Moj Podcast sa Goranom Šarićem: podrijetlo Hrvata, Srbi i Hrvati, povijest politika itd.

Moj idući podcast je sa Semirom Osmanagićem u Srijedu u 19 h pa tko želi eto neka poprati.

Dalmatinac, nadam se da se pripremao za emisiju u sredu. Očekujem od tebe da do najminucioznijih detalja istražiš kritike na račun Osmanagića i ispitaš ga sve to u toj emisiji.

I naravno, ne ono što je tradicionalno kod svih kod kojih Semir gostuje a šta mislite o onima što Vas kritikuju i onda Semir da priča kako se sve ispostavilo da je u pravu i da nema argumenata, a ti onda klimaš glavom u potvrdu. Znači, ne treba nam još jedna u nizu emisija klimača glavom koji se samo ulizuju svojim gostima, a čemu pripadaju gotovo svi podcasti na društvenim mrežama i emisije sličnog tipa. Niti jedan jedini ne valja u suštini, sem možda par kao npr. Govornica. Daj malo konflikta, ozbiljnih pitanja kojih se niko ne usuđuje postaviti iz ulizničkih i razloga političke korektnosti. Izdvoji se iz mora jednoličja i nemoj kao i 99% drugih u emisiju doći nepripremljeni.
 
Ne razumim cirilicu ali ovo mi logicno da pitas jel taj covik jos ziv (po broju slova) hahahahha, na androidu sam pa ne mogu prevodit. Ziv je jos kako ne, ima covik svoj kafic, uziva u zivotu a Zadar kao Zadar mu je po meni ostao puno duzan i nikad nije dobio sto zasluzuje u smislu kolika je velicina bio u svoje vrime. Kosarkaski stroj za koseve mislim da bi i Bodiroga ovo rekao.

Јеси ли размишљао да научиш ћирилицу?

Могао би да читаш текстове из Србије, Српске, Црне Горе, Македоније, чак би и текстове на бугарском могао да разумеш уз мањи напор.

Десетак знакова је исто, једино што треба да научиш је преосталих двадесетак слова.



Jesi li razmišljao da naučiš ćirilicu?

Mogao bi da čitaš tekstove iz Srbije, Srpske, Crne Gore, Makedonije, čak bi i tekstove na bugarskom mogao da razumeš uz manji napor.

Desetak znakova je isto, jedino što treba da naučiš je preostalih dvadesetak slova.
 
@DalmatinacHR

Prijatelju, ništa ti ne treba da se kompromituješ s tim manipulatorima i pseudonaučnicima. Što će ti to?
Dolazak haplogrupe I2-Y3120 na Balkan u sklopu slovenskih migracija je aksiom, to više nije ni teorija. Kako objašnjavaš da 20% etničkih Ukrajinaca, 10% etničkih Rusa i oko 15% etničkih Bjelorusa pripada toj haplogrupi, i da je ta haplogrupa daleko raznovrsnija u tim krajevima gdje je prapostojbina Slovena nego na Balkanu, gdje pola pripadnika te haplogrupe otpada na mlađu granu PH908?
I-Y3120 nije neka praistorijska mutacija na nivou I2a, R1b ili J2b2, nego relativno mlada mutacija sa TMRCA od cirka 2100 godina, tako da najveća raznovrsnost i ujedno prilično visoka zastupljenost tako mlade haplogrupe na prostoru gdje je prapostojbina Slovena govori dosta za sebe.

Treća stvar. Autosomalna slika Hrvata iz Dalmacije i Hercegovine pokazuje izrazito slovensku inklinaciju, oko 60% ukupne genetske komponente otpada na "Early Slavic".
Dalmacija zajedno sa Hercegovinom, ako računamo samo Hrvate, ima u prosjeku oko 15% R1a, za koju ti smatraš da je jedina izvorna slovenska haplogrupa, pa kako onda objašnjavaš 60% ukupne slovenske genetike kod tih Hrvata umjesto da isti klasterišu ako ne sa Baskima i Špancima, a ono barem sa sjevernim Italijanima?

