Mladi roditelji ili uživati još u životu?

Neno

Elita
Poruka
20.537
Za djecu nikad nije kasno niti prerano. Djeca su smisao života, za djecu se živi. Najveća sreća je djecu usmjeriti i uputiti na pravi put.
Koliko puta smo čuli to famozno da su nezreli dobili bebu,i da su se prerano ostvarili kao roditelji!
Ima li istine u tome da žene tj djevojke koje "uživaju do trideste" (i preko), nisu poželjne, jer se nauče na samostalnost, individualnost i takve majke nisu požrtvovane, čak budu i sebične, jer im je dijete poremetilo njihov mir, ritam, navike, druženja..?
Da li je bolje ostvariti se kao mlad roditelj i odgajati djecu "na vrijeme", ili
uživati u životu i razmišljati o potomstvu tek kada smo svjesni da nam ističe biološki sat?
Koje su prednosti ostvariti se kao mlad roditelj ili je možda bolje dobiti djecu u pozniim godinama?
 
Зависи од земље до земље. Рецимо у Јапану нико се не жени и не прави децу пре тридесете. Док се не заврши факултет и стекне финансијска стабилност пре брака. Мислим да је исто тако и у Тајланду. Док је у Европским земљама и Америци то сасвим другачије.

Моје мишљење јесте да би било прихватљиво између 20-25. Не постоје правила да ли ће родитељи бити зрелији за децу у одређеним годинама. То зависи ипак од особе до особе.
 
Ja sam imala ideju prvo ostvariti se kao roditelj, dok si mlad, imas zivce i sve to, pa reko posle se moze uzivati u zivotu

Zahebem se

Sad kad bi po planu trebala uzivati ja matora baba i nisam nizasta
drag.gif
 
Kada su moja deca posla u 1.Razred u skolu ovde u inostranstvu gde zivimo pa sam otisao prvi dan u skolu sa ostalim roditeljima da se upoznamo sa uciteljicom.Stojimo mi tako svi u hodnik skole ispred ucionice i cekamo uciteljicu da dodje,ja gledam oko sebe i razmisljam sta je ovo sve Babe i Dede doveli decu u skolu valjda im roditelji rade pa nisu mogli da dodju.Onda ugledam jednu mladju zenu isto strankinju koja je dovela svoje dete i pitam je "Sta je bre ovo sve Babe i Dede doveli decu" a ona meni tiho kaze "Cuti da te neko ne cuje to su sve roditelji" Svasta mi je prolazilo kroz glavu,pomislio sam kako ce da pomognu svojoj deci prilikom odrastanja kada su sada vec u nekim starijim godinama a dolazice im razne bolesti i svasta jos.Moja su deca sada na fakultetu a ja se osecam kao decko.Znaci bolje je kada su roditelji jos mladi,ali ne mora da znaci mnogi kao mladi nisu spremni da prihvate tu odgovornost,ali nije to nista strasno naviknes se vremenom.
 
Šta znači uživati u životu?
Živeti bez obaveza? Seks, droga, rokendrol? Putovanja? Šta?
Najveće uživanje u životu su baš deca! I smisao i lepota!

Biti mlad roditelj, ili uživati još u životu... Pa da li je biti roditelj - robija? Kuluk? Kraj svega lepog? Pokopavanje sebe i svog života? Nemanje uživanja?
Ja sam mlada rodila svoju decu... i znam da je to najlepša stvar koja mi je ukrasila život...
 
To zavisi od individue do individue, kako ko šta želi i planira, i ne može se generalizovati.

Evo, u najbližoj porodici u poslednja dva kolena imam dva dijametralno suprotna slučaja. Mamina mama se udala sa svega 19 godina (njen muž, moj deda, imao je 22). Odmah zatrudni, svesno i s predumišljajem, i rodi dete nepunih mesec dana posle svog 20. rođendana. Nikada nije zažalila zbog toga, i dan danas smatra da je rađati decu ranije tokom života "ono pravo".

Njena ćerka, a moja mama, takođe upozna budućeg muža već sa 19 godina, ali oni se ne venčavaju odmah niti prave decu, već se dobrih deset godina zabavljaju, provode, putuju, pa se tek onda venčaju a nakon još tri godine naprave dete - mene. Imali su po 32 godine kad sam se rodio. Ni oni nisu zažalili zbog svog izbora, jer je njihov stav bio da se prvo treba "izorcati" pa tek onda zasnivati porodicu.

Ja, s druge strane, nisam imao izbor jer prosto nije bilo prilike tj. žene koja bi želela porodicu sa mnom, najviše zbog moje introvertnosti i asocijalnosti. Dakle, zavisi od slučaja do slučaja. Moj lični stav po tom pitanju je kao mojih roditelja: treba se ipak prvo izduvati, zatim steći finansijsku stabilnost, a onda krenuti s porodicom.
 
Šta znači uživati u životu?
Živeti bez obaveza? Seks, droga, rokendrol? Putovanja? Šta?
Najveće uživanje u životu su baš deca! I smisao i lepota!

Biti mlad roditelj, ili uživati još u životu... Pa da li je biti roditelj - robija? Kuluk? Kraj svega lepog? Pokopavanje sebe i svog života? Nemanje uživanja?
Ja sam mlada rodila svoju decu... i znam da je to najlepša stvar koja mi je ukrasila život...
Da, bukvalno bez obaveza.. u braku se mijenjaju mnoge navike,dobijanjem djece obaveze postaju veće, odgovornost je velika i neminovna.
Ipak za neke mlade bračne parove koji su još nezreli i nedorasli da se suoče sa svim tim, često nažalost dolazi do pucanja veza, brakova.. a onda je život nešto sasvim drugo, gdje najviše trpe djeca.
 
Da li će da se javi na temi bar jedan mladi roditelj koji se pokajao zbog ranog dobijanja deteta ili samo kiselo grožđe da čitamo?

Neka rađa ko kad može i hoće, dokle više zavirivanje parovima u gaće
Javili su se i jedni i drugi.
Čemu ta negativnost ako normalno pitamo, polemišemo, raspravljamo, razmjenjujemo iskustva.. i ništa više. NIšta loše tim ne mislimo.. naprotiv.
 
Da, bukvalno bez obaveza.. u braku se mijenjaju mnoge navike,dobijanjem djece obaveze postaju veće, odgovornost je velika i neminovna.
Ipak za neke mlade bračne parove koji su još nezreli i nedorasli da se suoče sa svim tim, često nažalost dolazi do pucanja veza, brakova.. a onda je život nešto sasvim drugo, gdje najviše trpe djeca.
Znam da baš deca podižu nivo odgovornosti kod nedozrelih parova i baš se tako menjaju loše navike koje čini neodgovornost... mislim da su deca blagotvorna za mlade roditelje koji treba malkice da se prevaspitaju...
Znam da postoje i razmaženi klinci i nesrećni rastanci i nesrećna deca, ali to nije pravilo, na sreću...

Neno, odlična tema!
:vzagrljaj:
 

Back
Top