Na današnji dan okončana je Bregalnička bitka

Милутиновић је рекао да је био вишеструко надјачан, 9 слабих батаљона против бугарских 24, и објашњава тамо своју ситуацију тако да престани да се измотаваш око небитних ствари.Наравно да је претрпео велике губитке, изненадни напад, лоша кординација са остатком 3. армије, и свакако да дивизија другог позива није спадала у елитне дивизије али су се људи и тог позива извештили у првом балканском рату па су пружили добар отпор Бугарима
Ma чак и да је било "милион" Бугара, то није битно у смислу мог првог коментара на ову тему. Односно, хтео сам да покажем да Брегалница за Србију има и другу страну, која је у еуфорији победе остала недоречена.
Битка код Криволака 19. јуна 1913 и хиљаде жртава са обе стране – које после 100 година изгледају потпуно узалудне, не могу бити нешто чиме се неко може поносити. То је цела поента приче.
 
Пошто нико то не сматра – зашто се онда једноставно не сложиш са свим изворима који тврде да за Србију на Јадрану нијо било гаранција? Па прво размисли логично.
Ко ће Србији дати такве гаранције, Ерентал је већ почетком 1911. огласио аустријски план за аутономну Албанију. Русија има споразум са Немачком и у савезу је са Француском и Енглеском које су против промене статуса кво на Балкану.
Па нигде не кажем да је то офанзивни савез између Грчке и Србије, који је, иначе, потписан још у априлу 1913. године. Ја кажем да је то кршење бугарско-српског уговора,штa је у том тренутку значио потпуно непоштовање уговора и провоцирање Бугарске.
Ево, пре 20 дана, на почетку дискусије, рекао сам вам да ми није циљ да оптужујем било кога, већ да докажем да су твоје тврдње о било каквим гаранцијама и „нож у леђа“ само спекулација у циљу величања Учешће Србије у оба балканска рата и наравно легитимизација њеног права на Македонију:
Зато што твоје накарадно тумачење тих извора не говори о томе, него о твом неразумевању историјских околности и политичке ситуације која се мењала из дана у дан, наравно све из обзира према толерисању политике Бугарске.Те гаранције су дале једна другој Србија и Бугарска када су потписале тај споразум, а само то је битно, чак ни Русија која је покровитељ тог савеза није битна иако је и она морала то да поштује, ако је она имала споразуме са другим великим силама није их имала Бугарска, уосталом да је то била политика великих сила не би Аустроугарска анектирала Босну.
Какво непоштовање када је Србија званично од Бугарске тражила ревизију њиховог уговора и арбитражу, и чекала исход преговора, споразум са Грчком је требао да буде осигурање те две земље јер су сумњале у искреност Бугарске што се на крају испоставило као тачно.
А шта је негирање гаранција, ножа у леђа, учешћа Србије у том рату, њеног права на Македонију, него оптужбе на рачун српске стране, да није било добронамерно!
Подела у односу на Шар планину није подела целе турске територије јер уговор не предвиђа како то треба да се уради, једино је предвиђено одбрамбено деловање против спољне интервенције усмерене против интереса једне од две земље, и која има за циљ да окупира или одузме турске територије (односно насељене хришћанима).
У војној конвенцији се помиње само Вардарско бојиште – да ли је ово цела турска територија?
Него чега је то подела, Шар планине на два дела!?Вардарско ратиште је поље заједничког деловања обе војске зато се у уговору говори о њему, што не значи да обе земље неће ратовати и на другим ратиштима као што и јесу, али ће тамо послати одређен број војника по уговору.
Иако је један од циљева Балканског савеза ослобођење турских хришћанских земаља – такве дефиниције у уговору нема, напротив, у члановима 1 и 2 ради се само о одбрамбеним акцијама у случају спољне инвазије или окупације турске територије. Дакле, ти замисљаш дa уговор прво предвиђа да се територије ослобађају? Добро, али како ако то нигде не пише? Само зато што мислиш да то нема смисла не значи да нема смисла - већ значи да ти не можеш да га видиш :
Па, ако би се у контексту уговора сматрало да прво треба ослободити ове територије, не би там седело ово што сам болдовао, већ је требало да пише „ма који део новоослобођене територије“ уместо „који стоји данас под влашћу Турске“.
Односно, и даље не схваташ да одредбе овог уговора предвиђају много ограниченије акције од рата пуног размера, као што је Балкански рат, који воде 4 савезника, и то на целој европској територији Турске.
Наравно да је то циљ балканског савеза, и зато је и направљен уговор офанзивног карактера према Турској.А како мислиш да балканске земље спрече мешање страних сила на тој територији ако је не контролишу?Турска ће да буде увиђавна па ће да изађе у сусрет њиховим жељама!
Када је то написано ти простори су били под влашћу Турске, а о њима се говори у уговору тако да није грешка, своди се на исто.
Војни савез између Грчке и Србије закључен је априла 1913. године и Русија о томе није обавештена. Не знам како онда да назовем овај чин, можда миран гест. Штавише, нисам тражио оправдање за Бугарску за напад на савезнике. Овде можеш видети моје постове од пре две године.
Наравно, Егејско море је било пожељан циљ ако су о томе говорили краљ Петар и Александар Белић. Иако „излазак на море“ ти углавном повезујеш са припајањем територија, по узору на Драчки округ.
Знам ја када је закључен, због чега је закључен и шта стоји у њему, и зато и кажем да твој покушај да тај одбрамбени документ прикажеш као акт агресије према Бугарској нема никакву основу.Уз то Војна конвенција је потписана 1. маја, пре тога 22. априла протокол о савезу, а уговор о савезу 19. маја.А што би морала да буде обавештена!У уговору је уосталом предвиђено да земље потписнице у случају неслагања спор изнесу свим великим силама а не само Русији и то заједно са Бугарском.Ствар је јасна и по питању изласка на Егејско море, и то је Србија дефинисала тада са Грчком, то си ти повезао са припајањем територија а не ја, како би оптужио Србију за експанзионистичку политику, тога овде нема што се види и по уговору са Грчком, за разлику од случаја Драчке области пре овог рата.
Видео сам лепо у ком правцу су се кретали твоји коментари, још мало па ћеш да тврдиш да је постојао план да Србија заузме Софију, могуће и даље ка Црном мору, па је јадна Бугарска то прозрела и кренула у рат на дојучерашње савезнике, врло провидно.
 
Ma чак и да је било "милион" Бугара, то није битно у смислу мог првог коментара на ову тему. Односно, хтео сам да покажем да Брегалница за Србију има и другу страну, која је у еуфорији победе остала недоречена.
Битка код Криволака 19. јуна 1913 и хиљаде жртава са обе стране – које после 100 година изгледају потпуно узалудне, не могу бити нешто чиме се неко може поносити. То је цела поента приче.
Говорио си о некој митоманији српске стране што си тиче односа војски на фронту Тимочке дивизије, а као што видимо однос јесте био дебело у корист Бугара, и то није афирмативно према српској војсци, уосталом и сам Милутиновић говори о лошој комуникацији са штабом 3. армије којој је био потчињен тада.И генерално читајући српске ауторе не видим неку еуфорију код њих, она може да постоји само због победе, јер се победи у зубе не гледа као што је познато, али не и због начина на који је изведена, било је ту доста рупа и импровизација, на крају је ипак српски Генералштаб надмудрио бугарски.Наравно и храброст војника се истиче не без разлога.За све се то зна и без твојих упозорења.

Борбе на фронту Тимочке дивизије II позива

Првог јула ујутру, Бугари су наставили офанзивне операције против српске и грчке војске, у духу директиве Врховне команде од претходног дана, према којој је 4. армија имала задатак да што пре овлада линијом Кратово - Св. Никола - Велес и ту се утврди, а 2. армија да изврши груписање снага за напад на Солун, пошто претходно заузме Чајазу и ушће Струме.

Све јединице бугарске 4. армије наставиле су офанзиву у раним јутарњим часовима. Друга тракијска дивизија, која је имала задатак да, у садејству са 11. пуком 3. балканске дивизије из армијске резерве, очисти простор између Вардара, Брегалнице и Криве Лакавице и тиме створи могућност за дејство у десни бок и позадину главних снага српске 3. армије у рејону Овчег Поља - напала је Тимочку дивизију II позива концентрично од Штипа, Патрика и Брусника. Напад је почео управо у тренутку када је та дивизија отпочела да рокира снаге према истакнутом десном крилу код с. Пепелишта ради напада на лево бугарско крило, које је опасно угрожавало десни бок и позадину Тимочке дивизије II позива.

