...Nesto novo...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Уметност није нешто што је укус масовне провенијенције, нити је нешто што се прави за шире народне слојеве. Јер ако је тако, онда је и турбо фолк уметност - то је оно што обични људи воле.
Сликарство које има за циљ зараду није уметност већ чист посао, занат лишен свега личног и потчињен укусу већине.
To vole da misle umisljeni i samoproklamovani pripadnici kod nas nepostojece elite, da je umetnost stvorena samo za njih, dakako zeleci da se distanciraju od 'obicnih' ljudi koji to ne razumeju... Cist snobizam.
Turbo folk takodje spada u umetnost, hteli mi to ili ne. Doduse u neko slepo crevo muzicke umetnosti, ali i u slikarstvu takvih slepih pravaca ima na pretek, poput pop-arta, instalacija, konceptualizma itd...
Znaci Mikelandjelo dok je oslikavao sistinsku kapelu (za dobre pare) ustvari nije pravio umetnost, vec je imao za cilj zaradu i na to je gledao kao na cist posao, lisen svega licnog i potcinjen ukusu vecine, kako kazes. Eh da si mu samo mogla reci to na vreme, otvoriti mu oci tada, da od njega ispadne kakav takav umetnik... Po tebi 'pravi' umetnik prezire novac i gladan zivi za umetnost, pritom ne stvarajuci za ljude. Time si iz istorije umetnosti iscepala stotine stranica slikarstva...
Stvarno, tvoji postovi su veoma zabavni.
Молер је имитатор а не иноватор.
I sad moler treba da izmisli rupu na saksiji ? Danas umetnik treba da bude Tesla izgleda.
Bas zato sto se u moderno vreme od svakog umetnika ocekuje da uradi nesto novo i nevidjeno, mi danas imamo fantastican diverzitet kojekakvih shizoidnih pravaca, koji po bogatstvu premasuju i sadrzaj jedne Klinicke Psihijatrije.
Мајстор јесте мајстор. И Молер то јесте.
Али мајстор није исто што и уметник.
Znaci opet moler nije umetnik. Ova jeftina demagogija je suvise transparentna da sakrije neke vrlo niske pobude, prozete kroz sve tvoje postove na ovoj temi, ako smem da primetim.

Ovo vaše klasično slikarstvo, se inače zove hiperrealizam.
Meni lici na realizam, bez hiper, ali to bi mogli bolje zakljuciti tek kada bi videli originale.

Da, na Akademiji su nas ucili da svako i ama bas svako moze ispeci zanat.
Ako mislis da je Akademija, tvoj, ocito u nedostatku drugih, precesto potezan argument, dovoljan da da kredibilitet tvojim tvrdnjama, onda se varas. Meni izgleda da su vas na Akademiji lose ucili. Sto potvrdjuje i sledeci citat:
Pravo da ti kazem ne umem. Mislim" ne umem". Prevazisla sam to jos na ..hm...pripremi za fax...
Blago nama kad nasi slikari sa lakocom prevazilaze ovakvo umece jos pre nego sto upisu Akademiju...
Kako mozes da prevazidjes nesto sto ne umes ???
Mozes da odustanes, i to je posteno reci. Mozda mozes i da dostignes, ili da tezis tome. Ali da prevazidjes nesto sto ne umes, to je licemerno reci. Izgleda da je grozdje kiselo ovih dana...
Nesto sto mene najvise inspirise kao umetnika...
...prema tome nema mesta prici o " sujetnim kolegama"...( kojih medju umetnicima svakako najvise i ima) Nisam taj slucaj. Prosto sam imala dobru nameru...
Ocito imas obraza proglasiti sebe umetnikom, a drugoga osporavati tako zucno, da kada bi tu energiju pokusala kanalisati u kreativnom pravcu, mozda bi i mogla sebe legitimno nazvati umetnikom. Sujeta mi kod tebe nije ni pala na pamet, sacuvaj boze, iskljucivo dobre namere...
u svakom gradu postoje ljudi koji slike prodaju na ulici...slike su poput ovih Molerovih...Dakle od BGD-a ( Knezmihailova) , do Dubrovnika -Stradun...preko Pariza ( Monmartr) do Londona ( Covent Gardena)...sresces ovakve slike...motiv ce biti razlicit, ali rukopis isti...ni po cemu osoben i prepoznatljiv....
Ovaj komentar je takva eksplozija zlobe da moze uzdrmati stabilnost Univerzuma.
Pokusaj biti umerenija u svojoj neodmerenosti :)

Znao sam jednog naseg slikara koji je skupljao pare da ode u Holandiju i vidi Vermerove slike, i kada je po povratku sabrao utiske, prekinuo je da se bavi slikarstvom. Shvatio je da je ono sto je video za njega nedostizno. I poput japanca izvrsio sepuku svoje slikarske karijere, casno. Cast, to je osobina koja je ovde ocito deficitarna roba. Sujeta svakako nije.
 
