Naša biblioteka

lamar

Poznat
Poruka
8.192
Veoma tražen čovek – Džon le Kare, Mladinska knjiga, 310 str, 6/10
https://www.delfi.rs/knjige/3925_veoma_trazen_covek_knjiga_delfi_knjizare.html

Meni je svaki špijunski-krimi roman zanimljiv do pola. Od pola me već smara. Već mi likovi ili radnja postaju neubedljivi, počinjem da se dosađujem... I tako zbrzam drugu polovinu, pola čitajući pola preskačući. To nikada ne radim ni sa jednim drugim žanrom. Uvek knjigu čitam ili prekidam ako mi se ne dopada.

Elem tako je bilo i sa ovom knjigom. Sve je lepo počelo, interesantno... a onda... dosađivanje i zbrzavanje.
I tako. Nikako da pročitam neku knjigu ko čovek :ljutka:

Truman

Elita
Poruka
21.181
Veoma tražen čovek – Džon le Kare, Mladinska knjiga, 310 str, 6/10
https://www.delfi.rs/knjige/3925_veoma_trazen_covek_knjiga_delfi_knjizare.html

Meni je svaki špijunski-krimi roman zanimljiv do pola. Od pola me već smara. Već mi likovi ili radnja postaju neubedljivi, počinjem da se dosađujem... I tako zbrzam drugu polovinu, pola čitajući pola preskačući. To nikada ne radim ni sa jednim drugim žanrom. Uvek knjigu čitam ili prekidam ako mi se ne dopada.

Elem tako je bilo i sa ovom knjigom. Sve je lepo počelo, interesantno... a onda... dosađivanje i zbrzavanje.
I tako. Nikako da pročitam neku knjigu ko čovek :ljutka:
Upravo dovršavam Holkroftov pakt od Roberta Ladlama. Drži pažnju od prve stranice pa nadalje a ja sam pri kraju. Kompleksna priča o nacističkom nasleđu.

quentin

Iskusan
Poruka
5.891
@ Quentin.
Mnoge toga sam pročitala baš po tvojoj preporuci. Na primer:Štajnbeka, Modijana, Petešuna i posebno Pol Ostera.
Tako da... nikada čovek ne zna šta će se kome dopasti od svih preporuka.
Od ovih koje sam sad čitao mogu ti preporučiti Po šumama i gorama. Pošto voliš Jergovića, mislim da bi ti bila OK.
Meni su odlične bile i ove priče Hanifa Kureišija, ali ne znam ima li ih u prevodu. Bolje su mi njegove priče od romana.
Knausgor mi je bio OK, ali nema veze sa Mojom borbom ili ovim esejima koji su kod nas objavljeni. Knjiga se na neki način nadovezuje na njegov drugi roman (onaj o anđelima), ali njega takođe nema kod nas.
Ova Le Kareova knjiga je više politički nego špijunski roman. Lijep mu je engleski i ta neka biografska priča, a ovaj špijunski dio, plus njegov žestoki animozitet prema Amerikancima su onako.

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Triptih, Karen Sloter, Laguna, 488
Krhotine, Karen Sloter, Fraktura, kod nas Laguna pod nazivom Izlomljeno
DNK, Irsa Sigurdardotir, Dokaz, 368 str.

Stavila sam sve tri knjige zajedno, jer su skoro pa iste. Naročito Triptih i DNK. Napeti trileri, mnogo surovih ubistava, neočekivanih obrta, naročito otkrića ubica.
Karen Sloter sam već čitala, znala sam šta da očekujem. Od islandske spisateljice Irse Sigurdardotir sam očekivala nešto više. Početak je bio odličan i originalan, a onda je nekako počelo da liči na Karen Sloter. Karen je i hvalila Irsu, ima na poleđini knjige, pa pretpostavljam da joj je ova bila uzor. Mada, ipak je Irsa malo više (možda i previše) zakomplikovala kraj i rasplet. U svakom slučaju, knjige drže pažnju i ne mogu da se ispuste iz ruku i nastaviću da čitam obe .