Бугари су јаким снагама (11. пешадијски пук, ојачан са две пешадијске чете и две брзометне батерије) најпре напали ослабљено лево крило Тимочке дивизије II позива на положајима Штиркаљева - Тиса, код с. Драгова. Намера им је била да одбаце ово крило што даље на југ и на тај начин ослободе простор за маневар према десном боку Дринске дивизије I позива. Када је челни одред бугарског 11. пука подишао прелазу преко гребена Драгово - Криволак, дочекан је снажном пешадијском и артиљеријском ватром српске одбране са виса Тисе (к. 674) и заустављен. Бугари су, међутим, убацили нове снаге и изненадним обухватним нападом заузели Штиркаљево (к. 710) и опасно угрозили десни бок и позадину 2. батаљона 15. пука, који је бранио Тису. Тучен фронталном и бочном ватром, и овај батаљон је био принуђен на повлачење.

Притиснут знатно надмоћнијим бугарским снагама, командант 13. пешадијског пука потпуковник Лазар Белодедић, под чијом командом је било стављено лево дивизијско крило, затражио је појачање још у почетку борбе. Пуковник Милутиновић му је упутио један батаљон 15. пука, али сувише касно. Пошто су трупе са левог дивизијског крила биле већ у пуном повлачењу, и овај батаљон се вратио назад и нашао се на челу колона у одступању.

Пошто је управо у време највећег бугарског притиска на српско лево крило, 9. пук 2. тракијске дивизије, уз подршку снажне артиљеријске ватре, отпочео напад од Патрика ка караули Шеоби, командант Тимочке дивизије II позива је одустао од намераваног напада на лево бугарско крило код с. Брусника и одлучио да се упорно брани на скраћеном положају: караула Шеоба - Орла баир - Пепелиште. Овај положај је био врло неповољан, јер су трупе Тимочке дивизије II позива биле тактички отцепљене од 3. армије и опасно угрожене на свом левом крилу од бугарских снага са Тисе и Штиркаљева. Ни десно дивизијско крило код с. Пепелишта није се налазило у бољем положају, јер је било сувише истакнуто напред, а с леђа притешњено р. Вардаром. Велика празнина која је зјапила између новог положаја Тимочке дивизије II позива и крајњег десног крила главних снага 3. армије пружала је Бугарима могућност да, дубоким обухватним маневром левом обалом Брегалнице ка Градском, одсеку ову дивизију од 3. армије, а затим је окруже и униште. Увиђајући ту опасност, пуковник Милутиновић је тражио појачање и молио команданта 3. армије да Дринска дивизија I позива делом снага дејствује у бок и позадину бугарских трупа које су од с. Драгова нападале ка караули Шеоби. Убрзо је, међутим, добио саопштење Врховне команде "да се помоћ Тимочкој дивизији II позива нема од куда послати" и категорично наређење команданта 3. армије "да се по сваку цену одржи на својим положајима".

У међувремену, бугарски напад на ову усамљену српску дивизију све више се појачавао. Око подне је нападнуто и десно дивизијско крило код с. Пепелишта, где је до тога времена владало релативно затишје. Тамо је бугарски 21. пук, који је 1. јула ујутру добио наређење "да саобрази своје дејство са дејством 9. пука", напао на Голему страну и друге положаје 14. пука II позива код с. Пепелишта. Тиме је Тимочка дивизија II позива - изложена концентричном дејству надмоћнијих бугарских снага од Брусника, Патрика и Драгова - доведена у врло критичан положај. Нарочито је било угрожено лево крило, јер је непријатељ, са заузетих положаја код с. Драгова, тукао бочном артиљеријском ватром не само лево крило већ и центар дивизијског распореда. Па ипак, напад бугарске пешадије од с. Драгова и Патрика у правцу карауле Шеобе заустављен је врло ефикасном ватром тимочке батерије са центра дивизијског распореда. "Бугарске пешадијске снаге" - пишу о томе бугарски историчари - "нису биле у стању да искористе повлачење Срба, пошто се ни оне нису усуђивале да нападају преко напуштеног земљишта, потпуно изложеног ватри српских батерија." У исто време, заустављен је и напад бугарског 21. пука испред српских ровова код с. Препелишта.

Око 14 часова, борба на фронту Тимочке дивизије II позива почела је да јењава. Убрзо су се појавили бугарски парламентари - пуковник Богданов и мајор Бочев, који су пренели захтев бугарске Врховне команде за обуставу непријатељстава. Иако у том смислу није имао никаквих овлашћења, пуковник Милутиновић је изјавио да ће привремено обуставити ватру уколико се бугарске трупе повуку на полазне положаје. Бугарски парламентари су на то пристали, и ватра је са обе стране привремено прекинута.

Предах је добро дошао притешњеној Тимочкој дивизији II позива, тим више што је тада бугарски 11. пук, који је опасно угрожавао њено лево крило, извучен из борбе и упућен у помоћ 7. рилској дивизији, која је тога дана претрпела тежак пораз. Пред фронтом Тимочке дивизије II позива остала је само 1. бригада 2. тракијске дивизије, док је 2. бригада известила команданта дивизије да ће преноћити код Демир-капије и тек сутрадан кренути према Криволаку. Ценећи да нема довољно снага за фронтални напад на утврђене и тешко приступачне српске положаје, генерал Гешов је, упркос телеграфском наређењу команданта армије да поново пређе у напад и овлада железничком станицом Криволак и мостом на Вардару, одлучио да одложи обнављање дејстава за следећи дан.

Тако је Тимочка дивизија II позива, иако није добила тражено појачање, успела да за свој положај прикује двоструко јачу бугарску 2. дивизију, у време када су се на Брегалници и Злетовској реци одигравали жестоки окршаји, који су имали пресудан значај за исход брегалничке битке. Њене трупе су заноћиле, 1. јула, на положајима: караула Шеоба - Орла баир - Криволак - Пепелиште. Један ескадрон из коњичког дивизиона упућен је на положај код с. Енешева ради затварања правца који од с. Топлика изводи ка Градском, као и ради обезбеђења скеле на Вардару код с. Уланаца.
https://prvisvetskirat.rs/balkanski-ratovi-page/
 
Говорио си о некој митоманији српске стране што си тиче односа војски на фронту Тимочке дивизије, а као што видимо однос јесте био дебело у корист Бугара, и то није афирмативно према српској војсци, уосталом и сам Милутиновић говори о лошој комуникацији са штабом 3. армије којој је био потчињен тада.И генерално читајући српске ауторе не видим неку еуфорију код њих, она може да постоји само због победе, јер се победи у зубе не гледа као што је познато, али не и због начина на који је изведена, било је ту доста рупа и импровизација, на крају је ипак српски Генералштаб надмудрио бугарски.Наравно и храброст војника се истиче не без разлога.За све се то зна и без твојих упозорења.

Борбе на фронту Тимочке дивизије II позива

Првог јула ујутру, Бугари су наставили офанзивне операције против српске и грчке војске, у духу директиве Врховне команде од претходног дана, према којој је 4. армија имала задатак да што пре овлада линијом Кратово - Св. Никола - Велес и ту се утврди, а 2. армија да изврши груписање снага за напад на Солун, пошто претходно заузме Чајазу и ушће Струме.

Све јединице бугарске 4. армије наставиле су офанзиву у раним јутарњим часовима. Друга тракијска дивизија, која је имала задатак да, у садејству са 11. пуком 3. балканске дивизије из армијске резерве, очисти простор између Вардара, Брегалнице и Криве Лакавице и тиме створи могућност за дејство у десни бок и позадину главних снага српске 3. армије у рејону Овчег Поља - напала је Тимочку дивизију II позива концентрично од Штипа, Патрика и Брусника. Напад је почео управо у тренутку када је та дивизија отпочела да рокира снаге према истакнутом десном крилу код с. Пепелишта ради напада на лево бугарско крило, које је опасно угрожавало десни бок и позадину Тимочке дивизије II позива.