I zašto balkanski narodi sa visokim procentom I2-Y3120 (Srbi, Hrvati, Bošnjaci, pa i Rumuni (iako su danas samo jednim dijelom na ovome što se konvencionalno zove Balkanom, oni potiču iz znatno južnijih krajeva)) po pravilu imaju znatni viši procenat slovenske autosomalne komponente nego oni sa niskim procentom poput Albanaca i Grka?
 
Prijatelju, ništa ti ne treba da se kompromituješ s tim manipulatorima i pseudonaučnicima. Što će ti to?
Dolazak haplogrupe I2-Y3120 na Balkan u sklopu slovenskih migracija je aksiom, to više nije ni teorija. Kako objašnjavaš da 20% etničkih Ukrajinaca, 10% etničkih Rusa i oko 15% etničkih Bjelorusa pripada toj haplogrupi, i da je ta haplogrupa daleko raznovrsnija u tim krajevima gdje je prapostojbina Slovena nego na Balkanu, gdje pola pripadnika te haplogrupe otpada na mlađu granu PH908?
I-Y3120 nije neka praistorijska mutacija na nivou I2a, R1b ili J2b2, nego relativno mlada mutacija sa TMRCA od cirka 2100 godina, tako da najveća raznovrsnost i ujedno prilično visoka zastupljenost tako mlade haplogrupe na prostoru gdje je prapostojbina Slovena govori dosta za sebe.

Treća stvar. Autosomalna slika Hrvata iz Dalmacije i Hercegovine pokazuje izrazito slovensku inklinaciju, oko 60% ukupne genetske komponente otpada na "Early Slavic".
Dalmacija zajedno sa Hercegovinom, ako računamo samo Hrvate, ima u prosjeku oko 15% R1a, za koju ti smatraš da je jedina izvorna slovenska haplogrupa, pa kako onda objašnjavaš 60% ukupne slovenske genetike kod tih Hrvata umjesto da isti klasterišu ako ne sa Baskima i Špancima, a ono barem sa sjevernim Italijanima?

I zašto balkanski narodi sa visokim procentom I2-Y3120 (Srbi, Hrvati, Bošnjaci, pa i Rumuni (iako su danas samo jednim dijelom na ovome što se konvencionalno zove Balkanom, oni potiču iz znatno južnijih krajeva)) po pravilu imaju znatni viši procenat slovenske autosomalne komponente nego oni sa niskim procentom poput Albanaca i Grka?

200w.webp
 
@DalmatinacHR

Prijatelju, ništa ti ne treba da se kompromituješ s tim manipulatorima i pseudonaučnicima. Što će ti to?
Dolazak haplogrupe I2-Y3120 na Balkan u sklopu slovenskih migracija je aksiom, to više nije ni teorija. Kako objašnjavaš da 20% etničkih Ukrajinaca, 10% etničkih Rusa i oko 15% etničkih Bjelorusa pripada toj haplogrupi, i da je ta haplogrupa daleko raznovrsnija u tim krajevima gdje je prapostojbina Slovena nego na Balkanu, gdje pola pripadnika te haplogrupe otpada na mlađu granu PH908?
I-Y3120 nije neka praistorijska mutacija na nivou I2a, R1b ili J2b2, nego relativno mlada mutacija sa TMRCA od cirka 2100 godina, tako da najveća raznovrsnost i ujedno prilično visoka zastupljenost tako mlade haplogrupe na prostoru gdje je prapostojbina Slovena govori dosta za sebe.

Treća stvar. Autosomalna slika Hrvata iz Dalmacije i Hercegovine pokazuje izrazito slovensku inklinaciju, oko 60% ukupne genetske komponente otpada na "Early Slavic".
Dalmacija zajedno sa Hercegovinom, ako računamo samo Hrvate, ima u prosjeku oko 15% R1a, za koju ti smatraš da je jedina izvorna slovenska haplogrupa, pa kako onda objašnjavaš 60% ukupne slovenske genetike kod tih Hrvata umjesto da isti klasterišu ako ne sa Baskima i Špancima, a ono barem sa sjevernim Italijanima?

