KVIZ ZNANJA

Troje nas je, u cijelom svijetu samo troje: moji
prsti, njeno tijelo i njegov ujednačen
damar. Uhvaćeni nezaustavnim kolanjem krvotoka.
Nije važno šta se dešava u svijetu,
nije važno šta će biti sutra, važan je ovaj čas
blaženstva bez misli...
Hiljadu nečijih srećnih časaka biće kao ovaj,
ali ovaj nikada više. Hiljadu tuđih ljubavi
biće kao ova, ali ova nikada više. Nikada:
jedina konačnost.
Prvi put znam šta je sreća, osjećam je, vidim,
mirišem.
Cio svijet i cijela vasiona, nas troje. Nikog
drugog osim nas nema.
I ima sreća. Da li je mogu zadržati?
 
Nisam znala da je takav red. Evo... nesto na brzinu...

"Filozof" je neko ko traga za mudroscu. Pod tim se ne podrazumeva da filozof jeste nesto posebno mudar... Prvi koji je ispunio taj zahtev bio je Sokrat. On je hodao po trgu u Atini i razgovarao sa ljudima, ali ih nikada nije poucavao.
Zeleo je da nauci nesto od ljudi, ali se razocarao kada je otkrio da ljudi vole da se prave vazni time da znaju veoma mnogo, a da ustvari nista ne znaju.
Sokrat je sam rado govorio da zna samo jedno, a to je da ne zna nista.... Onda je jedan Atinjanin otisao u prorociste u Delfima i upitao Apolona ko je najpametniji covek u Atini.
Odgovor prorocista bio je: Sokrat.
Razlika izmedju Sokrata i svih drugih bila je sto su oni bili sasvim zadovoljni onim malim znanjem koje su imali, mada nisu znali nista vise od Sokrata. A ljudi koji su zadovoljni onim sto znaju, nikada ne mogu postati filozofi........
 
fala;)

evo novog:

"Električki merači vremena, na hotelu Slaviji, na Albaniji i u Brankovoj ulici, odbrojvaju nam impulse života. Iznenadićemo se kada za rođendan ili Novu godinu dobijemo račun. Odakle im te cifre? Nigde nismo bili, ništa nismo radili, nismo imali na šta utrošiti toliko života.
Zaista: neki žive na sto strana i račun im je isti kao i nama, koji, takoreći, ne živimo."
 
'' ŽIVOT ljudski, i hrt,
sveo list, galeb, srna, i Mesec na pučini,
priviđaju mi se, na kraju, ko san, kao i smrt
jednog po jednog glumca našeg pozorišta.
Samo, sve to, i ja, nismo nikad ni bili više,
nego neka pena, trenuci, šapat u Kini,
što šapće, kao i srce, sve hladnije i tiše:
da ne ostaju, ni Ming, ni yang, ni yin,
ni Tao, trešnje, ni mandarin!
Niko i ništa.''
 
Hvala :)


ovo nije tesko, vec je prilicno kasno.... ili rano?


Ako možeš da se pomešaš sa gomilom i da sacuvaš svoju cast,
Ili da opštiš sa kraljevima i da ostaneš skroman
Ako te najzad niko ni prijatelj ni neprijatelj ne može da uvredi
Ako svi ljudi racunaju na tebe ali ne preterano.
Ako možeš da ispuniš minut koji ne prašta sa šezdeset skupocenih sekundi
Tada je ceo svet tvoj i sve što je u njemu,
I što je mnogo više, tada ceš biti veliki covek
Sine moj
 
Radjard Kipling, Ako

eve.best postavi zadatak na temi Tajanstvena ličnost jer je na tebe red

novi zadatak:

"Ali u kasnu jesen, njemu se na licu poajvi neka čudesna svetlost, te mnogi poverovaše da mu se iz očiju pomalja bliska smrt, dok su izvesni varošani, skloni sumnjičenjima i klevetanju, pronosili glasove da se gospodin Goluža nepredviđeno zaljubio. Naravno, niko se nije usuđivao da ga o tome nešto zapita, jer su se svi već bili osvedočili da on iz dna duše prezire ljudsku radoznalost, zbog čega, uostalom, o njegovom proteklom životu ni sad nisu znali više negoli onog prvog dana kad se - izdužen poput pritke i sav u crnini - neobjašnjivo pojavio među njima."
 
Poslednja izmena:
Radjard Kipling, Ako

eve.best postavi zadatak na temi Tajanstvena ličnost jer je na tebe red

novi zadatak:

"Ali u kasnu jesen, njemu se na licu poajvi neka čudesna svetlost, te mnogi poverovaše da mu se iz očiju pomalja bliska smrt, dok su izvesni varošani, skloni sumnjičenjima i klevetanju, pronosili glasove da se gospodin Goluža nepredviđeno zaljubio. Naravno, niko se nije usuđivao da ga o tome nešto zapita, jer su se svi već bili osvedočili da on iz dna duše prezire ljudsku radoznalost, zbog čega, uostalom, o njegovom proteklom životu ni sad nisu znali više negoli onog prvog dana kad se - izdužen poput pritke i sav u crnini - neobjašnjivo pojavio među njima."
Branimir Šćepanović, "Smrt g-dina Goluže".
 
Knjizevni lik:

Lik iz jedne od, po mnogima, najvećih ljubavnih priča svih vremena.
Epska priča smeštena u magični grad Kartagenu (Kolumbija), on je covek koji 50 godina ceka svoju ljubav.
Pesnik i telegrafista doživljava ljubav svog života kada ugleda F.D. kroz prozor vile njenog oca. Salje joj strastvena pisma i polako budi njeno srce, ali, kada za to čuje njen otac, zaklinje se da ce ih razdvojiti zauvek.
Ona se kasnije udaje za doktora koji je vrlo poznat i cenjen po tome sto leci "odredjenu" bolest (vrlo bitno!).......
 
Poslednja izmena:

Back
Top