Obicaji na svadbi !?!

Vidi se da je Hellen upucena potpuno u tu tematiku..
zaboravila si skidanje jabuke sa stapa koji je dignut visoko na krovu
mladozenja mora da pogodi iz prve
ako omane, bolje da nije ni dolazio
dolazak pred mladozenjinu kucu...opet propust.Musko dete mora da se nadje u blizoj familiji koje mlada mora da podigne i 3 puta okrene
pazi da ne prodjes kao moja komsinica kojoj se zalomilo jedino musko celjade od 20 godina...
a prva bracna noc i cassav....joj...
 
Јесте, јесте, НАКОЊЧЕ је обавезно! Како то заборавих!

Види, мени подметнули фалично накоњче - родила сам две шћери, место синова соколова! Зато мора добро да се пази. Боље онда узети неко проверено мушко дете, ето то од дваес година....
 
Види овако: то плаво, позајмљено и старо - то ти је основ свега. Даље - бисери никако! Кажу да од накита помаже само пластика - значи пластичне минђуше или тако нешто, јер пластика одбија лошу енергију. Даље, млада мора пре венчања да попије три цела јајета на празан стомак - да би свадба прошла у весељу. Да би је свекрва волела мора, чим је види - да клекне пред њу, пољуби јој руку и изговори неке речи...заборавила сам већ како иде та бајалица, али распитаћу се ако треба... Када је предају деверу, она треба да га дарива кошуљом и при томе да га пољуби у уво. (Може и језиком.;) ). Када излазе из младине куће младожења треба да разбије један тањир - да она не би имала одакле да једе ако се врати (то јест - да не пожели да се врати својима)... На венчању - део о чепању ти је опште познат, то не треба спомињати. С тим што ако га очепиш шпицом ципеле - онда ћеш бити газда само првих 5 година, а ако га очепиш штиклом, да јаукне - онда заувек. С венчања се не смете враћати истим путем којим сте дошли, никако!!! Ако идете истим путем, онда морате унатрашке! Кад дођете пред његову кућу - млада баца преко крова сито и јабуку... Не знам више зашто, али ваља се.

То је онај део само до доласка с венчања (дајџест верзија), а ако те интересује и други део, онај који укључује и прву брачну ноћ - радо ћу ти писати још.;)

i vojvoda mora da ima gole ženske na kapi.
sličice tj.
 
Doduse ima tih obicaja...od kraja do kraja
Sada sam se setila bosanskog obicaja...jaoooj
Svako ko dolazi pod sator(to je obavezan detalj) prvo prolazi "carinu" ispred
tu se lepo uzmu svi podaci
Taj i taj je doneo...gajbu piva,posluzavnik za mladu,jastucnice za priju,carape i kosulju za mladozenju(da ne bude go i bos)i 200 gr kafe...
i onda se tamo negde u jeku veceri...muzika stoj...
Neko (koga odaberu da vodi najvazniji program veceri)uzima mikrofon u ruke i krece
od stola do stola i sve lepo procita sa spiska
Pa se ti sada brukaj i donesi mali poklon:lol:
Ovo je ziva istina.
 
VelikaMala, ako tebi lično znače običaji - ispoštuj ih. Da će imati uticaj na brak - neće, ispoštovala ih ti ili ne.

Hellen, je l' se ti to zezaš za ljubljenje devera u uvo, razbijanje tanjira i to kojim delom cipele zgazi mladoženju? Nikad nisam čula za tako nešto.

Što se tiče bacanja sita, ne bi bilo loše malo provežbati ciljanje mete, koliko jako zamahnuti i tako to. Jednom sam gledala jednu mladu koja je trebalo da nabaci sito na terasu koja nije bila ni 4 metra od zemlje. Naravno, omašila je. Neki su zabrinuto odmahivali glavama i coktali, a neki čak i zviždali u znak protesta. E, sad, ako mladoženja živi u zgradi, to je malo teže izvesti, pa je bacanje sita prepreka manje na putu vaše zajedničke sreće.
 
Obicaji su tuda se menjaju...
evo u Srbiji i zemljama regiona uveden je ovicaj da se sve zvanice tokom prve bracne noci nadju u istoj sobi sa mladom i mladozenjom. Tu dolazi do razmene partnera , kao sto je i red.

Sto vi mislite o ovom novom obicaju?
 
slabo postujem obicaje,nisam sujeverna.
ne volim svadbe,i nemam nameru da pravim istu jednog dana.
a i ljubazno odbijam vecinu poziva na svadbe.nije to za mene.
e da...jako mi je iritirajuca cela ta panika koje neke zene dizu oko svadbe,pa frizeri,sminkeri,haljine ovo ono..mos misliti :roll: :neutral:
 
Te svadbe su praznik zxdranja i onog drugog... s
te novce je bolje utrositi na nesto drugo.
A kod matichara poci fino normalno u farmerkama i sakou, kaubojskim cizmama i tako ozvaniciti sve to.
Nakon toga otici sa kumovima i mozda po kojim prijateljem na ruchak negdje.
Ovo iz licnog iskustva.
 
Nista bez 3 dana shatre :D
ciganska-svadba.jpg
 
Moje misljenje je i sljedece....
To su intimne stvari, nesto slicno kao i smrt/i, sahrane... 80 % ljudi dodje na sahranu da vidi da li ce porodica plakati ili ne, i naravno nakon sahrane opet slijedu cirkus od zxderanja i s....
MA pustimo ljude da odboluju neciji gubitak sami , bar toga dana!
 

Back
Top