Microsoft Windows XP Tricks & Gadgets

Leka:
Brzo otvaranje Internet Explorera

Stavite strelicu na ikonu IE-a u quick lanchu ili na desktopu i kliknete desno dugme na misu,Properties i u polje target dopisete -no home,izgledace ovako:

"C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome

Pritisnite Apply pa OK.

IE ce se startovati u sekundi,ali necete imati home stranicu(logicno :wink: )

Iskljucivanje Autostart-a

Mene autostart cd-a uzasno nervira pa sam nasao nacin da ga "smirim" :D

Start>Run>gpedit.msc>Computer Configuration>Administrative Templates>System>Turn off ******** podesite na Enabled>apply>ok.
to moze i ovako:"G"[sta je vec cd]properties,********
i izaberes sta ti treba odnosno ne treba
 
Ne mislim da govorimo o istoj stvari.

Ja sam tu pisao o totalnom iskljucenju funkcije ******** kao takve.

Tvojim predlogom se odredjuje ponasanje ********-a kada se susretne sa razlicitim tipovima fajla,takodje ako na vasem racunaru ima vise CDROM-ova morate za svaki posebno postavljati "ponasanje".

Moze i ekser srafcigerom da se kuca,ali lakse je cekicem,zar ne?!.
 
Kako brzo poslati e-mail
------------------------------------

Start>Run..>U polje upisete "mailto:[email kome zelite da posaljete]">[ENTER]

Primer:

mailto:zika@yahoo.com

Otvorice vam se vas default mail klijent i vi ce te trebati samo da dodate subject i text.I too je to
instant mail. ;)


Trenutno brisanje fajla
-------------------------------------

Ako zelite da neki fajl trenutno izbrisete a ne da ga ubacite u recycle bin,izbrisite ga
koristeci kombinaciju tastera:

[SHIFT] + [Delete]
 
Povremeno,bar jednom nedeljno (ukoliko je to od vaznosti za dijagnozu)u toku rada sa nekim od programa u Win XP prof.,slika na monitoru se "zaledi".Dakle,sve stane,i ni da mrdne:pokazivac misa stoji u mestu,neslusa komande;nijedan taster na tastaturi ne funkcionise na ekranu;u nekom od otvorenih prozorcica za unosenje podataka kursor trepce,ali ni jedno slovo nemoze da se unese!!Jedino sta mogu u tako glupoj i veoma bednoj situaciji da uradim je da restartujem racunar,sa strepnjom da ne izgubim neki podatak.Potom,opet proradi.Zatim skeniram Norton AVP-om,i, po njemu, sve je OK!Ima li za ovakvo ponasanje racunara neko drugo,bolje i sigurnije resenje,osim restartovanja? Unapred se zahvaljujem.
 
ljubomir47:
Povremeno,bar jednom nedeljno (ukoliko je to od vaznosti za dijagnozu)u toku rada sa nekim od programa u Win XP prof.,slika na monitoru se "zaledi".Dakle,sve stane,i ni da mrdne:pokazivac misa stoji u mestu,neslusa komande;nijedan taster na tastaturi ne funkcionise na ekranu;u nekom od otvorenih prozorcica za unosenje podataka kursor trepce,ali ni jedno slovo nemoze da se unese!!Jedino sta mogu u tako glupoj i veoma bednoj situaciji da uradim je da restartujem racunar,sa strepnjom da ne izgubim neki podatak.Potom,opet proradi.Zatim skeniram Norton AVP-om,i, po njemu, sve je OK!Ima li za ovakvo ponasanje racunara neko drugo,bolje i sigurnije resenje,osim restartovanja? Unapred se zahvaljujem.
Da nemas slucajno SHUTLE plocu?
 
antanas:
ljubomir47:
Povremeno,bar jednom nedeljno (ukoliko je to od vaznosti za dijagnozu)u toku rada sa nekim od programa u Win XP prof.,slika na monitoru se "zaledi".Dakle,sve stane,i ni da mrdne:pokazivac misa stoji u mestu,neslusa komande;nijedan taster na tastaturi ne funkcionise na ekranu;u nekom od otvorenih prozorcica za unosenje podataka kursor trepce,ali ni jedno slovo nemoze da se unese!!Jedino sta mogu u tako glupoj i veoma bednoj situaciji da uradim je da restartujem racunar,sa strepnjom da ne izgubim neki podatak.Potom,opet proradi.Zatim skeniram Norton AVP-om,i, po njemu, sve je OK!Ima li za ovakvo ponasanje racunara neko drugo,bolje i sigurnije resenje,osim restartovanja? Unapred se zahvaljujem.
Da nemas slucajno SHUTLE plocu?
Ne.Imam maticnu plocu ASUS A7V8X-X.
 
