Med

Zašto su medene pčele toliko važne i zašto bismo trebali početi da radimo na njihovom spasavanju ..

Svaki treći zalogaj hrane koji pojedemo rezultat je oprašivača poput medonosnih pčela, a usevi poput borovnica i trešanja 90 odsto zavise od oprašivanja.

Medonosne pčele su toliko važne da poljoprivrednici često prevoze košnice i stavljaju ih na farmu kako bi obezbedili oprašivanje svojih useva.

Ako pogledate tanjir sa hranom na stolu za večeru, pčele su odigrale svoju ulogu ili oprašujući mnogo povrća i voća koje jedemo direktno, ili oprašujući hranu za životinje koju tada konzumiramo.

I to nije sve što pčele rade za nas - med i vosak su još dva važna proizvoda koji dolaze iz pčela. Ali medonosne pčele globalno nestaju alarmantnom brzinom zbog pesticida, parazita, bolesti i gubitka staništa.

Ako bi ti mali insekti koji pomažu u pružanju toliko hrane koju jedemo nestali, šta bismo bez njih? Mnogo medonosnih pčela ponekad izgubi put zbog tornjeva mobilne mreže i drugog zračenja oko naših prebivališta.

Najjednostavnije što možete učiniti je da umorne pčele stavite na cveće, gde će moći da pronađu nektar koji za razliku od rastvora šećera sadrži hranljive sastojke koji su im potrebni. Za nekoliko minuta pčela će ga pijuckati i odleteti nazad. Probajte..!!

Kredit za umetnost: Autumn Skie Morrison


thumbnail_FB_IMG_1612378038171.jpg
 
Da.
To je bitno
To sam i ja mislio ali nije bitno.Naime citao sam intervju jednog naseg strucnjaka,doktorant na temi meda,to mu je doktorska disertacija,i on kaze za med i metanu kasiku sledece: Nekada je to bilo bitno kad su kasike bile od metala koji oksidise.Sada su sve od nerdjajuceg materijala i mogu se slobodno koristiti prilikom uzimanja meda.Ja citao,njegovo mi[ljenje.Ima logike,a sigurno bolje zna od nas .
 
To sam i ja mislio ali nije bitno.Naime citao sam intervju jednog naseg strucnjaka,doktorant na temi meda,to mu je doktorska disertacija,i on kaze za med i metanu kasiku sledece: Nekada je to bilo bitno kad su kasike bile od metala koji oksidise.Sada su sve od nerdjajuceg materijala i mogu se slobodno koristiti prilikom uzimanja meda.Ja citao,njegovo mi[ljenje.Ima logike,a sigurno bolje zna od nas .
da, nove kašike od nerdjajućeg metala su sasvim pogodne za med
 
Кад кренусмо са кашичицама,нешто ми паде на памет,наиме: Некад давно сам негде прочитао да су сребрне кашичице,не и златне,само сребрне, антитоксичне и веома благотворне па их треба користити.Занимљива теза и било би ми драго да то неко стручно обијасни.Моја струка је право,и могу само да причам о крканлуку...и можда мало о кулинарским чаролијама. :kuvar5:
 
NASA u svojim prostorijama ima okačen poster o pčelama na kome piše:

"Aerodinamički telo pčele nije stvoreno da leti, dobra stvar je što pčela to ne zna."

Zakon fizike kaže da pčela ne može da leti, aerodinamički princip kaže da je širina krila premala da bi zadržala svoje veliko telo u letu, ali pčela to ne zna, ona ne zna ništa o fizici i njenim logikama, i zato leti.

To je ono što svi možemo da učinimo, da letimo i savladamo sve sa čime u datom trenutku budemo suočeni, u bilo kojim okolnostima uprkos onome što nam kažu.

Izvor fotografije: @nasa/FB.


1614449494020.png
 

Back
Top