Obnova pećke patrijaršije

Izvinjavam se sto upadam ovako u sred 'price', ali moram da vam postavim jedno pitanje, ako dosad vec to niste razmotrili(nisam vas pratio).

Ne mislite li da je obnova Pecke patrijarsije uradjena ne iz lpostovanja prema narodu, vec iz postovanja prema bratu?
Opste je poznato da kod nas Srba svi namestaju rodbini i ostalim 'kumovima' dobre polozaje, pa je mozda tako i Mehmed(Bojica) Sokolovic 'nemestio' sve to bratu Makariju, igumanu manastira Hilandara(ako se ne varam, davno sam citao Baranina)?

Eto toliko od mene zasad.
 
Pa, jest. Deluje kao "priča", kad pričamo samo nas dvoje.Nigde nikog nema !
- Ja pokušavam da provalim razlog ove Obnove, uopšte.
- Da li se to dogodilo zbog srpskog naroda, vezanost Mehmedpaše za svoje poreklo, svoj narod i njegova želja da on lično nešto konkretno uradi za boljitak srpskog naroda, ili se Obnova dogodila isključivo zbog politike Porte i želje da što duže i mirnije opstane na srpskoj teritoriji ?
Svrati ponekad ovde.
 
Rujevit:
Izvinjavam se sto upadam ovako u sred 'price', ali moram da vam postavim jedno pitanje, ako dosad vec to niste razmotrili(nisam vas pratio).

Ne mislite li da je obnova Pecke patrijarsije uradjena ne iz lpostovanja prema narodu, vec iz postovanja prema bratu?
Opste je poznato da kod nas Srba svi namestaju rodbini i ostalim 'kumovima' dobre polozaje, pa je mozda tako i Mehmed(Bojica) Sokolovic 'nemestio' sve to bratu Makariju, igumanu manastira Hilandara(ako se ne varam, davno sam citao Baranina)?

Eto toliko od mene zasad.
Dobro je što si se i ti uključio, ne verujem da je nešto tako moguće iz prostog razloga što nije bilo samo do Mehmedpaše dali će Pećka patrijaršija biti obnovljenja on se samo zadesio u pravom trenutku na pravom mestu i njegov interes se poklopio sa državnim interesom jer kao što sam kazao ranije turska je bila u velikoj krizi koja je na kraju dovela do raspada
 
Bi2:
1. "Rodjen je u okolini Višegrada i kao dečak odveden dankom u krvi u Jedren/B] "
R.Ljušić

2... Mehmedpaša bio jedan od retkih koji je otišao sa 18 godina u janjičare.

Kojem carstvu se opredeliti ?

Koliko sam ja o tome čitao nigde se ne pominje da je kao sedmogodišnji dečak odveden u janjičare Aovo što sam ja naveo postoji u knjizi Radovana Samardžića Mehmedpaša Sokolović
 
Dalibor Savic:
Pa sigurno da je bio mnogo bolji nemože se reći da je bio pun povlastica ali osećalo se neko poboljšanje

Aha, tu smo! Znači, promenio se "kurs" u politici Velike Porte prema Srbima dolaskom novog Velikog vezira. Mehmedpaša je zaista dugo bio na tom mestu i Patrijaršija je, kao centar duhovnosti i hrišćanstva, zbog njega bila pod zaštitom.Njegovi naslednici su bili verovatno iz tabora njegovih protivnika. Sam čin spaljivanja, već tri veka mrtvog čoveka od strane Sinan-paše, bio je očigledna poruka srpskom narodu da više ništa neće biti kao pre, i da će nova "vlast" Porte uništiti hrišćanstvo, crkvu zato što je predstavljala kičmu srpstva.A Sv.Sava je bio baš kičma,srž,srpstva.
(Al sam ovo vrlo intelektualno obrazložila, i sama sebi se divim ?)
- Što se onda čudimo što je Arsenije III shvatio ovo i poveo narod ka drugom, hrišćanskom carstvu? Ako je to bilo ovako, onda sam u početku, ogrešila dušu o Mehmedpaši.
 
