Monarhija?

Jeste li za Monarhiju u Srbiji:

  • Da

    glasova: 18 31,6%
  • Ne

    glasova: 33 57,9%
  • Ne znam

    glasova: 0 0,0%
  • Ne zanima me

    glasova: 6 10,5%

  • Ukupno glasova
    57
  • Anketa je zatvorena .
Kad bi neko od Karadjordjevih umeo da vodi Srbiju na moderan nacin i u moderan svet - svaka cast! Ali bojim se da su oni plemici onog tipa ko od pre 100 godina : Evo mene, vidite kako sam lep i bogat, JA, MENI, MOJE, ZA MENE,...mozda gresim, ali mi deluju kao da ih nista drugo ne zanima osim njih samih...u tom slucaju, nek se drze svojih parada, piknika, konjskih trka, itd...a u nas ce valjda da se nadje neko pametan jednog dana...Vaso, samo me postedi prica o "Tiletu" i o njegovom "teroru"...
 
hektorius:
Kad bi neko od Karadjordjevih umeo da vodi Srbiju na moderan nacin i u moderan svet - svaka cast! Ali bojim se da su oni plemici onog tipa ko od pre 100 godina : Evo mene, vidite kako sam lep i bogat, JA, MENI, MOJE, ZA MENE,...mozda gresim, ali mi deluju kao da ih nista drugo ne zanima osim njih samih...u tom slucaju, nek se drze svojih parada, piknika, konjskih trka, itd...a u nas ce valjda da se nadje neko pametan jednog dana...Vaso, samo me postedi prica o "Tiletu" i o njegovom "teroru"...

OK! Kraljevska porodica je u Londonu ipak navikla na život koji dolikuje demokratskom vladaru bez previše parada.
Jedino se može dogoditi, ako ne postavi stvari na svoje mesto, da bi mu savetnici predložili obnavljanje Štafete i Sleta Mladosti, čisto kao 'Hleba i Igara' za one koji još uzdišu za onim vremenima.....
sorry, opet sam zabrljao, a složio sam se da neću:)
 
fosilvaso:
OK! Kraljevska porodica je u Londonu ipak navikla na život koji dolikuje demokratskom vladaru bez previše parada.
Jedino se može dogoditi, ako ne postavi stvari na svoje mesto, da bi mu savetnici predložili obnavljanje Štafete i Sleta Mladosti, čisto kao 'Hleba i Igara' za one koji još uzdišu za onim vremenima.....
sorry, opet sam zabrljao, a složio sam se da neću:)
Da se izrazim drugim recima...meni je svejedno hoce li se on zvati kralj, knez, car, predsednik, premijer, itd...dokle god bude vodio ovu zemlju kako treba, u bolje sutra, da NAROD moze lepo da zivi, NAROD je bitan, a on nek se zove i" Bik koji sedi" ako hoce...stvar je u tome sto mi ovi Karadjordjevici jednostavno ne deluju kao ljudi koji se preterano sekiraju za taj ispaceni narod, mozda gresim, ali ne verujem.
 
hektorius:
stvar je u tome sto mi ovi Karadjordjevici jednostavno ne deluju kao ljudi koji se preterano sekiraju za taj ispaceni narod, mozda gresim, ali ne verujem.

Vidiš rezultat ove ankete? I šta bi sada trebao Kralj?
Da sam na njegovom mestu, ja bih 'posudio' 100 000 britanskih vojnika, poslao ih u Srbiju i sebe postavio za Kralja...jer ja znam:
Demokratija se NE MOŽE uspostaviti Demokratskim metodama u razumnom roku.
 
Banshee:
jeste da nam bude kraljica neko ko ne zna jezik
pa valjda treba bar neke osnovne uslove da ispuni.
Iron Lord:
Pола поslaника ne зна dobro паdeži ali знаju da uзну bonови за beнзин.
Banshee:
e бlaгo нama сa њиma :)
они су нам слика и прилика просека :?

paola:
Време монархија, суверена, краљева, царева ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИКА.... је давно прошло и НИКАДА СЕ ВИШЕ ВРАТИТИ НЕЋЕ! кога монархија још итересује?


Monarhija zanima one koji žele da nema svaka šuša pristup državnim parama.
Zato se u OVAKVOJ POSTKOMUNJARSKOJ SKUPŠTINI NIKADA NEĆE NI POMISLITI o kralju!

