...Nesto novo...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sve je objasnjeno gore...a ukoliko idemo malo kroz Istoriju slikarstva , ono o cemu govorim postaje jasnije.
Niko nije osporio Molerov trud i sjajno izucen zanat. Ono sto je vrlo vazno shvatiti to je da svako, ali zaista svako uporan i vredan moze uraditi ovo sto je uradio Moler. To je prosto zanat.Umetnost je nesto drugo. Imaginacija je nesto drugo....i naravno da ove dve komponente bez izucenog zanata, opet nemaju smisla...bas kao sto ga nema ni on ukoliko svega pomenutog nema pa se zaustavimo na pukom " precrtavanju" prirode.
 
Medjutim u tvojim slikama , ne postoji nista novo, neobicno, andergraund, drugacije, nepoznato, do sad ne vidjeno.
Kako mozes tako nesto da ocekujes u realizmu (slikarski pravac, poput ekspresionizma, fovizma, kubizma i drugih...)
Kao kada bi ocekivao da Tchaikovsky u svoja "prezvakana" dela ubaci neke nove "nevidjene" elemente, neznam, mozda turbo folka?! Kome se ne svidja klasicna muzika - neka slusa sta mu srcu drago... Ili neka komponuje nesto bolje. Heh, to bar nije tesko, to mogu da potvrde hiljade zaboravljenih "umetnika" koji su pokusali to isto... Ili balet Labudovo Jezero na primer, blah, prezvakano i stoput vidjeno - jelda, odmah na djubriste...
Dajes sebi slobodu da ocenjujes Molerovu licnost a pritom se vidi da ga apsolutno ne poznajes. To najbolje govori i o tvojoj kompetentnosti u slikarstvu - zasto se bavis onim sto ne poznajes ?
Pa sta ti mislis da umetnost nastaje od vezbanja ?
Ma da, sta ce nam vezba, sta ce nam tehnika, uzmes cetku u ruke i rokaj po platnu... Ko nije spreman da prihvati visok nivo posvecenosti poslu koji svaka umetnost zahteva, ko nije spreman na godine usavrsavanja vec se odmah hvata za cetku i pravi "remek dela", taj se lako nadje u "drugacijoj" i "nepoznatoj" grani umetnosti i pocne svoje frustracije da leci "izlazcima u grad i upoznavanjem mnostva zena"... Teziti savrsenstvu u bilo kom poslu samo je po sebi umetnost. Umetnoscu se ne moze baviti onaj ko nije savladao tehniku kojom zeli svoju emociju da izrazi - da peva nemoze covek koji nije naucio da govori, da igra nemoze onaj koji nije naucio da hoda... Umetnost ne moze bez vezbanja!

Ove slike zaista imaju zanatsku vrednost, ali ne i umetnicku.
E dobro da si nas prosvetlio, bez tvoje odmerene i dubokoumne kritike, mi neprosvetljeni bi blesavi mislili da je ovo sto Moler slika umetnost. I svi se nadamo da ce siroti Moler to uvideti na vreme. Bitno je da se ti slazes sa m.v. om - to sto se vi razumete najveci je dokaz da ste u pravu.
Zato se slike poput tvojih jako dobro prodaju, a drugi slikari gladuju negde na nekoj mansardi...
Oooo, gotovo sam se rastuzio, kako je to samo romanticno... A da nisu gladni mozda prosto stoga sto ti slikari sa mansarde ne umeju dobro da slikaju, ili cinjenica sto su gladni i sto su sa mansarde treba da nas ubedi da su oni pravi veliki slikari, koji preziru novac, slavu i uspeh ? Sto se mene tice, takvi slikari i nisu za bolje neg' da umru od gladi ili skoce sa te mansarde...
Od takvog slikara sa mansarde jeftino se kupuju buljuci slika, da bi se 'gladni slikar sa mansarde' nakon smrti proglasio veeelikim umetnikom, i onda se to djubre prodaje kao vrhunska umetnost... Cist marketing, a primera je bezbroj.
Ono sto je vrlo vazno shvatiti to je da svako, ali zaista svako uporan i vredan moze uraditi ovo sto je uradio Moler
Kada kazes svako, tu mislis i na sebe pretpostavicu ?
Vidis, da sam ranije to znao, da i ja to navezbam, al' sad nemam nesto vremena... Znaci Pogorelic i Stefan Milenkovic su to samo vezbali siroti, i ... navezbali, jel ? Znaci nisu nikakvi geniji sacuvaj boze, nego zanatlije, puki interpretatori necijih kompozicija. Mislim, svasta se ovde moze procitati. Frustracija i sujete ponajvise...
Malo je pravih poznavaoca umetnosti , poput M.V...
Ako ti kazes, onda ti verujemo...