Poslednja izmena:

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Žena iz prodavaonice mješovite robe, Sayaka Murata, VBZ, Zagreb, 140 str.

Ovo je nešto sasvim drugačije. Obično, nenametljivo, nepretenciozno, tipa "pusti me na miru", kao što je i glavna junakinja. Keiko ima 36 godina i radi u prodavnici od njenog otvaranja pre 18 godina, kada joj je rad nepuno radno vreme bio dodatni prihod tokom studija. Ali, za razliku od svih drugih, kojima je to bila samo prolazna stanica, onda je ostala u prodavnici, na sveopšte zgražanje, nerazumevanje i osuđivanje porodice i malobrojnih prijatelja.
Ona se tu pronašla, tu je sve bilo jasno. I šta treba da se radi, kako da se pozdrave kupci, kako da se složi roba, jer postojao je priručnik u kome sve lepo piše, što za svakodnevni život ne postoji.

Mnogo mi se svidela ova knjiga. Tako jednostavno, pitko, s dozom humora, prikazuje kako je teško biti svoj, ako se to ne uklapa u opštu sliku.

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
Прочитао три књиге Константина Паустовског:
Књига лутања, Колхида и Марија Черни. Одличан је!

Ако сте и ви, као ја, били њен савременик, сигурно сте слушали о блиставој лепоти те жене, о њеном лаком ходу, ћутљивој али очаравајућој нарави. Није било ниједног мушкарца који би смео да се нада да ће добити љубав Марије Черни. Можда су само такви људи као Шилер могли да буду достојни њене љубави.
Марија Черни, Паустовски

Truman

Elita
Poruka
21.181
Matareški krug, Robert Ladlam
Kažu mnogi da je ovo njegov ponajbolji roman. Dve istaknute ličnosti SAD-a i SSSR-a su ubijene. Jedna strana optužuje drugu i obratno. Iza se krije misteriozna organizacija. Ranije dok sam slušao teoretičare zavera tipa Dejana Lučića sećam se da je Ladlam navođen kao čovek koji zna ko vlada svetom. Ja ću ga ipak i dalje smatrati samo za maštovitog autora špijunskih romana.

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
Читао и Феђина (Санаторијум Арктур).
Јел' читао неко Феђина?

Доктор Штум је волео да буде оригиналан. За лекаре у санаторијуму је на пример, рекао да су то – касе у капутима и црним шеширима. Нису се узалуд после реферата колеге пожуриле да се опросте од њега и као увек, он је остао сам.
(Феђин: Санаторијум Арктур)

Шта ћеш, ми који волимо правду увек останемо сами!

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
Што волим кад се у књизи коју читам помиње други писац или књига коју сам читао:
Мајор приђе Инги. Држећи бележницу високо изнад њеног лица, замолио је:
- Не треба се смејати.
- Шта говорите?
Она се ревносно удуби у страну исписану ситним словима.
- Књиге?
- Да.
- Какве?
- Које сам прочитао из једног даха. Или које нисам схватио.
- Које су ове са звездицама?
- Са звездицама су оне које сам прочитао из једног даха, али их нисам схватио.
Она подиже очи које су се смешкале.
- ''Чаробни брег'' – има чак две звездице.
- Да. Нисте читали? Та књига је овде, горе, на чаробном брегу – тајна. Та књига је о вама и мени. Овде се претварају да она не постоји.
- Је ли тешко доћи до ње?
- Покушајте.
- Је ли она штетна?
- Лекарима. Али они кажу – болесницима.
(Санаторијум Арктур, Феђин)

