Obavezno glasanje - kakve promene bi uvođenje ove mere donelo u Srbiji?

Da li ste za obavezno glasanje?


  • Ukupno glasova
    14
Као Аустралија, или Грчка, на пример.
https://en.wikipedia.org/wiki/Compulsory_voting
Evo sa te liste fantastican primer Bolivije, koji bi kod nas bio rado prihvacenn.
Ako ne glasas, banka ti ne daje da podignes platu sa svog racuna dok ne pokazes potvrdu da si glasao ili opravdao izostanak.

Eto, jos to da uvedemo i zaista cemo biti nebeski narod!
 
U tome da se čovek malo pomeri sa mrtve tačke i da shvati da je njegova sudbina u rukama njega samog. Da ćeš zabijajući glavu u pesak i ne učestvovanjem u tome što tebi kroji sudbinu naredne četiri godine živeti sve lošije i lošije i da ćeš zbog toga trpeti neke ljude tipa Vesić, Šapić, Vučičević i njemu slične.

Da i tu zgradu u kojoj živiš mora neko da održava, neće sama od sebe, a to što je ti ignorišeš i samo primećuješ da joj fasada otpada neće ona sama od sebe da se popravi.

Da su oni obavezni da glasaju, možda bi se malo više informisali o tome, možda bi ih zanimalo, pa možda ne bi ni bio nevažeći listić.

Apsolutno se slazem da treba preuzeti odgovornost za sebe i sve oko sebe.
Ali uvodjenje diktatura zarad kasnije demokratije, nije nacin i nece doneti nikakve rezultate.

Neznanje, zaostalost i nedostatak zelje da se prilagodimo sadasnjosti je mnogo veci problem po meni. Svi zive u nekoj proslosti, svi su kivni na sve iz proslosti, ceo svet je zaratio protiv nas (opet iz proslosti), poceli smo sve da mrzimo, i zadojeni po meni vecim nacionalizmom nego 90tih.
Opsta propast drustva, moralna i socijalna gledista na najnizem nivou. Narod je totalno digao ruke, niko vise ne razmislja kako da mu bude bolje, nego pliva za krdom gde nam neki TV Pink i slicni kazu sta je dobro za nas.
 
Apsolutno se slazem da treba preuzeti odgovornost za sebe i sve oko sebe.
Ali uvodjenje diktatura zarad kasnije demokratije, nije nacin i nece doneti nikakve rezultate.

Neznanje, zaostalost i nedostatak zelje da se prilagodimo sadasnjosti je mnogo veci problem po meni. Svi zive u nekoj proslosti, svi su kivni na sve iz proslosti, ceo svet je zaratio protiv nas (opet iz proslosti), poceli smo sve da mrzimo, i zadojeni po meni vecim nacionalizmom nego 90tih.
Opsta propast drustva, moralna i socijalna gledista na najnizem nivou. Narod je totalno digao ruke, niko vise ne razmislja kako da mu bude bolje, nego pliva za krdom gde nam neki TV Pink i slicni kazu sta je dobro za nas.

Nije diktatura ako ti neko kaže da imaš obavezu da izađeš na glasanje i biraš za sebe i za svoje dobro koje ti proceniš da je dobro.

Generalno, mislim da i jeste problem to što je narod digao ruke, to što idu logikom "ma, šta se ja tu pitam" ili "šta ja tu mogu" i onda puštaju da prođe doslovno sve. Nisam ni ja lud, znam ja da neke stvari budu nametnute i da smo mi okupirana zemlja, ali mnogo će lakše da nas jašu ako se ne ritamo, a ovde više svima sve svejedno.

Desi se afera sa naplatnom rampom, nikom ništa... Predsednik kaže da je video ceo snimak, tužilac dobije gde fale dva minuta, niko se ne uzbuđuje... Pa ispade da je predsednik svedok saradnik tu?!

A da ne pričam o ostalim aferama... I sve se pušta, sve može, svi dižu ruke.

Pa, kad digneš ruke znači da si se predao.
 