Najbolji kriticari su obicni ljudi, za koje su umetnicka dela stvorena, umetnost se stvara upravo za njih, ne za ono 'malo pravih poznavalaca umetnosti'... Ne za samozvane strucnjake, nabedjene poznavaoce i snobove. Nego bas za one ljude koje je ponekad sramota da iznesu svoj sud misleci da ne znaju dovoljno o umetnosti... Plaseci se cesto da progovore od agresivnih lesinara koji kreste na djubristu umetnosti i ljubomorno ga cuvaju... Svako u sebi ima izgradjeno poimanje o estetici, oseca sta je lepo a sta ne, koju emociju u njemu budi, a estetika je svakako emotivno osecanje, i time se treba voditi. Slobodno govorite ljudi, vi kreirate lik estetike, vi odredjujete da li ce on biti divan ili groteskan...
Neko voli ekspresionizam, neko kubizam, impresionizam, to je stvar estetike i emotivnog sklopa svake licnosti... Ali izopstavati klasicni realizam (sto se u ovoj temi evidentno pokusava), kao najznacajniji pravac slikarstva, znaci bacanje na djubriste dela i imena poput Paje Jovanovica, Predica, Leonarda, Velaskeza, Shishkina, Kramskoja, Rjepina i drugih...
Uvek treba stati u odbranu vrednosti i principa cija je vrednost potvrdjena kroz istoriju.
Samo ce snob i mediokritet kupiti sliku koja mu se ne svidja, samo ako je od poznatog slikara, za koga su jelte "poznavaoci" rekli da je "vrhunski domet srpskog slikarstva"... Isti oni poznavaoci koji na pomen klasicnog slikarstva pocnu da se gadjaju Lubardama i Sumanovicima...

Molere, svaka cast!
 
xorg:
Kao kada bi ocekivao da Tchaikovsky u svoja "prezvakana" dela ubaci neke nove "nevidjene" elemente, neznam, mozda turbo folka?! Kome se ne svidja klasicna muzika - neka slusa sta mu srcu drago... Ili neka komponuje nesto bolje. Heh, to bar nije tesko, to mogu da potvrde hiljade zaboravljenih "umetnika" koji su pokusali to isto... Ili balet Labudovo Jezero na primer, blah, prezvakano i stoput vidjeno - jelda, odmah na djubriste...

Ван сваке памети је поредити Чајковског и Молера.
Не морам ни да елаборирам зашто.

xorg:
A da nisu gladni mozda prosto stoga sto ti slikari sa mansarde ne umeju dobro da slikaju, ili cinjenica sto su gladni i sto su sa mansarde treba da nas ubedi da su oni pravi veliki slikari, koji preziru novac, slavu i uspeh ? Sto se mene tice, takvi slikari i nisu za bolje neg' da umru od gladi ili skoce sa te mansarde...
Od takvog slikara sa mansarde jeftino se kupuju buljuci slika, da bi se 'gladni slikar sa mansarde' nakon smrti proglasio veeelikim umetnikom, i onda se to djubre prodaje kao vrhunska umetnost... Cist marketing, a primera je bezbroj.