Бугари су јаким снагама (11. пешадијски пук, ојачан са две пешадијске чете и две брзометне батерије) најпре напали ослабљено лево крило Тимочке дивизије II позива на положајима Штиркаљева - Тиса, код с. Драгова. Намера им је била да одбаце ово крило што даље на југ и на тај начин ослободе простор за маневар према десном боку Дринске дивизије I позива. Када је челни одред бугарског 11. пука подишао прелазу преко гребена Драгово - Криволак, дочекан је снажном пешадијском и артиљеријском ватром српске одбране са виса Тисе (к. 674) и заустављен. Бугари су, међутим, убацили нове снаге и изненадним обухватним нападом заузели Штиркаљево (к. 710) и опасно угрозили десни бок и позадину 2. батаљона 15. пука, који је бранио Тису. Тучен фронталном и бочном ватром, и овај батаљон је био принуђен на повлачење.

Притиснут знатно надмоћнијим бугарским снагама, командант 13. пешадијског пука потпуковник Лазар Белодедић, под чијом командом је било стављено лево дивизијско крило, затражио је појачање још у почетку борбе. Пуковник Милутиновић му је упутио један батаљон 15. пука, али сувише касно. Пошто су трупе са левог дивизијског крила биле већ у пуном повлачењу, и овај батаљон се вратио назад и нашао се на челу колона у одступању.

Пошто је управо у време највећег бугарског притиска на српско лево крило, 9. пук 2. тракијске дивизије, уз подршку снажне артиљеријске ватре, отпочео напад од Патрика ка караули Шеоби, командант Тимочке дивизије II позива је одустао од намераваног напада на лево бугарско крило код с. Брусника и одлучио да се упорно брани на скраћеном положају: караула Шеоба - Орла баир - Пепелиште. Овај положај је био врло неповољан, јер су трупе Тимочке дивизије II позива биле тактички отцепљене од 3. армије и опасно угрожене на свом левом крилу од бугарских снага са Тисе и Штиркаљева. Ни десно дивизијско крило код с. Пепелишта није се налазило у бољем положају, јер је било сувише истакнуто напред, а с леђа притешњено р. Вардаром. Велика празнина која је зјапила између новог положаја Тимочке дивизије II позива и крајњег десног крила главних снага 3. армије пружала је Бугарима могућност да, дубоким обухватним маневром левом обалом Брегалнице ка Градском, одсеку ову дивизију од 3. армије, а затим је окруже и униште. Увиђајући ту опасност, пуковник Милутиновић је тражио појачање и молио команданта 3. армије да Дринска дивизија I позива делом снага дејствује у бок и позадину бугарских трупа које су од с. Драгова нападале ка караули Шеоби. Убрзо је, међутим, добио саопштење Врховне команде "да се помоћ Тимочкој дивизији II позива нема од куда послати" и категорично наређење команданта 3. армије "да се по сваку цену одржи на својим положајима".

У међувремену, бугарски напад на ову усамљену српску дивизију све више се појачавао. Око подне је нападнуто и десно дивизијско крило код с. Пепелишта, где је до тога времена владало релативно затишје. Тамо је бугарски 21. пук, који је 1. јула ујутру добио наређење "да саобрази своје дејство са дејством 9. пука", напао на Голему страну и друге положаје 14. пука II позива код с. Пепелишта. Тиме је Тимочка дивизија II позива - изложена концентричном дејству надмоћнијих бугарских снага од Брусника, Патрика и Драгова - доведена у врло критичан положај. Нарочито је било угрожено лево крило, јер је непријатељ, са заузетих положаја код с. Драгова, тукао бочном артиљеријском ватром не само лево крило већ и центар дивизијског распореда. Па ипак, напад бугарске пешадије од с. Драгова и Патрика у правцу карауле Шеобе заустављен је врло ефикасном ватром тимочке батерије са центра дивизијског распореда. "Бугарске пешадијске снаге" - пишу о томе бугарски историчари - "нису биле у стању да искористе повлачење Срба, пошто се ни оне нису усуђивале да нападају преко напуштеног земљишта, потпуно изложеног ватри српских батерија." У исто време, заустављен је и напад бугарског 21. пука испред српских ровова код с. Препелишта.

Око 14 часова, борба на фронту Тимочке дивизије II позива почела је да јењава. Убрзо су се појавили бугарски парламентари - пуковник Богданов и мајор Бочев, који су пренели захтев бугарске Врховне команде за обуставу непријатељстава. Иако у том смислу није имао никаквих овлашћења, пуковник Милутиновић је изјавио да ће привремено обуставити ватру уколико се бугарске трупе повуку на полазне положаје. Бугарски парламентари су на то пристали, и ватра је са обе стране привремено прекинута.

Предах је добро дошао притешњеној Тимочкој дивизији II позива, тим више што је тада бугарски 11. пук, који је опасно угрожавао њено лево крило, извучен из борбе и упућен у помоћ 7. рилској дивизији, која је тога дана претрпела тежак пораз. Пред фронтом Тимочке дивизије II позива остала је само 1. бригада 2. тракијске дивизије, док је 2. бригада известила команданта дивизије да ће преноћити код Демир-капије и тек сутрадан кренути према Криволаку. Ценећи да нема довољно снага за фронтални напад на утврђене и тешко приступачне српске положаје, генерал Гешов је, упркос телеграфском наређењу команданта армије да поново пређе у напад и овлада железничком станицом Криволак и мостом на Вардару, одлучио да одложи обнављање дејстава за следећи дан.

Тако је Тимочка дивизија II позива, иако није добила тражено појачање, успела да за свој положај прикује двоструко јачу бугарску 2. дивизију, у време када су се на Брегалници и Злетовској реци одигравали жестоки окршаји, који су имали пресудан значај за исход брегалничке битке. Њене трупе су заноћиле, 1. јула, на положајима: караула Шеоба - Орла баир - Криволак - Пепелиште. Један ескадрон из коњичког дивизиона упућен је на положај код с. Енешева ради затварања правца који од с. Топлика изводи ка Градском, као и ради обезбеђења скеле на Вардару код с. Уланаца.
https://prvisvetskirat.rs/balkanski-ratovi-page/
Нисам говорио о митоманији, већ о томе да Брегалница није нека славна победа Срба под насловом „За Сливницу – Брегалницу“. Није то била никаква Сливница јер Бугари нису ни потиснути са обале Брегалнице. И битка код Криволака то доказује. То доказује и Милутиновићева књига.
Ову битку схваташ као неки подвиг против злог непријатеља. А овде су ствари сасвим другачије. Два блиска народа се међусобно убијају за територије.
Колико пута мораш цитирати одломке из књиге Саве Скока, који није био ни савременик догађаја?
 
Него чега је то подела, Шар планине на два дела!?Вардарско ратиште је поље заједничког деловања обе војске зато се у уговору говори о њему, што не значи да обе земље неће ратовати и на другим ратиштима као што и јесу, али ће тамо послати одређен број војника по уговору.
Колико пута ти се мора рећи да је подела условна и да не произилази из неког офанзивног плана у уговору. Нити је било ко могао да предвиди када ће и које турске територије бити ослобођене. У овом уговору није било таквог плана. Нешто што упорно не примећујеш , пошто Блакански рат сматраш последицом овог уговора, али то није последица њега, већ повољних околности за офанзиву која се појавила тек годину дана након првобитне идеје о овај уговор.
 
Poslednja izmena:
Нисам говорио о митоманији, већ о томе да Брегалница није нека славна победа Срба под насловом „За Сливницу – Брегалницу“. Није то била никаква Сливница јер Бугари нису ни потиснути са обале Брегалнице. И битка код Криволака то доказује. То доказује и Милутиновићева књига.
Ову битку схваташ као неки подвиг против злог непријатеља. А овде су ствари сасвим другачије. Два блиска народа се међусобно убијају за територије.
Колико пута мораш цитирати одломке из књиге Саве Скока, који није био ни савременик догађаја?
Како није и то врло битна, не само да су Бугари заустављени и потиснути него су и изгубили статус Балканских Пруса, све се окренуло у односима два народа и њиховог статуса у свету.Много је битнија него Сливница.Милутиновић нам показује ситуацију на терену Тимочке дивизије другог позива које јесте било тешко, међутим у исто време 1. српска армија у потпуности је разбила бугарску 4. армију и натерала је на повлачење.