Evo sa te liste fantastican primer Bolivije, koji bi kod nas bio rado prihvacenn.
Ako ne glasas, banka ti ne daje da podignes platu sa svog racuna dok ne pokazes potvrdu da si glasao ili opravdao izostanak.

Eto, jos to da uvedemo i zaista cemo biti nebeski narod!

Ваистину, само бих ја радије узео неку Аустралију за пример, а и Белгија није лоша.

Можел тако?

Не видим што да се одмах трпамо у Боливијце, кад можемо и међу Грке, нашу браћу православну у Еу и НАТО.
 
Ваистину, само бих ја радије узео неку Аустралију за пример, а и Белгија није лоша.

Можел тако?

Не видим што да се одмах трпамо у Боливијце, кад можемо и међу Грке, нашу браћу православну у Еу и НАТО.
NIje stvar u tome, niti ce to resiti problem.
AUS ne izadjes na izbore, i platis kaznu $20. Cista glupost, plus lista izuzetaka dugacka ko autoput Milos Veliki :)
 
Nije diktatura ako ti neko kaže da imaš obavezu da izađeš na glasanje i biraš za sebe i za svoje dobro koje ti proceniš da je dobro.

Generalno, mislim da i jeste problem to što je narod digao ruke, to što idu logikom "ma, šta se ja tu pitam" ili "šta ja tu mogu" i onda puštaju da prođe doslovno sve. Nisam ni ja lud, znam ja da neke stvari budu nametnute i da smo mi okupirana zemlja, ali mnogo će lakše da nas jašu ako se ne ritamo, a ovde više svima sve svejedno.

Desi se afera sa naplatnom rampom, nikom ništa... Predsednik kaže da je video ceo snimak, tužilac dobije gde fale dva minuta, niko se ne uzbuđuje... Pa ispade da je predsednik svedok saradnik tu?!

A da ne pričam o ostalim aferama... I sve se pušta, sve može, svi dižu ruke.

Pa, kad digneš ruke znači da si se predao.
Na zalost, ali si u pravu. Narod je potpuno bezlican, zivotari u stilu...cuti samo da ne buide gore.
Vlast koristi zastrasujuce metode manipulacije, od predratnog stanja i bice teska vremena ... Zaista jadno!
Ono sto mene kopka, jel moguce da smo tolika beda od naroda...gde je velika vecina spremna da zarad malih materijalnih interesa laze, manipulise, prikriva i ko zna sta god... Ljudska rec i dostojanstvo u ovoj zemlji imaju zaista malu vrednost.
 
sta hoces time da kazes? da ako 2-3 zemlje imaju obavezno glasanje i uz to se za njih moze reci da su "demokratske", da onda treba i stotinak +/- drugih drzava za koje se moze reci da su demokratske da slede primer ovih par zemalja?

Па и не следе...већина земаља које немају обавезно гласање су...диктатуре... :per:

Што ће рећи да је поставка како је обавезно гласање нешто "диктаторско" обичан идиотлук.

Написао сам малопре тачно зашто сам за обавезно гласање: да би свако ко на то има право, преузео и одговорност.

Ако разумеш концепте права и одговорности.

Иначе, вољан сам и на компромисна решења: да се гласачи региструју као такви,(као у УСА) па ко неће да гласа, не мора, нико га не бије по ушима. Само што би код мене онај ко се региструје МОРАО да гласа.

Или, може варијанта са ограниченим правом гласа...да си порески обвезник, или да си војни обвезник, или имовински цензус...јер не видим ни праведност ни демократију у томе да о мени, који сам и једно и друго, и мом новцу одлучује неко ко није ни једно, ни друго, него ето има право. Које не користи, јер и на то има право.

Па онда кука на интеренету како му је лоше у држави, јер и на то има право.
 
Na zalost, ali si u pravu. Narod je potpuno bezlican, zivotari u stilu...cuti samo da ne buide gore.
Vlast koristi zastrasujuce metode manipulacije, od predratnog stanja i bice teska vremena ... Zaista jadno!
Ono sto mene kopka, jel moguce da smo tolika beda od naroda...gde je velika vecina spremna da zarad malih materijalnih interesa laze, manipulise, prikriva i ko zna sta god... Ljudska rec i dostojanstvo u ovoj zemlji imaju zaista malu vrednost.