На пример - Ван Гог?
Или Бах? :)

xorg:
Najbolji kriticari su obicni ljudi, za koje su umetnicka dela stvorena, umetnost se stvara upravo za njih, ne za ono 'malo pravih poznavalaca umetnosti'... Ne za samozvane strucnjake, nabedjene poznavaoce i snobove. Nego bas za one ljude koje je ponekad sramota da iznesu svoj sud misleci da ne znaju dovoljno o umetnosti... Plaseci se cesto da progovore od agresivnih lesinara koji kreste na djubristu umetnosti i ljubomorno ga cuvaju... Svako u sebi ima izgradjeno poimanje o estetici, oseca sta je lepo a sta ne, koju emociju u njemu budi, a estetika je svakako emotivno osecanje, i time se treba voditi. Slobodno govorite ljudi, vi kreirate lik estetike, vi odredjujete da li ce on biti divan ili groteskan...

Хипотетички речено:
Уметност није нешто што је укус масовне провенијенције, нити је нешто што се прави за шире народне слојеве. Јер ако је тако, онда је и турбо фолк уметност - то је оно што обични људи воле.
Сликарство које има за циљ зараду није уметност већ чист посао, занат лишен свега личног и потчињен укусу већине.

xorg:
Ali izopstavati klasicni realizam (sto se u ovoj temi evidentno pokusava), kao najznacajniji pravac slikarstva, znaci bacanje na djubriste dela i imena poput Paje Jovanovica, Predica, Leonarda, Velaskeza, Shishkina, Kramskoja, Rjepina i drugih...
Uvek treba stati u odbranu vrednosti i principa cija je vrednost potvrdjena kroz istoriju.

Није ми јасно због чега се Молер поистовећује са најзначајнијим именима историје уметности.
На овој теми се нису изопштавала дела најзначајнијих светских уметника а Молерова дела нису она чије су вредности потврђене кроз историју.
Молер је имитатор а не иноватор.
 
Mima mi je ustedela dosta vremena, poentirajuci u kratkim crtama.
Dakle ne bih sirila temu jer vidim da nicemu ne vodi, bas kao sto sam to rekla i na pocetku.
Samo bih dodala nesto sto vidim da je gore pomenuto, pa osecam potrebu da obrazlozim.
Da, na Akademiji su nas ucili da svako i ama bas svako moze ispeci zanat. Ponavljam zanat.Dokazavsi nam to vrlo plasticno...postojali su ljudi bez imalo talenta, ali sa velikom zeljom da nesto nauce.Tehniku bi savladali savrseno jer im je i matematika bila jaca strana ( dakle namerno dovodim ovo dvoje u vezu..pa se nadam da ce biti onih koji ce razumeti i zasto)No, to je bilo to. Savrseni tehnicari zaustavljali bi se cesto na necemu poput ovoga sto radi Moler. I to je to. Nema tu neke prevelike filozofije.
I ne. NIje to nikakva sujeta. BIla bi sujeta u slucaju da mislimo da niko sem nas to ne moze. No ipak moze.Svako iole uporan to moze. ONo "nesto" drugo...e to vec ne moze svako.
To se ne uci, to se poseduje.
 
Kako mozes tako nesto da ocekujes u realizmu (slikarski pravac, poput ekspresionizma, fovizma, kubizma i drugih...)
Kao kada bi ocekivao da Tchaikovsky u svoja "prezvakana" dela ubaci neke nove "nevidjene" elemente, neznam, mozda turbo folka?! Kome se ne svidja klasicna muzika - neka slusa sta mu srcu drago... Ili neka komponuje nesto bolje. Heh, to bar nije tesko, to mogu da potvrde hiljade zaboravljenih "umetnika" koji su pokusali to isto... Ili balet Labudovo Jezero na primer, blah, prezvakano i stoput vidjeno - jelda, odmah na djubriste...
Dajes sebi slobodu da ocenjujes Molerovu licnost a pritom se vidi da ga apsolutno ne poznajes. To najbolje govori i o tvojoj kompetentnosti u slikarstvu - zasto se bavis onim sto ne poznajes ?

