Ljudi dobrice

Paula

black cat
Moderator
Poruka
28.304
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
 
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
Tesko se ostaje dobrica kako godine prolaze, mnoge dobrice postanu namrgodjeni pasivni agresivci, vjecita gundjala i sl..
Hocu kajsti, mnogi se rode kao dobrice, a malo ih zaista umire takvih
 
cim je fin i lazno moralan - djubre je neopevano
cime neme dlake na jeziku - dobrica

ima i druga vrsta, mazi ga naleb koliko je dobar, ali to niko ne voli.
 
Ali mišljenje je pre svega... šta je za tebe dobro @Paula nije potpuno isto i za @Manastirka ili mene...
Svakako.

Kad smo kod toga, imam ja neke svoje procene ljudi, naravno.
Procenim da li je fer i korektna osoba, da li je dovoljno upoznao sebe da bi mogao da bude iskren i pošten prema drugima.

Ali se ne zanosim mišlju da ima dobrih ljudi... u smislu neke nesebičnosti. Već mislim da je nešto stvar vaspitanja, nešto zaista rada na sebi, no uvek ima onog interesa, dubokog interesa tipa radim to da bi umirio savest ili da bi se osećao dobrim čovekom, ili za ono ne daj Bože, Bog sve gleda pa će da mi vrati, itd. Retko kada je neko delo istinski iz potpune nesebične ljubavi. I to mi dosta olakšava život. Svaki čovek ima svoje mračne strane. I nije pristojno ni čačkati po tome. Tako je meni vrlina postala korektnost u odnosima. Znam da deluje hladno, ali tako je. O tome se dosta piše i u monaškoj literaturi. Ima i ono kada je neko dobar pred ljudima samo da bi se gordio, jer uživa u hvaljenju, itd...

No, ne shvatite ovo kao da mislim da su svi isti, ili podjednako pokvareni, ne. Samo... slabi kao ljudi.
 
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
nisu sinonimi to je oksimoron
 
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
nisu sinonimi...dobar čovek je dobar jer voli druge...dobrica je vaspitanjem slomljen i u kavez dobrote ulovljen..on ne oseća ništa prema drugima ali je izdresiran da bude dobar..dobar čovek neće da pukne i pobije ljude oko sebe, ali dobrica može to da uradi...
 
da postoje dobri i posteni ljudi koji su takvi zbog sebe ne zbog drugih. Rijetki su ali postoje. I oni gotovo nikada nemaju problema gdje god da se pojave. Ne zato sto se s njima ne susrecu nego jednostavno zato sto takve situacije izbjegavaju i shvacaju kao prolazne trenutke slabosti losih ljudi. Dalje idu kroz zivot srcem punim ljubavi i postovanja prema svakom zivom bicu i djeluju kao da ne zive u nekoj ovoj nasoj okolini niti u ovom vremenu...
 
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
naravno da ima dobrih ljudi.
Ima onih koji su dobri za svakog, uvek pozitivci i dobre duse u grupi.
Poznajem mnogo takvih i oni su iskreni i lojalni prijatelji.
A danas je tesko naci takve.
 
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
Postoji. Dobrica cosic.

A dobrih ljudi IMA. Stvarno je tesko za zamisliti, ali zaista ima ljudi koji ne govore, rade, misle zlo itd. drugim ljudima i ostalim zivim bicima.
 
Poslednja izmena:
Često čujem :" pa on je baš dobar čovek.." ili "ona je tako dobra, baš ono dobra duša.."
"on nikoga ne vređa, divan jedan čovek" itd
dovoljno je samo izguglati "dobar čovek" i svašta izađe..

Da li verujete, poznajući ljude, da postoji nešto kao - dobar čovek? dobrica? i da li su to sinonimi?
Šta mislite da psihologija kaže o ovom pitanju?
Ili lično mišljenje.
Armijska izreka je da "dobre treba .ebati da se razmnozvaju, da bude vise dobrih"
Ako si dobar onda se to prihvata kao poziv na iskoristavanje, jer ta dobrica napravi sve sto joj se kaze, ne buni se, ne zna reci "ne"
Dobar covek verovatno podrazumeva veliku kolicinu humanosti, empatije, i sentimenata.Odlicne kvalitete u romanima, ali u realnom zivotu odlican put ka katastrofi, jer takve osobe gledaju svet crno-belo, dobro je uvek dobro, zlo uvek zlo, i on/ona uvek ima zelju da bude vitez (specijalno tamo gde odbijaju bubrege)
Ima onih koji su dobri zbog toga sto misle da ako su oni dobri prema drugima, drugi ce biti dobri prema njima
 
Armijska izreka je da "dobre treba .ebati da se razmnozvaju, da bude vise dobrih"
Ako si dobar onda se to prihvata kao poziv na iskoristavanje, jer ta dobrica napravi sve sto joj se kaze, ne buni se, ne zna reci "ne"
Dobar covek verovatno podrazumeva veliku kolicinu humanosti, empatije, i sentimenata.Odlicne kvalitete u romanima, ali u realnom zivotu odlican put ka katastrofi, jer takve osobe gledaju svet crno-belo, dobro je uvek dobro, zlo uvek zlo, i on/ona uvek ima zelju da bude vitez (specijalno tamo gde odbijaju bubrege)
Ima onih koji su dobri zbog toga sto misle da ako su oni dobri prema drugima, drugi ce biti dobri prema njima

ako sam dobar nisam naivan :lol:
odakle ti da sve dobre ljude mozes hebati ?

Pa i "dobrica" se nekada opasulji evo Ti ja ziv primer...

Delujem kao buzdovan, prostak, dileja.... kako god ali jako dobro znam da sam
za vecinu poznanika i prijatelja "dobrica" po mnogim definicijama dobrice

Postoje "dobrice" ali su se opametili kao i ja :D i pricaju glasno vec vode svoje zivote
bez da previse gledaju preko tarabe
 

Back
Top