E to i jeste problem, zato bih ja njih i naterao, evo, ako te boli ku*ac za sve u životu ima bar u četiri godine jednom da izađeš i da kažeš svoju volju.

Pride, većina ih kuka nešto, a prodali dupeta za plate od po 800 evra i to ako.
 
NIje stvar u tome, niti ce to resiti problem.
AUS ne izadjes na izbore, i platis kaznu $20. Cista glupost, plus lista izuzetaka dugacka ko autoput Milos Veliki :)

Не знам да ли ће решити, док не пробам. Факат је да та опција постоји у примени, није нека апстракција. Негде функционише добро, негде мање добро, негде не функцуионише, баш као и опција општег права (не)гласања.

Очигледно је да са овим системом где постоји опште право гласа, а скоро половина оних који на то имају право га не користи, а о манипулацијама да не говоримо, у Србији није баш све како треба. Барем се мени тако чини.
 
Obavezno ne.
Pravo da glasa treba da ima samo onaj ko je vojni i poreski obveznik sa potvrdom o izmirenim obavezama prema državi.

Svi ostali ne bi trebalo da se pitaju ni o čemu.

Тако је нисам дотле стигао, али претекао си ме. Уосталом то смо давно продискутовали.

Робови и сличан менталитет не треба да гласају, то нема смисла.

Гласало би под тим условима, у Србији по мојој процени, око 200,000-300,000 људи

Била би то најдиректнија демократија.
 
Obavezno ne.
Pravo da glasa treba da ima samo onaj ko je vojni i poreski obveznik sa potvrdom o izmirenim obavezama prema državi.

Svi ostali ne bi trebalo da se pitaju ni o čemu.

Изађе Митровић на гласање, а није платио струју 10,000,000 еуреа.

Нема потврду из ЕДБ-а

Изборна Комисија га шаље код Вучића преко везе

Вучић не може да добије на тел. ни кума Петровића ни Грчића, а да па они нису у ЕПСу, зове Дубравку Ђедовић, Дубравка Синишу Малог, ...

Јао циркуса... :rida:



--
:rotf:
 
apsolutno sam protiv obaveznog glasanja!
to ne bi bila demokratija bilo koga prisiljavati da glasa.
ako neko nece da iskoristi svoje pravo, znaci da ga je pravo prepustio drugima, to je njegov izbor i treba to postovati!
obavezno glasanje u Evropi je cini mi se jedino u Belgiji, sve ostale zemlje koje sprovode obavezno glasanje su ili neke banana-republike ili zemlje koje su daleko od demokratije!
Grcka nije bas daleko od demokratije, a nije ni banana.
 
kao sto sam rekao, ako par zemalja za koje se moze reci da su relativno demokratkse ima obavezno glasanje, jel to znaci da 100-tinak isto tako demokratskih zemalja treba da sledi primer ove 2-3 drzave?!
Neke stvari moraju biti i obaveza. Ako moze placanje poreza da bude obavezno - moze i glasanje.
Sprovelo bi demokratiju mnogo bolje nego ovako.

Evo, Australija je prilicno jaka zemlja, a ima obavezno glasanje.
 
Neke stvari moraju biti i obaveza. Ako moze placanje poreza da bude obavezno - moze i glasanje.
Sprovelo bi demokratiju mnogo bolje nego ovako.
ovo je jako kontradiktorno ne idu "obavezno glasanje" i "demokratija" zajedno!
ako neko nece da glasa, nece... njegov izbor!
kada bi glasanje bilo obavezno, pretpostavljam da bi morala da bude i opcija da ne glasas ni za jednog od kandidata, jer nekome mozda ne odgovara niko od ponudjenih, sto bi bila potpuno demokratska opcija, zar ne? a ako nekog bas nateras da glasa a on bas nece nizakoga i ne postoji opcija da zaokruzi da nece ni za jednog od ponudjenih da se opredeli, onda jednostavno moze da precrta listic i bude ne vazeci, sto je u sustini isto kao i sada kad ne izadje na izbore.
dakle, ako neko nece da glasa, ne mozes ga naterati! mozes pod pretnjom novcanom kaznom da ga izvedes na izbore, on i tada moze da preda prazan listic... ili iz revolta sto su ga naterali da glasa a nije hteo zaokruzi nekog retarda poput Miroljuba, Marjana Risticevica ili slicnih mentola koji bi se u tom slucaju sigurno kandidovali.

