..novorodjenche..prvi dani kod kuce..

Stvarno svaka cast!!! :super::zag: Kako se priblizio datum, sve vise me opterecuju ta i slicna pitanja - sta li me ceka!? A tema o bebama je preobimna, ovo je bas onako kako treba...
Samo to sam htela da kazem - hvala i od mene! :hvala: I za ideju o temi i svima koji odgovaraju :heart: verujem da mnogima jako znaci... Samo nastavite :hej::cvet:
 
Mislim da mi je najtezi mesec u mom zivotu bio taj prvi mesec sa trecom cerkicom.Da ne poverujes...svi kao trece je lakse je ali svaka beba je individua za sebe i nosi odredjene probleme manje ili vece.

da
mislim da je velika zabluda što se misli---jao druga ili treća beba, šta sad lakše je...
nije lakše
može samo da bude teže jer prvabeba je bila sama, a kad dođe na svet druga beba, onda ih je dvoje....to je dovoljno da ne bude lakše
jeste tačno da majka sad ima nešto malo iskustva, al to iskustvo ne mora da se primeni na svaku bebu, jer ko što i ti reče, svaka beba je individua za seba
 
I još nešto - ko o čemu, ja o dojkama i mleku - za ragade (ispucale bradavice) je zakon Lanolin. Mala tubica, nije baš jeftina, ali nam je oboma život spasila.
Samo sa Lanolinom sam mogla da izdržim da malac sisa dok imam rane na bradavicama. Koje su uzgred, bile kao rukom odnešene posle par dana redovnog mazanja. Sve ostalo što sam probala (ne sećam se, ali je bilo raznih preporuka) nije vredelo ič. Mazala sam non-stop, a potrošila sam samo pola tube i ostatak dala drugarici koja mi se zahvaljivala do neba.
LANOLIN - vredi svaki dinar.
Potvrđujem, bez lanolina ni ne krećite u porodilište :super:
 
da
mislim da je velika zabluda što se misli---jao druga ili treća beba, šta sad lakše je...
nije lakše
može samo da bude teže jer prvabeba je bila sama, a kad dođe na svet druga beba, onda ih je dvoje....to je dovoljno da ne bude lakše
jeste tačno da majka sad ima nešto malo iskustva, al to iskustvo ne mora da se primeni na svaku bebu, jer ko što i ti reče, svaka beba je individua za seba

Hvala...ali tako je.Svaka beba je prica za sebe i ni sa jednom nije isto.
Slusala sam moje kume kao trece nisu ni osetile :eek: pa se pitam kako je to moguce?Kako je bilo moguce da su se vise posvetile prvom detetu,a sve manje i manje drugom ili trecem?
Pa valjda svako dete volis isto i isto paznje mu poklanjas :confused:
 
Ja bih samo da dodam, da ne ponavljam vec napisane stvari...
Lanolin iz DM-a "Babylove" je odlican,a kosta samo 160din, a onaj Multimam je blizu 1000din. Ja nisam dobila ragade, a proizvod je prirodan, sadrzi prirodni lalonin i valjda vitamin E.
Njihove vlazne maramice su dobre i isto su jeftinije od ostalih...

I jos nesto iz iskustva...Meni mleko nije krenulo u porodilistu, tek cetvrtu noc od porodjaja kuci. Do tada davali Humanu na flashicu, a nudila sam mu i da sisa. Bez problema je nasavio da sisa. Nema potrebe davati kasicicom, nece se za tren navuci na cuclu. Bar je takva moja beba.
 
Ja preporučujem i pelene Babylove
Svaka čast za ovu informaciju za lanolin, nisam ni znala da postoji dm-ov, a ovaj multimam jeste dosta skup
A što se tiče sisanja i flašice... ja sam imala drugačije iskustvo. U stvari, nije bila Humana u pitanju, nego moje mleko, ali na flašicu. UH, jedva je posle nastavio da sisa, baš je bilo muke
 
diiivna tema :heart:
moje najvece opeterecenje je bilo samo da ja dojim moje milo. jako sam se opteretila, trudila, ali evo, vec skoro 9 meseci dojim :super: u pocetku sam se toliko trudila, dojila na 2 sata, u medjuvremenu izmuzavala, pila fenugrik, cajeve, voooduuuu (puno tecnosti za puno mleka).. kad cujem kako su mame imale puno mleka bas mi nekako puno srce, oko mene su sve devojke kuburile i presle na adaptirano.. :( sto ovde nema favorites teme, bas bih da je sacuvam i cituckam :)
 
Hvala...ali tako je.Svaka beba je prica za sebe i ni sa jednom nije isto.
Slusala sam moje kume kao trece nisu ni osetile :eek: pa se pitam kako je to moguce?Kako je bilo moguce da su se vise posvetile prvom detetu,a sve manje i manje drugom ili trecem?
Pa valjda svako dete volis isto i isto paznje mu poklanjas :confused:



Kaod prvog deteta smo neiskusne, sve nam je novo, ne umemo da procenimo šta je "normalno", i slično, pa to od nas traži veći napor, kako umni, tako i fizički, a kod ostale dece već znamo šta nas otprilke čeka i verujem da je to razlog tog naizgled većeg posvećivanja prvom detetu. Inače, prvoj deci uglavnom ta veća "posvećenost" kasnije može da bude i teret - pa mi se na njima "vežbamo" da budemo roditelji! :D

Voliš svako dete na svoj način - jedno voliš što je lepo, drugo što je veselo, treće... A pažnje im treba posvećivati onoliko koliko im je potrebno, a to je individualno. Tako da, ako hoćemo da budemo prema svoj deci jednaki, i jednako im se posvetimo, ostaje nam da ih dobro upoznamo i svakom pružimo ono što njemu kao ličnosti treba.

