Letovanje u Albaniji za srpske turiste

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
55.566
Bliži se vreme letovanja, a Albanija postaje sve popularnija destinacija za letovanje među srpskim turistima. Sa prelepim plažama, kristalno čistim morem, i povoljnim cenama, ova zemlja nudi jedinstveno iskustvo za sve posetioce. Osim prirodnih lepota, tu su i bogata istorija, kulturne znamenitosti i ukusna lokalna kuhinja. Bez obzira da li tražite miran odmor ili avanturističke aktivnosti, Albanija ima nešto za svakoga.

Podelite svoja iskustva i savete o letovanju u Albaniji!

1716807470567.png
 

Vuk Antić – Saranda, jug Albanije​

Vuk Antić iz Srbije koji je Albaniju prvi put posetio 2018. godine, priča nam kako je prilikom prvog odlaska imao strah jer nije znao šta od Albanije da očekuje. Ipak, za Albaniju već nakon prve posete kaže da je bolja destinacija za letovanje od svih drugih u regionu, što potvrđuje i dolazak na letovanje na jugu Albanije 2020. godine.

Plaža Krorez
Plaža Krorez kod Sarande, Foto: Vuk Antić
Kakav je bio Vaš prvi susret sa Albanijom 2018. godine?

Leteo sam za Tiranu iz Budimpešte. Na aerodromu sam pronašao taksi, seli smo u kola i pitao me je odakle sam. Bio sam nervozan ali nisam hteo da krijem zemlju iz koje dolazim i rekao sam mu da dolazim iz Srbije. Na to taksista odgovara da sluša Cecu, Draganu Mirković, čak i da je bio na koncertu Zdravka Čolića i da mu je drago što sam došao u njegovu zemlju. Vozio me je malo duže jer je hteo da mi pokaže centar Tirane i nije mi uzeo ni cent više od onoga što smo dogovorili.

Kako ste se odlučili da letujete baš u Albaniji?

Tada, kada sam bio 2018. godine, oduševio sam se ljudima i time kako su me prihvatili i baš zato sam odlučio da odem na letovanje ponovo. Imao sam u planu da polovinu putovanja provedem u Albaniji, a polovinu na Krfu, međutim, stvari su se zakomplikovale i ostao sam samo u Albaniji.

Ksamil
Ksamil, jug Albanije
Kakva je Vaša ocena hrane i usluga?

Što se tiče hrane i usluga – sve je na vrhunskom nivou.
Nakon svakog jela su nam donosili bostan i dinje kao poklon kuće, a negde su donosili rakiju i naravno sve na račun kuće. Gazda jednog restorana je bio oduševljen što ima goste iz Srbije.

Da li je bezbedno putovati?


Što se tiče bezbednosti, mogu da vam kažem da ćete se u Albaniji osećati bezbednije nego u Crnoj Gori ili Hrvatskoj. Na svim mestima sam sa sestrom pričao na srpskom i apsolutno nismo naišli ni na koga ko bi nam nešto dobacio ili ko bi nam rekao nešto ružno. Ljudi su veoma ljubazni i prvenstveno zahvalni što pored svih destinacija, biramo baš Albaniju. Mnogi ljudi imaju tu tendenciju da stavljaju Kosovo i Albaniju u isti koš, ali radi se o dve, naizgled iste, a totalno različite teritorije. Na Kosovu uglavnom žive muslimani, dok u Albaniji živi i veliki broj ateista, katolika, naravno i pravoslavaca koji se ne mešaju preterano u politička pitanja između Kosova i Srbije. Barem je moj utisak takav.

Hotel Artur, Ksamil
Ksamil
Da li biste preporučili ljudima iz Srbije da letuju u Albaniji?

Albanija je nešto sasvim novo i jedno veliko, naravno pozitivno, iznenađenje.
Toliko prijatnih ljudi, srdačnih, nisam video ni u jednoj zemlji, a proputovao sam čitavu Evropu. Mnogi ljudi iz Srbije žele doći u Albaniju ali su i dalje sumnjičavi, mada kada dođu i posete jug pa onda Himaru, Jale, Borsh, sva ta mesta koja nije uništio masovni turizam, siguran sam da će se opet vratiti. Ovde nema arogantnih konobara i zlobnih pogleda na kakve smo navikli u Crnoj Gori, već vidim iskrenu dobrodošlicu ljudi koji zaista žele da se osećate dobro.

Iskreno bih voleo da naš narod bolje upozna ovu zemlju. Srpski turista ima pravo da bude poštovan i uvažen, a u Albaniji kao takav je i više nego dobrodošao. Zato ne treba imati predrasuda i treba posetiti ovu zemlju i videti da imamo mnogo toga zajedničkog, ne samo vizantijskog orla, već delimo isti balkanski duh i kulturu.
 