I zašto balkanski narodi sa visokim procentom I2-Y3120 (Srbi, Hrvati, Bošnjaci, pa i Rumuni (iako su danas samo jednim dijelom na ovome što se konvencionalno zove Balkanom, oni potiču iz znatno južnijih krajeva)) po pravilu imaju znatni viši procenat slovenske autosomalne komponente nego oni sa niskim procentom poput Albanaca i Grka?
Ma gledaj napravio sam ja već svoj video na temu dosljenja Hrvata I PODRIJETLA HRVATA (a u videu spominjem Srbe u tome kontekstu jer se dešava praktički ista stvar i evo ovdje možeš pogledati):


Znači ja iznosim svoje teorije, kad Šarić ili bilo tko drugi kaže pomalo drugačiju teoriju ja ću ga saslušat i neću presijeć naravno jer je i on to bazirao na nekoj logici i istraživanju.
 
pa dobro istina je da mi se dopadaju senzualniji muskarci od J.Koreje preko Japana....pa nadalje...nisam nikad padala na balkanske primitivce

ali ovde to nije tema.....
Nemaš se što opravdavat, Mrkalj je definitivno bio u jednom u pravu: suprotnosti se privlače :D

P.S. Što se tiče Balkanluka, ja nemam stereotipe prema nikome ali definitivno ne pripadam tome moždanom sklopu, evo ti primjer, najbanalniji primjer na MIKRO-LOKLANOJ razini.

Imaš Zadar odakle sam ja, imaš zaleđe Zadra. Doslovno 10-15 km djeli jedan svijet od drugoga viruj mi. Ona mržnja Hrvata i Srba 1991 je počela baš tamo i sad bi ja kao trebao Hrvate od tamo gledati kao na nešto bolje? Pa kod njih oboje tamo u zaledju postoji samo jedno; kad volje volje kad ne volje kolje, ništa u sredini nema.

Iako se puno njih naselilo u Zadar, ali još uvijek se držimo, ja nemam ništa protiv nikog majke mi moje, ali kažem ti, kad odem autom 15 km u zaleđe Zadra ja sam već za njih vanzemaljac kamoli za nekog drugog.

Tako da me tamo svi blijedo gledaju i u nevjerici kad na maksimum puštem ovakvu pismu iz auta (I TO NAMJERNOOOOOO), sva 4 prozora otvorim i na sav ali na MAKSIMUM ovo pustim zaleđem Zadra:

 
Nemaš se što opravdavat, Mrkalj je definitivno bio u jednom u pravu: suprotnosti se privlače :D

P.S. Što se tiče Balkanluka, ja nemam stereotipe prema nikome ali definitivno ne pripadam tome moždanom sklopu, evo ti primjer, najbanalniji primjer na MIKRO-LOKLANOJ razini.

Imaš Zadar odakle sam ja, imaš zaleđe Zadra. Doslovno 10-15 km djeli jedan svijet od drugoga viruj mi. Ona mržnja Hrvata i Srba 1991 je počela baš tamo i sad bi ja kao trebao Hrvate od tamo gledati kao na nešto bolje? Pa kod njih oboje tamo u zaledju postoji samo jedno; kad volje volje kad ne volje kolje, ništa u sredini nema.

Iako se puno njih naselilo u Zadar, ali još uvijek se držimo, ja nemam ništa protiv nikog majke mi moje, ali kažem ti, kad odem autom 15 km u zaleđe Zadra ja sam već za njih vanzemaljac kamoli za nekog drugog.