Sve je to ljubav, a ona se ogleda na različite načine. :heart:
 
jaoooo da se i ja nadovezem...meni je najbolja stvar bila avent pumpica za grudi...a prvi dan mi je bio ok ali noc katastrofa,dosli kuci oko 15h i on vecinu dana prespavao ali kad je dosla noc tj od nekih 20h pa na dalje-uzas,zamislite kad sam zvala hitnu(prvo dete,nemam pojma sta da mu radim)koliko je plakao,ma nikad to necu zaboraviti...a u porodilistu sasvim drugo dete,nije mi to bilo jasno
 
neću zaboraviti kad smo stigli iz bolnice, beba je naravno spavala, smestili smo je u krevetac i polako seli da pričamo, jedemo....posle nekog vremena neki zvuk...bokte, neko plače...kako sam se utronjala kad sam shvatila da to moje dete plače...
tad sam tek ukapirala da sam mama.

Mama, da li su ono tvoje dve cerkice!?!?!? :eek:
Ako jesu, duboko postovanje!!! :worth:
 
da se nadovežem bebe koje su se rodile sa malom kilažom su lenje da sisaju,pa kada im date da piju mleko iz flašice neće hteti posle da sisaju jer im je mnogo teže da sike sa dojke,a nemaju snage,zato se daje na kašikicu...bebe sa većom kilažom vuku jače,ne zamaraju se tako lako,njima baš i ne predstavlja problem sikite posle flašice sa dojke...
 
Moje licno misljenje je da je VEOMA BITNO imati UDOBNU FOTELJU (ili stolicu na ljuljanje) sa onim drzacima za ruke.
Znaci drage buduce mame, trazite od muzeva, rodbine na poklon tu predivnu stvarcicu ako hocete da dojite bebice.
Misljenja sam da je jako bitno da majka bude opustena i u povoljnom polazaju.
Kada se vi osecate lepo, i bebe ce zeleli da je dojite.
Provela sam malu ispitivanje u okruzenju, i rezultati su sledeci: sve mame koje su dojile na ivici kreveta ili neki neudobni kauc,
gde kicma puca a ruke trnu, vrlo brzo su bebicama davale dohranu.
A sve one koje su to radile opusteno i na jednom mestu, dugo su i uspesno dojile svoje bebe.
Jedan perijatar mi je rekao da covek kada ode u toalet, mozak sam zna sta se tamo radi, kada odes u radnu sobu, mozak je takodje spreman na posao.
Takva je situacija i sa dojenjem, uvek na istom mestu gde je tebi i bebi prijatno i mozak sam sve radi.
 
Ja sam se porodila carskim rezom i meni je najlakse bilo dojenje lezeci, znaci na krevetu.
A ja sam spremila fotelju, kao za duge nocne sate koje cu u njoj provesti nunajuci svoje cedo i posle par dana je izbacila iz sobe :).
Sto se tuce budjenja dece da jedu, nisam bas pametna ali postoji jedno razumno objasnjenje zasto lekari preporucuju da se deca, mislim bar prva tri meseca, bude da jedu.
Nemaju zalihe masnih naslaga i nije dobro da im secer previse osciluje a smatraju da im posle cetiri sata od obroka secer pada ispod nivoa koji je dobar po njih i da im zato posle 4 sata treba davati da jedu.
Ako lazu mene onda i ja vas ;).
 
Divna tema...citam i secam se nasih prvih dana...hehehe...prvu noc nismo oka sklopili...sad deluje smesno...smotani, dok nije dosla patronazna da nam pokaze par stvari...tada sam shvatila da su mi svi majcinski instinkti bili ispravni, i pocela sam da slusam bebu i sebe, a ne rekla-kazala okolo...:)
A sto se dojenja tice...budila dete na cetiri sata danju, a nocu, nikako...imao je fiziolosku zuticu, pa je bio lenj od nje, tacnije pospan, pa sam morala da ga teram da sisa, kako bi ga sto pre proslo... :)
 
http://www.bebinsvet.net/tekstovi/beba/strane/beba_vodic-za-pravilno-dojenje.htm

Evo, tako sam i ja. Cerku sam dojila do 15 meseci, kad sam ponovo ostala trudna, a sad dojim i sina (4 meseca), iskljucivo sisa, nista voda, nista cajevi, nista formula.

