ičega.
Pa veoma zanimljivo postoi šansa da potičeš čak od persiskih šahova valda nećeš tražiti da ti se obraćamo saveličanstvo hahahanisam znao da ovde imamo i princezu plave krvi. Inače obećavam da ću ovih dana nešto iskopati od izvora za ona pitanja koja si postavila nadam se da ću nešto i naći
bOGA
 
Bi2:
Bi2:
"
"..monah Makarije, brat Mehmedpaše...po Zapisniku iz crkve u Gruži 1553.godine, zamolio je brata da se zauzme za srpsku crkvu." (Po ovome si ti Akhenatone u pravu)

-"..1524.g. pominje se mitropolit Marko kao "predržitelj prestola Sv.Save" Makarije Sokolović...."


Dačo, jel ti mene ignorišeš? :sad: Uopšte ne čitaš moje postove.
Ma taman posla neznam kako si došla do tog zaključka ja čitam poruke poredu i odgovaram na većinu baš sam i na neke tvoje odgovorio. Pošto za jednu tvoju poruku nisam siguran da sam odgovorio odgovoriću ovde a radi se o onoj gde si poslala one podatke o Makariju. Ti tamo iznosiš jednu činjenicu koja je veoma interesantna a tiče se toga da je Ahmedpaša pisao pisma srbima na srpskom jeziku. Ja sam o ovome hteo da pišem knjigu svojevremeno a Knjiga vi se zvala Srpski kao diplomacki jezik na Osmanskom dvoru. Odustao sam kad sam video kakav je to poso. Dakle još od sultana Murata drugog srpski je pored turskog i persiskog bio jedan od diplomatskih jezika u osmanskom carstvu o ovome bi trebalozapočeti temu jer je ovo stopostotna činjenica Nažalost o ovome se malo govori u našim naučnim krugovima ako se i govori to je veoma malo umesto da na ovo budemo ponosni mi o tome ćutimo. Hvala za onaj tekstić jer si mi malo smanjila posao
 
Bi2:
-E, ajd se smejte malo sa mojom teorijom o mom ličnom poreklu (svi moji umrli od smeha) na istorijskoj bazi: kako je slava moje porodice Sv.Dimitrije, jelte Solunski, a Dušan jedino taj grad nikako nije mogao da osvoji, ostalo mi je pitanje i dan -danas kako Sv. Dimitrije dodje do Banije, odakle moji vode korene? Pa, sam ja jedino umislila da smo u početku jednostavno bili Solunci koji su se seljakali sa ostalim srpskim narodom, ženili se sa srpkinjama uz put, i tako kroz vekove stigli sa sve Dimitrijem do Banije kao Srbi, da čuvaju granu, btw, to ono što Rufi kaže da ne postoje Srbi preko Drine. I tako mu ja dodjem po poreklu neka vizantijska princeza (?) he,he :p :p :p E sad, ja ne volim vizantijskogrčke princeze niti išta imam slično s njima, pa to otpada. Živim na Voždovom poljančetu a ne kunem se u Karadjordja, preferiram mog Dušana i njegovu porodicu. Moje ime ima persijsko poreklo ;) , pa sad ne znam koji mi avatar,po tom istorijskom pitanju odgovara.Bolje ovako, bez ičega.

Divno je znati da medju forumasima imamo i jednu princezu. :) : )
Evo prilike da dodam i ja nesto o mom poreklu. Doduse, nisam plave, ali imam u sebi turske krvi. Medju precima sa strane oca moje majke, imam Turkinju. Mozda zato mrzim plave oci. :) :0
 
Dalibor Savic:
Uprilog ovome što je Ahenaton rekao ide i sledeća priča koju neki istoričari provlače a o čemu bi bilo lepo da neko otvori temu o tome a to je da sv sava uopšte nije spaljen na Vračaru već da mu se grob nalazi u manastiru Morača u Crnoj gori dali je neko od vas čuo za ovo

Gledala sam na "Studiu B" emisiju o tome, recimo letos. Da, Sv.Sava je spaljen na Vračaru, al s oproštenjem ne -ceo.
Čuva se u Manastiru njegova šaka sa palcem i dva -tri prsta.
 