Tako da me tamo svi blijedo gledaju i u nevjerici kad na maksimum puštem ovakvu pismu iz auta (I TO NAMJERNOOOOOO), sva 4 prozora otvorim i na sav ali na MAKSIMUM ovo pustim zaleđem Zadra:
Frka ti je da ne krenu na tebe kad bi pustio Pučinija? :D
 
Frka ti je da ne krenu na tebe kad bi pustio Pučinija? :D
Ma gle nisu ljudi od tamo... loši nuzno svi, ali su krkani većina eto tako. Ali dobro, ne tražim ja od svakoga da bude gospodin sa Kalelarge (dio Zadra) ili Venecije, ali stari moj, dva različita svijeta samo na toj mikro lokalnoj razini a kamoli što drugo.

Za mene su ljudi ljudi, nikad ne bi čovjeka promatrao po naciji, religiji ili bilo čemu takvom, STRIKTNO PO KARAKTERU, da li je čovjek ili nečovjek, ništa mene drugo ne zanima.

Ima i u Zadru (pravih Zaratina) koji su đubrad na kubik, tako da... sve je to relativno. :)
 
Frka ti je da ne krenu na tebe kad bi pustio Pučinija? :D
Uostalom u Zadar se doselilo puno ljudi iz Bosne, mnogima u Zadru to smeta i svašta im reku iza leđa, meni to DEFINITIVNO NIJE U REDU, jer onda taj isti zadranin priča sa tim bosancom kao da ga poštuje, to vidim na svoje vlastite oči svaki dan. Bude mi žao da se ikoga omalovažava po podrijetlu JER VAŽNO JE jesi li čovjek ili nečovjek, tako da sam i na samome poslu stao u obranu eto baš jednog kolege bosanca.

Rekoh ti, sve je relativno.
 
Ma gle nisu ljudi od tamo... loši nuzno svi, ali su krkani većina eto tako. Ali dobro, ne tražim ja od svakoga da bude gospodin sa Kalelarge (dio Zadra) ili Venecije, ali stari moj, dva različita svijeta samo na toj mikro lokalnoj razini a kamoli što drugo.

Za mene su ljudi ljudi, nikad ne bi čovjeka promatrao po naciji, religiji ili bilo čemu takvom, STRIKTNO PO KARAKTERU, da li je čovjek ili nečovjek, ništa mene drugo ne zanima.

Ima i u Zadru (pravih Zaratina) koji su đubrad na kubik, tako da... sve je to relativno. :)
Ti što bi krenuli na nekog, rade to iz ubeđenja da rade dobru stvar. Treba i njih razumeti...
Uostalom u Zadar se doselilo puno ljudi iz Bosne, mnogima u Zadru to smeta i svašta im reku iza leđa, meni to DEFINITIVNO NIJE U REDU, jer onda taj isti zadranin priča sa tim bosancom kao da ga poštuje, to vidim na svoje vlastite oči svaki dan. Bude mi žao da se ikoga omalovažava po podrijetlu JER VAŽNO JE jesi li čovjek ili nečovjek, tako da sam i na samome poslu stao u obranu eto baš jednog kolege bosanca.

Rekoh ti, sve je relativno.
Inače, Zadar, Borik, Petrčane - obožavam taj deo.

Apropo komplimeata, Kamber te tehnički šije. Moraš malo to da doteraš produkcijski. Što se šarma tiče - tu ste izjednačeni - zato sam i skrenuo temu na tu stranu. :ok:

PS. ... i Zaton sa lajv nastupima Jet set benda. :okok:
 
Ti što bi krenuli na nekog, rade to iz ubeđenja da rade dobru stvar. Treba i njih razumeti...

Inače, Zadar, Borik, Petrčane - obožavam taj deo.

Apropo komplimeata, Kamber te tehnički šije. Moraš malo to da doteraš produkcijski. Što se šarma tiče - tu ste izjednačeni - zato sam i skrenuo temu na tu stranu. :ok:

PS. ... i Zaton sa lajv nastupima Jet set benda. :okok:
Kamber zna onaj moj drugi kanal košarkaški, gdje imam oko 26 000 subscribera, zna ga jos prije nego je on počeo sa svojim kanalom, mislili smo nesto skupa napraviti glede košarke ali nismo. On je sad mene prešišao naravno, ali ja sam ti u duši ROCKY BALBOA: "I didn't hear no bell" :D.