Meni je najvise pomoglo predavanje u porodilistu pre nego sto smo dobili cerku, kada su nam objasnili da svaka zena ima mleka, i moze da doji svoju bebu, ako se opusti i to shvati kao najpriodniju stvar na svetu, sto dojenje i jeste.
Nema tu nikakve mudrosti - dete dojite kad je gladno, a priroda je sve savrseno udesila.
Niste nikad cule da je neko mace, kuce ili tele umrlo od gladi, zar ne? I mi ljudi smo ipak samo sisari.

Nemojte se opterecivati i od najprirodnije i najlepse stvari na svetu, brige o vasem detetu, priredjivati sebi i bebi neporteban stres.

Sve ce biti ok

Puno poljubaca nasim lepim trudnjacama :heart:
 
Ja verujem u to da svaka majka ima mleka.
Samo smo previše pod stresom, uplašene od svega i svačega, smori nas prevelika briga i onda normalno da mleko počinje da ponestaje.
Meni je to bio najveći strah - hoću li imati dovoljno mleka...
Pa su me onda svi trovali kako mi je dete gladno jer stalno plače, nemam dovoljno mleka ili nije dovoljno kvalitetno, pa se ja ubedačim i napravim još gore.
Sa drugim detetom definitivno neću dozvoliti da me tako stresiraju...
 
Moje licno misljenje je da je VEOMA BITNO imati UDOBNU FOTELJU (ili stolicu na ljuljanje) sa onim drzacima za ruke.
Znaci drage buduce mame, trazite od muzeva, rodbine na poklon tu predivnu stvarcicu ako hocete da dojite bebice.
Misljenja sam da je jako bitno da majka bude opustena i u povoljnom polazaju.
Kada se vi osecate lepo, i bebe ce zeleli da je dojite.
Provela sam malu ispitivanje u okruzenju, i rezultati su sledeci: sve mame koje su dojile na ivici kreveta ili neki neudobni kauc,
gde kicma puca a ruke trnu, vrlo brzo su bebicama davale dohranu.
A sve one koje su to radile opusteno i na jednom mestu, dugo su i uspesno dojile svoje bebe.
Jedan perijatar mi je rekao da covek kada ode u toalet, mozak sam zna sta se tamo radi, kada odes u radnu sobu, mozak je takodje spreman na posao.
Takva je situacija i sa dojenjem, uvek na istom mestu gde je tebi i bebi prijatno i mozak sam sve radi.

Da li je probao neko ovaj jastuk za dojenje?
http://www.stillkissen.net/stillkissen/cx164.html

kazu da udoban i za mamu i za bebu. Jos mi je rano da kupujem cisto me zanima ima li neko iskustva, ovde se dosta koristi. I jedno pitanje za mame koje vec imaju iskustva- sta je sve neophodno za bebu u prvih nekoilko nedelja? Posto cu to morati sve da imam spremno, jer necemo moci da idemo u kupovinu kada god pozelimo bar neko vreme.
 
Sto se tiche toga shta treba za bebu nabaviti - treba svashta, pa da poshtedim zzene silnog pisanja i nabrajanja evo ja okachila spisak sto su mi dali u shkolici za trudnice :mrgreen: Sad je nekako lakshe samo reci - e, ta i ta stavka i nisu bash neophodne ili ovo/ono su zaboravili.... Shto se pripreme za porodilishte tiche, rech je o Novom Sadu, u drugim gradovima je verovatno neshto drugachije.
 

Prilozi

  • SPISAK ZA PORODILIŠTE I BEBU.doc
    100 KB · Pregleda: 33
Ja verujem u to da svaka majka ima mleka.
Samo smo previše pod stresom, uplašene od svega i svačega, smori nas prevelika briga i onda normalno da mleko počinje da ponestaje.
Meni je to bio najveći strah - hoću li imati dovoljno mleka...
Pa su me onda svi trovali kako mi je dete gladno jer stalno plače, nemam dovoljno mleka ili nije dovoljno kvalitetno, pa se ja ubedačim i napravim još gore.
Sa drugim detetom definitivno neću dozvoliti da me tako stresiraju...

Moj savet ti je da se manes takvih komentara i da se okrenes sebi i svom detetu.Mi majke najbolje znamo sta je dobro za nase dete jer ne zove se to dzabe materinski instinkt koji se kod svake majke javlja cim rodi dete.
Pusti ljude neka pricaju,a ako ne mozes da se iskljucis kazi im lepo otvoreno pa neka se ljuti ko hoce.
 
Da li je probao neko ovaj jastuk za dojenje?
http://www.stillkissen.net/stillkissen/cx164.html

kazu da udoban i za mamu i za bebu. Jos mi je rano da kupujem cisto me zanima ima li neko iskustva, ovde se dosta koristi. I jedno pitanje za mame koje vec imaju iskustva- sta je sve neophodno za bebu u prvih nekoilko nedelja? Posto cu to morati sve da imam spremno, jer necemo moci da idemo u kupovinu kada god pozelimo bar neko vreme.

taj jastuk je super stvar, mi ga imamo... cak i u porodlistu ga imaju u sali za dojenje. bas je praktican i udoban i za mamu i za bebu.... ja ga svima preporucujem. :heart:
 

Back
Top