Mislite li da je neko u kamenom dobu imao depresiju?

Mesopotamija je period modernog čoveka, ovde je reč o kamenom dobu.
Naslov je kameno doba, opis teme "ranije civilizacije".

Mesopotamija je najstarija civilizacija sa pisanim tragovima, i vec se tu pominje depresija. I to znamo, za sigurno.

Sto znaci da je postojala i ranije. E, sad, koliko ranije - to se ne zna jer ne moze se antropoloskim analizama utvrditi, posto je u pitanju psihicko a ne fizicko oboljenje, i jedini nacin da se utvrdi je pisani trag.
 
Naslov je kameno doba, opis teme "ranije civilizacije".

Mesopotamija je najstarija civilizacija sa pisanim tragovima, i vec se tu pominje depresija. I to znamo, za sigurno.

Sto znaci da je postojala i ranije. E, sad, koliko ranije - to se ne zna jer ne moze se antropoloskim analizama utvrditi, posto je u pitanju psihicko a ne fizicko oboljenje, i jedini nacin da se utvrdi je pisani trag.
To da, ja sam za kameno doba odgovorila ;) inače, znaju se najčešći uzroci depresije, ne baš u potpunosti, ali su u velikoj meri istraženi.
 
Dakle interesantna je ideja da depresija i druge psihicke bolesti su proizvod “pripitomljenja” ljudi. Jer mi smo prirodno nasilni i zivotinje.
Ne, razvoj misaonog procesa je doveo do takvih bolesti. Ako umeš da razmišljaš samo o hrani, odbrani od neke životinje ili drugog plemena, ne verujem da će ti misli ići u pravcu, tužan sam danas jer mi je mamut pobegao ;)
 
Dokazano koliki je bio ljudski vek tada. Inače, međusobno ubijanje je bilo na nivou životinjskog rešavanja problema oko hrane, ženke, teritorije i slično. Ne možemo uporediti psihu praistorijskih ljudi sa psihom modernog čoveka.
postoji životni vek i postoji prosečan životni vek.
Arheologija recimo prikupi na određenom prostoru posmrtne ostatke neke populacije, proceni njihovu starost i utvrdi da je prodek recimo u kamenom dobu bio 30 godina. Taj prosek stvaraju i preminuli u svojoj 5toj, 11stoj, 15stoj.. godini, kao i oni sa 40, 60 ili 70 godina. Velika smrtnost kod dece, daje prosek od 30, ali kad bi dete dostiglo starost od 16, 17 godina, veliki procenst je živeo i 50 i 60 pa i 70.
Antropolozi su dokazali da današnji narodi i plemena koji žive kao i naši pretci pre 10.000 godina kao lovci, nomadi, sakupljači plodova... i koji nemaju kontakte niti koriste blagodeti moderne civilizacije, sasvim normalno dožive starost od 70 godina.
Ljudski organizam se danas nije usavršio da živi duže nego što je bio u stanju da živi pre 10.000 godina, jedino su medicina higijena ishrana... smanjili smrtnost mlade populacije.
A depresije je bičo i pre 100 i pte 2000 godina, tako da je sigurno bila prisutna i pre 10.000
 
Poslednja izmena:
Depresija nikako ne može da bude dobra stvar, jer jer to ozbiljno psihičko oboljenje koje osobu ne motiviše da bilo šta uradi, da i to razjasnimo.
Depresija nije 24/7 ili makar nije kad cak i kamenim ljudima dostupne supstance makar i trenutno razbistre um, recimo alkohol.

Depresivan covjek kad uzme malo alkohola, za to vrijeme ne bude depresivan i ima sansu da razmisli o svom zivotu, sta promijeniti itd.
 
Ne, razvoj misaonog procesa je doveo do takvih bolesti. Ako umeš da razmišljaš samo o hrani, odbrani od neke životinje ili drugog plemena, ne verujem da će ti misli ići u pravcu, tužan sam danas jer mi je mamut pobegao ;)

Ja sam cuo zato ljudi koji idu na boks i borilacke vjestine su srecniji, jer ispoljavaju svoju agresiju. Mi smo prirodno agresivni i violentni, kada nemamo prostor za ispoljavanje toga onda postademo depresivni i frustrirani.
 