1.Činjenica, da je za prvog patrijarha obnovljene Srpske patrijaršije došao brat (ili rođak) velikog vezira Mehmedpaše Sokolovića ukazuje na dve mogućnosti: ili je inicijativu za obnavljanje Patrijaršije dao sam Makarije ili ga je
njegov brat Mehmedpaša upozorio na mogućnost, da se u novonastalim okolnostima može obnoviti patrijaršija.

2.Makarije jeste bio brat Mehmedpaše sokolovića

1. ili 2.?
 
Bi2:
Aha, tu smo! Znači, promenio se "kurs" u politici Velike Porte prema Srbima dolaskom novog Velikog vezira. Mehmedpaša je zaista dugo bio na tom mestu i Patrijaršija je, kao centar duhovnosti i hrišćanstva, zbog njega bila pod zaštitom.Njegovi naslednici su bili verovatno iz tabora njegovih protivnika. Sam čin spaljivanja, već tri veka mrtvog čoveka od strane Sinan-paše, bio je očigledna poruka srpskom narodu da više ništa neće biti kao pre, i da će nova "vlast" Porte uništiti hrišćanstvo, crkvu zato što je predstavljala kičmu srpstva.A Sv.Sava je bio baš kičma,srž,srpstva.
(Al sam ovo vrlo intelektualno obrazložila, i sama sebi se divim ?)
- Što se onda čudimo što je Arsenije III shvatio ovo i poveo narod ka drugom, hrišćanskom carstvu? Ako je to bilo ovako, onda sam u početku, ogrešila dušu o Mehmedpaši.
Delimično si u pravu jedan od razloga za kakav takav boljitak je Mehmedpaša ali to nije i jedini razlog posle Makarijevog naslednika ostali patrijarsi nisu bili u nikakvom srodstvu sa Sokolovićima a ipak su vodili osmanofilsku politiku sve do Jovana Kantula Pre će biti u pitanju nešto drugO, od Selima prvog osmanska politika se više okreće bliskom istoku, bitkom kod Čaldirana 1514 osmanski sultan uzima titulu kalife jer osvaja Egipat Bagdadski kalifat i polovinu bliskog istoka dakle pažnja je usmerena ka tim državama i zato su izmeđuostalog srbi ostavljani na miru odnosno malo bolje živeli ako se nešto tako može reći
 
E ovako, na prvo citanje moram da kazem sledece: Turci su dobro znali sta rade, i radili su samo ono od cega su imali koristi. Da se ne zavaravamo, nisu oni mnogo marili za nas, nego su samo vukli mudre politicke poteze. U to vreme Otomanska imperija bila je u najvecem usponu i pokazivala je tendenciju za dalje sirenje na zapad i sever. Da bi to postigli morali su da osiguraju mir i stabilno stanje na teritoriji Balkana, odnosno na krajnjoj severnoj tacki velike imperije. postavilo se pitanje: Sta uraditi a ostati pametan.Nista drugo osim naci Srbima neku slabu tacku, nesto na sta su previse emotivni. Mozda je bas tu bila uloga Mehmeda pase Sokolovica s obzirom da je bio srpskog porekla a to je povuci mudar potez da vukovi budu siti i ovce na broju. Definitivno su dosli do zakljucka da ce obnavljanje patrijarsije mnogo znaciti Srbima, a s druge strane nece ugroziti imperiju, stavise pruzice izvesnu stabilnost. S obzirom na to da je jos kao decak odveden, sumnjam da je Mehmed pasa poznavao duh naseg naroda vise nego bilo koji drugi Turcin, ali cinjenica da je njegov rodjak Makarije postavljen za prvog patrijarha ukazije da je mozda Makarije bio taj koji je Mehmedu ukazao na slabosti srpskoga naroda. Dakle hocu da kazem da je sve proracunato do tancina i da nista nije prepusteno slucaju. Kod Turaka uopste, emocije nisu bas mnogo dolazile do izrazaja, sto se vidi iz svakodnevnog zivota recimo u Topkapi-palati, a ponajmanje u politici. Bez obzira na poreklo Mehmed je godinama vaspitavan u turskom duhu i tako nesto se ne moze srusiti preko noci. Iako ga mi danas velicamo, on je samo vukao mudre poteze u korist drzave kojoj je dugovao visok polozaj i lagodan zivot. A mislim i da je jako proracinato sagradio onaj cuveni most, koji je obicnim ljidima mnogo znacio, a isto tako je bio od velikog znacaja za samu Tursku. Dakle, on je samo pronalazio nacine kako da cini velike stvari za Turke, a da istovremeno cineci dobrobit imperiji, ucini po neku malu stvar koja je u ocima srpskog naroda izgledala velikom, tek toliko da ga oni od kojih je potekao vide u dobrom svetlu.

