macOS

Screen Shot 2023-10-06 at 7.24.23 AM.png

Kod mene sa swapom.
 
Kako se iskljucuje swap nisam video tu opciju ili to samo za novije Mac sisteme?
csrutil disable iz BIOS-a, koji oni zovu maintaince ili kako god,
a onda
sudo nvram boot-args="vm_compressor=32"
i onda reboot
taj vm_compressor mode ide od 1 pa kvadratima 2ke do 32.
Mod 2 je isto bez swapa mod 4 je standardni. Probaj 2ku, jer
ne znam kako ce kod tebe raditi 32ka.
 
I desilo se to, da mora reinstall. Odjednom system settings ne moze da se otvori, nestalli su wallpaperi, a finder radi ko traktor.
Sve sam zivo pokusao, naravno na macos. na google-u nema nikakve pomoci. I sad, hocu reinstall, jok treba mu za
instalaciju OS-a, 50 gigabajta prostora. I gle pojeo mi 49 gigabajta na neki junk, koji nema teorije da nadjem gde je.
Provuko krosdir stat, provuko jos dve cistac aplikacije, jok. Niko na internetu ne zna sta je to i gde je to.
I sad pobrisem nesto i nadjem 50 gigabajta slbodno, i krene instalacija. Frikin 2 sata i 50 minuta mu treba
da instalira OS na nvme ssd. Koji krsh od sistema, stavicu Linux prvom prilikom...
Ovakav bloat je takav, da Windows deluje ko OS za rutere :P
 
Izgubih sate uzalud, obrisao sva ziva setovanja i sad mrka kapa. Nadjem jedva isto neke nesrecnike
koji su stavili ovu najnoviju betu, i oni se kaju :P
 
sredio, konacno. Problem je bio sto je puko user account. E sad napravi ti user account sa komandne linije.
I posle sata pretrazivanja, nadjem koja je komanda sysadminctl, koja ne znam niko skoro da ne zna.
Koliko je GUI problem, ljudi nevidjeno... kad se ljudi oslanjaju samo na GUI...
 
E sad, sto je puko user account? Pojma nemam, pretpostavljam da su ubacili nesto sto nije kompatibilno
sa predhodnom verzijom.. Sta? Nesto u user diru, ali sad sve da pobrisem dodje mu na isto :hahaha:
 
I desilo se to, da mora reinstall. Odjednom system settings ne moze da se otvori, nestalli su wallpaperi, a finder radi ko traktor.
Sve sam zivo pokusao, naravno na macos. na google-u nema nikakve pomoci. I sad, hocu reinstall, jok treba mu za
instalaciju OS-a, 50 gigabajta prostora. I gle pojeo mi 49 gigabajta na neki junk, koji nema teorije da nadjem gde je.
Provuko krosdir stat, provuko jos dve cistac aplikacije, jok. Niko na internetu ne zna sta je to i gde je to.
I sad pobrisem nesto i nadjem 50 gigabajta slbodno, i krene instalacija. Frikin 2 sata i 50 minuta mu treba
da instalira OS na nvme ssd. Koji krsh od sistema, stavicu Linux prvom prilikom...
Ovakav bloat je takav, da Windows deluje ko OS za rutere :P
To su noviji sistemi, ja na stare nikad nisam morao da radim reinstall niti mi se ikad gasio sam od sebe, desi se da neki program zaglupavi poput Vivaldija ali ga ubijem u Activitiju, ima neki bug koji nisu resili lepo.
 
I desilo se to, da mora reinstall. Odjednom system settings ne moze da se otvori, nestalli su wallpaperi, a finder radi ko traktor.
Sve sam zivo pokusao, naravno na macos. na google-u nema nikakve pomoci. I sad, hocu reinstall, jok treba mu za
instalaciju OS-a, 50 gigabajta prostora. I gle pojeo mi 49 gigabajta na neki junk, koji nema teorije da nadjem gde je.
Provuko krosdir stat, provuko jos dve cistac aplikacije, jok. Niko na internetu ne zna sta je to i gde je to.
I sad pobrisem nesto i nadjem 50 gigabajta slbodno, i krene instalacija. Frikin 2 sata i 50 minuta mu treba
da instalira OS na nvme ssd. Koji krsh od sistema, stavicu Linux prvom prilikom...
Ovakav bloat je takav, da Windows deluje ko OS za rutere :P
Ne razumem sta falilo starom sistemu sto si imao, ne mora to odmah da se instalira novo izdanje?
 
Friking Apple nema standardni nacin bekapa preko mreze. Presli su na SAMBA-u, a da nisu napravili
server sa tim protokolom :hahaha:
I sad, kako radim bekap? Dignem netatalk AFP server, i jos rade macOS klijenti, sva sreca, i tako bekapujem
laptop. Nisu valjda mislili da cu da ubodem external disk u laptop koji nema dovoljno struje da pogoni
eksterni disk, nego mora usb hub, sa sopstvenim napajanjem? :hahaha:
I to imam, al je nezgodno sad izvlaciti kabl, mada .... tu mi je produzni za UPS, blizu...
 