Општи осврт на брегалничку битку

Заузимањем бугарских штипских положаја у сумрак 8. јула 1913. године српска војска је победоносно завршила одлучујућу битку другог балканског рата, а уједно и највећу и најкрвавију битку у својој дотадашњој ратној историји, како по ангажованим снагама тако и по времену трајања и простору на коме се одигравала - битку на Брегалници. У жестоким окршајима на Брегалници и Злетовској реци, код Штипа и Кочана, на планини Серти и масиву Осогова, на Вардару код Криволака, Пепелишта, Удова и Ђевђелије, српски војници, подофицири и официри испољили су високе ратничке квалитете и у сваком погледу надмашили свог противника. Француски војни посматрач Ален де Пененрен о томе је забележио: "Српска војска и њени команданти показали су не само издржљивост која је изнад сваке похвале него и снагу и страховиту офанзивну способност, која се не може спорити, као и стварну надмоћност над толико хваљеном бугарском војском." Сличне оцене изнео је и аустроугарски војни изасланик у Београду генералштабни мајор Ото Гелинек, који у свом извештају начелнику Генералштаба истиче да је држање обичних војника, српских сељака, у брегалничкој бици "достојно дивљења". "Српски официри су ми причали" - пише Гелинек - "да нису веровали да је њихов сељак тако миран и хладнокрван. Енглески војни изасланик посматрао је фронтални развој два батаљона који се, под снажном артиљеријском ватром, одвијао по свим правилима као на полигону" (ради се о развоју 1. и 2. батаљона 3. пиротског пука 30. јуна на падинама Јежевог брда). Гелинек посебно подвлачи да јединице другог позива ни у чему нису заостајале за онима из првог позива.

Српска војска, обогаћена драгоценим искуством из првог балканског рата, показала је велику храброст, упорност и издржљивост како у одбрамбеним тако и у нападним дејствима, упркос томе што је други балкански рат по свом карактеру био неправедан. То се може објаснити чињеницом да је рат избио око територије коју је ослободила српска војска и која је дуго била у саставу српске средњовековне државе, тако да су је обични војници, под утицајем званичне пропаганде, сматрали српском националном територијом, као и чињеницом да су бугарске трупе извршиле изненадни ноћни напад на српску војску без претходне објаве рата.

У прилог наведених, веома високих оцена о српској војсци речито говори и пример Дринске дивизије I позива, која је 30. јуна пуних девет часова издржала страховит притисак главних снага бугарске 4. армије на фронту широком преко 20 километара до пристизања првих појачања. Тимочка дивизија II позива је водила петодневне неравне борбе са скоро троструко надмоћнијим бугарским снагама, у којима је, штитећи десни бок 3. армије, изгубила 30 одсто борачког састава. Изразит пример велике храбрости и пожртвовања показале су трупе Шумадијске дивизије I позива другог дана битке, када су у енергичном противнападу до ногу потукле 13. и 26. пук 7. рилске дивизије, што је имало пресудан утицај на даљи ток битке. Ваља истаћи пример 3. пука Моравске дивизије II позива, који је од 2. до 5. јула, дејствујући на одвојеном правцу под веома тешким оперативним и тактичким условима, дао велики допринос у сламању десног крила бугарске 4. армије на Рајчанском риду, а самим тим и победоносном завршетку битке на Брегалници. Велику улогу одиграле су, првога дана битке, и мање предстражне јединице (одељења, водови и чете), које су онемогућиле Бугаре да изненаде главне снаге док су се још налазиле у бивацима.

Улога српских официра у брегалничкој бици била је, такође, велика, нарочито трупних официра (активних и резервних). То су запазили и у својим извештајима подвукли сви страни војни посматрачи и публицисти. Истина, француски војни изасланик потпуковник Фурније и његов енглески колега, који су се у јеку битке налазили у штабу српске 1. армије, изнели су мишљење да је удео команданата дивизија у српским победама незнатан. О свим осталим трупним официрима мишљења су неподељено висока. Мајор Гелинек је, на пример, забележио: "Команданти пукова и батаљона, млади потпуковници и мајори у добу између 32 и 40 година поново су предводили своје јединице у јуришима, тако да је доста виших официра погинуло или рањено. О нижим официрима чују се само речи похвале." Осврћући се на изванредно значајну улогу резервних официра, Гелинек посебно наглашава да је, будући да се ради о школованим људима, десетомесечно ратно искуство било сасвим довољно да "скоро нестане разлике у војној обучености активних и резервних официра", чак и у техничким и коњичким јединицама. Наведена неповољна оцена о раду команданата дивизија је, ипак, преоштра, јер ако је у њиховом раду било пропуста, у целини узев њихов рад је био задовољавајући, нарочито у одсудним тренуцима битке.

И бугарска војска је ушла у други балкански рат обогаћена искуствима из победоносног рата са Турском. Међутим, деветомесечно ратовање и чежња за кућом, релативно велики губици, појава заразних болести, а нарочито непопуларност рата против дотадашњих савезника Србије, Црне Горе и Грчке, штетно су утицали на борбени морал војске, што се уочи самог рата испољило чак и у форми отворених побуна у неким јединицама. Од тога, разуме се, није била поштеђена ни 4. армија. У завршној фази њене концентрације избиле су побуне у 22. и 49. пуку 7. рилске дивизије. Војници су изјавили да неће да ратују са људима са којим су се заједнички борили против Турака и да траже демобилизацију. Па ипак, када је рат почео, сви бугарски пукови су се жестоко тукли, о чему јасно говоре обострано велики губици. Истина, заробљени бугарски војници изјављивали су да су их официри револверима терали у напад и да су оне који би били принуђени на повлачење митраљеском и артиљеријском ватром поново нагонили у борбу. Мајор Гелинек у наведеном извештају истиче да су бугарски официри "свирепо злостављали српске рањенике и заробљенике и својим војницима говорили да и њих иста судбина очекује код Срба", да би на тај начин осујетили дезертерство и предају. Сигурно је да су све те мере имале извесног утицаја на држање бугарских војника у брегалничкој бици, али је исто тако сигурно да је вишемесечна шовинистичка пропаганда бугарских владајућих кругова, у којој су Срби и Грци приказивани као неверни савезници који су заузели делове "бугарске националне територије", који крше постојеће међудржавне уговоре и оспоравају Бугарској "историјско право" на Македонију - имала великог успеха у војсци. Тиме се објашњавају упорност и пожртвовање са којима се бугарска војска борила за територијалне претензије својих владајућих кругова, као и поједини поступци којима је прибегавала: истицање белих застава, а затим изненадно отварање ватре на противничке трупе које би неопрезно кренуле напред, масакрирање заробљеника (не изузимајући ни рањенике), намерно остављање војника оболелих од колере да би се зараза пренела на противничке трупе и сл. Што се тиче официрског кора, главни терет рата носили су, као и у српској војсци, трупни официри, пре свега нижи.

Утицај српске Врховне команде на ток брегалничке битке може се поделити у два дела: прва четири дана тај утицај је био веома позитиван и користан, док је у другом делу битке дошло до преокрета у негативном смислу. Повучено је неколико погрешних потеза који су омогућили Бугарима да преброде кризу у коју су запали после сламања десног крила 4. армије на Рајчанском риду и неуспеха 2. армије у бојевима код Кукуша, Калиновика, Лахне и Дојрана. Иако се све до почетка рата није дефинитивно одлучила на којој линији ће примити битку: на десној обали Брегалнице и Злетовске реке или, пак, на линији Динлерски положај - Градиште - Страцин, Врховна команда је 25. јуна одлучила да примакне главне снаге ближе Брегалници и Злетовској реци, што је знатно утицало на развој ситуације у првој фази битке. Када је 30. јуна добио потпуније извештаје о бугарском нападу на фронту 1. и 3. армије, војвода Путник је, око 16 часова, донео одлуку да 3. армија по сваку цену брани своје положаје на првој линији (упркос захтеву генерала Јанковића да своје трупе повуче на другу линију), а да главне снаге 1. армије, концентрисане на простору Кратово - Црни врх - Градиште, пређу у енергичан противнапад правцем Рајчански рид - Кочани. Ова одлука је имала судбоносан значај за цео ток и исход брегалничке битке. Позитиван утицај на развој ситуације имала је и одлука Врховне команде да већ трећег дана битке ангажује своју стратегијску резерву (Црногорска дивизија је стављена на располагање команданту 1. армије, док је Добровољачком бригадом ојачана Тимочка дивизија II позива), мада је због тога била принуђена да у току битке парира нове противникове подухвате скидањем трупа са једног дела фронта и њиховим упућивањем на други.