Na slici sa planine, malo mi smeta kako je kadrirano, vise bih voleo videti vrhove krosnji malo iznad planina u pozadini, prizor bi delovao jos monumentalnije. Kravice mi imaju malo jaci intenzitet boje, kao da nisu deo iste kompozicije.
Ne zameri na kritikama, znam da su za slikara znacajnije nego pohvale...
 
Xorg...
mozda bi i nastavila sa tobom " debatu" da nisi upravo napravio poredjenje izmedju turbofolka konceptualizma i pop arta...lol...:))))Dalje zaista nemamo sta da komentarisemo.
Nastavi gde si stao...( ovo namerno kazem jer mislim da je pleonazam... Jedino sto neko ko stoji u mestu moze nastaviti - je stajanje )
Over and out
 
Na slici sa planine, malo mi smeta kako je kadrirano, vise bih voleo videti vrhove krosnji malo iznad planina u pozadini, prizor bi delovao jos monumentalnije.

Mogu ti reći da sam i ja o tome razmišljao (da je više neba na slici) ali bi se onda izgubila impresivna dubina kanjona.

Pohvala za komentar. Svaka ti je reč na mestu.
Veliki pozdrav!
 
Xorg...
mozda bi i nastavila sa tobom " debatu" da nisi upravo napravio poredjenje izmedju turbofolka konceptualizma i pop arta...lol...:))))Dalje zaista nemamo sta da komentarisemo.
Nastavi gde si stao...( ovo namerno kazem jer mislim da je pleonazam... Jedino sto neko ko stoji u mestu moze nastaviti - je stajanje )
Over and out

Могу само да цитирам овај пост јер бих слично и сама написала и дам репутацију и то је то. :)

А могла бих да се распишем само тако, али знам да неће вредети. :)
 
Bas vam je zanimljivo ovde!
Ne bih da se ukljucujem u diskusiju, samo bih da vidim neke slike od vrsnih poznavaoca umetnosti. Ako je moguce? Da ne budem nedorecen, od ucesnika ovog foruma.
Neko je rekao da to moze svako, mislim kapri, bas bih da vidim kako to izgleda.

Pa gde si ti do sada drjack? Baš sam se čudio što se ne uključuješ na ovu temu jer, koliko poznajem tvoje slike, i ti težiš realizmu u svom radu. Lepo je čuti i tvoje mišljenje.

(Kako te služi Marićeva četka od jazavca? Znaš li da za one pare od letos za koje si kupio tu četku širine 7cm sada možeš da kupiš četku od jazavca širine 3,5cm? Duplirao cene. A onaj čiča iz Džordža Važingtona je utrostručio – al’ i dalje je najjeftiniji. On to izgleda odokativno udara cene. I još jedna informacija: kod čiče se široke četke od jazavca nazivaju TETRAJBERI (?) - da znaš kako da ih tražiš.)

A sad da budem malo neozbiljan. z:) Koliko sam shvatio iz nekih tvojih postova, ti se baviš i bodi bildingom. E pa mogao bi da okačiš svoj jedan namršten autoportret u body majici sa prekrštenim rukama na grudima i sa tetovažom na bicepsu: ''realizam ili smrt'', da dodatno izvršimo pritisak na ove naše sagovornike ''iz suprotnog tabora''. z:lol:

Pozdrav!
 
evo me druze. nesto sam zaglavio sa poslom. nema se vremena. Samo da znas, nisam bas zadovoljan tom cetkom, mislio sam da je finija, al' j... skola se placa kao i uvek.
Sto se tice pritiska, ma ne, mi smo civilizovani, argumentovano branimo svoje stavove, do izvesne granice!! A posle...vidimo da nema smisla...i dizemo ruke
 
