Nece Rome u klupama

Ma ne verujem da su ta deca sporija zato što su glupa ili nisu spremna za osnovnu. Šta mislite koliko roditelji rade sa njima tokom prvih godina školovanja? Koliko ih propituju, proveravaju domaći?
Koliko te dece dođe iz škole pa ide da skuplja staru hartiju?

A cela priča je glupa, neko je već rekao, uvek su oni iznad proseka bili zapostavljeni zbog onih ispod proseka. Čist izgovor za odvajanje romske dece.

Nemoj da upadaš u paranoične priče o segregaciji po rasnoj osnovi...Samo nemoj to. Stavi sebe u opisanu situaciju i zakuni se da bi bila dovoljno tolerantna da ne reaguješ...Roditelji i za mnogo manje stvari reaguju.

Poenta je u prvom delu tvog posta...Bavimo se uzrokom, ne posledicama.
 
Nemoj da upadaš u paranoične priče o segregaciji po rasnoj osnovi...Samo nemoj to. Stavi sebe u opisanu situaciju i zakuni se da bi bila dovoljno tolerantna da ne reaguješ...Roditelji i za mnogo manje stvari reaguju.

Poenta je u prvom delu tvog posta...Bavimo se uzrokom, ne posledicama.

OSUDJENI UNAPRED OD PRIMITIVACA

Za razliku od Torenteove gorepomenute škole koju je pohadjao, u mojoj su svi bili inteligentni.
A verujem da su zbog "osećaja vrednosti" pojedini učenici gledali da budu ispred svih u svemu - od oblačenja do znanja.
 
Nemoj da upadaš u paranoične priče o segregaciji po rasnoj osnovi...Samo nemoj to. Stavi sebe u opisanu situaciju i zakuni se da bi bila dovoljno tolerantna da ne reaguješ...Roditelji i za mnogo manje stvari reaguju.

Poenta je u prvom delu tvog posta...Bavimo se uzrokom, ne posledicama.

Znaš šta, stvarno mislim da organizovane reakcije ne bi bilo da nisu u pitanju romska deca. Svi smo mi imali u razredu smrdljivke i prljavke i spore i glupe (ja sam u osnovnoj imala u razredu retardiranog momka, čiji su roditelji bili preponosni da priznaju da im je dete za specijalnu školu). Roditeljima to smeta, ali niko se nikad nije organizovao da slabije đake prebacuje u odvojenu školu.
A ovde se zgodno namestilo da je verovatno većina takvih Romi.
Da li u ovom konkretnom slučaju roditelji žele da isele đake ispod proseka, čiji god da su?
Ili prljave, čiji god da su?
To su im argumenti, zar ne?
Na kraju, licemerno je. Šta sa čistim, ispeglanim, prosečnim đacima Romima? Šta sa prljavim i glupim "ostalima"?
 
Ajde i ja da dam svoj komentar,da ne ispadne kako sam postavio temu pa zapalio.

Ovde je na dele rasizam i diskriminacija pojedinih roditelja.Zasto?Pa zato sto Romi vec u startu nisu u mogucnosti da prate nastavu kao ostala deca bilo da su Srbi,Hrvati,Madjari...i sve iz razloga jer nisu do sada bili integrisani u drustvo.Ako bi se stvorila neka osnova i bilo omoguceno da u svakom pogledu romska deca budu jednaka sa svima ostalima,neki romski decak ili devojcica bi mogao da napreduje taman toliko koliko i svaki Srbin recimo.
Ja licno poznajem jednog Roma koji je fakultetski obrazovan i komsija mi je u zgradi.
Zatim imamo primer Romske devojcice koja je skoro bila na RTS-u jer je ispred ostale dece i prima stipendiju.Ona igrom slucaja i pored teskih uslova za zivot( a zivi pod Gazelom) uspesno zavrasava skole i vise od toga.
Dakle problem je u prethodnoj diskriminaciji i startnim osnovama u kojima su romska deca bila vise svetlosnih godina iza ostalih.Naravno ne treba zaboraviti ni materijalnu situaciju tih ljudi koja ih sputava.
A kako doci do resenja?