Bi2:
-E, ajd se smejte malo sa mojom teorijom o mom ličnom poreklu (svi moji umrli od smeha) na istorijskoj bazi: kako je slava moje porodice Sv.Dimitrije, jelte Solunski, a Dušan jedino taj grad nikako nije mogao da osvoji, ostalo mi je pitanje i dan -danas kako Sv. Dimitrije dodje do Banije, odakle moji vode korene? Pa, sam ja jedino umislila da smo u početku jednostavno bili Solunci koji su se seljakali sa ostalim srpskim narodom, ženili se sa srpkinjama uz put, i tako kroz vekove stigli sa sve Dimitrijem do Banije kao Srbi, da čuvaju granu, btw, to ono što Rufi kaže da ne postoje Srbi preko Drine. I tako mu ja dodjem po poreklu neka vizantijska princeza (?) he,he :p :p :p E sad, ja ne volim vizantijskogrčke princeze niti išta imam slično s njima, pa to otpada. Živim na Voždovom poljančetu a ne kunem se u Karadjordja, preferiram mog Dušana i njegovu porodicu. Moje ime ima persijsko poreklo ;) , pa sad ne znam koji mi avatar,po tom istorijskom pitanju odgovara.Bolje ovako, bez ičega.

Најпознатије женско персијско име које се раширило по целом свету је ЈАСМИНА.
 
Dalibor Savic:
Uprilog ovome što je Ahenaton rekao ide i sledeća priča koju neki istoričari provlače a o čemu bi bilo lepo da neko otvori temu o tome a to je da sv sava uopšte nije spaljen na Vračaru već da mu se grob nalazi u manastiru Morača u Crnoj gori dali je neko od vas čuo za ovo


Ja se baš zagrejala za ovu temu, nego me Dalibor podseti sa manastirom Morača u Crnoj gori, na nešto. Uopšte taj period od pada Smedereva pa do Prvog srpskog ustanka je dosta mračan. Barem za mene, nešto mi malo tu ima podataka. Uglavnom se sve tu pominju Srbi u borbi te protiv Turaka, Ugara, Austrijanaca. Samo se govori o radu srpske crkve na očuvanju zajednice srpskog naroda, samo se pominju srpski patrijarski i srpski junaci. A Dalibor me sa ovim crnogorskim Manastirom podseti na Srbe u Crnoj gori, mislim sa radom srpske crkve na teritoriji današnje Crne gore? Ne znam, da li sam vam bila dovoljno jasna?

Inače Dalibore, zaboravila sam ti to spomenuti, šaka i palac Sv.Save se čuvaju u Mileševi.
 
Dalibor Savic:
Slažem se sa tobom i to sam i naglasio u nekom postu da do šesnestog veka sultanije nisu imale nikakav uticaj osim možda Sultanije Mare nad Selimom ali to je minorno. Nemogu da se složim da od šesnestog veka pa nadalje sultanije majke nisu imale veliki uticaj na državnu politiku. Činjenica je da su sultanije smenjivale i postavljale velike vezire što je itekakvo mešanje u državnu politiku Setimo se Mihrimah ili Kosen sultaniju ili još neke koje su i tekako uticale na sultane. Takođe je činjenica da su posleSulejmana skoro svi sultani nesposobni za vlast dakle bili su marionete osim možda Selima trećeg Mahmuda drugog i još dvoice ili troice Ina kraju čuvena vezirska porodica Šiptarskog porekla Ćuprilići su na vlast došli uz pomoć harema

Au bre Dačo, nikako da pogodiš ime Marinog sultana ! Pazi, da ti to pitanje ne dodje glave, he,he, :p na ispitu. Udao si je do sada već za tri sultana, a nikako da pogodiš onog pravog: MURAT II 1421-1451. Jbt, prvi Selim je vladao od 1512-1520.g. a tad je već Mara bila dobrano mrtva.Pazi na ovo, :p
 