Обрт у раду српске Врховне команде почео је одлуком о упућивању Шумадијске дивизије I позива у састав 3. армије и рокирању трупа ове армије низ Брегалницу ради пасивне одбране на десном крилу, која је донета 4. јула - управо у тренутку када је требало појачати притисак на разбијено десно крило бугарске 4. армије и енергичним надирањем ка Царевом Селу, у садејству са грчком војском, извршити стратегијско опкољавање 2. и 4. армије на простору између Струме и Брегалнице. Том одлуком започела је серија нецелисходних мера и полумера српског командовања које су имале озбиљне последице на даљи ток битке. Уместо да појача, Врховна команда је ослабила своје лево офанзивно крило за целу једну дивизију. То је значило губљење стратегијске иницијативе и испуштање експлоатације већ добијене битке. Серија крупних промашаја завршена је одлуком о извлачењу Дринске и Шумадијске дивизије I позива са брегалничког бојишта, донетом 8. јула, у тренутку када је требало учинити последњи покушај да се, паралелним гоњењем ка Царевом Селу, угрози одступница главних снага бугарске 4. армије и употпуни већ извојевана победа на Брегалници.

Узроке за тако озбиљне пропусте једног, доиста, даровитог војсковође као што је био Радомир Путник, српски војни критичари су тражили и налазили у томе што се он, наводно, круто придржавао званичних доктринарних начела, затим у компликованости опште ситуације на српско-бугарском ратишту, претераној осетљивости српског командовања на продор бугарских трупа на српску територију на нишавском и подунавском правцу, у малодушности команданта 3. армије, песимистичким извештајима команданта 2. армије, слабом раду извиђачке и обавештајне службе, итд. Неоспорно је да су наведени разлози имали утицаја на делатност Врховне команде, нарочито лош рад извиђачке и обавештајне службе, због чега је војвода Путник морао "да оперише са завезаним очима" и често доноси одлуке на основу претпоставки. Међутим, неки страни војни посматрачи су главни узрок неактивности војводе Путника у завршној фази брегалничке битке видели у томе што основни ратни циљ Србије и није био уништење главних снага бугарске војске, већ одбрана и задржавање спорне територије у Македонији. Тих дана је Никола Пашић упозорио српске посланике на страни "да не би требало рушити све мостове за евентуалну обнову Балканског савеза" (са овим је била упозната и Врховна команда) и упутио војводи Путнику молбу румунске Врховне команде "да се избегава одсудна битка док румунска војска не буде спремна за акцију", па је то, несумњиво, спутавало активност српског командовања у другом делу битке на Брегалници.
....................................
 
.................
Предузимајући напад против главних снага српске војске само са 4. армијом, бугарско командовање је занемарило основно стратегијско начело - "у одсудном моменту на решавајућем месту бити јачи". Изгледа да ни оно није имало у плану уништење противникове живе силе, већ заузимање спорне територије у Македонији. Потцењујући снаге и могућности противника, сматрало је да је за реализацију тога циља довољно ангажовати само 4. армију јачине 130.000 људи, а да нема потребе за увођење у борбу осталих армија концентрисаних на српско-бугарској граници. Исту грешку учинио је и командант 4. армије када је дејства својих јединица усмерио дивергентним правцима: према Царевом врху, Дренку, Алачугу, Богословцу, Криволаку и Удову, без јасно израженог тежишта. Ни први неповољни извештаји са бојишта, који су јасно наговештавали да "устремљени напад" на Србију и Грчку није постигао свој циљ, нису ослободили заблуде бугарско командовање о снази и могућностима српске и грчке војске. Истина, оно је покушало да исправи судбоносну грешку обустављањем започетих војних операција, али још увек није ни помишљало да уведе у борбу све расположиве снаге. Тек петог дана битке, када је командант 4. армије недвосмислено упозорио новог помоћника врховног команданта Ратка Димитријева да је катастрофа неизбежна, Врховна команда се одлучила да уведе у борбу 1. и 3. армију, које су до тада пасивно посматрале развој догађаја. Захваљујући томе и поменутим грешкама српског командовања, бугарска 4. армија је избегла катастрофалан пораз.

Отпорна снага српских трупа на брегалничком бојишту знатно је појачана фортификацијским уређењем земљишта. Наиме, још пре почетка рата тамо су изграђени обични стрељачки заклони за предња предстражна одељења, положаји предстража били су уређени по типу ојачане пољске фортификације, док су главне одбрамбене линије представљале читав систем малих упоришта, стрељачких ровова и артиљеријских заклона. Мајор Гелинек пише "да је скоро сваки вис, који је иоле дошао у обзир за одбрану, био фортификацијски ојачан". Посебно ваља истаћи широко разгранате радове на путној мрежи, који су омогућили пребацивање артиљерије чак и на масив Осогова, као и саобраћај теретних и путничких возила у свим правцима.

У брегалничкој бици артиљерија је одиграла врло значајну улогу. У почетној фази Срби су имали значајна преимућства, јер је њихова артиљерија имала солидно уређене положаје и довољно муниције, као и измерене даљине за отварање ватре. Међутим, после одбијања бугарског напада, испољиле су се и неке озбиљне слабости основне масе српске артиљерије (пољски брзометни топови система "Шнајдер - Кане"): мали домет, сувише положена путања и слаба покретљивост на брдско-планинском земљишту. Будући да се брегалничка битка одигравала управо на таквом земљишту, да су у току битке артиљеријске батерије истурене у прве борбене линије и да је битка вођена на фронту широком око 75 километара - брдска артиљерија је била много погоднија за праћење пешадије, а она је у српској војсци била заступљена у малом броју (свега девет батерија). У том погледу Бугари су били у предности: имали су 23 брзометне брдске батерије, а изврсно су руковали брдским топовима и постизали велику прецизност у гађању. Ваља посебно истаћи значајну улогу коју је у одсудним тренуцима битке одиграла хаубичка артиљерија. Неки страни војни посматрачи забележили су да је прецизна ватра српских хаубица "имала пресудну улогу у поновном заузимању изгубљеног положаја код с. Дренка", којим је почео преокрет битке на Брегалници у корист српске војске.

У почетку битке српска санитетска служба је веома добро функционисала. Први рањеници су стизали у болнице са беспрекорним завојима. Тријажа рањеника у Скопљу била је, такође, добро организована. Тамо су, поред лечења лакших рањеника, вршени и неодложни хируршки захвати. Остали рањеници су упућивани у унутрашњост Србије, пре свега у Београд, где су вршене сложеније хируршке интервенције. Међутим, нагло повећање броја рањеника и тешкоће у њиховој евакуацији (пренос рањеника до болнице у Скопљу, који је вршен колима и возом, трајао је пуна четири дана) озбиљно су отежали рад санитетске службе, па је у последњим транспортима било скоро 50 одсто рањеника са загнојеним или уцрвљаним ранама. Услед велике врућине и претераног напрезања долазило је до честих сунчаних удара. Појава колере задавала је највише бриге српском санитету. Мада је, захваљујући енергичним епидемиолошким мерама, та опасна заразна болест после петнаест дана изгубила карактер епидемије, од ње је умрло око 5.000 људи. После пристизања помоћи из иностранства, санитетска служба у унутрашњости земље добро је функционисала.

Иако се у току брегалничке битке српске трупе нису много одвајале од база за снабдевање, материјално-техничко снабдевање није било беспрекорно. Напротив, у том погледу испољене су озбиљне слабости, нарочито што се тиче дотура људске хране. На положаје се понекад дотурао буђав и неупотребљив хлеб. Месна средства нису била довољна да надокнаде неблаговремен дотур из позадине. Тек после заузећа Кочана стање се побољшало, јер је на терену било доста пиринча, а заплењене су од Бугара веће количине хране и седам пољских пекарница. Недостатак одећне опреме осетио се само код оних делова који су се налазили на масиву Осогова, услед повремених киша. У јединицама које су се бориле у долини Брегалнице, Злетовске реке и Вардара, војници су били преоптерећени зимском опремом, која за лето није била потребна. Посебан проблем је представљало снабдевање трупа водом за пиће, пошто је битка вођена по великој јулској жеги, а вода из Брегалнице била је загађена колером. Удаљавање трупа 1. и 3. армије од Куманова и Велеса поставило је нове проблеме служби снабдевања, јер су се транспортна средства са коњским и воловским запрегама споро кретала. Упркос томе, снабдевање трупа муницијом функционисало је веома добро у свим фазама битке на Брегалници. Српске трупе су биле боље снабдевене од бугарских; дугачки комуникацијски правци којима је вршен дотур и слабе коморе отежавали су уредно снабдевање бугарске 4. армије храном и муницијом, што се рђаво одражавало на борбени морал њених трупа.