E sad, ovaj moj kanal gdje pričam o arheologiji i povijesti, to mi je noviji kanal i tu tek eto skupljam publiku, meni su 3 glavne strasti u životu: Arheologija-Povijest, Košarka i Vojni avioni :D, ok aj ima i četvrta: filmovi.

P.S. Otud cila ona fora s menom i TOP GUN-om :D
 
@Mrkalj

Sa ovim kanalom mi za arheologiju i povijest, zamislio sam ga i općenito za društveno-političke teme isto, ali uvijek na prvom mjestu prirodnost i nekako traganje za istinom u svemu.

Sigurno ćeš se složiti da tijekom ove pandemije si vidio na sve strane DVIJE EKSTREME, jedna ekstrema su main stream mediji gdje svatko tko ima malo veći IQ može vidjeti da su plaćeni da to govore od riječi do riječi, a onda opet imaš onu drugu ekstremu koja vidi u svemu TEORIJE ZAVJERE, doslovno u svemu, svemu svemu, ravnozemljaše itd itd... i onda normalan čovjek kad to vidi na sve strane ostane zbunjen gdje i kuda, pa mislih da nije loše barem pokušati naći MIDDLE GROUND, centar (kao što i jesam ideološki uvijek: centar ni lijevo ni desno), i STATI NA LOPTU :)

A ono što sam govorio oko Srba i Hrvata ja ću to bilo gdje reći JER JE ISTINA, srpske i hrvatske vlade žive na mržnji ova dva naroda, a barem polovina srba i hrvata su maloumni priprosti građani koji na to padaju a mnogo njih su i uhljebi istih, jer ponavljam: na temelju čega bi HDZ u HR ili Vučić i drugi dobijali izbore u Srbiji? dobra ekonomija? :D ma daj.

Daj samo luđacima ustaša, partizana, četnika, itd... i izbori su zagarantirani.

Evo ja sam UVJEREN da Plenković i Vučić imaju sad sve izorganizirano za DAN OLUJE, ja mislim da je VuČIĆU dan Oluje zapravo dan na koje on osvoji idući mandat, a boli ga HURAC.

Naravno da Plenković profitira isto od toga braneći (anemična birokratska spodoba i sociopat) kao Hrvate jadne od Vučića ahhahahahahahhaha.

I onda jedna Hrvatska (i Srpska) jadna bakica (ZADOJENA MRŽNJOM, obe bakice zadojene mržnjom) idu zaokružit za Plenkija ili Vučića :D yeeeeeeeeeeahhhhh!!!! BRAVOOOO: clap clap clap clap.

Pa ja mislim da Vučiću i Plenkoviću zavide najveći afrički diktatori kakve ovce imaju pod sobom.

Ali zapamti, najveći neprijatelji Vučiću bi bili pravi srpski patrioti, kao što bi Plenkoviću i HDZ-u najveci neprijatelji bili pravi istinski hrvatski patrioti, jer oni se hrane ljevičarima, i ustašama i četnicima i partizanima... ali kad bi ih doveo u situaciju da se moraju boriti PROTIV ISTINSKOG PATRIOTA, vjeruj mi da bi onda posegnuli i za atentatom.
 
Neki će mi reći da sam naivan oko Srba i Hrvata, ja ne bi rekao, jer sam vidio na vlastite oči "ono nešto" u normalnim ljudima kad probudiš.

To "ono nešto" pobjedi sve, posebno neprijatelje koji nas rovare i lijevi i desni u obe države, lažovi i sociopati i licimjeri.