Dalibor Savic:
Bi2:
Ma taman posla neznam kako si došla do tog zaključka ja čitam poruke poredu i odgovaram na većinu baš sam i na neke tvoje odgovorio. Pošto za jednu tvoju poruku nisam siguran da sam odgovorio odgovoriću ovde a radi se o onoj gde si poslala one podatke o Makariju. Ti tamo iznosiš jednu činjenicu koja je veoma interesantna a tiče se toga da je Ahmedpaša pisao pisma srbima na srpskom jeziku. Ja sam o ovome hteo da pišem knjigu svojevremeno a Knjiga vi se zvala Srpski kao diplomacki jezik na Osmanskom dvoru. Odustao sam kad sam video kakav je to poso. Dakle još od sultana Murata drugog srpski je pored turskog i persiskog bio jedan od diplomatskih jezika u osmanskom carstvu o ovome bi trebalozapočeti temu jer je ovo stopostotna činjenica Nažalost o ovome se malo govori u našim naučnim krugovima ako se i govori to je veoma malo umesto da na ovo budemo ponosni mi o tome ćutimo. Hvala za onaj tekstić jer si mi malo smanjila posao

Šta tu ima čudno što su Osmani znali srpski jezik? Oni su svoje vojskovodje spremali za ratovanje sa Srbima i planirali su dugo da ostanu na srpskoj teritoji. Prema tome, to je vrlo normalno i očekivano s njihove strane da znaju jezik naroda kojeg su porobili. Kako bi komunicirali sa Srbima drugačije i osluškivali ih, prisluškivali, prikupljali podatke o srpskim namerama. Nije Dačo, srpski jezik bio diplomatski jezik na Osmanskom dvoru kako ti kažeš, nego su paše učile i znale da govore srpski jezik, a to nikako nije isto. Isto tako su učili i latinski,grčki,ruski,,, Inače taj Ahmedpaša nije pisao pisma na srpskom jeziku, nego je "slao signale" Srbima na srpskom jeziku, što znači usmene poruke.
 
Bi2:
[/B]

Ja se baš zagrejala za ovu temu, nego me Dalibor podseti sa manastirom Morača u Crnoj gori, na nešto. Uopšte taj period od pada Smedereva pa do Prvog srpskog ustanka je dosta mračan. Barem za mene, nešto mi malo tu ima podataka. Uglavnom se sve tu pominju Srbi u borbi te protiv Turaka, Ugara, Austrijanaca. Samo se govori o radu srpske crkve na očuvanju zajednice srpskog naroda, samo se pominju srpski patrijarski i srpski junaci. A Dalibor me sa ovim crnogorskim Manastirom podseti na Srbe u Crnoj gori, mislim sa radom srpske crkve na teritoriji današnje Crne gore? Ne znam, da li sam vam bila dovoljno jasna?

Inače Dalibore, zaboravila sam ti to spomenuti, šaka i palac Sv.Save se čuvaju u Mileševi.

DALIBORE i ti bi mogao da se malo potrudiš, po tim tvojim izvorima, da mi odgovoriš na ovo pitanje, ako stigneš :p , kakve su aktivnosti bile crnogoraca u tom periodu, po pitanju obnove i očuvanja srpske srkve, mislim srpske zajednice uopšte.
Ja sam se toliko trudila oko ove tvoje teme :p :p , ajd i ti malo dodaj...
 
Dalibor Savic:
Moraš znati da je Mehmedpaša bio jedan od retkih koi je otišao sa 18 godina u janjičare obično su vodili decu od sedamosam godina. Pre nego što je odveden u janičare obavljao je službu kao neka vrsta pomoćnika u manastiru Mileševi. Otuda kasnija vezanost za srpsku crkvu. Turci su u janičare odvodili obično po jedno dete iz svake porodice. Tako da se slobodno može reći da je njegov brat Makarije mogao ostati u njihovom mestu rođenja Sokolovićima u Bosni odakle i prezime Sokolović Ina kraju poznato je da je on kada je postao rumeliski beglerbeg hteo da pod islam prevede celu svoju porodicu roditelji njegovi nisu na to pristali.