Evo, Australija je prilicno jaka zemlja, a ima obavezno glasanje.
a na jednu Australiju, Grcku i Belgiju, dolazi jos bar 100 zemalja u kojima nije obavezno glasanje.
 
ovo je jako kontradiktorno ne idu "obavezno glasanje" i "demokratija" zajedno!
ako neko nece da glasa, nece... njegov izbor!
kada bi glasanje bilo obavezno, pretpostavljam da bi morala da bude i opcija da ne glasas ni za jednog od kandidata, jer nekome mozda ne odgovara niko od ponudjenih, sto bi bila potpuno demokratska opcija, zar ne? a ako nekog bas nateras da glasa a on bas nece nizakoga i ne postoji opcija da zaokruzi da nece ni za jednog od ponudjenih da se opredeli, onda jednostavno moze da precrta listic i bude ne vazeci, sto je u sustini isto kao i sada kad ne izadje na izbore.
dakle, ako neko nece da glasa, ne mozes ga naterati! mozes pod pretnjom novcanom kaznom da ga izvedes na izbore, on i tada moze da preda prazan listic... ili iz revolta sto su ga naterali da glasa a nije hteo zaokruzi nekog retarda poput Miroljuba, Marjana Risticevica ili slicnih mentola koji bi se u tom slucaju sigurno kandidovali.


a na jednu Australiju, Grcku i Belgiju, dolazi jos bar 100 zemalja u kojima nije obavezno glasanje.

Kad bi bilo obavezno glasanje možda bi ljudi shvatili da i ponuda može biti veća jer će se i kandidovati sve veći broj ljudi znajući da se glasati mora, pa će možda neko njihovom programu dati neki glas. Možda bi to pokrenulo i sa druge strane razmišljanja, ko zna.

Jednostavno, obavezno glasanje je skroz ok opcija jer, čoveče, bira se i o tvojoj sudbini naredne četiri godine. A ti što ne izlaze na glasanje su najglasniji kako ništa ne valja...
 
Lično mislim da uvođenje obaveznog glasanja nije loša stvar, međutim kada je u pitanju Srbija mislim da bi tako nešto bilo obesmišljeno.
Recimo da se sada uvede obavezno glasanje za sledeće izbore:
stvorila bi se masa mikro stranaka koje bi uletele u trku, neke od njih su manje-više kopije već postojećih i gledaće da posle izbora uđu u političku protiv-prirodnu blud (kao što se SPS uvlači SNS-u u ****) sa većim strankama...
verovatno ne bi bilo neke razlike sa procentom glasova jer realno nema nekog izbora kod nas - drugi nazivi stranaka, kopirane političke mantre, a svi imaju cilj da uđu u skupštinski restoran/gurnu keš u svoje džepove...
neka potencijalno dobra šansa da ovo urodi plodom jeste da se pojavi neka autentična stranka koja bi se u startu zalagala za radikalne promene sistema, na prvih nekoliko izbora bi prsli ekstremno, mada kontam da bi se vremenom razvili u neku jaču silu
 
Prvo treba promeniti da se glasa za ime a ne za stranku; koja ce kasnije da postavi nekog svog majmuna sa upravlja opstinom a niko ga na to mesto nije birao.

Naravno uvesti obavezno glasanje; a oni koji ne izadju dobivaju 10 godina zabranu glasanja i novcanu kaznu.
I šta ovim iz prve rečenice postižeš? Opet će raditi u korist stranke koja ga je kandidovala.
 

Back
Top