Са каквом је упорношћу вођена брегалничка битка, најбоље показују велики обострани губици. Срби су изгубили 16.620 људи, од којих 3.000 погинулих. Бугарски губици нису тачно познати, али, с обзиром на то да је Бугарска у другом балканском рату изгубила 93.000 људи, сигурно је да више од једне трећине отпада на Брегалницу.
https://prvisvetskirat.rs/prvi-svetski-rat-page/
 
Колико пута ти се мора рећи да је подела условна и да не произилази из неког офанзивног плана у уговору. Нити је било ко могао да предвиди када ће и које турске територије бити ослобођене. У овом уговору није било таквог плана. Нешто што упорно не примећујеш , пошто Блакански рат сматраш последицом овог уговора, али то није последица њега, већ повољних околности за офанзиву која се појавила тек годину дана након првобитне идеје о овај уговор.
Подела је била дефинитивна, и да се велике силе нису умешале тако би и било, Србија би добила све од оне линије до Јадрана, Бугари све на исток а спорну област би решио руски цар, све то када се ти простори ослободе јер другачије нема смисла о томе говорити, а све је то дефинисано уговорима.
 
Па и сам Гешов је аутор уговора. Миловановић је умро у јуну 1912. године и немамо начина да сазнамо његово мишљење. Као што сам већ раније најавио – уговор је у Русији представио Ст. Данев у лето 1912. Стога је Сазонов био добро упознат са текстом уговора. Односно, двојица високих политичара тврде да нема бугарских гаранција за Јадран, али ти и Лекизан, који пред собом имате читав текст уговора, и даље не можете или не хоћете да га правилно разумете. Која глупост.
Nastavljaš sa dokazivanjem svojih tvrdnji pozivanjem na te iste tvrdnje.
 
И одговорио сам ти, уговором који су потписали.Договорен истим уговором, то што ти тражиш да ти се ексклузивно помене јадранско море иако се ниједна територија не спомиње појединачно него је јасно да се договара подела целог дела Турске значи само да си недоказан.

Е та заштита целокупне територија Турске ти је битна ставка, тиме је дефинисано то спречавање мешања других држава на тој територији.Наравно прво требају да је ослободе јер другачије нема смисла.
Стварни садржај уговора управо и дефинише то ослобађање хришћанске раје испод турског јарма, иначе никада не би ни био потписан, само тако се на њега и гледа.

Ту конвенцију си представио као агресивни чин према Бугарској ничим изазван са друге стране, што није тачно, али није ни она овде тренутно проблем већ твоја намера да прикажеш Србију за агресивно вођење политике према Бугарској и да јој додаш освајачке намере према Егеју што она опет није имала.
Бугарска и јесте поражена и видели смо епилог, нема потребе да се измишља нешто чега нема.
Наравно прво требају да је ослободе јер другачије нема смисла.
Nije moguće shvatiti motive za njegovo insistiranje na “defanzivnosti” ugovora ukoliko se nema u vidu bugarska pozicija (koju je inače zastupao i veći deo VMRO): celokupna bugarska nacionalna koncepcija i strategija se zasnivala (i još uvek se zasniva) na sanstefanskom projektu i iskustvu sa Istočnom Rumelijom: zahvaljujući indoktrinaciji u školskom sistemu se naširoko verovalo da je to predeo naseljen “Bugarima po samoj prirodi” kojima samo treba “objasniti da su Bugari” pa će sami pohrliti Bugarskoj: S obzirom na početnu premisu potpuno odvojenu od stvarnosti nije im bilo teško ni da poveruju i da će im celokupna teritorija Makedonije pasti s neba (kao i uostalom i sama država) na nekoj konferenciji na kojoj bi se podelila Turska, naravno tako da se dodeli njima.
 
Како није и то врло битна, не само да су Бугари заустављени и потиснути него су и изгубили статус Балканских Пруса, све се окренуло у односима два народа и њиховог статуса у свету.Много је битнија него Сливница.Милутиновић нам показује ситуацију на терену Тимочке дивизије другог позива које јесте било тешко, међутим у исто време 1. српска армија у потпуности је разбила бугарску 4. армију и натерала је на повлачење.

Општи осврт на брегалничку битку
Са каквом је упорношћу вођена брегалничка битка, најбоље показују велики обострани губици. Срби су изгубили 16.620 људи, од којих 3.000 погинулих. Бугарски губици нису тачно познати, али, с обзиром на то да је Бугарска у другом балканском рату изгубила 93.000 људи, сигурно је да више од једне трећине отпада на Брегалницу.
https://prvisvetskirat.rs/prvi-svetski-rat-page/
Ове популарне приповетке југословенског аутора Скока овде нису битне. Зашто сад ово цитираш десет пута, ево, боље би било да си прочитао шта је Милутиновић написао - непосредни сведок борби.
Не говоримо о исходу Другог балканског рата, већ о такозваној Брегалничкој бици. Већина борби између 19. јуна и 11. јула водила се око Брегалнице. Укључујући битке код Криволака и Калиманциja. После пораза код Cултан Тепеа и Кочана, Бугари су се учврстили на обали реке Каменице (Битка код Калиманција), где су окончана непријатељства између Србије и Бугарске. Као што је сам Милутиновић рекао после битака код Говедарника, Бугари нису потиснути већ су дефинитивно остали на десној обали Брегалнице. Написао сам ово скоро пре 2 године, али ти и даље покушаваш да мистификујеш догађаје.
Бугари су дали око 20 хиљада жртава на Брегалници против укупно око 17 хиљада Србa.
Ево хронологије догађаја на Брегалници после 8. јула, по Милутиновићу, у последњој фази после бугарског повлачења у Царево Село. Из наведеног је видљиво да после 12. јула није било озбиљнијих борби и да су се обе стране учврстиле на Калиманској позицији. Такође, све се поклапа са Милутиновићевим извештајем да су 15/16. јула Грци поражени код Панчерева и да су се повукли у Пехчево, где су борбе настављене до самог примирја 18. јула. Чињеница је да Грци, које Савов озбиљно потцењује, стижу на 100 км од Софије, а да је напад треће српске армије на Калиманција био успешан, онда би се Срби и Грци састали у Пехчеву и погодили 4. бугарске армије у леђа. Треба читати различите изворе и поредити, а не лупетати.

1724797784094.png
1724797808648.png


1724797929855.png
1724797972217.png



1724799937485.png
 
Poslednja izmena:
Ma чак и да је било "милион" Бугара, то није битно у смислу мог првог коментара на ову тему. Односно, хтео сам да покажем да Брегалница за Србију има и другу страну, која је у еуфорији победе остала недоречена.
Битка код Криволака 19. јуна 1913 и хиљаде жртава са обе стране – које после 100 година изгледају потпуно узалудне, не могу бити нешто чиме се неко може поносити. То је цела поента приче.
Kakva je to “nedorečena” pobeda kad je odmah posle nje iz Sofije u Rusiju krenuo pravi Amazon patetično-srcecepajućih telegrama o “izvesnosti potpung uništenja” bugarskih Slovena i o prekornim pogledima koji ka Petersburgu upućuje očajni narod koji se eto bez svoje krivice našao u potpunom beznađu?

I to u situaciji kad je Srbija strogo vodila računa da niti jednim svojim potezom ne ugrozi egzistenciju Bugarske kao države? I kad je celokupna beogradska štampa baš svu krivicu za sukob više manje otvoreno pripisivala habzburškim uticajima preko Nemca Ferdinanda?
 
