Moje iskustvo sa online psihoterapeutom

neoplanta again

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.167
online.jpg

Da li ste razmišljali o on-line psihoterapiji ili ste imali iskustva sa istom?
Meni je u početku bila "strana", ali rešila sam da probam i ovo su moja iskustva.
 
Samo ću reći za početak,drago mi je što sam pronašla tu jednu terapeutkinju zvaću je S.. Ona me potpuno oduševila.
Kao uvod ostaviću i jedno iskustvo ,koje nije bilo sjajno a desilo se pre nje.

1. POKUŠAJ

Želeći da istražim neke moje maladaptivne obrasce obratila sam se jednom Beogradskom REBT psihoterapeutu ,izabrah njega od 5 njih koji rade zajedno računajući da ima iskustvo specifično ono koje mi je potrebno za moj problem, jer mu tako stoji u sekciji "O psihoterapeutu " .
Razočarenje je nastupilo momentalno.Pitao me stvari koje ne znam,ili ne umem da objasnim vrtesmo se da utvrdimo šta ja to tačno i kako osećam a sa malo njegove instrukcije da mi je došlo da vrisnem od muke.To se završilo tu , jednom seansom. 4000 din.
 
Poslednja izmena:
2. POKUŠAJ

Već neko vreme tražim edukaciju koju bih pohađala ,edukacije su skupe a traju 2-4 godine i izbor mora biti pravi.
Na nesreću svaka mi je delovala u najmanju ruku uska.Onda saznam za oli-integrativnu psihoterapiju, ona dakle uključuje i psihoanalizu (ranija iskustva) i kognitivno bihejvioralnu terapiju koja se bavi ovde i sada iskustvima, pa još i transakcionu, zato se zove integrativna.

E,TU VEĆ NAĐEM S.

Od prvih ,ali prvih 10 minuta ja prepoznam njenu apsolutnu dominaciju prakse, znanja i iskustva,i shvatim da će mi biti važna i da je to to.
Način na koji radi pokašaću opisati delovima našeg razgovora .
 
Poslednja izmena:
S: Napisali ste mi prilikom zakazivanja da se borite sa nečim i ne nalazite rešenje.Opišite mi to Vaše nedavno iskustvo koje Vas je uznemirilo kako bih imala jasniji uvid.
N: bila sam tada sa suprugom i psom na polju, naišao je drugi pas ,suprug se okrenuo da idemo nazad iako sam mu govorila da je pas dobar ,da je na lancu i da nema opasnosti.Nije me slušao, pobesnela sam , rekla mu da ide kući a ja ću ostati.
S: Zašto ste bili ljuti na supruga?
N: zato što me ne čuje i ne sluša ,a ja tog psa znam ,znam mu vlasnika, znam tu stazu a on -samo je hteo što pre kući ,znam ,samo hoće da završi šetnju.
S:Samo hoće da završi šetnju? Kako ste to TAČNO opazili?
N: Pa tako kako se kretao, i okrenuo se tamo i kao da žuri i da mu je sve važnije od mene.
S: ?........
 
S: Kažete da mu je sve važnije od Vas? Recite mi malo više o tome.
N: Pa mislim da je tada bila neka utakmica ili nešto, ne znam šta je radio kada je došao kući ,ustvari kad sam se vratila gledao je TV.
S: Kako ste Vi shvatili to što je predložio da idete kući ?
N : da mu je dosadno sa mnom, da sam mu ja dosadna
S:Kako ste se tad osećali ?
N: odbačeno, nepoželjno, ružno
S: Da li je nekada suprug rekao da mu je dosadno sa Vama ?
N: Pa...nije.
S: A je li Vam nekada rekao bilo u šali ili ne da STE dosadni ?
N: nije
(tišina..gleda me vedrim pogledom istovremeno sa empatijom ,njen pogled govori TU SAM ,BIĆETE OK)
S: Želela bih da se sada na trenutak vratimo u neko Vaše ranije iskustvo, kada ste bili recimo devojčica .
Jeste li se JOŠ nekada tako osećali? Možete li se setiti ?
 
...
N : jesam, tata
S : Vaš otac ?
N. da
S: Ispričajte mi.
N : pa bili smo na izletu , više ljudi iz nekog Komiteta, i Lejla jedna koja je lepa i sa njom sam se igrala i njen mlađi brat
S: I šta je tu bilo ?
N. pa Lejla je sela tati u krilo i ja sam htela kod tate u krilo ali on je rekao čekaj, momenat ... ne znam tačno šta je rekao
S: Šta ste tada osetili ?
N : stid
 
Poslednja izmena:
I dalje ide deo gde mi ukazuje na percepciju događaja,šta ja mislim zašto se tata tako ponašao, a šta je verovatnije

S: Hajde da pogledamo iz ugla tate, on je tu bio službeno?

N:da da.

S:Zašto je Lejlin tata spontano reagovao a Vaš nije...?
N: ne znam
S: Otac je kažete izgledao krut, obučen skoro pa kao za posao?

N:da, valjda je bio predsednik tog nekog komiteta...
 
Poslednja izmena:
Mislim da psihoterapeuti tačno znaju kako da pomognu u pronalaženju problema.Jer mnogo toga "sakrijemo" od samih sebe.Zakopamo, potisnemo..
Pristup i treba da bude takav, postupan.Neke situacije i sećanja na prvi pogled deluju nepovezano, čak nebitno, ali nije tako.
Svaki stres ostavlja posledice i utiče na formiranje stavova i ličnosti.