Ma da, sta ce nam vezba, sta ce nam tehnika, uzmes cetku u ruke i rokaj po platnu... Ko nije spreman da prihvati visok nivo posvecenosti poslu koji svaka umetnost zahteva, ko nije spreman na godine usavrsavanja vec se odmah hvata za cetku i pravi "remek dela", taj se lako nadje u "drugacijoj" i "nepoznatoj" grani umetnosti i pocne svoje frustracije da leci "izlazcima u grad i upoznavanjem mnostva zena"... Teziti savrsenstvu u bilo kom poslu samo je po sebi umetnost. Umetnoscu se ne moze baviti onaj ko nije savladao tehniku kojom zeli svoju emociju da izrazi - da peva nemoze covek koji nije naucio da govori, da igra nemoze onaj koji nije naucio da hoda... Umetnost ne moze bez vezbanja!

E dobro da si nas prosvetlio, bez tvoje odmerene i dubokoumne kritike, mi neprosvetljeni bi blesavi mislili da je ovo sto Moler slika umetnost. I svi se nadamo da ce siroti Moler to uvideti na vreme. Bitno je da se ti slazes sa m.v. om - to sto se vi razumete najveci je dokaz da ste u pravu.
Oooo, gotovo sam se rastuzio, kako je to samo romanticno... A da nisu gladni mozda prosto stoga sto ti slikari sa mansarde ne umeju dobro da slikaju, ili cinjenica sto su gladni i sto su sa mansarde treba da nas ubedi da su oni pravi veliki slikari, koji preziru novac, slavu i uspeh ? Sto se mene tice, takvi slikari i nisu za bolje neg' da umru od gladi ili skoce sa te mansarde...
Od takvog slikara sa mansarde jeftino se kupuju buljuci slika, da bi se 'gladni slikar sa mansarde' nakon smrti proglasio veeelikim umetnikom, i onda se to djubre prodaje kao vrhunska umetnost... Cist marketing, a primera je bezbroj.
Kada kazes svako, tu mislis i na sebe pretpostavicu ?
Vidis, da sam ranije to znao, da i ja to navezbam, al' sad nemam nesto vremena... Znaci Pogorelic i Stefan Milenkovic su to samo vezbali siroti, i ... navezbali, jel ? Znaci nisu nikakvi geniji sacuvaj boze, nego zanatlije, puki interpretatori necijih kompozicija. Mislim, svasta se ovde moze procitati. Frustracija i sujete ponajvise...
Ako ti kazes, onda ti verujemo...

Najbolji kriticari su obicni ljudi, za koje su umetnicka dela stvorena, umetnost se stvara upravo za njih, ne za ono 'malo pravih poznavalaca umetnosti'... Ne za samozvane strucnjake, nabedjene poznavaoce i snobove. Nego bas za one ljude koje je ponekad sramota da iznesu svoj sud misleci da ne znaju dovoljno o umetnosti... Plaseci se cesto da progovore od agresivnih lesinara koji kreste na djubristu umetnosti i ljubomorno ga cuvaju... Svako u sebi ima izgradjeno poimanje o estetici, oseca sta je lepo a sta ne, koju emociju u njemu budi, a estetika je svakako emotivno osecanje, i time se treba voditi. Slobodno govorite ljudi, vi kreirate lik estetike, vi odredjujete da li ce on biti divan ili groteskan...
Neko voli ekspresionizam, neko kubizam, impresionizam, to je stvar estetike i emotivnog sklopa svake licnosti... Ali izopstavati klasicni realizam (sto se u ovoj temi evidentno pokusava), kao najznacajniji pravac slikarstva, znaci bacanje na djubriste dela i imena poput Paje Jovanovica, Predica, Leonarda, Velaskeza, Shishkina, Kramskoja, Rjepina i drugih...
Uvek treba stati u odbranu vrednosti i principa cija je vrednost potvrdjena kroz istoriju.
Samo ce snob i mediokritet kupiti sliku koja mu se ne svidja, samo ako je od poznatog slikara, za koga su jelte "poznavaoci" rekli da je "vrhunski domet srpskog slikarstva"... Isti oni poznavaoci koji na pomen klasicnog slikarstva pocnu da se gadjaju Lubardama i Sumanovicima...

Molere, svaka cast!