SVE GO SEOSKI LOPOV DO LOPOVA!
TAKAV DA TI SE BORI ZA RED I DISCIPLINU?
Pa dovuklo se sa nekih planinčuga van Srbije i došlo da mrsi o stilu života a tamo medved nije smeo noću da pridje...
:x :x :x
 
fosilvaso:
Vidiš rezultat ove ankete? I šta bi sada trebao Kralj?
Da sam na njegovom mestu, ja bih 'posudio' 100 000 britanskih vojnika, poslao ih u Srbiju i sebe postavio za Kralja...jer ja znam:
Demokratija se NE MOŽE uspostaviti Demokratskim metodama u razumnom roku.
Sta te inspirisalo za ovaj text? "Mein Kampf"? Ne moras da odgovaras...
 
Kako to braćo Srbi - SPC MOŽE jer je tradicija, cool, in, srpstvo&srBstvo (krštenje za 200€ u evrima plus su protiv EU)
A KRALJEVINA NE MOŽE iako je SRBIJA NAJDUŽE U TOM UREDJENJU BILA?
 
goxy:
Tesko mi je da definisem ''forumske rojaliste'' 8-) ......Bilja je bila, ko i Strela, sad nisu.....Ovi ostalo nesto teorijski.....sve u svemu ideja nema mnogo pristalica i mislim da je treba odloziti u Muzej 8-)

Нисам се на форуму никада залагала за монархију, а колико ми је познато, ни Биља.
 
hektorius:
stvar je u tome sto mi ovi Karadjordjevici jednostavno ne deluju kao ljudi koji se preterano sekiraju za taj ispaceni narod, mozda gresim, ali ne verujem.
Да знаш да су они, и овакви какви су, учинили за овај народ више од многих којима би по дефиницији то требало да је главни задатак.

Да, ови разни политичари све се убише од бриге за народ. :twisted:
 
marko717:
Сваки дуг, измирићемо својим радом, знањем и знојем, а не ''даром са неба'', Онај ко своју будућност заснива на таквим ''трговинама'' и срећним околностима,а не на својим снагама, никад неће успети.

Citao sam sve tvoje argumente... Zasto NE Monarhija... Jacu ti dati zasto da... DA LI POSTOJI I JEDAN SRBIN KOJI MRZI ILI NE BI VOLEO DA SE NEMANJICI VRATE??
Da li mislis da oni NISU dovoljni za srpsku krunu? Kakvo LICEMERJE POSTUJES i volis NJIHOV GRB na srpskoj zastavi A MRZIS I NEGODUJES MONARHIJI...
DEMANTUJ OVO REPUBLIKANCU
Razumem republikance kao sto su Micunovic-koji je zavrsio na goli otok, Djindjica.. Ali ne i ljude koji su bili u SPS-u a kasnije prisli demokratama... Ne razumem ljude koji podrzavaju kraljevski, Srpski Grb NA zastavi, Nemanjice... Kraljevi su nam doneli slobodu od Turaka, sanjajuci da ozive tu istu lozu... Nemanjici i dalje zive! Ima ih svuda... Sa svim znacima... Ja sam se okrenuo ka njima! I verujem da ce se loza srpskih kraljeva ponovo vratiti... Kao sto su se i nasi preci nadali! Mi smo u prednosti u odnosu na Ruse... jer oni imaju samo grb na zastavi i nista vise...
Za mene je ova republika KUMUNISTICKA tvorevina i treba je ukinuti kao takvu!
 
Mali_Oglasi:
Citao sam sve tvoje argumente... Zasto NE Monarhija... Jacu ti dati zasto da... DA LI POSTOJI I JEDAN SRBIN KOJI MRZI ILI NE BI VOLEO DA SE NEMANJICI VRATE??
Da li mislis da oni NISU dovoljni za srpsku krunu? Kakvo LICEMERJE POSTUJES i volis NJIHOV GRB na srpskoj zastavi A MRZIS I NEGODUJES MONARHIJI...
DEMANTUJ OVO REPUBLIKANCU
Razumem republikance kao sto su Micunovic-koji je zavrsio na goli otok, Djindjica.. Ali ne i ljude koji su bili u SPS-u a kasnije prisli demokratama... Ne razumem ljude koji podrzavaju kraljevski, Srpski Grb NA zastavi, Nemanjice... Kraljevi su nam doneli slobodu od Turaka, sanjajuci da ozive tu istu lozu... Nemanjici i dalje zive! Ima ih svuda... Sa svim znacima... Ja sam se okrenuo ka njima! I verujem da ce se loza srpskih kraljeva ponovo vratiti... Kao sto su se i nasi preci nadali! Mi smo u prednosti u odnosu na Ruse... jer oni imaju samo grb na zastavi i nista vise...
Za mene je ova republika KUMUNISTICKA tvorevina i treba je ukinuti kao takvu!
Хм, најискреније, ништа те не разумем??