Dvije skupine, nema veze kolikog broja, dvije skupine hrvata i srba ISTINSKIH DOMOLJUBA svojih nacija, ne ljevičara, nego istinskih domoljuba, rame uz rame u direktnom ili indirektnom smislu, PROTIV OVOG HEBENOG ZLA i mržnje non stop.

ZLA sa obe strane.

Koliko puta su nam desničarske i ljevičarske AŽDAJE prodavale LAŽ da nas brane i naš narod/NARODE, a da nam istinski žele dobro onda ne bi NON STOP IMA VEĆ 30 GODINA sijali mržnju SVAKODNEVNO, ne, pravi, dobar i normalan čovjek ne sije mržnju pa čak i kad vidi da je na rubu toga, pokušat će viditi dobro u onome drugome i pokušati napraviti nešto dobro, onaj tko to ne vidi, nikad neće viditi. Nikad.

Postoji samo dobro i zlo, samo iskrenost i neiskrenost/licimjerje. To nacije i religije nema. Toliko od mene. :)
 
Ma gledaj napravio sam ja već svoj video na temu dosljenja Hrvata I PODRIJETLA HRVATA (a u videu spominjem Srbe u tome kontekstu jer se dešava praktički ista stvar i evo ovdje možeš pogledati):


Znači ja iznosim svoje teorije, kad Šarić ili bilo tko drugi kaže pomalo drugačiju teoriju ja ću ga saslušat i neću presijeć naravno jer je i on to bazirao na nekoj logici i istraživanju.

Ma ne treba presecati ljude, to je nekulturno. Ali ne treba ni imati standardnu dosadnu emisiju po modelu BalkanINFO u kojoj voditelj postavi jedno pitanje i pušta gosta da priča dok spava. Nešto što čini osobu pravim novinarom i izdvaja se iz mora jednoličja jeste ulazak u polemiku i postavljanje pitanja koja pobijaju argumente gosta.

To u prvom gostovanju sa Šarićem nisi učinio — oprošteno ti, prva emisija — ali sad imaš priliku da koriguješ to za prekosutra. A i sa prvim gostom si puno isticao da se samo slažeš...
 
Evo ja sam UVJEREN da Plenković i Vučić imaju sad sve izorganizirano za DAN OLUJE, ja mislim da je VuČIĆU dan Oluje zapravo dan na koje on osvoji idući mandat, a boli ga HURAC.
Ne mogu sve da obradim, pa ću samo delić.

Srbe u Srbiji Oluja izuzetno malo interesuje. Skoro isto toliko ih nije ih interesovala 1995, a Milošević je te Srbe u Hrvatskoj prodao još 1992. o čemu postoje svedočanstva od kojih je ono akademika Ekmečića najupečatljivije (a i on je ćutao od 1992. o tome sve do pred smrt). Sloba nije bio nacionalista, njegova žena, može se reći, antisrpski raspoložena (poreklom je Vlajna iz istočne Srbije, a Milošević negde identittski na pola puta između Srbina i Crnogorca; ćerka im se izjašnjava kao Crnogorka, a sin kao kontroverzni biznismen) - bio je bahati vlastoljubac.

Po mom mišljenju Vučić pokušava da relativizuje zapadni (slučajno i hrvatski) monopol na istinu po kojem su Srbi večiti krivci. Naravno, jedino su krivi jer predstavljaju najveći suverenistički potencijal na Balkanu i prirodan savez sa Rusima u kojem bi Rusi mogli da se domognu izlaza na Sredozemlje. Anglosaurus sve kroji po tim postavkama, a protiv Rusije u poslednjih 200 godina. Napoleon, Lenjin, Hitler - svi su bili Englezi, iako to nisu znali. ;)
 
Kako si siguran da nema nikakvih argumenata? Da li si istražio to?

Evo ti jedne arheološke doktorske disertacije odbranjene na Kembridžu, koja se između ostalog dobrim delom bavi Osmanagićevim tvrdnjama vezano za Visoko: Authority and the production of knowledge in archaeology.

Posebno pošto si stručni arheolog, baš bi me interesovalo šta imaš da kažeš povodom argumenata iznetih u tom radu.