:)
Moleru, derane jedan...imaš još jedan nick?
Ako. I treba. Imam i ja.
Ovo vaše klasično slikarstvo, se inače zove hiperrealizam. I način na koji to izvodiš je vrlo interesantan. Tu svoju crtu bi trebalo da forsiraš, a ove druge osobine da upgrade-uješ.
i tako...
Veruj mi, nisam ni ja neki naročit poznavalac, ali volim što ima i drugačijih mišljenja.
 
A kako su ''ti ljudi bez imalo talenta'' uspeli da upišu Akademiju?

Кхм, остадох без одговора, мада ценим да ни сама не знаш шта си хтела да кажеш оним изразом "истинско сликарство". :)

:)
Moleru, derane jedan...imaš još jedan nick?

Морам признати, помислила сам такође да је то Молеров алтер-его. :lol:
 
Svi ovi postovi su ustvari moji. Svi ste vi moj alter-ego. Samo nikom ni reci ;)
Moje slike se ocigledno ljudima ili bas dopadaju ili bas ne dopadaju. To je odlicno, jer barem nikoga ne ostavljaju ravnodusnim.
 
21eom6d.jpg




wlt4aw.jpg




51awsz.jpg




300dvld.jpg
 
Svi ovi postovi su ustvari moji. Svi ste vi moj alter-ego. Samo nikom ni reci ;)
Moje slike se ocigledno ljudima ili bas dopadaju ili bas ne dopadaju. To je odlicno, jer barem nikoga ne ostavljaju ravnodusnim.

Ако ћемо искрено, ја сам крајње индиферентна.
Него се упустих у дискусију, не знам ни ја зашто. :)

:D:D:D:D
Majstor je majstor!

Мајстор јесте мајстор. И Молер то јесте.
Али мајстор није исто што и уметник. ;)


Рецимо ове прве две (са ове стране) ми се чак и допадају.
Али ове друге две колоритне - не. Обичне су. Немају душу и лични печат уметника.

Али добро. :)
 
Bas vam je zanimljivo ovde!
Ne bih da se ukljucujem u diskusiju, samo bih da vidim neke slike od vrsnih poznavaoca umetnosti. Ako je moguce? Da ne budem nedorecen, od ucesnika ovog foruma.
Neko je rekao da to moze svako, mislim kapri, bas bih da vidim kako to izgleda.
 
Ако ћемо искрено, ја сам крајње индиферентна.
z:)Ne brini zbog toga. Na pravom si putu... Još malo ''rasola'' i otrežnjenje je potpuno.z:lol:


Него се упустих у дискусију, не знам ни ја зашто. :)
E, ta ti je na mestu... A, eto, i ja rekoh da neću više diskutovati, a evo me opet. Narod bi rekao: ''Pas rek'o, pas porek'o'' al' šta da se radi. Živa duša, grešna duša... Čim si me citirala, zasvrbeli me prsti na tastaturi.z:p


Мајстор јесте мајстор. И Молер то јесте.
Али мајстор није исто што и уметник.
Uh, bre, stani malo - pobrkala si raboše. Neko te je tu slagao. Nemoj, bre, sve bukvalno da shvataš. Treba da osetiš finese u izražavanju naroda u kome živiš ili kome pripadaš.
U našem narodu su tri najcenjenije titule: Majka, Učitelj i Majstor, a onda slede sve druge - da ih ne nabrajam. (Kad već pomenuh Majku, jedna od podvala kojim nas uče je i ta da smo mi patrijahalan narod, a kroz čitavu istoriju je u našim porodicama uvek preovladavao matrijarhat.)
Znaš, kad naš narod nekoga prozove Majstorom, onda je to izraz divljenja i poštovanja, i prema njegovoj ličnosti i prema njegovom delu. Biti Majstor, znači biti na vrhu. A svaki Majstor je umetnik u svojoj struci. (Napominjem da ne treba da mešaš Majstora koga je narod tako krstio sa majstorom-šloserom iz komunjarskog miljea koji za strugom čita ''Manifest komunističke partije''.)