To bi bilo to, sad krecem sa citanjem vasih komentara, pa mozda jos nesto dodam.
 
U ranijem periodu, sultanije nisu imale preveliki uticaj na svoje sinove, ali kasnije se to ponekad desavalo jer je doslo do nekih izmena u samoj organizaciji harema. U haremu svi morali da se dodvoravaju staroj sultaniji i da je mogla da uradi sa svojim neistomisljenicima sta je htela. S druge strane ako bi se desio prevrat, odmah dolazi do smenjivanja i u haremu i svi moraju da se dodvoravaju novoj sultaniji s tim sto stara sultanija i njena kamarila zavrse tragicno ili ih salju u staru palatu gde nestaje sav raskos koji su do sada imale. Sultanije su imale velike uticaje u samom haremu, ali ne i van njega. Njihov uticaj ogledao se u organozvanju hijerarhije harema i odredjivanje koja ce devojka kada ici u sultanove odaje. Uglavnom je tako i bilo, ali ima pojedinih sultana koji su uvazavali misljenje svojih majki i kad je politika u pitanju, narocito od perioda kad su se o svojoj deci brinule same majke, a ne dadilje, odnosno kad su gotovo citavo detinjstvo deca provodila uz majku. Na taj nacin se javila ta vezanost.
 
Dalibor Savic:
Delimično si u pravu jedan od razloga za kakav takav boljitak je Mehmedpaša ali to nije i jedini razlog posle Makarijevog naslednika ostali patrijarsi nisu bili u nikakvom srodstvu sa Sokolovićima a ipak su vodili osmanofilsku politiku sve do Jovana Kantula Pre će biti u pitanju nešto drugO, od Selima prvog osmanska politika se više okreće bliskom istoku, bitkom kod Čaldirana 1514 osmanski sultan uzima titulu kalife jer osvaja Egipat Bagdadski kalifat i polovinu bliskog istoka dakle pažnja je usmerena ka tim državama i zato su izmeđuostalog srbi ostavljani na miru odnosno malo bolje živeli ako se nešto tako može reći

Ej, hajde se vi zvanični istoričari dogovorite malo sami sa sobom, šta je šta, pa da mi ostali možemo da dodamo po nešto pametno! Kako ostali njegovi naslednici nisu bili ni u kakvom srodstvu za Sokolovićima, a ja pronašla sledeći podatak:

kažu " druga grana" Sokolovića, čini li su srpski patrijarsi:

1. Makarije ( 1557-1571)
2. Antin ( 1572-1575)
3.Gerasim ( 1575-1586)
4.Sava 1586.
- svi Sokolovići !
A koliko sam ja čula, taj prof. Samardzić je bio profesor Ljušiću mislim, valjda je bio pametniji od njega ;) a ne mora da znači.
 
Eh, sad bih htela prvo da se izvinem i Dači i Akhenatonu, pošto i vi spadate u te zvanične istoričare.