Vidim po ovom tvom postu da nisi čitao D.Baranina "Mehmed-pašu Sokolovića" iako ti je tema za diplomski rad Obnova pećke patrijaršije. Baš me to čudi. Ja zbog tebe evo uzeh da to pročitam,i već na prvim stranicama knjige, ima lepog objašnjenja za ovo što ti pričaš:
- najstariji sin Maksim jeodveden prvi u Mileševu ! Dakle, ne može se slobodno reći to što ti tvrdiš jel to nije tačno. Maksimveden kao dete od pet godina u Mileševu odakle je sa desetak godina prebačen u Hilandar. Mali Bojica se rodio petnaest godina posle bate Makarije. Znači nije ostao u selu, nego je u vreme rodjenja Bojice već bio u Hilandaru, pa prema tome nije ga ni video.. Bojica je sa pet godina isto odveden u Mileševu da bi ga sklonili od Osmanlija, ali se isticao pameću,za razliku od drugih. Po Baraninu mu dodje da je rodjen negde oko 1489/500.g.i da je u to vreme već bio Madjarsko - turski rat. Bojicu su, po ovom piscu, odveli u Carigrad sa 14.godina na početku vladavine Sulejmana Veličanstvenog a po priči iz knjige negde oko 1503.g. je stigao u Carigrad.
 
Danas nam je profesor iz nove balkanske istorije postavio interesantno pitanje: u kom je stepenu srpska pravoslavna crkva posle obnove Pecke patrijarsije imala odlike mileta. Nabrojali smo pet sfera, koje su definitivno imale odlike mileta:
1. U velikom stepenu samostalan izbor za patrijarha.
2. pravo patrijarha na reshavanje sudskih (gradjanskih) sporova
3. samostalno prikupljanje danaka
4. sloboda veroispovesti (bar shto se tiche odnosa sa Vaseljenskom patrijarshijom, inache je bilo zabranjeno javno vrshenje verskih obreda);
5. Crkva je imala punu odgovornost za narodnu prosvetu i obrazovanje, koji se u to vreme nisu dovoljno razvijali, jer su chesto i sami patrijarsi, mitropoliti i vladike umeli samo da chitaju i da pishu.
6. Carigradska patrijarshija nije mogla imati veliku kontrolu nad srpskim pravoslavnim narodom, zato shto je geografski bila dosta daleko od sredishta srpske pavoslavne crkve, pa je to u mnogome olakshavalo izbor patrijarha po volji srpskog naroda, znachi i izbor lichnosti koja bi ih vodila ka ostvarenju njihovih ciljeva i zalagala se za njihova prava pred sultanom.
 
OOOOOOOOOOO Dalibore!Ziv li si?Ovi 'istoricari' se raspisase a tebi ni traga ni 'glasa'.
Sad me Bi2 malo zacnu kada spomenu uticaj crnogorskog naroda tj. Crnogoraca u obnovi srpske crkve!pa dobro Bi2 mislim da smo vec o tome raskrstili, da je nacija Crnogorac novokomponovana i politicka.Ne zelim dublje da ulazim u ovaj problem jer cemo otici sa teme.

Dalibore, kada su to Bojicu odveli sa 18 godina u janicare?taj podatak mi nije poznat.
Sultanija Mara i Selim???Ovo mi tek nije jasno.
U cemu je problem sto je Porta koristila srpski kao jedan od sluzbenih jezika?Ko to osporava?

Evo ja ovo na brzinu, ako sam vec postavio pitanja koja su vec bila, molio bih da mi to ukratko obrazlozite.
 
Interesuje me jedno pitanje:
Jedna od mnogobrojnih patrijarhovih titula bila je "Patrijarh svih Srba i Bugara i ostale srpske zemlje". Da li se to: "Patrijarh... Bugara" odnosi na ceo bugarski narod ili samo na onaj deo, koji je ziveo oko Vidina, u Samokovu i Kjustendilu, koji su bili pod jurisdikcijom Pecke patrijarshije.
 

Back
Top