Dalmatinac eve ti još malo radi pripreme za prekosutra još:
* Izvještaj o geološkim istraživanjima Visočice kod Visokog

Članak u kojem se osvrću na poneuti izveštaj Rudarsko-geološkog fakulteta u Tuzli:

Zarada protiv istine

Zašto u očima javnosti izmišljotina ima vrednost istine i kome to koristi​

Piše:Maja Mijević-Đajić
Aprila 2005. godine, Semir Osmanagić objavio je svetu da brdo Visočica na teritoriji Federacije BiH, kod gradića Visoko blizu Sarajeva, nije brdo nego je paleolitska piramida koju su napravili ljudi. Naime, kako je tada objasnio, dolina ispod Visočice je arheološki predeo bogat megalitskim piramidama, drevnim kamenolomima, misterioznim kamenim kuglama i lavirintima podzemnih tunela, a što je najbitnije, u toj dolini se nalazi najveća i najstarija piramida na svetu stvorena ljudskom rukom, stara je oko 30.000 godina. Odmah nakon ove objave organizovao je istraživanja, za koja je dobio izdašnu finansijsku pomoć vlasti Ferecije i medijsku kampanju ogromnih razmera. Semir Osmangić je samoproklamovani istraživač i pseudoarheolog. Takođe je i autor knjiga o susretu vanzemaljaca i ljudi, i pseudonačnih radova među kojima se ističe onaj u kome tvrdi da se Maje "moraju smatrati časovničarima kosmosa, čiji je zadatak da podese zemaljsku frekvenciju i usklade je sa vibracijama Sunca".

Arheolozi, oni sa diplomama i stručnim iskustvom, nisu potvrdili ni jednu jedinu piramidu u dolini Visočice. Nisu pronašli niti identifikovali arheološke alate ili bilo kakve znake naselja za izgradnju piramida, kao što su, na primer, nađena naselja radnika u Kairu. Jedina ljudska promena ovog pejzaža datira iz perioda neolita, detektovana su gvozdenodopska naselja, a većina arheoloških nalaza je od srednjeg veka do danas. Međutim, na samom brdu Visočica nalazi se kraljevski srednjovekovni grad Visoki iz 14. veka, iz koga se kasnije razvilo Visoko. Osmanagić je, u nameri da otkrije piramidu, na području brda Visočice izvodio nestručna iskopavanja sa svojim volonterima i time uništio prave kulturne slojeve. Na tom istom mestu domaći arheolozi otkrili su gotičke delove arhitekture i staklene bočice iz 14. i 15. veka uvezene iz Venecije i današnje Nemačke, veliki broj fragmentovane keramike i 20 srebrnih predmeta iz 15. veka. Očigledno je da ništa ne potiče iz perioda paleolita, kako ističe Semir Osmanagić.

Geolozi sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Tuzli, sa Sejfudinom Vrapcem na čelu, obavili su 2006. godine ispitivanja na dubini od tri do sedamnaest metara, i te iste godine svoje rezultate predstavili medijima: reč je o prirodnim a ne o ljudskim tvorevinama. Erozija, sedimentacija i tektonska pomeranja dovela su do toga da ovo brdo ima piramidalni oblik, a takvih primera ima po čitavoj Bosni i šire. Njihov zaključak glasi: "Geološkim istraživanjima Visočice kod Visokog ustanovljeno je da je ona izgrađena od klastičnih sedimenata koji se karakterišu slojevitom teksturom. U donjem dijelu stratigrafskog stuba zastupljeni su pješčari, lapori i gline, a u gornjem dijelu konglomerati. Navedeni sedimenti taloženi su u okviru Zeničko-sarajevskog bazena tokom mlađeg miocena. Današnja morfologija Visočice posljedica je djelovanja endodinamičkih i egzodinamičkih procesa u postmiocenskom periodu."

