"Do ludila me dovodi to što moji roditelji putuju po svetu i troše moje buduće nasledstvo..."

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.094
"Imam 34 godine, iznajmljujem stan, živim skromno...
Do ludila me dovodi to što moji roditelji putuju po svetu i troše svoju ušteđevinu, tj. "moje nasledstvo"..."

Ovako se na društvenim mrežama požalio član jedne britanske prodice, čiji roditelji - penzioneri troše
svoju ušteđevinu na putovanja na koja nikada ranije nisu mogli da odu, jer su radili od jutra do mraka,
decu odgajali i štedeli za stare dane...

Piše da sa svakom novom rezervacijom hotela i avionskih karata postaje sve bešnji i nezadovljniji, zbog
čega oseća grižu savesti.

"Rezervisali smo vilu sa bazenom", kaže mi majka, listajući iotografije prelepe stare italijanske seoske kuće
sa pogledom na maslinjake.
"Samo za vas dvoje?", pitam. "Ili vam se neki prijatelji pridružuju da podelite troškove?"
I sa svakim izletom u Provansu, sa svakim luksuznim izletom na Tajland, u Njujork ili Kostariku, bojim se da
kažem da postajem sve ogorčeniji.

Nije prijatno priznati, ali činjenica je da njihova putovanja iz snova 'crpe' moje nasledstvo.

S obzirom da su mnogi moji prijatelji u sličnoj poziciji i da su troškovi života visoki, pitanje koje nas muči zbog
generacijskog jaza je sledeće:

Ko je sebičan?

Mi
, zato što želimo da oni uštede svoj novac da bismo ga jednog dana imali?

Ili oni, što su sve to tako slobodno potrošili na sebe?

Da li i nekim od nas "krv ključa" kada im roditelji troše od "nasledstva" i da li ste već raspravljali sa njima
šta će. kome će i koliko ostati?


Screenshot_65.png



Izvor: Žena
 
svako kroz zivot i sopstveni rad treba da sebi i svojoj porodici omoguci standardnu egzistenciju. Znam mnoge parazite koji za zivota skoro nista nisu radili a od roditelja nasledili kuce i stanove pa zive od izdavanja tih stanova. Posebno su po tom pitanju problematicna deca gastarbajtera.Roditelji im u pravom smislu reci, umiru po nemackoj na lopati i metli, al sin u Gornjem Prdojevcu mora da vozi BMW 5, da ima najlepsu vilu u selu sa bazeni i lavovi na kapiji, da ima dzeparac bar 1000 evra mesecno, da se leti sa drustvom provodi po moru..............a roditelji neka rade 8+4 sata dnevno, 7 dana u nedelji i tako 40 godina.
Al kad razmislim, roditelji su krivi.........Obicno kazu "ako smo se mi ceo zivot mucili, ne moraju nasa deca".
Roditelj treba da pomogne detetu ali ne i da mu obezbedi i kucu i stan i auto................
Bas nedavno sam naveo primer mog poznanika ciji je sin u BGD sa platom od 3000 evra (programer) a taj prijatelj radi sa zenom ko crnac , skuplja pare da tom sinu kupe novi auto, stan u BGD su mu vec kupili.........isto je i sa drugim sinom koji zaradjuje 1200 evra. Obojica voze dobre automobile, imaju stanove, setaju po svetu i bacaju silne pare u nocni zivot.............a tata i mama rade , zive u stanu od 45 m2 , zarade zajedno 1200 evra................voze mali auto za 500 evra star 20 godina, ne znaju sta je letovanje na moru, pozoriste, sajmovi, drustveni zivot na nuli, ne idu na svdbe i rodjendane jer to kosta, .......zive gore nego u milosevicevoj Srbiji 90-tih.
 
Pa sve zavisi... ako su roditelji zaradili pa troše svoje, to je u redu. Stim što naravno treba i deci ostaviti nešto, ne treba baš sve potrošiti.

Međutim, ako su roditelji nasledili od svojih roditelja pa onda sve potrošili i dalje nema šta da se prenese na naslednike, onda to već nije u redu. Porodično bogatstvo treba da se prenosi generacijama i da svaka u nizu da svoj doprinos, da se uvećava.
 
Pa sve zavisi... ako su roditelji zaradili pa troše svoje, to je u redu. Stim što naravno treba i deci ostaviti nešto, ne treba baš sve potrošiti.

Međutim, ako su roditelji nasledili od svojih roditelja pa onda sve potrošili i dalje nema šta da se prenese na naslednike, onda to već nije u redu. Porodično bogatstvo treba da se prenosi generacijama i da svaka u nizu da svoj doprinos, da se uvećava.
Porodično bogatstvo potroši ako ne 2., onda 3. generacija...
 
Ko jos ostavlja deci novac? Ostavis nekretnine, valjda, novac ces, naravno, da potrosis :D
Svi smo svedoci koliko ima u Srbiji napuštenih domaćinstava...
Zvrje kuće prazne, zvrje čak i po dve kuće prazne... one kuće koje su roditelji
zidali za svoju decu, u svom dvorištu... odvajali od usta dok su zidali, dok su ih
školovali negde daleko...
A deca otišla i neće se vratiti... i budzašto prodaju nasledstva..
 
Svi smo svedoci koliko ima u Srbiji napuštenih domaćinstava...
Zvrje kuće prazne, zvrje čak i po dve kuće prazne... one kuće koje su roditelji
zidali za svoju decu, u svom dvorištu... odvajali od usta dok su zidali, dok su ih
školovali negde daleko...
A deca otišla i neće se vratiti... i budzašto prodaju nasledstva..
Kupuju Kinezi i Rusi
 
Svi smo svedoci koliko ima u Srbiji napuštenih domaćinstava...
Zvrje kuće prazne, zvrje čak i po dve kuće prazne... one kuće koje su roditelji
zidali za svoju decu, u svom dvorištu... odvajali od usta dok su zidali, dok su ih
školovali negde daleko...
A deca otišla i neće se vratiti... i budzašto prodaju nasledstva..

Pa sto su zidali kucu za decu. Mislim, sta su ocekivali, da ce deca da zive zivote svojih roditelja a ne svoje?
 
Svi smo svedoci koliko ima u Srbiji napuštenih domaćinstava...
Zvrje kuće prazne, zvrje čak i po dve kuće prazne... one kuće koje su roditelji
zidali za svoju decu, u svom dvorištu... odvajali od usta dok su zidali, dok su ih
školovali negde daleko...
A deca otišla i neće se vratiti... i budzašto prodaju nasledstva..
Ništa gluplje nego taj izumrli običaj :" zidaj trosoratnicu zbog dece" , i onda ceo život namakneš detetu đule oko noge :" tebi sam pravio, ostani ovde, ja sam bla bla bla".

Za jednu četvoročlanu porodicu dovoljno 80m2 do 100m2, jer deca odlaze. Dok su mala to im nije mali prostor. Novac koji je trebao da napravi trospratnicu , može da se skuplja, pa kad dete napuni 18, "izvolte dete kaži gde bi da živiš imam novca da ti započnemo/napravimo kuću-stan. Hoćeš blizu nas, u dvorištu istom , il dalje, sve je ok"
Mnogi su time svojoj deci bacili sidro posred planova i snova, i usidrili ih gde ne treba.
 

Back
Top