Lako je osporavati tudj rad iz mraka svoje sobe. Onda treba demokratski postaviti i nesto svoje, na javno kritikovanje. Ja nemam pretenzije da slikam nesto novo, ja zelim da slikam nesto lepo!! Uostalom do sada je vec sve i naslikano! Zelim da zabelezim meni drage stvari, da cuvam dragocenosti od zaborava... kao kada se iz pozara izvlace najvrednije stvari; neko ce spasavati devize, a neko porodicne fotografije. Ja slikam svet koji nestaje, cuvam ga od zaborava, za buduce generacije...
Strasno kakvih licemera ima, kao svi znaju da naslikaju vrhunski portret!? Neko ti ponudi hiljadu evra za portet, a ti kao "fuj, necu, ja ostajem veran svojim principima"!! Mene je m.v. pre par godina pitao da mu naslikam neki portet ali nije imao para. Zasto tada nije mrzeo realiste? Ili jos bolje, zasto nije sam naslikao taj portret (posto to svako ume), i pritom ustedeo pare?! M.v. je za slikarstvo, kao kad su pitali crnogorca jel ume da svira violinu, a on kaze "nijesam proba' ali umijem sigurno"!
Ja postujem druge pravce u umetnosti. U tome i jeste lepota slikarstva: stavi dvadeset slikara na livadu, i dobices dvadeset razlicitih slika. A stav ovih hejtera je: "ne, ima devetnaest slikara, a ovaj dvadeseti, realista, je magarac!?!" Bilo bi kretenski da drugi slikari slikaju kao ja, i da ja slikam kao drugi. Lepota je u raznolikosti, i u jedinstvenosti svakoga od nas...
hejteri su primenili su onu nasu staru: ako nemozes da ih pobedis, zapocni novu temu na krstarici"! ;)
 
Lako je osporavati tudj rad iz mraka svoje sobe. Onda treba demokratski postaviti i nesto svoje, na javno kritikovanje. Ja nemam pretenzije da slikam nesto novo, ja zelim da slikam nesto lepo!! Uostalom do sada je vec sve i naslikano! Zelim da zabelezim meni drage stvari, da cuvam dragocenosti od zaborava... kao kada se iz pozara izvlace najvrednije stvari; neko ce spasavati devize, a neko porodicne fotografije. Ja slikam svet koji nestaje, cuvam ga od zaborava, za buduce generacije...
Strasno kakvih licemera ima, kao svi znaju da naslikaju vrhunski portret!? Neko ti ponudi hiljadu evra za portet, a ti kao "fuj, necu, ja ostajem veran svojim principima"!! Mene je m.v. pre par godina pitao da mu naslikam neki portet ali nije imao para. Zasto tada nije mrzeo realiste? Ili jos bolje, zasto nije sam naslikao taj portret (posto to svako ume), i pritom ustedeo pare?! M.v. je za slikarstvo, kao kad su pitali crnogorca jel ume da svira violinu, a on kaze "nijesam proba' ali umijem sigurno"!
Ja postujem druge pravce u umetnosti. U tome i jeste lepota slikarstva: stavi dvadeset slikara na livadu, i dobices dvadeset razlicitih slika. A stav ovih hejtera je: "ne, ima devetnaest slikara, a ovaj dvadeseti, realista, je magarac!?!" Bilo bi kretenski da drugi slikari slikaju kao ja, i da ja slikam kao drugi. Lepota je u raznolikosti, i u jedinstvenosti svakoga od nas...
hejteri su primenili su onu nasu staru: ako nemozes da ih pobedis, zapocni novu temu na krstarici"! ;)

Za tebe je previše reći da postaješ dosadan. TI JESI DOSADAN!!
A zašto?
Zato što očigledno nisi pročitao ovo malo postova ovde na tvojoj temi i zato što te, koje si pročitao, nisi pročitao od početka do kraja, a i to malo što si pročitao, nisi razumeo!!
Još si hvališ time!
Ti si stvrarno u zemlji čuda, al na žalost nisi Alisa!
Tvoj pokušaj da slažeš ovde na forumu, takodje ti nije uspeo. Ne znam na osnovu čega si zaključio da nisam imao da ti platim portret??!
Jedina je istina da se nismo pogodili oko cene. (Da si pročitao postove, našao bi tu negde da sam pohvalio tvoje portrete!)
A još jedena istina izbija iz tvojih postova, koju si potvrdio već više puta. Jedini hejter ili po srpskom, mrzitelj, si ti.
Nešto malo oko poslovica...za tebe važi ona da je džabe bacati bisere pred svinje!!
Ne zato što ti loše slikaš, već zato što ne čuješ šta ti se govori, niti želiš da čuješ, a sve što čuješ, ne zanima te uopšte, a i to malo što razumeš da ti je rečeno, ne zarezuješ, ni za živu glavu!!
Nemoguće je da baš svi grešimo? Argumenti, koji se tiču iluzija, koje neki drugi navode i nisu ti baš neki drugi argumenti, a argumente, koji se tiču porblema o kojim govorimo, ti jednostavno ne zarezuješ!
Ajd kad si tako samouveren, objasni mi kako je moguće da kao toliki posvećenik i magistar slikarstva, imaš problem sa perspektivom? Pa nisi ti slikar primitivac!?
 