Ја сам рекао шта сам рекао и држим се тога, какве Немањиће ти ту спомињеш? Јел се залажеш за феудализам? А и о чему ви овде говорите, шта, хоћеш краља да те спаси од Турака, од комуниста?? Где ти видиш овде комунисте који прете да разоре Српску државу. Какву улогу краља ти видиш сем као јавне личности(као што сам већ говорио)?

Можда си прочитао оно што сам писао али ништа ниси схватио, цитирај оно што сам писао ,а не ваља, па демантуј, хајде да дискутујемо, заиста те не разумем.


''DA LI POSTOJI I JEDAN SRBIN KOJI MRZI ILI NE BI VOLEO DA SE NEMANJICI VRATE??'' – па наравно да не могу да кажем ни да мрзим ни да волим Немањиће, јер то је доба за себе, сваки од њих је био личност за себе, и свако има другу причу, могу да ти кажем ко је био бољи по државу, а ко гори, али то је историја....

А ти причаш као да је цар Душан васкрсо, па сад расправљамо да ли да га поставимо или не?!

''Kraljevi su nam doneli slobodu od Turaka, sanjajuci da ozive tu istu lozu...''- прво краљ јесте био главни заповедник, али ту су највећу улогу имали храбри борци и официри који су погинули, који су се борили и народ који је гладовао... краљ није сам отишо тамо и ко Рамбо извади нож и покоље све турке:). А између осталог то је историја, а ми овде (ваљда) расправљамо о томе да ли да данас Србија буде монархија, а не које су заслуге ранијих краљева.....

.... ма чекај, јел ме ово неко зеза, и врти да ја што више куцам и губим време овде...

Стварно ми нисте јасни. Хајде да започнемо дискусију. Нек они који су ''за'' оповргну или нађу ману мојим ранијим постовима, или наведите чисто, јасно зашто сте ви за монархију па да ја нешто кажем на то итд.

Ја не падам на те увреде и провокације типа ''ти си комуњара'' или ''ниси Србин'', па сад ја вама одговорим нешто тако слично и ту се зазамо и куцамо глупости целу ноћ.... или кажи јасније шта мислиш, шта желиш, или где мени видиш ману, јер на ''графите'' сличне овом твом посту не желим више да одговарам.
 
Da li volis ili ne Nemanjice... Da mozes to da kazes, SAMOG BI SEBE DEMANTOVAO!Sta da ti radim... verovatno ne postujes i pljujes po njihovom nasledju... Kao i svi dobri kumunisti... Znas dobro sta su nam doneli... Spominjes neke Vojnike i Oficire... pa gde su oni bili kada je Umro Car Dusan... Raspala se i drzava...Carstva su zavisila od jednog coveka... VERUJEM DA SI U SPS-u i da postujes SRPSKI GRB! E Pa batice to je Nemanjicev...
Dobro sam te procitao, ali ocigledno je da se ne razumemo... Ti pricas o jednoj prici a ja o drugoj.. A sto se tice feudalizma... I to mi je bolje od ove kumunisticke tvorevine jer i tada smo bili veci nego sto smo sada...
Za kralja i otadzbinu
 
Колко се сећам и Јованак Броз је неки изданак Немањића ...

А сад имам једно потпуно ново питање : " Да ли сте за монархију ? " (Јаооооо, дићи ћу руку на себе !)
e136.gif
 
Lacibg:
Колко се сећам и Јованак Броз је неки изданак Немањића ...

А сад имам једно потпуно ново питање : " Да ли сте за монархију ? " (Јаооооо, дићи ћу руку на себе !)
e136.gif


Pa SPC- tradicija
Monarhija - tradicija
Narod bez tradicije nije narod
Srbi vole tradiciju.

E sad, pošto se SPC ovde ustoličila zahvaljujući monarhiji, bilo bi lepo da pomognu njima.
Ha?
 
Iron Lord:
Pa SPC- tradicija
Monarhija - tradicija
Narod bez tradicije nije narod
Srbi vole tradiciju.

E sad, pošto se SPC ovde ustoličila zahvaljujući monarhiji, bilo bi lepo da pomognu njima.
Ha?

