Najbolja veština za borbu u..

Ja treniram japanski dziu dzicu i moze biti jako korisna u ulicnoj tuci kad obalis protivnika na pod i poznajem malo tehnike rvanja kao sto je single leg obaranje i double leg obaranje(sa ove 2 tehnike moze da sjebes dosta protivnika ako si brz i odradis kako treba i kad ih obalis sa ove dve tehnike posle sa dziu dzicom davis protivnika na zemlji ili lomis ekstremitete),a za udaranje kik boks
A ovo. Ima li ovo smisla u bilo kom momentu egzistencije na ulici?

 
Kao prvo, ja cenim svaki sport i vestinu. Podvig je ako neko trenira bilo sta, to je velika stvar u zivotu, otklon od poroka, disciplina, zdravlje. Ali opet ako pricamo o upotrebljivosti nekih vestina onda mora da se kaze da su neke relalnije i upotrebljivije a neke ne.
Klinac mi trenira karate, ja apsolutno nisam hteo da uticem na njega sta ce da izabere. Bio sam i gledao njihove treninge i ne mogu da ne primetim koliko su udarci, kretanje a posebno odbrana neprimenjivi u praksi. Ja ne znam kako oni sa onim blokadama mogu realno da se odbrane od udarca...
Karate ima neke dobre udarce nogama,ali rukama je to tanko nema udaraca kao u boksu krose,aperkat, overhead, sto se tice blokada iz karate-a meni su pomagali age uke i gedan barai za blokade nogu i ruku u predeli od trupa pa prema glavi,ali i to samo ako me sa distance gadja, a ako udje u mene i krene da me udara brzinski tu samo mozes da pokrijes bokserski glavu sto vise da je sacuvas i onda udariti kontru i na kraju ovo nista ne pomaze ako te na kvarno udari u glavu i obali te. U tuci treba gledati glavu sto vise sacuvati imam osecaj se te vilice i jagodicne kosti mogu jako lako polomiti,a muka je ziva u zavisnosti od preloma hirurgu da to napravi da bude kao sto je bilo da ne bude deformacije i oporavak je dug.
 
Hmm tesko nece niko tek tako da ti dopusti sakama da mu pridjes i da ga uhvatis tako,jedino da kad bi imao jako dobar tajming i brzinu ali i tad
Sve to zavisi od situacije. Ti nikada ne znaš kada će do tuče doći. Ljudi se nekada približe jedni drugima i viču i drugi može u bilo kom momentu da krene na njega sa te blizine. Sve je to od situacije do situacije.
 
Hmm tesko nece niko tek tako da ti dopusti sakama da mu pridjes i da ga uhvatis tako,jedino da kad bi imao jako dobar tajming i brzinu ali i tad
Single leg i double leg su kao i jos neke tehnike rvanja su jako dobre za obaranje protivnika na zemlju pogotovu ako je protivnik visok znaci negde oko 180+ kao i neka ciscenja nogama i dziu dzice i dzudoa i onda kad ga obalis na zemlju onda samo dziu dzicu koristis.
 
pa to jedino ako bi ti prvi zapoceo i brzinski to uradio,a li mora to da se uvezbava dugo
Naravno. Zar to nije suština treniranja, da treniraš? Uostalom, svaku tuču treba izbegavati jer prvo postoji ogroman rizik od povredi, ali i problema sa zakonom, bilo da je on agresor ili ti. Prvo je fokus na deeskalaciji strasti. Ako baš vidiš da je nešto nemoguće smiriti onda moraš na kvarno da igraš i ma kako bilo prođeš mu dovoljno za tako nešto. Ne pobedjuje bolji, nego inteligentniji. ^^
 
Naravno. Zar to nije suština treniranja, da treniraš? Uostalom, svaku tuču treba izbegavati jer prvo postoji ogroman rizik od povredi, ali i problema sa zakonom, bilo da je on agresor ili ti. Prvo je fokus na deeskalaciji strasti. Ako baš vidiš da je nešto nemoguće smiriti onda moraš na kvarno da igraš i ma kako bilo prođeš mu dovoljno za tako nešto. Ne pobedjuje bolji, nego inteligentniji. ^^
Upravo, kad vidis da je neizbezno onda bolje ti njega prvi udaris nego on tebe.
 
Filozofiranje i verovanje u neku mističnu istočnjačku veštinu neće pobediti protivnika nego sirova snaga, brzina i tehnika
Nema ništa mistično tu. Pitam te sa strane logike. Zašto bi iko bio tako dokon da hiljadama godina razvija neupotrebljive veštine, pogotovo u vremenima kada ti je od efikasnosti te tehnike zavisila glava na ramenima, a ne MMA ili UFC titula?
 
Podelićemo na tri kategorije.

1. Najbolja veština za borbu na ulici
2. Najbolja veština za borbu u oktagonu
3. Najbolja veština za borbu po pravilima Muay Thai (laktovi i kolena).