Ispričao bih ti jedan primer kako je naš narod upotrebio tu titulu Majstor, a što na prvi pogled izgleda sablažnjivo i nedolično ali, pošto sam lično bio prisutan, mogu da tvrdim da je bio izraz ljubavi, bliskosti i dubokog poštovanja. (Šta da se radi kad smo takav narod? Kakvi smo - takvi smo – naši smo. Bolje nemamo i za bolje ne znamo. Bar smo iskreni i ''od srca''.)
Prvo moram da te telegrafski, u kratko, uputim u atmosveru događaja (a one ''malo'' starije da podsetim).
Beograd, pre osamnaest godina, dani posle demonstracija 9. marta i suzavca i tenkova na ulicama; ispred Terazijske česme mirni vešednevni studentski protest protiv nasilja, naša ''plišana revolucija'' ; nespavanjem iscrpljeni i promukli Branislav Lečić koji sa improvizovane govornice, prigrlivši velikog plišanog medu, raspuklim glasom poručuje: ''Slobodane, kako ti je lepo ime…''; studentkinje koje kite cvećem obruč od kordona namrštenih policajaca i nude ih sendvičima kojih i sami nemaju dovoljno; ''ludi'' Alfi, ulični svirač iz Knez Mihajlove, koji kroz prozor upada u salu Narodne skupštine Srbije i prekida maratonsko, dvodnevno, jalovo, zasedanje (sa čuvenim poslaničkim monologom: ''Smejte se vi smejte ali priča ima tužan kraj'') da bi se onako sa svojim lila musketarskim šeširom dočepao govornice da obavesti javnost Srbije o stvarnim događajima u Beogradu i time prouzrokovao prekid televizijskog prenosa sednice; paralelni, ''spontani'', penzionersko-komunjarski kontra-miting na Ušću za podršku predsedniku i sa napujdanim pokličima da se krene ka Terazijama da se obračunaju sa ''izdajničkom'' omladinom.

E, u tom beznađu, dok su svi strepeli od varnice koja bi mogla da potpali ovo naše bure baruta, masa naroda se uskomešala i razgrnula, oslobađajući prolaz, i na improvizovanoj bini se pojavio Njegova Svetost Patrijarh srpski gospodin Pavle koji je zabrinut zbog informacije da su ''crveni'' demonstranti sa Ušća krenuli u obračun ka Terazijama hteo da zamoli ''decu'' da se raziđu i spreče krvoproliće. U prvi mah je nastao muk, a onda frenetičan aplauz (jedini aplauz na tom protestu koji je bio jači od aplauza pokojnom glumcu Danilu Bati Stojkoviću) i euforično raspoloženje koje je prostrujalo među narodom.

Tada, od prvih redova, tamo gde je bila grupa Zvezdinih navijača, započelo je skandiranje koje je odmah u jedan glas prihvaćeno: ''Pa-jo, Majstore! Pa-jo, Majstore! Pa-jo, Majstore!...''

:):):)
 
Poslednja izmena:
Bas vam je zanimljivo ovde!
Ne bih da se ukljucujem u diskusiju, samo bih da vidim neke slike od vrsnih poznavaoca umetnosti. Ako je moguce? Da ne budem nedorecen, od ucesnika ovog foruma.
Neko je rekao da to moze svako, mislim kapri, bas bih da vidim kako to izgleda.

Rizikovacu da me svrstas u diletante, ok?
Forum nije mesto gde se trebaju naci slike, barem ne moje.
Za tako sto postoje izlozbe, i kritike kolega do cijeg je misljenja meni veoma stalo.
Pokusaj bar na tren pomisliti da je i neko drugi , ko ( mozda) zna vise od tebe, ipak u pravu.
Istina nije uvek lazna samo zato sto je mi sami ne razumemo.
 
Rizikovacu da me svrstas u diletante, ok?
Forum nije mesto gde se trebaju naci slike, barem ne moje.
Za tako sto postoje izlozbe, i kritike kolega do cijeg je misljenja meni veoma stalo.
Pokusaj bar na tren pomisliti da je i neko drugi , ko ( mozda) zna vise od tebe, ipak u pravu.
Istina nije uvek lazna samo zato sto je mi sami ne razumemo.