Tako nekako: Ako su se mnogi Srbi odrekli tradicije, onda tek i Bošnjaci i Šiptari imaju pravo na status naroda, imaju dužu tradiciju od ovih čija 'tradicija' se broji od 45-e na dalje..:):):)
 
Е ако је монархија духовна ,,, дићи ћу руку на себе због таквог духо-хуљења.

Замисли Веља Илић - монарх ? Јаоооооо .....
 
Lacibg:
Е ако је монархија духовна ,,, дићи ћу руку на себе због таквог духо-хуљења.

Замисли Веља Илић - монарх ? Јаоооооо .....

Tipični LOVCI NA FOTELJE!
Raspravljamo o Monarhiji, a oni odmah gledaju ko bi se uvalio u koju fotelju:)
 
nadju oni zamerke za sve i svakoga....
ma ''demokratski'',nema sta


...a kad dodje neki diktator(imali smo 2 za zadnjih 57 godina)onda glava u pesak...
....tetki lekove....pa nije lose,zivi se...imam rodbinu na selu ,snalazimo se :shock:

..e pa zato demokratija ne postoji...
jer tvoja demokratija zavisi od vlasti,....a ne od tebe
 
Iron Lord:
Pa SPC- tradicija
Monarhija - tradicija
Narod bez tradicije nije narod
Srbi vole tradiciju.

E sad, pošto se SPC ovde ustoličila zahvaljujući monarhiji, bilo bi lepo da pomognu njima.
Ha?
Већ сам говорио о традицији и монархији... ал ајде поново...

Шта је традиција? Чување већ створеног, преношење са генерације на генерацију свега што вреди. Континуитет(непрекидност) нарочито је значајан услов културног развоја.

Онда долазимо до питања какав је то ''културни развој''? Културни развој а нарочито прогрес, подразумева искорењавање неписмености, кулминирање,примену и ширење научног знања. У уметности се не може установити развој јер модерна књижевност музика, сликарство и архитектура нису развијенији од хеленске, романтичарске или неке друге....

У једном народу под ''заједничком народном културом'' можемо сматрати језик, веру обичаје, морал, уметност. То није краљевина. Када су марта албанци порушили цркве на косову тада је ''убијена'' наша народна култура и ни један принц је неће повратити....

Свако ко прозива неког да ''није Србин'' јер не жели монархију се љути се без разлога, једног Србина чини то што живи овде, што говори овим језиком и још много ствари.... а не монархија.

С друге стране, монархија је код нас била неколико година па онда не. Дакле то није преношење већ враћање нечег што нико не познаје, са чим се нико не индетификује, са чим нико нема јасан однос(што је овде на овим темама доказано).

То није култура, то није традиција, то је постављање још једне јавне личности, фигуре, као они естрадни певачи, па и у енглеској краљ нема другу функцију сем да се појављује лево - десно и да таблоиди причају о њима, Енглеска није развијена држава јер је монархија, њен развој прате многе друге околности о којима овде немам времена да причам. Нигде у модерној економији се не помиње улога монархије у економском напретку. Нигде!!!

Од чега ће вас спасти монархија? Од ничег, па комунисти готово да не постоје, било где, тачно имамо ''бивше'' комунисте (који су комунисти колико сам ја балетан, то су више преваранти) и имамо овог нашег Б.А.Л.-а, али процес транзиције значи прелазак са комунистичког тј. социјалистичког, система на тржишни тако да су ти ''комунисти'' пропратна последица транзиције.

Време комунизма је прошло, као и време краљева, Србији која ће у будућности изградити и усмерити своје снаге нису потребни ни једни ни други. Да ли ће нас монархија спасити од губитка косова, или да ли ће мо брже ући у ЕУ? Наравно да то нема никакве везе, услов за ЕУ није монархија већ стабилност и уређена држава, а кад би ми неко логички и разумно објаснио како ће нас монархија тј. краљ спасити од губитка косова ја му дајем све похвале као најпаметнијем човеку на свету.

Кад би поставили краља, једино што би имали је да трачаримо о томе са којом су женском његови синови(ако икад сврате у Србију), која кола или вилу је ко од њих купио, и тако, добили би занимацију за ћаскање, а то није традиција, свака друга корист од краљевине је толико нереална да је ово овде стварно смешно што куцате....
 