Lako je osporavati tudj rad iz mraka svoje sobe. Onda treba demokratski postaviti i nesto svoje, na javno kritikovanje. Ja nemam pretenzije da slikam nesto novo, ja zelim da slikam nesto lepo!! Uostalom do sada je vec sve i naslikano! Zelim da zabelezim meni drage stvari, da cuvam dragocenosti od zaborava... kao kada se iz pozara izvlace najvrednije stvari; neko ce spasavati devize, a neko porodicne fotografije. Ja slikam svet koji nestaje, cuvam ga od zaborava, za buduce generacije...
Strasno kakvih licemera ima, kao svi znaju da naslikaju vrhunski portret!? Neko ti ponudi hiljadu evra za portet, a ti kao "fuj, necu, ja ostajem veran svojim principima"!! Mene je m.v. pre par godina pitao da mu naslikam neki portet ali nije imao para. Zasto tada nije mrzeo realiste? Ili jos bolje, zasto nije sam naslikao taj portret (posto to svako ume), i pritom ustedeo pare?! M.v. je za slikarstvo, kao kad su pitali crnogorca jel ume da svira violinu, a on kaze "nijesam proba' ali umijem sigurno"!
Ja postujem druge pravce u umetnosti. U tome i jeste lepota slikarstva: stavi dvadeset slikara na livadu, i dobices dvadeset razlicitih slika. A stav ovih hejtera je: "ne, ima devetnaest slikara, a ovaj dvadeseti, realista, je magarac!?!" Bilo bi kretenski da drugi slikari slikaju kao ja, i da ja slikam kao drugi. Lepota je u raznolikosti, i u jedinstvenosti svakoga od nas...
hejteri su primenili su onu nasu staru: ako nemozes da ih pobedis, zapocni novu temu na krstarici"! ;)

NIkada ti neces napredovati moj Moler...zato i jesi Moler...Zalosno je kako ne umes primiti kritiku, pa cak i da je ona pogresna, trebas biti dostojanstven, i argumentovano braniti svoj stav. Na zalost, ti to ne umes. Zabijas glavu u pesak, nazivajuci sve one koji ne misle da si umetnik " hejterima"...Da, da...otvorena je druga tema...svrati s vremena na vreme, mogao bi ( zamisli ) nesto i da naucis.
z:dm3:

Jos bih dodala nesto..i ako znam da te ne zanima...ali ne mogu da se suzdrzim..
Slika ne treba da bude " lepa", vec dobra .
 
Poslednja izmena:
abcoi2.jpg

" Winter wonderland "
 
I ovaj put: Bravo Molere!
Slika je - i dobra - i lepa - i kvalitetna - i opuštajuća - sve što se može poželeti od jedne slike na zidu svoje sobe.
Svima kojima sam pokazala fotografije ovih tvojih slika slažu se u tome da je majstorstvo postići tu ''pitkost i lakoću komunikacije'' sa posmatračem kao što postižu ove tvoje slike.
:poklon:
 
Nenemusha veoma sam ti zahvalan na komentaru. Trudim se da u tehnici budem majstor a u ukusu laik. Tojest da slikam za sebe i za druge. Kaze Tolstoj za Rjepina da je lepota kad se vestina ne namece... Slike radim od pet do sedam dana, i duze. Lakse je nego sto izgleda, naravno kada si u formi... :)
 
Predivno!... Čista poezija!... :jelka:
Majstore, tvoje slike, što bi se reklo, govore sve jezike pa zato lako komuniciraju sa posmatračima tj. tvoje slike govore univerzalnim jezikom - jezikom umetnosti, jezikom lepote (za razliku od nekih čiji radovi liče na nerazumne crnomagijske bajalice).
Želim ti da u ovoj godini naslikaš veliki broj ovako dobrih slika i još veći broj zainteresovanih kupaca! Veliki, veliki pozdrav!
 
ju :D svašta mi je ovde promaklo, ne obratih pažnju na vreme.
preleteo sam pogledom preko postova, ne bih da ulazim u analize pojedinih izjava na temu prethodne rasprave, potrajalo bi...uglavnom. svakome može da se hiperealizam ili bilo koji drugi pravac u slikarstvu sviđa ili ne sviđa. nekome je neka slika bezveze i bez poente, dok nekoga ista dovodi do orgazma :D u oba slučaja subjekt je u pravu i punto. meni je npr hiperealizam zanat, a ne ona klasična kreativna umetnost...druga stvar, ja sam rekao da se radovi koje radite kače na topicima namenjenim za to, a ako želite da nastavite sa polemikom o umetnosti, otvorite novu temu u tu svrhu.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top