Depresija nije 24/7 ili makar nije kad cak i kamenim ljudima dostupne supstance makar i trenutno razbistre um, recimo alkohol.

Depresivan covjek kad uzme malo alkohola, za to vrijeme ne bude depresivan i ima sansu da razmisli o svom zivotu, sta promijeniti itd.
Stvar je u tome što depresivni ljudi često nemaju želju da uzimaju alkohol ili ako ga uzmu, kao i ostale nedozvoljene supstance, mogu samo da pogoršaju stanje.
 
Mislite li da su ranije civilizacije patile od ove ili sličnih bolesti? Ako nisu zašto nisu?

1700810035-shutterstock_1596021481-550x360.jpg
Citao sam neku studiju nekad davno da dokazano da neki primjerci neandertalskog covjeka patili od nekog vida depresije..sada da li je istina vrag ce ga znati..u tom momentu djelovala mi studija uvjerljivo kao obracanje AV uzivo na Pinku.
 
Ja sam cuo zato ljudi koji idu na boks i borilacke vjestine su srecniji, jer ispoljavaju svoju agresiju. Mi smo prirodno agresivni i violentni, kada nemamo prostor za ispoljavanje toga onda postademo depresivni i frustrirani.
Pa ima logike u tome, pećinski čovek uzme toljagu i prebije nekoga jer je ljut što nije ulovio mamuta. Ali mislim da smo, valjda, prevazišli pećinske ljude ;)
 
Lud i depresivan nije isto...ajde da to razjasnimo i ne vređamo ljude koji boluju od depresije.

Hvala Lagerta. :heart:

Sada sam tražila neki članak koji objašnjava reč ludilo..i naišla sam na ovaj zanimljiv članak

https://www.politika.rs/scc/clanak/126395/Fukoov-pogled-u-ludilo
Depresija nije 24/7 ili makar nije kad cak i kamenim ljudima dostupne supstance makar i trenutno razbistre um, recimo alkohol.

Depresivan covjek kad uzme malo alkohola, za to vrijeme ne bude depresivan i ima sansu da razmisli o svom zivotu, sta promijeniti itd.

I blagi i teži oblik depresije traju duže od 24/7.

Individualno je da li će se neko izlečiti od depresije za godinu, dve, tri ili će depresija ( kroz blaže i teže forme ) morati da se leči dugi niz godina.

Alkohol nije preporučljiv kada je neko depresivan. Alkohol je zabranjen ukoliko se u lečenju koriste medikamenti.
 
Poslednja izmena:
Mislite li da su ranije civilizacije patile od ove ili sličnih bolesti? Ako nisu zašto nisu?

1700810035-shutterstock_1596021481-550x360.jpg
patili su od anksioznosti
isli kod homo psihologa
kurcili su se ko ima toljagu hrastovina pro max,a ko ima toljagu bukva ultra pro
kad jedu lux jelena oslikavali su hranu po pecinama da svi crknu od zavisti
porucivali su firmirana krzna
...sve isto kao danas.....ne kapiram temu .....
 
Ako uzmemo u obzir šta su izazivači depresije, teško da se taj mentalni poremećaj mogao pojaviti kod ljudi u kamenom dobu. Životni vek ljudi u kamenom dobu bio je značajno kraći, tako da se njihovo bitisanje svodilo na ishranu i preživljavanje. Važilo je pravilo prirodne selekcije, pa su slabije jedinke često ostavljanje na milost i nemilost prirode . Još nešto, razvoj mozga još nije bi na tom nivou da bi mogao da registruje negativne apsekte ponašanja ili situacija koje bi mogle izazvati depresiju.
Ljudi su bili glupi nisu mogli da razmišljaju, nisu brinuli o poslu o porodici nešto posebno, da su bili svesni da je žema/dete bolesno.Jedina možda depresija ako se to može nazvati depresijom ako su imali neku ličnu bol koja se javlja kad treba da potrče,ustanu pa su možda tad tugovali što je mogu da se pokrenu jer ako to urade boleće ih
 
Februar nije isto što i mačja depresija. Bilo je slučajeva da se u zoo vrtu sprijatelje životinje različitih vrsta i da kad jedna pređe dugin most ostale tuguju, prestanu da jedu, ne mogu da se nateraju da ustanu, sve do smrti od tuge.
pa u febraru macke imaju potrebe zato kazem macji mjesec

pa zato i kazem, ako su macke stalno u zatvorenom,a imaju potrebe - mozda su zato depresivne?
 