A СПЦ јесте традиција јер прописује морална правила, јер има неке ''чисте'' елементе српске културе, јер је била и опстала скоро сво време, и кад су били на ивици пропасти, СПЦ не постоји без Српског народа и поредити СПЦ и Карађорћевиће је увреда за све нас ( извини Iron Lord али тако је).
 
marko717:
A СПЦ јесте традиција јер прописује морална правила, јер има неке ''чисте'' елементе српске културе, јер је била и опстала скоро сво време, и кад су били на ивици пропасти, СПЦ не постоји без Српског народа и поредити СПЦ и Карађорћевиће је увреда за све нас ( извини Iron Lord али тако је).

Ma Ok je sve to što si napisao i hvala na trudu.

A duhovno nema veze sa nacionalnošću vać sa pojedincem.
Medjutim SPC se drži svoje tradicije iz jedne druge priče (nije menjala kalendar).

Znači ni naše viševekovno monarhističko uredjenje nije tradicija.
Nije ni SPC jer smo imali slovensku veru a prve istočnjačke crkve su pravljenje baš pored slovenskih obeležja - zapisa.
 
Гледај, ја сам већ рекао да кад би вратили краља то би било стављање још једне јавне личности, само то и ништа друго, а то и није нека духовност ни традиција.

Сада желим да се орјентишем (не везано за тему) на СПЦ како бих објаснио зашто је то традиција и духовност а монархија(у овом нашем случају ''повраћаја монархије'') није.

Тешко је да се не распишем превише али трудићу се да не дужим толико....

Ствар је прво у томе што су Срби покрштавани готово 2 века, а и у самом православљу је реч...Кад је реч о црквеној организацији католичка црква се заснива на принципу централизма и папског апсолутизма, дакле у нпр. Хрватској католичкој цркви бискупи извршавају и безпоговорно извршавају одлуке римокатоличких концила и папе.
Устројство православних цркава је такво да је од добијања црквене самосталности црква је потпуно самостална у доношењу одлука....

До доласка на Балканско полуострво Срби су имали развијену народну религију, која се ослањала на словенску митологију, као и на индо-европску традицију. Анимизам је основа свих вера словенских народа, па и српског. Анимизам је вера у духове, а за српску веру је нарочито важно било веровање у духове предака, са којим су повезани култ огњишта, а затим и култ светог дрвета, храста. Ово култно дрво Срби су успели да очувају и пренесу у ритуал хришћанства( у време божића – бадње вечери, бадњак(храст) би био стављен на ватру тј. ''огањ''). ''Огањ''(као српска реч) се доводи у везу са индиском традицијом са древним индиским богом Агни- бог ватре сунца и истока. Срби су, у тренутку примања хришћанства имали божанство Перуна, громовника, чију је улогу у хришћанству преузео свети Илија – громовник.

Хришћанство је успело да у свој верски систем укључи многе елементе ранијих вишебожачких религија. То је посебно било карактеристично за српско православље. Српска православна црква је предузела знатан број празника и култова из традиције српског народа дајући им хришћанско обележје. Ту је најупечатљивији обичај крсна слава, која се сматра најважнијим елементом српског православља.

Даље после тог двовековног покрштавања, највећи значај за добијање самосталности Српске православне цркве има Растко Немањић- свети Сава, он је 1219 издејствовао од цариграда аутокефалност, и кад се цар Душан прогласио царем Срба и грка 1346. год, СПЦ је уздигао на ранг патријашије. Касније после Косовског боја(1389) над Српском црквом су дошли дани неизвесности.....

Зашто сам све ово писао? Да покажем колико је сложена СПЦ , и одакле то ''традиција'' у њој. То је ''дух'' нашег народа. А враћање монархије није.
А кад говоримо о монархији данас, долазимо до чињенице да је то фамилија која хоће титулу, нема традиције, традиција је кад поштујемо њихове претке, и њихове заслуге, то би била сва традиција, а не они данас. То и јесте ствар...

Они ни у ком смислу не би ''владали'' Србијом, то би онда захтевало да се потпуно промени цео државни апарат, то би била потпуна промена свега, буквално враћање кроз време. Да ли би они имали иједну улогу сем као јавне личности? Не наравно да не... да се не понављам ко оће има овде мојих постова о томе које би биле њихове користи...У томе нема духовности...

А моје питање би било: ''Како то монархија тј. враћање монархије данас, чини традицију, како монархија даје духовност, како је могуће упоређивати СПЦ и монархију данас??''- одговорите, ко зна...
традиција је кад поштујемо њихове претке, и њихове заслуге, то би била сва традиција, а не они данас
 

Back
Top