Šta mislite?
Strogo teorijski, izrazito sam protiv primene nasilja. :D

1-2) Combat judo ili neka varijanta dziju-džicu, ali prava, sa udarcima i bacanjima, zahvatima i polugama ;), a ne brazilska - to je kosen džudo u kom postoji i previše ograničenja i opet trening nije baš bezopasan.

Za potrebe prosečnog “korisnika” dovoljno neki borilacki sport i (obavezno!) kupiti vreću za boks (ili ići u teretanu gde toga ima), a i naučiti rad sai kruškom pa boksovati i šutirati.

Ko onako rekreatovno krene da se bije po ulici nadobijaće se batina do mile volje, koliko god da je jak/utreniran, a i steći će reputaciju poznate dalabu koju niko normalan ne uzima za ozbiljno.
 
Rekao bih mma.
Niko nije pomenuo odbranu npr. od više napadača, bbj treniram relativno dugo, super je 1 na 1 za klinč i dolazak u dominantnu poziciju, bjj može da izdominira mma borca kada dodje do klinča, ali za dva loša koja ganjaju Miloša, biće korsiniji kik boks, ili nešto na distancu...
 
Nema ništa mistično tu. Pitam te sa strane logike. Zašto bi iko bio tako dokon da hiljadama godina razvija neupotrebljive veštine, pogotovo u vremenima kada ti je od efikasnosti te tehnike zavisila glava na ramenima, a ne MMA ili UFC titula?
Koga zanima nebitna stvar - zašto je neko razvijao neupotrebljive veštine :hahaha: nisam etnolog ni istoričar, otkud znam.

Ulazili su, ti koji su "razvijali hiljadama godina" veštine, u borbu 1 na 1 i nikad nisu dobro prolazili. Kontrolisani uslovi, sudija, nužna pravila. Pokaži šta znaš, nema laži nema prevare. I šta se dogadjalo sa karatistima, kungfistima, aikidokama i ostalima? Dobijali su batine. Onda su naučili da je najbolji načina da odbraniš glavu bokserski gard sa obe ruke, bokserske eskivaže i kretanje. Da najbolju biomehaniku udarca rukom imaju udarci iz boksa, itd itd.
 
Koga zanima nebitna stvar - zašto je neko razvijao neupotrebljive veštine :hahaha: nisam etnolog ni istoričar, otkud znam.

Ulazili su, ti koji su "razvijali hiljadama godina" veštine, u borbu 1 na 1 i nikad nisu dobro prolazili. Kontrolisani uslovi, sudija, nužna pravila. Pokaži šta znaš, nema laži nema prevare. I šta se dogadjalo sa karatistima, kungfistima, aikidokama i ostalima? Dobijali su batine. Onda su naučili da je najbolji načina da odbraniš glavu bokserski gard sa obe ruke, bokserske eskivaže i kretanje. Da najbolju biomehaniku udarca rukom imaju udarci iz boksa, itd itd.
Dobro, kako god...
 
Dobro, kako god...
Većina istočnjačkih veština opterećena je nekom filozofijom i tradicijom. Neke stvari više dodju kao kod nas užičko kolo, opleti bajo jednu karate katu za publiku.

Praktični stari Grci imali su veštinu Pankration koja neverovatno liči na savremeni MMA, gde su opisani treninzi, recimo vežbe visoki skip, imali su tvrde i mekane vreće za boks (!), jedan opis pakration borca bio je "najbolji bokser od rvača i najbolji rvač od boksera".

Eto ne mora da znači da ljudi pre dve i po hiljada godina nisu znali šta je prava realna veština. Praktični i mudri Grci su još onda došli do zaključka šta je upotrebljivo
 
Većina istočnjačkih veština opterećena je nekom filozofijom i tradicijom. Neke stvari više dodju kao kod nas užičko kolo, opleti bajo jednu karate katu za publiku.

Praktični stari Grci imali su veštinu Pankration koja neverovatno liči na savremeni MMA, gde su opisani treninzi, recimo vežbe visoki skip, imali su tvrde i mekane vreće za boks (!), jedan opis pakration borca bio je "najbolji bokser od rvača i najbolji rvač od boksera".

Eto ne mora da znači da ljudi pre dve i po hiljada godina nisu znali šta je prava realna veština. Praktični i mudri Grci su još onda došli do zaključka šta je upotrebljivo
Druže, nijedan danas MMA fajter ne bi prošao dobro ni sa grčkim borcem ni sa gladijatorom ni sa bilo kojim ratnikom toga doba. Govorim o borbi na život i smrt. Ti ljudi su vežbali da ubiju i da ne budu ubijeni. A ti veruj koliko hoćeš u to da smo u današnje vreme kada realno više ni ne postoje takve borbe kreirali ne znam ni ja kakve superiorne veštine. Kreirali smo superiorne veštine za borbu u ringu pod određenim pravilima. I to je to. Ako je tebi desetominutno valjanje dva prebildana lika vrhunac evolucije borbe, onda ok. Veruj.
 
Većina istočnjačkih veština opterećena je nekom filozofijom i tradicijom. Neke stvari više dodju kao kod nas užičko kolo, opleti bajo jednu karate katu za publiku.
Stvar je u tome što su pravljene za to vreme. Budistički hramovi su bili pljačkani i onda su monasi učili Kung Fu i rukovanje oružjem. Primenjivo je bilo u tadašnje vreme.
 