Kakav je bio Vaš prvi susret sa Albanijom 2018. godine?

Leteo sam za Tiranu iz Budimpešte. Na aerodromu sam pronašao taksi, seli smo u kola i pitao me je odakle sam. Bio sam nervozan ali nisam hteo da krijem zemlju iz koje dolazim i rekao sam mu da dolazim iz Srbije. Na to taksista odgovara da sluša Cecu, Draganu Mirković, čak i da je bio na koncertu Zdravka Čolića i da mu je drago što sam došao u njegovu zemlju. Vozio me je malo duže jer je hteo da mi pokaže centar Tirane.


znači lik se cimao do Budimpešte da bi išo u Tiranu. Sreo Taksistu šabana koji ga nije zaklao i koji sluša Cecu i sad treba da padnemo u nesves zbog toga


Kakva je Vaša ocena hrane i usluga?

Što se tiče hrane i usluga – sve je na vrhunskom nivou. Nakon svakog jela su nam donosili bostan i dinje kao poklon kuće, a negde su donosili rakiju i naravno sve na račun kuće. Gazda jednog restorana je bio oduševljen što ima goste iz Srbije.



donosili im bostan.. moš misliti

Što se tiče bezbednosti, mogu da vam kažem da ćete se u Albaniji osećati bezbednije nego u Crnoj Gori ili Hrvatskoj. Na svim mestima sam sa sestrom pričao na srpskom i apsolutno nismo naišli ni na koga ko bi nam nešto dobacio ili ko bi nam rekao nešto ružno. Ljudi su veoma ljubazni i prvenstveno zahvalni što pored svih destinacija, biramo baš Albaniju


bezbednije nego u CG ili Hrvatskoj.. au jbm ti


Mnogi ljudi imaju tu tendenciju da stavljaju Kosovo i Albaniju u isti koš, ali radi se o dve, naizgled iste, a totalno različite teritorije. Na Kosovu uglavnom žive muslimani, dok u Albaniji živi i veliki broj ateista, katolika, naravno i pravoslavaca koji se ne mešaju preterano u politička pitanja između Kosova i Srbije. Barem je moj utisak takav.

upravo su Kosovari najbrojniji gosti na albanskom primorju..
 
Kakav je bio Vaš prvi susret sa Albanijom 2018. godine?

Leteo sam za Tiranu iz Budimpešte. Na aerodromu sam pronašao taksi, seli smo u kola i pitao me je odakle sam. Bio sam nervozan ali nisam hteo da krijem zemlju iz koje dolazim i rekao sam mu da dolazim iz Srbije. Na to taksista odgovara da sluša Cecu, Draganu Mirković, čak i da je bio na koncertu Zdravka Čolića i da mu je drago što sam došao u njegovu zemlju. Vozio me je malo duže jer je hteo da mi pokaže centar Tirane.


znači lik se cimao do Budimpešte da bi išo u Tiranu. Sreo Taksistu šabana koji ga nije zaklao i koji sluša Cecu i sad treba da padnemo u nesves zbog toga


Kakva je Vaša ocena hrane i usluga?

Što se tiče hrane i usluga – sve je na vrhunskom nivou. Nakon svakog jela su nam donosili bostan i dinje kao poklon kuće, a negde su donosili rakiju i naravno sve na račun kuće. Gazda jednog restorana je bio oduševljen što ima goste iz Srbije.



donosili im bostan.. moš misliti

Što se tiče bezbednosti, mogu da vam kažem da ćete se u Albaniji osećati bezbednije nego u Crnoj Gori ili Hrvatskoj. Na svim mestima sam sa sestrom pričao na srpskom i apsolutno nismo naišli ni na koga ko bi nam nešto dobacio ili ko bi nam rekao nešto ružno. Ljudi su veoma ljubazni i prvenstveno zahvalni što pored svih destinacija, biramo baš Albaniju


bezbednije nego u CG ili Hrvatskoj.. au jbm ti


Mnogi ljudi imaju tu tendenciju da stavljaju Kosovo i Albaniju u isti koš, ali radi se o dve, naizgled iste, a totalno različite teritorije. Na Kosovu uglavnom žive muslimani, dok u Albaniji živi i veliki broj ateista, katolika, naravno i pravoslavaca koji se ne mešaju preterano u politička pitanja između Kosova i Srbije. Barem je moj utisak takav.

upravo su Kosovari najbrojniji gosti na albanskom primorju..
Pope, sve si dobro napisao, samo još da napomenem da kod nas -U-staša uvijek možeš doći u kulturnu, tolerantnu, pitomu Istru, a odlazak u Albaniju je nešto slično kao da Srbin ili osoba sa ZG tablicama zaluta u Trilj ili Dugopolje.
 

Back
Top