Lično bih imala problem da se otvorim i pričam o nekim stvarima.
Ali to sam samo ja.
 
Mislim da psihoterapeuti tačno znaju kako da pomognu u pronalaženju problema.Jer mnogo toga "sakrijemo" od samih sebe.Zakopamo, potisnemo..
Apsolutno
Pristup i treba da bude takav, postupan.Neke situacije i sećanja na prvi pogled deluju nepovezano, čak nebitno, ali nije tako.
Svaki stres ostavlja posledice i utiče na formiranje stavova i ličnosti.
Tačno, tačno, tačno 👍👍
Lično bih imala problem da se otvorim i pričam o nekim stvarima.
Ali to sam samo ja.
Razumem
 
@neoplanta again
Kao prvo, zaista hvala što si podelila ovo iskustvo. Žena izgleda zna šta radi čim te nekako navela da povežeš sadašnjost i jedan konkretan primer iz prošlosti, šta je bilo dalje, postoji li tu konkretno neki zaključak, nekako nikad čuo šta je bilo na kraju, pazi samo da ne ispadne jedna od onih koje će 3 godine da te vrte dok ne shvatiš da te vrte... zato pitam, ima li kraja, znam da je to proces i da ne može preko noći, pitam jer me priča stvarno zainteresovala.
 
Drago mi je da ti se dopalo" otvaranje. "

Što se tiče zaključka ona čini mi se izbegava da ga postavi, ali klijentu vraća njegove reči i percepciju događaja i provlači ih kroz test.

Evo i njenih opaski:
S:Aha, tata je možemo reći tu bio u formalnoj situaciji,skoro kao na poslu iako je to bio izlet, čika Fadil nije pa je mogao biti opušteniji?
n :možda, moguće, nisam sigurna
S:A da li se nekada tata tako kod kuće ponašao?
n:kako?
S: da hoćete u krilo da se mazite a on odbije?
n:ne
S: ?
n: nije, kod kuće me uzimao u krilo spontano bilo kad, bilo gde, šta god da radi

...
S: Vidite li sad ovde neki "drugi" mogući razlog za taj gest na izletu a ne Vas (niste bili lepi, niste bili vredni pažnje)
n: vidim
....
S: Hajde da se vratimo na supruga. Šta o njegovom postupku sada mislite, je li izazvan opštim sudom o Vama ili situacijom?
n: pa, pre situacijom
S:Kako je on to objasnio? Svoj postupak.
n: ovako kao Vi
S:Šta je rekao?
n: rekao je da je hteo da izbegne opasnost da jači pas krene na našeg psa manjeg i slabijeg, nije hteo da prepusti slučaju

Sve do S ovo je bilo neosvešćeno kod mene:

1.Suprug mora da zna kako se ja osećam, da zna šta mislim
(apsolutistički zahtevi)
2. ako mi kaže da idemo kući iz šetnje to znači da me ne voli i odbacuje kao osobu(iracionalno uverenje)
 
"Stid i krivica još su tu kao naučeni obrasci emocija , na njima treba raditi jer neće sami otići" -zaključuje ona u drugom razgovoru i na drugu temu.
A sve skupa povezuje i pamti svaku reč iz prethodnog kao da samo mene ima za klijenta.
Neverovatna je.
Jeste, ovo mi je prvi put da čujem da je neko konačno došao do nečega 👏
 
@neoplanta again Hvala što si podelila sa nama tvoje iskustvo.

Mislim da je S dobar psihoterapeut ( dobra psihoterapeutkinja ).

Nikada nisam išla kod psihoterapeuta, a nisam koristila ni usluge online psihoterapeuta.

Mislim da su razlozi opravdani: Finansije mi ne dozvoljavaju da idem na puno seansa.. I ono mnogo važnije- malo je psihoterapeuta koji rade sa osobama koje imaju PTSP.

Pre sedam-osam godina na netu sam slučajno našla psihijatra-psihoterapeuta koji radi isključivo osobama koje imaju PTSP.

Radi u jednoj državnoj, zdravstvenoj ustanovi. Pitala sam ga da li ima mesta za popodne, platila bih jer se popodnevni pregledi plaćaju ( ko ne može ili ne želi da čeka na termin ).

Kada je čuo da već idem kod psih.. otkačio me je rečima da tamo pokušam da nađem psihoterapeuta.. Naravno..nisam našla..
 
@neoplanta again Hvala što si podelila sa nama tvoje iskustvo.
Nema na čemu.
Pre sedam-osam godina na netu sam slučajno našla psihijatra-psihoterapeuta koji radi isključivo osobama koje imaju PTSP.

Radi u jednoj državnoj, zdravstvenoj ustanovi. Pitala sam ga da li ima mesta za popodne, platila bih jer se popodnevni pregledi plaćaju ( ko ne može ili ne želi da čeka na termin ).
Pokušaj ponovo. Ne odustaj.
Kada je čuo da već idem kod psih.. otkačio me je rečima da tamo pokušam da nađem psihoterapeuta.. Naravno..nisam našla..
Pa znaš, rad sa PTSP stvarno zahteva izuzetno iskustvo stručnjaka. Tu je malo reagovao sujetno ali sa pravom.
A zašto?
Privatni terapeut ne može imati dovoljan broj ovako specifičnih klijenata da bi bio u pravom smislu reči- iskusan terapeut. Državni može jer mu pacijente upućuju na dnevnom nivou.

Slažeš li se?
 

Back
Top