Na Berlinskom kongresu krenulo se sa podelom Srba i srpskih teritorija

Није. Ово је само део историјског циклуса: постоји српско Косово, (14. век), нема српско Косово (15-20. век), постоји српско Косово (20. век)..... препустићу да наставиш са редоследом циклуса.
Isto tako i Bugarske ima pa nema, dakle sad je red povratak cele Bugarske Turskoj, drugog načina s tobom nema.

Q. E. D.
 
Није. Написао сам

А околности су биле такве да је кнежевина Србија прије Берлинског конгреса врбова држава и то још увијек непризната од великих сила држава. Самим тим се наше тежње и нису превише уважавале.
Османско царство јесте посрнуло, губитник у рату, али још увијек сила, сила чије ће се тежње више уважавати од кнежевине Србије (друго је што би ми више вољели), сила која се неће олако помирити са додатним губитком територије.
Пет европских великих сила је гледало своје интересе, а њима није тада одговаеало ширење утицаја Русије преко новоуспостављених православних држава.
Русија је Санстефанским миром и споразумпм дала предност Бугарској у односу на Србију, чиме је дошло до разочарења тадашње српске политичке елите у Русију. Очекујући да ће у Бугарској добити лојалног савезника у будућим временима који ће цијенити све добро које су им тада учинили, ХХ вијек ће показати колико је Русија ту погријешила у избору земље коју ће фаворизовати.
Једно су очекивања, жеље, но тада у таквим околностима бјеше нереално даљње значајно ширење Србије на југ и запад.
Ovo se svodi na opravdavanje ruskih “slavjanofila” koji su uspeli da stvaranjem Bugarske naprave samoj Rusiji trajni geopolitički problem, baš ništa drugo time nisu postigli.
 
Ovo se svodi na opravdavanje ruskih “slavjanofila” koji su uspeli da stvaranjem Bugarske naprave samoj Rusiji trajni geopolitički problem, baš ništa drugo time nisu postigli.
Александар II, рођен од мајке Немице – словенофил, бугарофил? Ма не....стварањем Бугарске, а касније и неформалним уједињењем Кнежевине са Источном Румелијом 1885. године, Русија је у ставри потписала смртну казну Османском царству и тиме окончала 300-годишње војне сукобе са Турцима. . Без обзира да ли би Бугарска била руски савезник или не.
 
Nije bio odličan, odnosno daleko od idealnog, ali u odnosu na Sanstefanski mir je bio mnogo bolji.
Ма који идеален. Још 1876. године одлучено је да Србија неће добити територије у Босни, осим можда неких пограничних области. Ни Санџак. У Цариграду је такоџе 1876. године одлучено да се створи аутономна Бугарска, у чије границе улази чак и Ниш, као и већи део Македоније.
Односно, по Берлинском конгресу, Србија узима апсолутно све што је могуће на 100%.
 
Isto tako i Bugarske ima pa nema, dakle sad je red povratak cele Bugarske Turskoj, drugog načina s tobom nema.

Q. E. D.
Толико мрзите Бугарску да више волите да јаку турску државу вратите у своје границе.:lol:
Ponovo: samo opravdavaš ruske “slavjanofile” koji su bez ikakvog povoda i potpuno bezrazložno iz ničega stvorili državu koja je trenutno zauzela najoštriji mogući antiruski kurs.
Руси нису добро проценили да је бугарска елита (али само они, народ пре не) била антируска и антисрпска, али су бар створили још једну словенску и православну државу на Балкану и тиме додатно ослабили своје османске противнике, који су били и савезници Британске империје.
 
Нама би требало да буде јасно да нашу независност нисмо добили искључиво и 100% нашом заслугом.
Изузетна помоћ Русије, чак и Запада, било у материјалној (војној и економској) помоћи, било у дипломатским круговима, је била од веома битног фактора за нашу независност.
Далеко било и таман посла да сад причам како је зној и крв српског народа био небитан фактор, али мора се и схватити да би ми били можда и даље под Турцима сад, да смо остављени без ичије помоћи.

Самим тим, очекивање да ми добијемо баш све што желимо је врло наивно. Шта је требао српски дипломата у страним земљама да каже?
''Помогли сте нам да стекнемо независност, хајде сад и дуплирајте, чак утростручите, нашу територију.''