Da ostanem dosledan, necu se upustati u raspravu. Samo zelim da kazem da nisam dobro shvacen. Naime, ne interesuje me pravac i slike koje slikas, samo da vidimo kako recimo ti mozes da odradis nesto tako prosto kao sto je, ajde recimo.... verujem sa gadjenjem, hiper realisticna slika.
Posto je to tako jednostavno, a pri tom ne moras da das licni pecat ili umetnicki kvalitet, verujem da nece oduzeti mnogo vremena. Samo izmalaj kao moler
 
Da ostanem dosledan, necu se upustati u raspravu. Samo zelim da kazem da nisam dobro shvacen. Naime, ne interesuje me pravac i slike koje slikas, samo da vidimo kako recimo ti mozes da odradis nesto tako prosto kao sto je, ajde recimo.... verujem sa gadjenjem, hiper realisticna slika.
Posto je to tako jednostavno, a pri tom ne moras da das licni pecat ili umetnicki kvalitet, verujem da nece oduzeti mnogo vremena. Samo izmalaj kao moler

evo opet mene. pa kako sam ja shvatio osoba sa tim nickom je slikar/ slikarka. e ako si TO onda je nemoguće slikati ko moler.
 
Da ostanem dosledan, necu se upustati u raspravu. Samo zelim da kazem da nisam dobro shvacen. Naime, ne interesuje me pravac i slike koje slikas, samo da vidimo kako recimo ti mozes da odradis nesto tako prosto kao sto je, ajde recimo.... verujem sa gadjenjem, hiper realisticna slika.
Posto je to tako jednostavno, a pri tom ne moras da das licni pecat ili umetnicki kvalitet, verujem da nece oduzeti mnogo vremena. Samo izmalaj kao moler

Da da, razumeli smo se.
Pravo da ti kazem ne umem. Mislim" ne umem". Prevazisla sam to jos na ..hm...pripremi za fax...kada je to prosto ono sto m o r a s odraditi na prijemnom....( naravno nikada ne kao hiperrealizam...ali ako poznajes tehniku o kojoj sada pricamo,.. jasno ti je da je ona cak laksa od pomenutog )Tokom faxa dotaknes i to , vise kao vezbu...ali ides dalje...i na to se, ako vec odes "dalje"...vise ne vracas....prosto tako je.
Ne znam kako bih ovo plasticno mogla da ti objasnim..ali recimo da je to kao plivanje koje covek nikada ne moze da zaboravi kada ga jednom nauci...ali zato postoji ledjno, prsno, delfin....pa ko je zaista talentovan..nikada vise nece uci u vodu i otplivati samo 100m od obale...
I molim te...da razjasnimo nesto..niko ovde nije pominjao da je to jednostavno , lako..ili sta ti ja vec znam....u kontekstu zanatske vestine. Tu smo se vec slozili da je Moler ispekao zanat. Govorilo se o radu kao umetnickoj vrednosti.
Konkretno i najkonkretnije moguce...u svakom gradu postoje ljudi koji slike prodaju na ulici...slike su poput ovih Molerovih...Dakle od BGD-a ( Knezmihailova) , do Dubrovnika -Stradun...preko Pariza ( Monmartr) do Londona ( Covent Gardena)...sresces ovakve slike...motiv ce biti razlicit, ali rukopis isti...ni po cemu osoben i prepoznatljiv....
I stvarno da zavrsimo...Moler treba svakako da nastavi da radi ono sto voli. Svakako da je to najvaznije.
Nesto sto mene najvise inspirise kao umetnika, je drugi dobar umetnik. Zato su moje slike u ateljeu, a slike umetnika koje cenim u mom stanu ( naravno od onog sto mogu sebi da priustim )...prema tome nema mesta prici o " sujetnim kolegama"...( kojih medju umetnicima svakako najvise i ima) Nisam taj slucaj. Prosto sam imala dobru nameru...bas kao sto je imao dobru nameru moj profesor u srednjoj..koji mi je vec tada rekao " ne crtaj trepavice" ..
Eto ko razume, razume...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top