*Pa recimo da se smanje haraci u predskolskim ustanovama koji bi omogucili i romskoj deci da ih pohadjaju.

*Edukacija roditelja romske dece i njihovih roditelja po pitanju higijene kao i postravljanja nekih pravila u vezi toga.

*Edukacija neromske dece i njihovih roditelja po pitanju rasizma i pravilima pristojnog ponasanja.

*Ukoliko u pojedinim odeljenjima postoje ucenici koji slabije uce i teze im ide da prate predavanja,nikako ih ne odvajati nego im posvetiti isto onliko vremena koliko i drugima(samo sa razlicitim stepenom tezine gradiva koje ce da obradjuju).


napomena:

Sa ovom poslednjom stavkom su suocene mnoge skole,cak i one koje nemaju nijedno romsko dete.Problemi su se oduvek resavali na taj malo ozbiljniji i konstruktivniji nacin.

Crveni pozdrav!
 
Još jednom vidimo očit primer kako žene drugačije pristupaju ratno-okupacijskim problemima: niko ne može da zameri bračnu prevaru jer je "situacija takva"

Pa vidi, neko ratove i okupacije treba i da preživi, jel' tako?
E, pošto su muškarci mahom bukve i odmalena se lože na onu foru sa štitom-na štitu ili "moj je veći kalibar utata".....mislim, prosto smo prisiljene da preuzmemo na sebe civilizacijsku odgovornost očuvanja čovečanstva 8-)
 
Crveni pozdrav!

Črveni, imali ste 60 godina da poboljšate status Roma. I šta ste uradili-jedno veliko NIŠTA.
Najteži ekonomski i politički položaj Roma je baš u bivšim ''socijalističkim'' državama
Najgoroj diskriminaciji i najvećoj bedi su izloženi u Poljskoj, Češkoj, Bugarskoj, Sloveniji...pa u svim zemljama
bivšeg SSSR.
Tako da ta pozicija sa koje nastupaš je obično politikanstvo, manipulacija i zloupotreba ljudse nesreće.
U starim kapitalističkim zemljama, naročito skandinavskim im se pruža i najveća pomoć i šansa
da se izvuku iz obrazovne i ekonomske bede.
 
Črveni, imali ste 60 godina da poboljšate status Roma. I šta ste uradili-jedno veliko NIŠTA.

Znaš, u onom filmu "Pretty Diana" o beogradskim Ciganima-skupljačima hartije, žale se tako kako ih panduri jure, hapse, ovo-ono i jedan stari Ciga onako iz srca kaže "Mnogo je bre lepše bilo kad je Tita bio živ. Mog'o sam da spavam na sred ulice i niko nije smeo da me dira!"

Pa ti vidi.
 
Pa vidi, neko ratove i okupacije treba i da preživi, jel' tako?
E, pošto su muškarci mahom bukve i odmalena se lože na onu foru sa štitom-na štitu ili "moj je veći kalibar utata".....mislim, prosto smo prisiljene da preuzmemo na sebe civilizacijsku odgovornost očuvanja čovečanstva 8-)

Vi samo o očuvanju čovečanstva...
Izgleda zato postoji ona ženska izreka "neka me hebe ceo svet ako..."
 
O uzrocima i treba da pričamo, rizikujem da mi prilepe etiketu rasiste (ili šta već), ali ne možete prilagoditi nekoga na silu...

"crveni" je naveo primer harača u predškolskim ustanovama :roll: Postoji skala po kojoj se vrši odbitak od pune cene, u zavisnosti od primanja roditelja, većina ne plaća punu cenu, mogu zamisliti koliko bi plaćali Romi koji uglavnom nigde nisu ni zaposleni :roll:

Oni se vrte u začaranom krugu, retki izuzeci potvrđuju pravilo :wink: Generacijama oni rade svojoj deci ono što su im radili njihovi roditelji...Da li država treba to da prekine i kako?