Подела је била дефинитивна, и да се велике силе нису умешале тако би и било, Србија би добила све од оне линије до Јадрана, Бугари све на исток а спорну област би решио руски цар, све то када се ти простори ослободе јер другачије нема смисла о томе говорити, а све је то дефинисано уговорима.
Још једном за оне спорије.
Подела не може бити дефинитивна јер у уговору постоји само једна линија разграничења и ништа више. У сваком случају, територија уцртана на приложеној карти морала је да иде на арбитражу, иако није требало уопште да дође до поделе, већ до аутономије Македоније. Одредбе и детаљи овог уговора нису могли да реше територијална питања између Бугарске и Србије, јер је Балкански рат био догађај много већи и сложенији од сва 3 основна члана српско-бугарског уговора.
 
Kakva je to “nedorečena” pobeda
Није "недоречена" победа, већ величање (glorification) битке која је далеко од одлучујуће победе и која води у ћорсокак за обе стране. У српској историји, а и у историји готово свих балканских земаља, акценат се често ставља на народни еп и претварање обичних догађаја у легендарне епске битке, попут битке на Косову 1389. године.
Типичан пример метофирзације војних догађаја (при том претераног) је израз "За Сливницу – Брегалницу". Све ово говори да је постојао неки српски комплекс око Сливнишке битке, која је генерално била одлучујућа победа и која је не само зауставила напредовање противничке војске, већ је претворила у бег 70 км на своју територију и угрозила престоницу Београд. Овом битком Бугарска је учврстила своје територије и независност. Ово је нешто сасвим другачије од Брегалничке битке, која се водила за територије Македоније, чији се већи део Србија уговором одрекла.
 
Poslednja izmena:
Па каква бре војна интервенција – Србија и Грчка били су савезници против Бугарске, што значи да би, ако би Бугарска била поражена, Србија добила коридор до Егејског мора, који би највећим делом био под њеном контролом, а поред тога, и зону слободне трговине управо у Солуну.
Јасно је да би то било немогуће када би Бугарска за себе задржала Охрид и Битоља, остављајући Србију изолованом од обале Егејског мора.
Војни савез између Грчке и Србије закључен је априла 1913. године и Русија о томе није обавештена. Не знам како онда да назовем овај чин, можда миран гест. Штавише, нисам тражио оправдање за Бугарску за напад на савезнике. Овде можеш видети моје постове од пре две године.
Наравно, Егејско море је било пожељан циљ ако су о томе говорили краљ Петар и Александар Белић. Иако „излазак на море“ ти углавном повезујеш са припајањем територија, по узору на Драчки округ.
Kako to da je jedan strogo odbrambeni savez sada nekako dokaz nekakvih agresivnih namera prema bilo kome? Srbija je sa Grčkom 19. maja 1913. sklopila ugovor o savezu za slučaj neizazvanog bugarskog napada na jednu od potpisnica, što je sasvim jasno iz članova 1 i 5 Ugovora:

U tački 5. se krajnje eksplicitno precizira da se ugovor aktivira samo u slučaju da Bugarska umesto pregovorima ili arbitražom pokuša da silom reši teritorijalne sporove nastale upravo zbog bugarskih nezajažljivih zahreva: Pre svega sporazum poredviđa rešavanje sporazuma direktnim pregovorima, a zatim i traženjem arbitraže u sporu. Kako takav ugovor može biti protiv nekog?

Ovo se može smatrati “ofanzivnim” savezom “protiv Bugarske” samo u slučaju da neko bukvalno živi u sanstefanskim snovima pa smatra da mu je nekako “oteto” nešto što nije imao nego je on sam u jednom trenutku to poželeo - a to nije samo teritorija cele Mekedonije kao takva, nego apsolutna dominacija nad Balkanom, bez ikakvih obzira prema bilo kome drugom i bez osvrtanja na to da li takvi planovi mogu da budu i opasni za nečiji biološki opstanak.

68642577-F723-4ACF-9B20-085642875FF6.jpeg

42AFD20D-EE7A-40A9-B398-3A8343AFA27F.jpeg


Eksplicitno navođenje pregovora i arbitraže (za koju se u trenutku pisanja ugovora nije moglo nikako znati da li ne bi mogla da bude i u bugarsku korist) kao poželjnog načina rešenja krize sa Bugarskom ne deluje baš kao neki plan za “otimanje delova Bugarske”, još manje kao nacrt za njeno “komadanje”, bez obzira na to što se u delu bugarske istoriografije defanzivni savez Srbije i Grčke, obeju ozbiljno ugroženih bugarskom megalomanijom, prikazuje i u tom svetlu:
59702CDB-7CEC-4A43-B6BF-6C4A61A42298.png
 
Војни савез између Грчке и Србије закључен је априла 1913. године и Русија о томе није обавештена. Не знам како онда да назовем овај чин, можда миран гест. Штавише, нисам тражио оправдање за Бугарску за напад на савезнике. Овде можеш видети моје постове од пре две године.
Наравно, Егејско море је било пожељан циљ ако су о томе говорили краљ Петар и Александар Белић. Иако „излазак на море“ ти углавном повезујеш са припајањем територија, по узору на Драчки округ.
Evo i kompletnog teksta ugovora o savezu Srbije i Grčke. Koje tačke sporazuma su sporne, tj šta je to što ovom dokumentu daje antibugarski karakter? Možda smatraš i samo planiranje pružanja zajedničkog otpora eventualnom bugarskom napadu za čin agresije?

DE01A439-441D-49D8-BBA8-C0C6AB0A27C9.jpeg

DE44A1DB-31D7-4BFA-BDF0-CEB265B0B6D9.jpeg

62EC2BFB-9793-4833-AE71-E153465FB860.jpeg

52263CCE-17B6-406D-94E8-0008752515C4.jpeg

8B407B89-A492-4576-9AFF-FA92CA2F14EC.jpeg
 
Ове популарне приповетке југословенског аутора Скока овде нису битне. Зашто сад ово цитираш десет пута, ево, боље би било да си прочитао шта је Милутиновић написао - непосредни сведок борби.
Не говоримо о исходу Другог балканског рата, већ о такозваној Брегалничкој бици. Већина борби између 19. јуна и 11. јула водила се око Брегалнице. Укључујући битке код Криволака и Калиманциja. После пораза код Cултан Тепеа и Кочана, Бугари су се учврстили на обали реке Каменице (Битка код Калиманција), где су окончана непријатељства између Србије и Бугарске. Као што је сам Милутиновић рекао после битака код Говедарника, Бугари нису потиснути већ су дефинитивно остали на десној обали Брегалнице. Написао сам ово скоро пре 2 године, али ти и даље покушаваш да мистификујеш догађаје.
Бугари су дали око 20 хиљада жртава на Брегалници против укупно око 17 хиљада Србa.
Ево хронологије догађаја на Брегалници после 8. јула, по Милутиновићу, у последњој фази после бугарског повлачења у Царево Село. Из наведеног је видљиво да после 12. јула није било озбиљнијих борби и да су се обе стране учврстиле на Калиманској позицији. Такође, све се поклапа са Милутиновићевим извештајем да су 15/16. јула Грци поражени код Панчерева и да су се повукли у Пехчево, где су борбе настављене до самог примирја 18. јула. Чињеница је да Грци, које Савов озбиљно потцењује, стижу на 100 км од Софије, а да је напад треће српске армије на Калиманција био успешан, онда би се Срби и Грци састали у Пехчеву и погодили 4. бугарске армије у леђа. Треба читати различите изворе и поредити, а не лупетати.
Ово само значи да ти основне историјске процесе не знаш да протумачиш.Нису Бугари напали Србе да би се укопали на десној обали Брегалнице и ту и остали, него да би у једном општем нападу потиснули целокупну српску војску из Македоније и анектирали целу ту област.После првих дана битке на Брегалници јасно је било да од тога нема ништа.Трећа српска армија је требала да задржи бугарски напад док је прва била офанзивна и као што рекох разбила бугарску 4. армију, грешку су направили што нису кренули одмах у гоњење непријатеља него су тактизирали због опрезности српске врховне команде и то је све.Бугари су изгубили у том рату 93 000 војника, око трећина отпада на Брегалницу, што говори о суровости и тежини те битке.
Ненасловљено1.jpg

Још једном за оне спорије.
Подела не може бити дефинитивна јер у уговору постоји само једна линија разграничења и ништа више. У сваком случају, територија уцртана на приложеној карти морала је да иде на арбитражу, иако није требало уопште да дође до поделе, већ до аутономије Македоније. Одредбе и детаљи овог уговора нису могли да реше територијална питања између Бугарске и Србије, јер је Балкански рат био догађај много већи и сложенији од сва 3 основна члана српско-бугарског уговора.
А колико би ти линија разграничења хтео између Србије и Бугарске!На арбиртажу је требала да иде спорна област.Овај уговор јесте решио неспоразуме што се тиче територија између две земље, то што су се процеси касније закомпликовали услед интервенције великих сила већ је друго питање.
 