Druže, nijedan danas MMA fajter ne bi prošao dobro ni sa grčkim borcem ni sa gladijatorom ni sa bilo kojim ratnikom toga doba. Govorim o borbi na život i smrt. Ti ljudi su vežbali da ubiju i da ne budu ubijeni.
:lol:
Precenjuješ mnogo tadašnje borce. Ja mnogo cenim recimo, već sam pomenuo grčke pankratione, spartanske vojnike, rimske gladijatore... ali ne mislim da bi imali šanse u borbi 1 na 1 sa današnjim borcima (bez oružja naravno). Šta ti znači "da ubiju i ne budu ubijeni"? Šta je mogao da primeni od "smrtonosnih" zahvata? Kopanje očiju? Grizenje vrata? Današnji borac, ako do toga dodje, ne može to isto da primeni?
Ne budi smešan, sve što postoji efikasno, to je već usvojeno. Recimo udaviće ga giljotinom, kraj. Recimo slomiće mu ruku armbarom, kraj. Stotine zahvata i udaraca za kraj. A današnji borci su vrhunski utrenirani za svaki potez. MMA borci su od najboljih ako ne i najbolji sportisti današnjice počev od fizičke pripreme jer telo mora da bude savršeno spemno počev od bazične snage, eksplozivne snage, repetitivne snage, kondicije, brzine,...
A ti veruj koliko hoćeš u to da smo u današnje vreme kada realno više ni ne postoje takve borbe kreirali ne znam ni ja kakve superiorne veštine. Kreirali smo superiorne veštine za borbu u ringu pod određenim pravilima. I to je to.
A gde da se bore? Imaš i borbe na livadi i bez ikakvih pravila i ništa se ne razlikuje mnogo od ovog MMA. Neka pravila moraš da imaš, ipak mislim da kopanje oka prstom nije ni sportski ni ljudski. Ali to ne znači da ako zapne u nekoj borbi bez pravila to ne može svako da primeni pa i borac iz kaveza
Ako je tebi desetominutno valjanje dva prebildana lika vrhunac evolucije borbe, onda ok. Veruj.
Očigledno se nikad nisi borio kad borbu na zemlji nazivaš valjanje. Pre ili kasnije ako se ne završi udarcima, pašćeš dole pa da vidim šta bi radio da ti protivnik sedne na grudi
 
:lol:
Precenjuješ mnogo tadašnje borce. Ja mnogo cenim recimo, već sam pomenuo grčke pankratione, spartanske vojnike, rimske gladijatore... ali ne mislim da bi imali šanse u borbi 1 na 1 sa današnjim borcima (bez oružja naravno). Šta ti znači "da ubiju i ne budu ubijeni"? Šta je mogao da primeni od "smrtonosnih" zahvata? Kopanje očiju? Grizenje vrata? Današnji borac, ako do toga dodje, ne može to isto da primeni?
Ne budi smešan, sve što postoji efikasno, to je već usvojeno. Recimo udaviće ga giljotinom, kraj. Recimo slomiće mu ruku armbarom, kraj. Stotine zahvata i udaraca za kraj. A današnji borci su vrhunski utrenirani za svaki potez. MMA borci su od najboljih ako ne i najbolji sportisti današnjice počev od fizičke pripreme jer telo mora da bude savršeno spemno počev od bazične snage, eksplozivne snage, repetitivne snage, kondicije, brzine,...

A gde da se bore? Imaš i borbe na livadi i bez ikakvih pravila i ništa se ne razlikuje mnogo od ovog MMA. Neka pravila moraš da imaš, ipak mislim da kopanje oka prstom nije ni sportski ni ljudski. Ali to ne znači da ako zapne u nekoj borbi bez pravila to ne može svako da primeni pa i borac iz kaveza

Očigledno se nikad nisi borio kad borbu na zemlji nazivaš valjanje. Pre ili kasnije ako se ne završi udarcima, pašćeš dole pa da vidim šta bi radio da ti protivnik sedne na grudi
Ma ok, nebitno više. Imam iskustva borbama i znam šta radi u ringu, a šta u realnoj borbi. Očigledno imamo različita mišljenja i iskustva. I sve je ok. Nadam se da nikada u životu nećemo morati da stavimo život u ruke efikasnosti tehnike.
Ps: što se tiče seda na grudi, radio. Udario ga u muda. 😊
 
Ma ok, nebitno više. Imam iskustva borbama i znam šta radi u ringu, a šta u realnoj borbi. Očigledno imamo različita mišljenja i iskustva. I sve je ok. Nadam se da nikada u životu nećemo morati da stavimo život u ruke efikasnosti tehnike.
Ps: što se tiče seda na grudi, radio. Udario ga u muda. 😊
Ma dobro svako ima svoje mišljenje, ja ti kažem ono što sam video i što znam a mnogo sam godina bio i toj priči i družio se sa likovima iz tog sveta
 

Back
Top