Svi smo svedoci svakodnevnog prosjačenja po ulicama , tuče oko parking mesta, oko podele teritorije gde skupljaju sekundarne sirovine i sl.

Zar treba sve to da zanemarimo i da se ponašamo kako mi, u stvari, radimo pogrešnu stvar? :roll:
 
Črveni, imali ste 60 godina da poboljšate status Roma. I šta ste uradili-jedno veliko NIŠTA.
Najteži ekonomski i politički položaj Roma je baš u bivšim ''socijalističkim'' državama
Najgoroj diskriminaciji i najvećoj bedi su izloženi u Poljskoj, Češkoj, Bugarskoj, Sloveniji...pa u svim zemljama
bivšeg SSSR.
Tako da ta pozicija sa koje nastupaš je obično politikanstvo, manipulacija i zloupotreba ljudskih nesreće.
U starim kapitalističkim zemljama, naročito skandinavskim im se pruža i najveća pomoć i šansa
da se izvuku iz obrazovne i ekonomske bede.

To jednostavno nije tacno.Polozaj Roma za vreme socijalizma i danas ne moze da se poredi,a to i statistika potvrdjuje.

Koliko ima Roma koji imaju srednju i visu strucnu spremu i u kom periodu su oni skolovani?

U kapitalistickim zemljama se vrsi najgora moguca diskriminacija ne samo prema Romima vec i prema svim ljudima DRUGE BOJE KOZE.Setimo se samo cuvene diskriminacije i USA posle drugog svetskog rata prema crncima i voznje u ODVOJENIM AUTOBUSIMA.Koliko znam i dan danas u Americi postoje skole sa cisto belom decom i skolama gde su svi ostali.

A sto se Svedske tice,to je tipican primer kapitalisticke drzave koja je uvela odredjene socijalne i kulturne reforme po ugledu na socijalisticke zemlje.Dobro je pitanje ZASTO su to uradili ako je socijalizam los?;-)
 
O uzrocima i treba da pričamo, rizikujem da mi prilepe etiketu rasiste (ili šta već), ali ne možete prilagoditi nekoga na silu...

"crveni" je naveo primer harača u predškolskim ustanovama :roll: Postoji skala po kojoj se vrši odbitak od pune cene, u zavisnosti od primanja roditelja, većina ne plaća punu cenu, mogu zamisliti koliko bi plaćali Romi koji uglavnom nigde nisu ni zaposleni :roll:

Oni se vrte u začaranom krugu, retki izuzeci potvrđuju pravilo :wink: Generacijama oni rade svojoj deci ono što su im radili njihovi roditelji...Da li država treba to da prekine i kako?

Svi smo svedoci svakodnevnog prosjačenja po ulicama , tuče oko parking mesta, oko podele teritorije gde skupljaju sekundarne sirovine i sl.

Zar treba sve to da zanemarimo i da se ponašamo kako mi, u stvari, radimo pogrešnu stvar? :roll:

Sve ovo je tačno, pogotovo ono boldovano. Da li treba promeniti? Treba. Kako? Pojma nemam. Iskreno.

A šta misliš pod ovim "mi radimo pogrešnu stvar"?
 
Sve ovo je tačno, pogotovo ono boldovano. Da li treba promeniti? Treba. Kako? Pojma nemam. Iskreno.

A šta misliš pod ovim "mi radimo pogrešnu stvar"?

Pa, mi, ostali, "belci"...Treba li da nam se nabija osećaj krivice zbog ciganskog načina života ?

Drago mi je što si iskren sagovornik. Odgovorila si - tačno. Niko nema pojma kako da im pomogne, zato što oni (većinom) ne priznaju pravila koja su uobičajena kod nas...Kakva-takva pravila, još ova naša država ima maximalnu toleranciju prema njima, pogledaj samo koliko zaprega ima...A zabranjen je saobraćaj zapregama u gradovima :roll:
 
O uzrocima i treba da pričamo, rizikujem da mi prilepe etiketu rasiste (ili šta već), ali ne možete prilagoditi nekoga na silu...