Менталитет српског народа је изгледа тај да очекујемо да неко други решава наше проблеме. Зашто ми нисмо под силом оружја или дипломатијом освојили све српске земље? Какав дуг су имали савезници према нама, па да су морали да нам све жеље и прохтеве просто испуне?
Ево и сад, Вучић је ту на власти. Из неког разлога цела Србија схвата да је он лош за нас. Из неког разлога он побеђује стално. Из неког разлога сви схватамо да је на лош начин победио. Из неког разлога ми не радимо ништа поводом тога.
Чекамо да неко други реагује уместо нас.
И исто као у прошлим вековима, чекамо да неко заврши посао уместо нас, па се жалимо што није урадио како смо ми хтели.
 
Нама би требало да буде јасно да нашу независност нисмо добили искључиво и 100% нашом заслугом.
Изузетна помоћ Русије, чак и Запада, било у материјалној (војној и економској) помоћи, било у дипломатским круговима, је била од веома битног фактора за нашу независност.
Далеко било и таман посла да сад причам како је зној и крв српског народа био небитан фактор, али мора се и схватити да би ми били можда и даље под Турцима сад, да смо остављени без ичије помоћи.

Самим тим, очекивање да ми добијемо баш све што желимо је врло наивно. Шта је требао српски дипломата у страним земљама да каже?
''Помогли сте нам да стекнемо независност, хајде сад и дуплирајте, чак утростручите, нашу територију.''

Менталитет српског народа је изгледа тај да очекујемо да неко други решава наше проблеме. Зашто ми нисмо под силом оружја или дипломатијом освојили све српске земље? Какав дуг су имали савезници према нама, па да су морали да нам све жеље и прохтеве просто испуне?
Ево и сад, Вучић је ту на власти. Из неког разлога цела Србија схвата да је он лош за нас. Из неког разлога он побеђује стално. Из неког разлога сви схватамо да је на лош начин победио. Из неког разлога ми не радимо ништа поводом тога.
Чекамо да неко други реагује уместо нас.
И исто као у прошлим вековима, чекамо да неко заврши посао уместо нас, па се жалимо што није урадио како смо ми хтели.

Cekate Crnogorce ka i vazda
 
Cekate Crnogorce ka i vazda
Чекамо Црногорце да напишу јуначке песме и да смање цене лежаљки на плажама.
Једини фактор ту могу да буду. Тако је вазда и било од памтивека. :D
 
Baš tako. Velikosrpski šovinizam se vazda švercovao na krilima tuđe pobede. U prvom svetskom ratu se švercao uz Francuze, a u drugom ratu su čak i uz komuniste uspeli da se prošvercaju zlikovci.

Кад Србе неко помаже, у овом случају, французи, Срби иду у прве редове директно на бајонет и подносе огромну жртву, а кад неко вас бугаре татаре помаже ви чекате прилику да из задњих редова, као штитоноше и коњушари, забијете нож у леђа и то углавном цивилима....исти образац понашања као усташе....у томе је разлика између Срба и вас бивших Срба. Милион доказа има против ове твоје безумне тврдње изнад.

А што се комунизма тиче, у комунизму су највише Срби пропатили и српско национално биће. Такође милион доказа.

Прочитај некад нешто, немој имати мозак обичне неуке руље. Да смо ми Срби шовинисти и ултра-националисти не би ти бато писао на овом форуму такве ствари.....ни ти ни теби слични србомрзци....нити би историја била оваква каква јесте.....

Cekate Crnogorce ka i vazda
Не рече јеси ли Православац ?
 
Poslednja izmena:
Можда после Берлинског конгреса...пре не



Читајући шта пишеш изгледа да више не постоје Срби ни у Србији...... Срби су у ствари део митолошке свести европских народа шиптара, бугарских татара, другосрбијанаца и осталих, Срби не постоје, то су митска бића као једнорози

Слављење слава у Шоплуку је било једнако масовно као било где другде где су живели Срби. Само на основу тога је могло да се види да су сви Шопи Срби, баштиници српске културе и верске и сваке друге традиције......док то није почело да се мења у 20. веку.......
Ponovo, izvini ako se ponavljam, ali raspravljaš sa velikobugarskim šovinistom koji povremeno izigrava “zabrinutog srbijanskog građanistu” a povremeno “Crnogorca” i Titoistu.
 