Ово само значи да ти основне историјске процесе не знаш да протумачиш.Нису Бугари напали Србе да би се укопали на десној обали Брегалнице и ту и остали, него да би у једном општем нападу потиснули целокупну српску војску из Македоније и анектирали целу ту област.После првих дана битке на Брегалници јасно је било да од тога нема ништа.Трећа српска армија је требала да задржи бугарски напад док је прва била офанзивна и као што рекох разбила бугарску 4. армију, грешку су направили што нису кренули одмах у гоњење непријатеља него су тактизирали због опрезности српске врховне команде и то је све.Бугари су изгубили у том рату 93 000 војника, око трећина отпада на Брегалницу, што говори о суровости и тежини те битке.
О којим историјским процесима говориш бре? Млатиш празну сламу у већини тема где би требало да изнесеш своје уравнотежено мишљење као модератор.
Мој пост је одговор на твој коментар да је четврта армија потпуно уништена код Штипа и Кочана, што је апсолутно нетачно, јер су делови ове армије, осим што су разбили Тимочку дивизију, послали појачања 2. бугарској армији после 10. јула, и истовремено се борели против српског продора код Калиманција, и то успешно. Рекао сам ти да престанеш са својим детињастим разумевањем историје. Твој поглед на историју је ужасно узак јер не умиш да анализираш изворе и чекаш да ти то сажваће неки "специјалиста" попут Граовца. То је сва невоља за тебе.
Додајући и твој негативан однос према осталим балканским народима, испада да је једини интелектуални посао који можеш урадити је да трабуњаш овде на потфоруму "историја"
 
Evo i kompletnog teksta ugovora o savezu Srbije i Grčke. Koje tačke sporazuma su sporne, tj šta je to što ovom dokumentu daje antibugarski karakter? Možda smatraš i samo planiranje pružanja zajedničkog otpora eventualnom bugarskom napadu za čin agresije?

Pogledajte prilog 1599755
Pogledajte prilog 1599756
Pogledajte prilog 1599757
Pogledajte prilog 1599758
Pogledajte prilog 1599759
Не, није тачно постављено питање, требало је овако: који део овог текста није антибугарски?
 
А колико би ти линија разграничења хтео између Србије и Бугарске!На арбиртажу је требала да иде спорна област.Овај уговор јесте решио неспоразуме што се тиче територија између две земље, то што су се процеси касније закомпликовали услед интервенције великих сила већ је друго питање.
Не разумеш једну основну ствар. Ајде овако. Линија уцртана на карти, која иде од Криве Паланке преко Велеса до Охрида, дели Македонију на две сфере утицаја, које у себи имају неку основу, етнографску, и мање-више одражавају жељу обе државе у том тренутку. Али и ова линија је условна, пошто у време потписивања уговора нико није планирао велики рат против Турске.
А шта да кажем о подели у односу на Шар планину. Ово је толико мутна ствар јер нема дефинисаних граница - на северу и западу становништво је углавном муслиманско и не може бити апсолутно никаквог етнографског разлога за "ослобађање" ових територија. По твојој логици онда следи да Србија Бугарима гарантује Солун јер се налази југоисточно од Шаре.
У том смислу, ова линија је гаранција колико и „Јатова граница“. Ево, све западно од Jатове границе "припадају" Србији – иста гаранција важи и за Шар планину. Односно нека замишљена, условна линија попут Јиречeкове линије. Односно ништа.
Дакле, сад сам ти објаснио без сложених конструкција јер се збуниш када је у изразу више реченица.
 
Poslednja izmena:
Не, није тачно постављено питање, требало је овако: који део овог текста није антибугарски?
Svako pružanje otpora bugarskom otimanju teritorije koju su drugi oslobodili od Turaka je antibugarski čin? Dakle Bugarska nekako ima neograničena prava da prisvaja sve što joj se prohte?

Takve kafanske filozofije možda mogu da se prodaju po vašim sanstefanskim forumima ali ne ovde….
 
Svako pružanje otpora bugarskom otimanju teritorije koju su drugi oslobodili od Turaka je antibugarski čin? Dakle Bugarska nekako ima neograničena prava da prisvaja sve što joj se prohte?

Takve kafanske filozofije možda mogu da se prodaju po vašim sanstefanskim forumima ali ne ovde….
Ако су ови "ослободиоци" стотине хиљада македонских присталица ВМРО-а назвали терористима, какви они ослободиоци могу бити! Ове најбруталније битке код Брегалнице водили су управо македонски Бугари.
 
Ако су ови "ослободиоци" стотине хиљада македонских присталица ВМРО-а назвали терористима, какви они ослободиоци могу бити! Ове најбруталније битке код Брегалнице водили су управо македонски Бугари.
Svesno izrečena velikobugarska laž: u Skoplju je Ferdinand I uspeo da mobiliše 50 Egzarhista i zastraši oko 200 Roma da se jave na poziv za “regrutaciju” za vreme svoje terorističke okupacije teritorije Kraljevine Srbije: pre odgovora na remi proveriti šta je o tome između dva rata pisao arheolog koji je bio i šef vlade Borisa III Bogdan Filov.
 
Не разумеш једну основну ствар. Ајде овако. Линија уцртана на карти, која иде од Криве Паланке преко Велеса до Охрида, дели Македонију на две сфере утицаја, које у себи имају неку основу, етнографску, и мање-више одражавају жељу обе државе у том тренутку. Али и ова линија је условна, пошто у време потписивања уговора нико није планирао велики рат против Турске.
А шта да кажем о подели у односу на Шар планину. Ово је толико мутна ствар јер нема дефинисаних граница - на северу и западу становништво је углавном муслиманско и не може бити апсолутно никаквог етнографског разлога за "ослобађање" ових територија. По твојој логици онда следи да Србија Бугарима гарантује Солун јер се налази југоисточно од Шаре.
У том смислу, ова линија је гаранција колико и „Јатова граница“. Ево, све западно од Jатове границе "припадају" Србији – иста гаранција важи и за Шар планину. Односно нека замишљена, условна линија попут Јиречeкове линије. Односно ништа.
Дакле, сад сам ти објаснио без сложених конструкција јер се збуниш када је у изразу више реченица.
Односно нека замишљена, условна линија попут Јиречeкове линије. Односно ништа.
Kako to da snopovi glavnih južnoslovenskih izoglosa “ne znače ništa” a da je planirano sočinenije u dva čina sultana Abdulaziza i poljsko-ukrajinskog feudalca Ignjatijeva i ruskih velikobugara kao što su bili pravi zločinci Neljidov i izgleda već tada potpuno dementni Čerkaski, a i ništa bolji od njih Dondukov-Korsakov nekakvo sveto pismo?

Po kom osnovu bi ”jurisdikcija” nacionalističke crkve koja je evoluirala u pravu poluterorističku organizaciju - Bugarske egzarhije, kao i sanstefanska sanjana privatna kneževina Ignjatijeva imale “veću težinu” od Jatove granice, a posebno od Jirečekove linije koja najjasnije odvaja slovenski od helenskog i helenističkog dela Balkanskog poluostrva?

Kad smo već kod istorijskih nepravdi nad kojima ovde neprestano lamentiraš, po kom osnovu je smoljanski jezik (govor koji se više razlikuje od standardnog bugarskog jezika nego književni bugarski i Vukov srpski međusobno) postao samo rodopski dijalekt bugarskog? Ne dopustiti da zločinci iz Bataka prođu nekažnjeno je jedna stvar, bugarska okupacija istorijske teritorije Vizantije (uz Trakiju, Filipolis i aromunski deo Pirinske Makedonije i kao još što šta) sasvim druga.
 
Poslednja izmena:

Back
Top