Kako odmrznuti zamrznutu ikonicu CD-ROMa
==============================================

Da li vas XP ne detektuje ubacene diskove,nego samo stoji ikonica cd-a koji je bio u cdrom-u
za vreme startup-a?!
Mene je to izuzetno frustriralo jer nikad nisam znao koji sam disk ubacio
pa sam morao naci odgovor na ovaj problem,evo ga u daljem tekstu.

NAPOMENA:Menjanjem kljuceva u regeditu mozete ostetiti vas XP,radite ovo samo ako imate
iskustva i znate sta radite.


Start>Run...>regedit>HKLM>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>Cdrom

I promenite vrednost kljuca AutoRun iz 0 u 1,kliknete na OK,zatvorite regedit i restartujete komp.

Sada se CD-ovi detektuju u sekundi. :)

P.S. U slucaju da ste imali shortcut cdroma na desktopu i prilikom restarta shortcut ne prikazuje novo ubacene cd-ove,samo napravite novi shortcut iz My Computer-a.
P.P.S. Ovaj postupak primenjujte samo u slucaju kada ste iskljucili ******** na vasem cdrom-u,preko
Group Policy-a na nacin na koji sam ja ranije naveo(u ovoj temi).Takodje,ovaj postupak radite samo
u slucaju da se vasa cdrom ikonica/e NE MENJA kada ubacite/izbarite cd.
 
Zaboravio sam da napomenem....

Ako vam ******** ne treba i iskljucili ste ga preko Group Policy-a(gpedit.msc) na nacin na koji sam
ja to ranije navodio,ova vrednost ce vam biti 0.
Kada ovo uradite,******** i dalje nece raditi ali ce raditi detekcija diskova,koja kod 80% racunara
ne radi kada se iskljuci ********.
Za one kojima se ikonica menja kad ubace cd,nema potrebe da ovo rade,nece ubrzati proces,ovo je
samo za one kojima to ne radi.
 
Ukoliko imate racunar sa 256MB memorije i vise, i pritom koristite Windows NT/2000/XP mozete naterati Windows da celokupan sistem drzi u memoriji umesto u swap fajlu. Idite do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management i stavku DisablePagingExecutive prepravite sa 0 na 1
 
Ukoliko imate racunar sa 256MB memorije i vise, i pritom koristite Windows NT/2000/XP mozete naterati Windows da celokupan sistem drzi u memoriji umesto u swap fajlu. Idite do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management i stavku DisablePagingExecutive prepravite sa 0 na 1
 
Windows XP dolazi sa odlicnim modulom sa konfigurisanje. Otkucajte GPEDIT.MSC pod Run i dobicete Group Policy Editor u kojem mozete menjati sve sto pozelite: menjati passworde usera, kontrolisati Net Meeting, Task Scheduler, Win Messanger pa cak mozete promeniti i ime IE Title Bara.
 
Kada sistem pocne sporo da reaguje i sve vam se cini da ce uskoro da padne, a sebi ne mozete da dozvolite da restartujete sistem uradite sledece. Pritisnite CTRL+ALT+DEL, oznacite Explorer i kliknite END TASK dugme. Dobicete poruku "Are you sure you want to exit windows?" a vi pritisnete ESC i sacekajte par sekundi do sledece poruke "Explorer is not responding". Kliknite na END TASK i Desktop ce se osveziti. Windows bi trebao da reaguje bolje jer je ovo neka vrsta pseudo reboota.
 
panther:
Kada sistem pocne sporo da reaguje i sve vam se cini da ce uskoro da padne, a sebi ne mozete da dozvolite da restartujete sistem uradite sledece. Pritisnite CTRL+ALT+DEL, oznacite Explorer i kliknite END TASK dugme. Dobicete poruku "Are you sure you want to exit windows?" a vi pritisnete ESC i sacekajte par sekundi do sledece poruke "Explorer is not responding". Kliknite na END TASK i Desktop ce se osveziti. Windows bi trebao da reaguje bolje jer je ovo neka vrsta pseudo reboota.

Zamolio bi sve koji postuju u ovoj temi da postuju samo stvari koje su oni probali/smislili/uradili da se ne stavljaju stvari za koje su negde culi/procitali/copy-pasteovali, da bi tema bila sto detaljnija i efikasnija za svakoga kome je potrebna.

Zasto to kazem?!

Pa evo npr. ne postoji END TASK dugme(bar ne u processes prozoru), takodje nema ni pomenute poruke(ima jedna druga) i dve u daljem tekstu je na neki nacin pogresno.