Толико мрзите Бугарску да више волите да јаку турску државу вратите у своје границе.:lol:

Руси нису добро проценили да је бугарска елита (али само они, народ пре не) била антируска и антисрпска, али су бар створили још једну словенску и православну државу на Балкану и тиме додатно ослабили своје османске противнике, који су били и савезници Британске империје.
Руси нису добро проценили да је бугарска елита (али само они, народ пре не) била антируска и антисрпска, али су бар створили још једну словенску и православну државу на Балкану и тиме додатно ослабили своје османске противнике, који су били и савезници Британске империје.
Lično imam daleko bolje mišljenje o Bugarima kao narodu nego o vašem sunarodniku bukvalno opsednutom bugarskim nacionalizmom ( @Boris T), između ostalih provokacija oni neprestano proglašavaju i deo Srbije (čijem stanovništvu inače treba prevodilac za književni bugarski jezik) za “bugarsku etničku teritoriju” a za Srbe koriste rasističku pogrdu “Srbomani”: U opštinama Dimitrovgrad i Bosilegrad u većini žive Bugari i tamo je bugarski službeni jezik, škole isto tako.

Osim što neko ponekada reaguje na njihove provokacije na forumu nema nikakvog pominjanja Bugarske i bugarskog naroda, osim u kontekstu poređenja ekonomske situacije u zemljama koje su preživele Tita i Todora Živkova: Makedonija je u Bugarskoj inače neiscrpan povod za diskusiju o Srbiji i Srbima, samo treba uzeti u obzir da su stanovnici Bosilegrada i Dimitrovgrada i dalje Bugari, nisu uopšte asimilovani, službeni jezik tamo je bugarski - to isto primeniti na Makedonce: oni su eventualno (u izvesnom broju) mogli da postanu Bugari, tj da budu asimilovani u Bugare (tim pre jer Bugarska i nije baš poznata po nekim posebnim uslovima za manjine, inače da su bili stvarno Bugari kao na primer Bugari iz Bosilegrada oni bi to i ostali i danas.
 
Александар II, рођен од мајке Немице – словенофил, бугарофил? Ма не....стварањем Бугарске, а касније и неформалним уједињењем Кнежевине са Источном Румелијом 1885. године, Русија је у ставри потписала смртну казну Османском царству и тиме окончала 300-годишње војне сукобе са Турцима. . Без обзира да ли би Бугарска била руски савезник или не.
Kako da ne, a zašto mu je onda podignut spomenik u Sofij? Zašto je spomenik onda posvećen ‘Caru Oslobodiocu’?

381EE282-0ABD-469B-99BF-B98FD7DFC2DB.jpeg


The Monument to the Tsar Liberator(Bulgarian: Паметник на Цар Освободител, Pametnik na Tsar Osvoboditel) is an equestrian monument in the centre of Sofia, the capital of Bulgaria. It was created in honour of Russian Emperor Alexander II who liberated the Russian Serfs and won the Russo-Turkish War of 1877-78.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Monument_to_the_Tsar_Liberator
 
Lično imam daleko bolje mišljenje o Bugarima kao narodu nego o vašem sunarodniku bukvalno opsednutom bugarskim nacionalizmom ( @Boris T), između ostalih provokacija oni neprestano proglašavaju i deo Srbije (čijem stanovništvu inače treba prevodilac za književni bugarski jezik) za “bugarsku etničku teritoriju” a za Srbe koriste rasističku pogrdu “Srbomani”: U opštinama Dimitrovgrad i Bosilegrad u većini žive Bugari i tamo je bugarski službeni jezik, škole isto tako.
Немате шта да одговорите људима као што је Ненад, многе Бугаре овде вероватно организује и шаље Бугарска да шире бугарску пропаганду и бугарске амбиције за ваше источне територије. Треба да знате да Бугарска и даље има територијалне претензије на Поморавје у Србији и на Македонију, тврдећи да тамо живе Бугари, па са тим треба бити веома опрезан и чувати своје територије.
 
Немате шта да одговорите људима као што је Ненад, многе Бугаре овде вероватно организује и шаље Бугарска да шире бугарску пропаганду и бугарске амбиције за ваше источне територије. Треба да знате да Бугарска и даље има територијалне претензије на Поморавје у Србији и на Македонију, тврдећи да тамо живе Бугари, па са тим треба бити веома опрезан и чувати своје територије.
Odakle se javljaš? Koji ti je jezik maternji?
 

Back
Top