Projekat Bosanska piramida je primer pseudonauke. Iskopavanja Semira Osmanagića i sakupljanje materijala deluju uverljivo samo nepoznavaocu arheoloških predmeta i arheoloških procesa iskopavanja. Tera Pruit, koja je svoju doktorsku disertaciju posvetila ovom slučaju, tokom obilaska lokaliteta i muzeja Bosanske piramide Sunca zapazila je da su takozvani artefakti obično kamenje, uz poneki pravi artefakt poput kalupa i žrvnjeva iz gvozdenog doba. Internet je pun ocena arheologa protiv Semira Osmanagića. Tako je Evropsko udruženje arheologa u decembru 2006. saopštilo da "ova prevara predstavlja surovu obmanu neobaveštene javnosti i nema mesta u svetu istinske nauke", a njihov predsednik, profesor Entoni Harding nazvao je Osmanagićeve teorije "uvrnutim" i "apsurdnim" i izrazio zabrinutost jer se nedovoljna pažnja poklanja zaštiti "bogatog arheološkog nasleđa Bosne" od "pljačke i nekontrolisane i neovlašćene gradnje", dok ga pseudoarheolog Robert Šoh optužuje za pokretanje "smišljene kampanje radi dovođenja u zabludu".

Jedinu korist od Osmanagićevog projekta imaju turizam i gradić Visoko, za koji se pre toga nije znalo. Novinari su čak primetili da meštani govore kako će je, ako arheolozi ne pronađu piramidu, sami napraviti tokom noći. U narodu Semir Osmanagić ima veći renome od pravih arheologa i naučnika koji pokušavaju da dokažu šta jeste a šta nije prava istorijska činjenica. Šta to govori o nama, našoj kulturi? Da smo željni pažnje, senzacionalizma. Da ćemo na sve načine pokušati da privučemo turiste, pa makar govorili neistinu i izvrtali činjenice. Pa i po cenu da to donese štetu nauci i ugrozi istinu.

https://www.vreme.com/mozaik/zarada-protiv-istine/
 
Ma gledaj napravio sam ja već svoj video na temu dosljenja Hrvata I PODRIJETLA HRVATA (a u videu spominjem Srbe u tome kontekstu jer se dešava praktički ista stvar i evo ovdje možeš pogledati):


Znači ja iznosim svoje teorije, kad Šarić ili bilo tko drugi kaže pomalo drugačiju teoriju ja ću ga saslušat i neću presijeć naravno jer je i on to bazirao na nekoj logici i istraživanju.

Vidi, pratim tvoje video klipove i vidi se da si dobar lik. 👍
Ali Šarić je jedan manipulator, uz to nema pojma o genetičkoj genealogiji. On pojma nema o podgranama, nego pomene neku mutaciju staru 20-30 hiljada godina i pod nju podvede sve njene grane.

Što se tiče video klipa, jedino si u pravu da etnonim Hrvat definitivno nije slovenskog porijekla, a da je najvjerovatnije iranskog / sarmatskog.
Međutim, to je jedino što vi danas imate od njih. Kao što Bugari nose etnonim turkijskog porijekla, iako su po genetici miks Slovena, Vlaha i Grka bez skoro ikakvog turkijskog upliva.

Iranski narodi su bili, a i danas su dominantno nosioci haplogrupa R1a-Z93, J2a i J1, uz neke druge bliskoistočne i centralnoazijske loze. Cijela I haplogrupa je kod iranskih naroda u cjelini na nivou statističke greške.
Haplogrupu o kojoj ti govoriš (konkretno mislim na 2100 godina staru mutaciju Y3120) nikako se ne može povezati s njima.


Uostalom, autosomalno su današnji Hrvati oko 60% Sloveni, a ostalih 40%, zavisno od regije, čine paleobalkanski i u manjoj mjeri germanski upliv (s tim što je kod kajkavaca taj odnos skoro izjednačen, dok vi Dalmatinci u prosjeku imate ispod 1% germanskog upliva).
 

Back
Top