Kulturno i istorijsko nasleđe kosovskih Albanaca na Kosovu i Metohiji

Predlazhem da se otvori tema "Sta vam se svidja u kulturi i obichajima onih drugih" ne bi li se eventualno pronashle neke dodirne tacke. Glavna barijera
medju kulturama je jezik - ukoliko nema jezicke komunikacije, sva natezanja su besmislena. Na ovim blogovima s Albanske strane dominiraju Adem i Xheki, oboje
vrlo verzirani u Srpsko -(smem li da kazhem) Hrvatskom jeziku, shto nije merilo pravog stanja stvari.
Sa Srpske strane pak, uvek replicira istih 10ak Srba poreklom sa Kosova (i Metohije), shto opet nije merilo pravog stanja stvari i referansa shireg javnog mnjenja.
Na sajtu KRSTARiCE ,svi blogovi o Kosovu (i Metohiji) su uglavnom vrlo lokalni chatovi medju 15 ak osoba uzrokovani (shto reche DrLazich) vishkom slobodnog vremena.
Ne uzimajmo preozbiljno i preteshko sve ove nashe postove, jer su oni samo virtuelni ventil i ne menjaju stvari ni za dlaku, gadjali se mi citiranim dokazima ili ne.
Na kraju dana, ukoliko se ovi chatovi produzhe josh godinu-dve, shvaticete da su vam ljudi (pa i protivnici sa bloga) ustvari jedini ostali prijatelji.
Budite mi svi zdravi i veseli i da Bog da svi imali para da se kupate u njima.
Gëzuar. Zhiveli.
 
Poslednja izmena:
Predlazhem da se otvori tema "Sta vam se svidja u kulturi i obichajima onih drugih" ne bi li se eventualno pronashle neke dodirne tacke. Glavna barijera
medju kulturama je jezik - ukoliko nema jezicke komunikacije, sva natezanja su besmislena. Na ovim blogovima s Albanske strane dominiraju Adem i Xheki, oboje
vrlo verzirani u Srpsko -(smem li da kazhem) Hrvatskom jeziku, shto nije merilo pravog stanja stvari.
Sa Srpske strane pak, uvek replicira istih 10ak Srba poreklom sa Kosova (i Metohije), shto opet nije merilo pravog stanja stvari i referansa shireg javnog mnjenja.
Na sajtu KRSTARiCE ,svi blogovi o Kosovu (i Metohiji) su uglavnom vrlo lokalni chatovi medju 15 ak osoba uzrokovani (shto reche DrLazich) vishkom slobodnog vremena.
Ne uzimajmo preozbiljno i preteshko sve ove nashe postove, jer su oni samo virtuelni ventil i ne menjaju stvari ni za dlaku, gadjali se mi citiranim dokazima ili ne.
Na kraju dana, ukoliko se ovi chatovi produzhe josh godinu-dve, shvaticete da su vam ljudi (pa i protivnici sa bloga) ustvari jedini ostali prijatelji.
Budite mi svi zdravi i veseli i da Bog da svi imali para da se kupate u njima.
Gëzuar. Zhiveli.

U pravu si PrGl...ja sam to detaljno objasnio u jednom postu... ovo je vir...rea...
mi se fino ispr**** i mirni smo, a za kafu u svako doba...niko neqe...sat qu sam....
 
kazu da treba prvo pocistiti u svom dvoristu pa posle....
ova tema ima preko 50 postova, o cemu se u njima raspravljalo ne znam, ali...
dok ona slicna o srbima ima samo 20-tak postova.

Kako ti to lepo vidish ali samo kad nije tvoje dvorishte u pitanju:roll:
I josh neshto kvantitet je manje bitan od kvaliteta,ti uporedi obe teme pa onda...:whistling::lol:
 
Dobro, a kultura, umetnost ... ?

ovo je bila sala, mislio sam na ove spomenike koji se podizu posle ' 99.
ps. previse visim tamo, ali ako pronadjem malo vremena pokusat cu pronaci par linkova koji ce mozda nekima pomoci da saznaju malo vise o toj bastini.
s tim da se mora uzeti u obzir cinjenica da onaj "drugi" i nije bas voleo da ostanu neki dokazi koji njemu nisu odgovarali.
 
ovo je bila sala, mislio sam na ove spomenike koji se podizu posle ' 99.
ps. previse visim tamo, ali ako pronadjem malo vremena pokusat cu pronaci par linkova koji ce mozda nekima pomoci da saznaju malo vise o toj bastini.
s tim da se mora uzeti u obzir cinjenica da onaj "drugi" i nije bas voleo da ostanu neki dokazi koji njemu nisu odgovarali.

Ok... tako znachi, zhurka bez mene... e, neqe moqi...
Ja sam mislio na spomenike koje se rushe za vreme i posle '99, ali nije bitno...
Veq sam negde napisao, onaj drugi nije dirao vase spomenike i groblja, ne kol'ko ja znam...
Spmenik Prizrenskj ligi u Prizrenu, jok u Xhakovici...
Zamisli Japance kako u Perl Harburu dizhu spomenik kamikazama, a Ameri aplaudiraju...
Evo ti primer "Carske Xhamije" u Pristini... sada se zove "Velika Xhamija" ..."Xhamia e madhe" a to je džamija sultana Mehmeda Fatiha (Osvajača) ili Carska džamija

Cak se potkrala i jedna greska... za Tash Xhami (...Kamena dzamija... jer je jedina dzamija na Balkanu kojoj je minaret napravljen od kamena...) umesto "Xhamia e madhe"

http://nn.wikipedia.org/wiki/Fil:Xh._e_madhe.jpg

Vidish da sve znam i pratim i poshtujem...
Napisao sam ranije, ali ko to da chita, da sam se rodio iza Shadrvan Xhami a odrastao u dvorishtu Carske Xhamije, a kupao se u Amamu...
U staroj kuqi nismo imali kupatilo...
 
ajde da pokusam malo ozbiljnije da doprinesem ovoj temi.
dole vam je tekst Gjon Buzuku-a iz polovine XVI veka.jedan je od stariji albanskih tekstova, iako ako se ne varam ima i starijih.


Buzuku_meshari.jpg
 
ajde da pokusam malo ozbiljnije da doprinesem ovoj temi.
dole vam je tekst Gjon Buzuku-a iz polovine XVI veka.jedan je od stariji albanskih tekstova, iako ako se ne varam ima i starijih.


Ima :

Formula e Pagezimit (1462) Formula krshtenja. Napisao ju je Nadbiskup Draca, Pall Engjelli latinskim slovima i dialektom severa.
 
Poslednja izmena:
Ima nekih pecinskih crteza pronadjenih u Juznoj Francuskoj na kojima se vide ljudi sa ljuskama od jajeta na glavi, pa se pretpostavlja da su to preci danasnjih siptara. Crtezi su stari otprilike 40.563 godine...

citao sam i ja o tome, ali bese pre otprilke 13 godina. cak se lepo secam da je onaj naucnik rekao da su ti crtezi stari oko 40.5000 godina. i kada se doda ovo vreme [13 god.] ispada da ti je podatak tacan u dan.:ok::ok:
 

Back
Top