Kako ti se pokazao Monterey, gledao sam malo utiske i kazu da je dobar e sad kako bi se pokazalo na ovoj masini to ne mogu da znam sa sigurnoscu?
Za Big Sur nisam cuo neko lepo misljenje tako da bih njega izbegao.
najstabilniji od svih... najblizi snow leopardu. sve sam probao, big sur ni za q, spor prevashodno, ventura nije doradjen 13.6.3 je ok, sonoma obecava i radi ok ako ne instaliras bete ko svi naivci sto se zalepe pa posle kukaju.
 
Friking Apple nema standardni nacin bekapa preko mreze. Presli su na SAMBA-u, a da nisu napravili
server sa tim protokolom :hahaha:
I sad, kako radim bekap? Dignem netatalk AFP server, i jos rade macOS klijenti, sva sreca, i tako bekapujem
laptop. Nisu valjda mislili da cu da ubodem external disk u laptop koji nema dovoljno struje da pogoni
eksterni disk, nego mora usb hub, sa sopstvenim napajanjem? :hahaha:
I to imam, al je nezgodno sad izvlaciti kabl, mada .... tu mi je produzni za UPS, blizu...
svi bekapi od time machine pa do ccc su quraz zivi jer ne mozes da imas nikako boot system volume backup ako si na apfs, citaj sistemima od bs do sonome. najbolji backup je mali program smartbackup, bekapujes samo applications i kompletan user folder. ako se nesto pohebe lepo instaliras ponovo sistem na novom apfs volumenu i za po sata povracas sve sto si bekapovao.... manuelno ofc i na kraju obrises kompromitovan sistem tj. ceo apfs volumen na kontejneru gde se pohebo. apfs radi savrseno, za debilna stara particionisanja je zakon. na meku sa apfs moz da stavis na isti disk-ssd 20 sistema bez ikakog problema i ako ti jedan sistem padne restartujes ga sa novim. sa opencorom kao boot, takva igranka moze da se radi i sa mekovima cak iz 2009. koji gone sve pa cak i sonomu.

digo ruke od netbios name-a i wins servera..ima boljih resenja.
 
netacno. Time machine backup, mozes da uradis complete restore sisema iz BIOS-a....
aha :lol:
uradi to sa bekapom iz dva sistema..znaci tm uradjen u jednom, a bekap u drugom..napr u montereyu tm, a u sonomi pri instalaciji ga aktiviras :hahaha:

volem apple ali tm je sranje na qub...ako os da ti nesto radi kako treba, sve manuelno uradi. kad se setim samo notes app sta mi je tm napravio..znaci legalna apple aplikacija... haos... jos plus shebo sve i na icloudu...ni to ne koristim vise, samo dropbox, jer je savrsen.
 
aha :lol:
uradi to sa bekapom iz dva sistema..znaci tm uradjen u jednom, a bekap u drugom..napr u montereyu tm, a u sonomi pri instalaciji ga aktiviras :hahaha:

volem apple ali tm je sranje na qub...ako os da ti nesto radi kako treba, sve manuelno uradi. kad se setim samo notes app sta mi je tm napravio..znaci legalna apple aplikacija... haos... jos plus shebo sve i na icloudu...ni to ne koristim vise, samo dropbox, jer je savrsen.
Ne znam o cemu pricas, restore nema nikakvu instalaciju, jednostavno pregazi ceo disk...
 
Ne znam o cemu pricas, restore nema nikakvu instalaciju, jednostavno pregazi ceo disk...
kada instaliras novi nevini sistem napr... i pritom iskoristis u instalaciji restore date iz tm-a.... taj restore batice 9 puta ce da uradi dobro, a deseti put ima da zasere...zestoko... i to mozes da procitas na mnogo mesta od vrlo ozbiljnih sagovornika koji su to iskustvo osetili na svojoj kozi.
 
instalirao sonomu 14.1 i restore tm iz montereya...znaci nije beta bila, vec legalna sonoma... haos...posle citao masu ljudi da su imali slicno iskustvo..
 
kada instaliras novi nevini sistem napr... i pritom iskoristis u instalaciji restore date iz tm-a.... taj restore batice 9 puta ce da uradi dobro, a deseti put ima da zasere...zestoko... i to mozes da procitas na mnogo mesta od vrlo ozbiljnih sagovornika koji su to iskustvo osetili na svojoj kozi.
Radio sam restore samo jednom, do sada... no restore uopste nema potrebe raditi, posto ne mozes da
zeznes sistem nikako, no ako nesto obrises, mozes lako da vatis, jer snima snapshotove...
 

Back
Top