Moze sve da se uradi kada imas dobar zakon i odredjena pravila ponasanja.Ko sto u skupstinu ne mozes da udjes u patikama i trenerci,tako ne mozes strokav ni u skolu i predskolsku ustanovu.Secate li se higijenicara za vreme socijalizma i obavezne provere dece?

"crveni" je naveo primer harača u predškolskim ustanovama :roll: Postoji skala po kojoj se vrši odbitak od pune cene, u zavisnosti od primanja roditelja, većina ne plaća punu cenu, mogu zamisliti koliko bi plaćali Romi koji uglavnom nigde nisu ni zaposleni :roll:

To si lepo rekao-"odbitak od pune cene zavisno od primanja roditelja".Zato,ako Ciganin recimo zaradjuje od skupljanja hartije 1 000 din mesecno,odredi mu cenu shodno njegovoj zaradi.Naravno posto to ne moze da se proveri bas tacno(njegova zarada), zato treba odrediti odprilike koliko on moze da zaradi od toga,a to nije tesko utvrditi.I to je jedan korak ka uspostvljanju jednakosti.Znaci tebi, lupam 5-6 000,a njemu 100 din. jer on ipak zivi ko klosar, za raziku od tebe koji zivis u stanu.

Oni se vrte u začaranom krugu, retki izuzeci potvrđuju pravilo :wink: Generacijama oni rade svojoj deci ono što su im radili njihovi roditelji...Da li država treba to da prekine i kako?

Treba drzava da im obezbedi radna mesta.Romi ne skupljaju karton zato sto vole(izuzev pojedinaca parazita drustva).Kao sto sam rekao, postoje Romi sa srednjom i visom strucnom spremom i sve to zahvaljujuci snalazenju u kapitalistickom drustvu(naravno igrom slucaja sa kojom smo i svi mi suoceni).
 
Opšte je poznato da Romi gravitiraju nomadskom načinu života, ma gde bili. Ne mislim da sada treba mi da izmišljamo toplu vodu i da ,,preobražavamo,,. Jednostavno, to je njihov izbor. Zabrinula bih se da su takvi samo kod nas...

Kad malo bolje razmislim, zašto bi uopšte svi bili u odeljenju ,,na gomili,, ? Je l to zbog fore bratstvo-jedinstvo, zenica oka?

Odvojiti dečake od devojčica, napredne od nazadnih, dobrostojeće od slabostojećih i raditi sa njima posebno. Isti program-al različiti aspekti i tumačenje. Za predavače odabrati ljudstvo takodje po gornjem kriterijumu. Pa šta fali, ionako ih u životu čekaju razlike drrrrastičneee!

Šalu na stranu, Romima treba pomoći. A što se tiče higijene, yebi ga, ko miriši a živi u kartonskoj kutiji sa krovom od auto-guma?
 
Pa, mi, ostali, "belci"...Treba li da nam se nabija osećaj krivice zbog ciganskog načina života ?
Drago mi je što si iskren sagovornik. Odgovorila si - tačno. Niko nema pojma kako da im pomogne, zato što oni (većinom) ne priznaju pravila koja su uobičajena kod nas...Kakva-takva pravila, još ova naša država ima maximalnu toleranciju prema njima, pogledaj samo koliko zaprega ima...A zabranjen je saobraćaj zapregama u gradovima :roll:

Ne bi trebalo da imamo osećaj krivice, ali ne moramo da budemo ni rasisti, odnosno da insistiramo da nam deca ne sede zajedno u klupama i slične stvari.

A što se tiče zaprega, ako se u tome ogleda tolerancija države prema Romima, e onda neka im i to zabrane.

Jednostavno su u većini slučajeva odbačeni i nemaju iste šanse za uspeh kao mi. I ovo što govorim "oni" i "mi" je jezivo.

Pa se onda čudimo što prose i kradu. Pa šta da rade, moraju da prežive nekako. Zamisli kako razmišlja neko ko provodi život u kartonskoj kutiji, bez para, bez plana za sutra, a o prekosutra da ne govorimo.

Jezivo.
 

Back
Top