Al, stvarno je to naš neverovatan odnos prema prošlosti, prema našim životima.
Za mene istorija nije filozofija, pa da svako može komentarisati kako mu padne na pamet.Da li su ovi ljudi bili srpski patrijarski ili nisu? Kad to utvrdimo, onda možemo da pričamo da li je bilo ovako ili onako, da prevrćemo i okrećemo mišljenja, Ovde je reč o nekim ljudima i delu naše prošlosti u trajanju od 30.godina i njihov uticaj na naše živote kasnije! Pa, nije to za baciti! Čula, sam naše istoričare kad kažu da je period od 10.godina ne bitan, minoran za istoriju. Kako bre? Pa, nama je 10-šnja Slobina vladavina upropastila živote i usmerila ih verovatno u pogrešnom pravcu.
Eto, tupimo prekjuće Dača i ja o nekom istupanju od osmanske politike, i ja barem tražim uzrok tome.Kako? Pa, svaka godina je bitna: ako su ovi ljudi, ovi Sokolovići, postojali od Makarija pa do Jovana Kantula (ne bih rekla da je bio osmanlija ?) a već odmah na početku njegove "vladavine" se dogadjaju bune, to (meni !) znači da je to bio prelomni trenutak u našim odnosima. Vrh PP je shvatio da više nema insajdera u Porti, da je tamo promenjena politika, dolaskom nekih drugih ljudi na vlast i da će Srbi pored njih čupavo proći, i okreću se hrišćanskom zaštitniku.Meni je sad ovako gledamo, to "naglo"okretanje zapadu normalna pojava.A , izgleda da je i Sinan-paša kao čovek novog osmanskog rukovodstva (šta je bio po funkciji u Carstvu?) činom spaljivanja moštiju Sv.Save upravo to hteo da pokaže Srbina: nema više hrišćanina kod nas i vi nemate više zaštitnike!
ajd, sam me prokomentarišite vas dvoje "zvaničnih".
pozz
 
"...da je njegov rodjak Makarije postavljen za prvog patrijarha ukazije da je mozda Makarije bio taj koji je Mehmedu ukazao na slabosti srpskoga naroda.."

- I ja sam nešto tako sinoć pročitala kod Baranina, ako sam dobro shvatila: on je imao kršteno ime Marko i bio je poslat u Hilandar, a tamo mu je promenjeno ime u Makarije.

Ako je ovo tačno, onda mi pije vodu ovo tvoje objašnjenje da je u stvari Makarije ukazivao Mehmedu šta treba i kako činiti.
 
Cuo sam i ja da neki od "uglednih" istoricara tako kazu, medjutim po mom misljenju svaki dan je bitan. Sta sve moze da se dogodi u jednom danu, ponekad se ne dogodi ni za sto godina. E sad, neki dani i godine su manje turbulentni, neki vise. ovi manje turbulentni, su mozda mmanje vazni, ali nikako ih ne smemo zanemariti. Istoriju ne cine samo bune, ustanci, ratovi,revolucije.... vec i najobicniji svakodnevni zivot. Pa mnogo istoricari su se upravo proslavili pisuci o banalnim, svakodnevnim stvarima kao sto su na pr. zemljoradnja u srednjem veku, privatni zivot u starom veku, poljoprivredni alati kroz istoriju i sl.
 
Bi2:
"...da je njegov rodjak Makarije postavljen za prvog patrijarha ukazije da je mozda Makarije bio taj koji je Mehmedu ukazao na slabosti srpskoga naroda.."

- I ja sam nešto tako sinoć pročitala kod Baranina, ako sam dobro shvatila: on je imao kršteno ime Marko i bio je poslat u Hilandar, a tamo mu je promenjeno ime u Makarije.

Da, to je moje misljenje, ali ovaj podatak koji je Dalibor izneo a to je da je Mehmed odveden sa 18 godina, ako je tacan moze da znac da je sam Mehmed dobro poznavao svoj narod. ???
 
Naravno, o tome i ja pričam ! Dakle, na čemu smo:
1. Da li je Makarije bio brat ili "bliski rodjak" ?
2. Da li je Mehmed odveden sa 7,8 godina ili sa 18g.?
3. Da li su patrijarsi, posle Makarija, bili iz porodice Sokolovića ili nisu ?
____________
4. Zašto se politika Porte, posle zadnjeg Save 1586.g. toliko promenila prema Srbina ? ili isto to, samo malo drugačije:
4. Zašto se odnos Srba prema Porti od Jovana Kantula okrenula prema Zapadu ?

Da li razumeš šta hoću da kažem? Svaki podatak je vrlo bitan za tumačenje sledećih dogadjaja.
 
Imamo već u dobu Kantula bune 1584.g. a to je samo 2.godine posle njegovog dolaska na vlast.
Zašto Sinanpaša radi to što radi? I taj dogadjaj nam objašnjava nešto iz ranije prošlosti, jel tako?
Nemoguće je da Sinanpaša na svoju ruku stopirao jednu bunu tako što je onom jadniku živom odrao kožu a odmah zatim javno, pred svima zapalio mošti već tri veka mrtvog čoveka iz čistog hira?
 

Back
Top