Mislite li da su ranije civilizacije patile od ove ili sličnih bolesti? Ako nisu zašto nisu?

1700810035-shutterstock_1596021481-550x360.jpg
Moja bivsa mi objasnjavala da je depresija zapravo evolutivna adaptacija /pazi to/ na teske uslove zivota prapredaka. Lov i slicne aktivnosti zahtijevale su veliku ootrosnju energije . Depresija je tu da natjera Kamenka da jad zavrsi lov legne i odmara a ne da gubi vrijeme oko vatre. Naravno kad se zivotni uslovi oromijene evoluiraju i oblici depresije.
 
Ako uzmemo u obzir šta su izazivači depresije, teško da se taj mentalni poremećaj mogao pojaviti kod ljudi u kamenom dobu. Životni vek ljudi u kamenom dobu bio je značajno kraći, tako da se njihovo bitisanje svodilo na ishranu i preživljavanje. Važilo je pravilo prirodne selekcije, pa su slabije jedinke često ostavljanje na milost i nemilost prirode . Još nešto, razvoj mozga još nije bi na tom nivou da bi mogao da registruje negativne apsekte ponašanja ili situacija
Mesopotamija je period modernog čoveka, ovde je reč o kamenom dobu.
Ljudi iz kamenog doba su potpuno isti kao i mi .Nema razloga da nemaju iste bolesti kao i mi.
 
kad se kaze 24/7 odnosi se na pojam 24 sata 7 dana u nedelji jer dan ima 24 sata a imamo 7 dana u nedelji, prema tome nista ne moze trajati duze od 24 sata dnevno, niti duze od 7 dana nedeljno.

Sa osobom koja nema dovoljno razvijen mozak da pojmi takve razlike sigurno ne treba ulaziti u bilo kakve dalje diskusije, posebno ne o psihickom oboljenju koje se zove depresija i od legalnoj drogi koja se zove alkohol.
Šta zna dete?
Sa depresijom se borim čitav svoj život.
Jedini lek mi je alkohol.

Čuj kretanje sunce priroda, a ja čitav život na traktoru ili na krovovima.

Ništa efikasnije protiv depresije nema nego kad staneš ispred prodavnice , ne gasiš traktor , sedneš na gajbu i otreseš pivkana iz cuga, pa onda meračiš još dva tri.

Gledaš u daljinu, sunce zalazi, život je lep.
 
Зато што су то цивилизацијске болести човек осуђен на преживљавање , лов ,храну нема времена за депресију.
Наравно да нису имали депресију. Депресија је последица развоја људске цивилизације, свести и одвајања од природе. Човек који је везан за природу, лакше подноси терете живота него човек који није.
 
Погрешно се сматра да је живот праисторијских људи био врло сурова борба за опстанак, у којој се стално страховало за живот и није се имало времена за друге ствари сем голог опстанка.

То није било тако, већ су наши примитивни преци уживали у животу, радили 1-2 сата дневно(и то само одрасли мушкарци и жене) и остатак дана проводили у разговору, одмору и социјализацији.Деца нису ништа радила, одгајала их је цела група, није било приватне својине, ропства и других достигнућа цивилизације.
 
Moja bivsa mi objasnjavala da je depresija zapravo evolutivna adaptacija /pazi to/ na teske uslove zivota prapredaka. Lov i slicne aktivnosti zahtijevale su veliku ootrosnju energije . Depresija je tu da natjera Kamenka da jad zavrsi lov legne i odmara a ne da gubi vrijeme oko vatre. Naravno kad se zivotni uslovi oromijene evoluiraju i oblici depresije.
Масовна појава депресије је последица отуђености људи у модерном капиталистичком друштву.Профит и новац су постали једини мотиви за живот, и зато људи масовно падају у депресију и анксиозност.

Пре појаве модерног буржоаског друштва, људи су славили 100-150 празника годишње, радили само када су морали, време су углавном проводили са породицом, или у разним друштвеним активностима групе.
 

Back
Top