Ovaj trik je koristan koliko je tacan. Jer ako je explorer odnosno XP poceo da "kreshuje" i brljavi(errori i ostalo) nista vam ne moze pomoci osim reinstala.
I ako se explorer.exe uopste zakuca, on se sam restartuje, a vi ce te to primetiti tako sto ce vam taskbar na momenat nestati i ponovo se pojaviti.


Ako bas iz nekog razloga hocete da ga sami restartujete, iskljucite ga sa [End Porcess] a ponovo upalite sa File>New Task(Run...)>explorer.exe

A ako vam je bas potreban polovican restart onda koristite Log Off/Log on.


P.S. panther, sorry, znam da si hteo samo da pomognes.
 
Zaboravio sam da spomenem malo kombinacija dugmadi na tastaturi:


[Alt] + [Tab] = prelazak na druge aktivne programe

[Alt] + [Esc] = prelazak na sledeci aktivni program

[Alt] + [Snift] = menjanje jezika na language baru(u slucaju da imate vise jezika instaliranih)

[Ctrl] + [Esc] = Start meni

[Win znak na tastaturi(pored Alt)] + L = zakljucavanje tastature(brzi Log off)

[Alt] + [F4] = close

[Alt] + [SPACE] = Restore/Move/Size/Minimize/Maximize/Close meni
 
Dva puta mi se javljao problem da XP koristi pogresne ikonice, prvi put je bilo da su izgledi svih foldera dobili "retro" izgled i za taj problem sam dao nacin resenja. Drugi put se desilo nesto izuzetno cudno, htm i html ikonice su imale izgleg dos programa(plavi ekran) i nikako nisam mogao da se toga resim, probao sam 100 stvari , instal-reinstal vise browsera, open with... , ciscenje registrija, i napokon nasao resenje :)


Vracanje izgleda html ikonicama
============================

Prvo pokusajte da u Internet Exploreru(bez obzira ako koristite drugi browser) resetujete podesavanja:

Tools>Internet Options>Programs>Reset web settings>Yes

Sada bi trebalo da ikonice dobiju e-izgled i ako ste ovime zadovoljni ne morate dalje nista da radite. :)

Ako ikonice nisu promenile izgled ili vam se ovo ne svidja jer imate npr. Operu, nastavite dalje.

Svako menjanje kljuceva u registriju moze da osteti vas operativni sistem.Ovo nemojte
pokusavati ako niste iskusni u regedit-u, odnosno ovo radite na svoju odgovornost.


Start>Run...>regedit>HKCR>html>Proverite ako se tu nalazi subkey ShellEx njega obrisete.(isto vazi i za HKCR>htm)
Ako je ovo slucaj, onda je ovo mozda kraj vasim mukama, ako nije nastavite dalje.

HKCR>CLSID>{42042206-2D85-11D3-8CFF-005004838597}(ako vam je teko da pamtite, jedini od 42 koji ima old icon podfolder ;) )>Old Icon>htmlfile>DefaulIcon

U (Default) kljuc upisete(jedanu ili drugu ili neku vasu trecu) putanju:

Za IE izgled html ikonica:

"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe,1" -ako se na toj putanji nalazi IE.

Za Opera izgled html ikonica:

"C:\Program Files\Opera\opera.exe,1" ako se tu nalazi Opera.

Unosite bez navodnika i vazno je da je upisana prava putanja do exe fajla vaseg browsera i da ima ",1" iza putanje.

Ako ste dobro ovo uradili sve ikonice ce dobiti zeljeni izgled.

A vi ce te ostati sa jednom glavoboljom manje. :)

Poz.
 
Niko nije naveo, pretpostavljam da svi znate, ali verovatno ima i onih koji ne koriste opciju win logo na tastaturi + slovo E - otvara se Windows explorer.
Komentar za opciju trajnog brisanja SHIFT+DELETE - koliko je korisna (u principu ne pomaze mnogo), jos vise moze da bude pogubna. Predlog - bolje je nemojte koristiti.
 
Da bi pomogli vasem Windowsu da radi brze, desni klik na My Computer - Properties - Advanced tab - Performance settings - pod Visual effects tabom stiklirajte "adjust for best performance" a potom kliknite Apply.
Ukoliko vam se vise svidja sareni izgled XP-a i nervira vas plava pozadina iza vasih ikonica na Desktopu, ukljucite poslednje dve opcije: "Use drop shadows for icon labels on the desktop" i "Use visual styles on windows and butons".

U slucaju kad imate vise od jednog hard diska na racunaru, izmestite Page File na disk na kome se NE NALAZI sistemska particija. (Ovo licno nisam isprobao, jer nemam 2 hard diska, ali microsoft preporucuje).
 

Slične teme


Back
Top