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Smrt i njeni hirovi, Žoze Saramago. https://www.laguna.rs/n1764_knjiga_smrt_i_njeni_hirovi_laguna.html
Fantastični Saramago! Kakva ideja! Šta bi se desilo kad ljudi ne bi umirali što mnogi priželjkuju. Pa ne bi bilo baš sjajno, prikazuje Saramago u ovoj knjizi. Valjda svi koji bi hteli da večno žive, hteli bi i da su mladi, ili bar u snazi, da taj život ima neki kvalitet, da bude lep. Ali, iako ne umiru, ljudi i dalje stare, oboljevaju, povređuju se. Bolnice i starački domovi su prepuni, propadaju pogrebna preduzeća i osiguravajuća društva, učenje Crkve je izgubilo smisao.
Pisac vrlo upečatljivo i relno prikazuje nerealnu situaciju, brzo shvatamo da neumiranje nije nagrada nego kazna koja uništava čitavo društvo.

lamar

Poznat
Poruka
8.192
Dobre samoubice – Antonio Hil, Laguna, 370 str, 7/10
https://www.laguna.rs/n2385_knjiga_dobre_samoubice_laguna.html

Nema meni sreće sa krimićima.
Cela knjiga mi je bila interesantna. Uopšte nije bilo onih dosadnih delova ili trivijalnih opisa. Sve potpuno ok.
Drži pažnju, interesuje te šta je dalje bilo i sa likovima i sa samom radnjom. Ali...
Ili sam ja glupa ili se ovde ne zna na kraju ni ko pije ni ko plaća.
Radnja se dešava na dva nivoa, i na oba bi trebalo da dodje do raspleta. Ali ja ne razumem rasplet. Niti znam ko je ubica, niti znam zbog čega je neko nestao i šta se sa njim dalje desilo.
Eto. Više sreće drugi put.

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
Мени се не свиђа Сарамагов начин писања, па можда зато стално одлажем са читањем његовог романа Година смрти Рикарда Реиша, који је Рахела тако здушно препоручивала. Иначе прочитао сам само Слепило и, раније, започео па оставио Седам сунаца и седам месечина. (Рикардо Реиш је један од хетеронима мог омиљеног Песое. :))

Cru*

Veoma poznat
Poruka
10.148
Matareški krug, Robert Ladlam
Kažu mnogi da je ovo njegov ponajbolji roman. Dve istaknute ličnosti SAD-a i SSSR-a su ubijene. Jedna strana optužuje drugu i obratno. Iza se krije misteriozna organizacija. Ranije dok sam slušao teoretičare zavera tipa Dejana Lučića sećam se da je Ladlam navođen kao čovek koji zna ko vlada svetom. Ja ću ga ipak i dalje smatrati samo za maštovitog autora špijunskih romana.
Meni i jeste, a procitala sam sve na koje sam naisla. i jedini koji sam i kupila da imam.
Inace ja sam jos na mojim epskim fantastikama, pa se i ne javljam... Tocak vremena 6ta knjiga - Gospodar haosa... i procitala sam skoro ceo prvi deo Igre prestola (ponovo)..tj. to je prvi deo serijala Pesma leda i vatre. Vuče me i serija da gledam ponovo, ali knjige vise.

lamar

Poznat
Poruka
8.192
Skrovište – Treza Azopardi, Samizdat B92, 280 str, 8/10
https://www.knjizare-vulkan.rs/roman/1735-skroviste

Umereno interesantna knjiga. Tema je ona koja meni sasvim odgovora.
Porodica (višečlana) i, „svaka nestretna porodica je nesretna na svoj način“.
Ova je takođe imala svoj. Sve u svemu zadovoljna sam. A posebno jer sam posle duževg vremena pročitala nešto što je vredno čitanja.

Naravno, vremena za čitanje imam jer sam opet imala koronu pa sam na bolovanju.
Počelo je sa bolom u grlu par dana, pa temperatura 38C tri dana, pa par dana oko 37C, pa kašalj par dana, pa onda oporavak. Ovo vam govorim da eventualno (pu,pu daleko bilo :lol: ) prepoznate na vreme znake.

Cru*

Veoma poznat
Poruka
10.148