Kulturno i istorijsko nasleđe kosovskih Albanaca na Kosovu i Metohiji

@adem_ks...nije bitno da li postujesh na knjizhevnom jeziku ili ne...bitno je da postujesh...
...pobogu ne banujemo te mi...(...ne razumem mnozhinu...)...
ban je normalna posledica oglushivanja o norme foruma...koje propisuje gazda...clanovi mogu da daju predlog da se neko banuje...ali prateci sve tvoje postove, do sada, nisam video tragove tvoje ugrozhenosti na forumu...
...normalno, za sve nas vazhe ista pravila...
 
o ovome smo davno razgovarali, cak sam ti i pomogao koliko sam mogao, ako si to trazila. ali iskreno receno, meni je razumljivo da te banuju na bilo kom albanskom forumu. pa tebe su na srpskom banovali milion puta a ne na albanskom. da bi postovala na albanskom forumu, prvo moras postovati na albanskom jeziku, i makar neko vreme biti malo pristojnija, dok forumasi ne vide sa kim imaju posla, kasnije je vec dozvoljeno malo vise "privatnosti".
terate me da se registrujem sa nekim srpskim imenom i da postujem na "prostom" [gramaticki] jeziku i da vidim da li ce me banovati.
ps.nadam se da se ne ljutis sto sam rekao da razumem sto te banuju, ti znas sta ja mislim o tebi.


Ne ljutim se , to je cinjenica banuju me na pravdi Boga na srpskim i na ovim tvojim talibanskim forumima jednako .
Usput ti takodje znas da ja vise cenim tebe nego vecinu Srba na raznim forumima pa i na ovom .
Jer da oni brane svoje tako i toliko kao ti tvoje , bilo bi dobro .
Vise vredi imati dostojnog neprijatelja nego prevrtljive i dvolicne saveznike .
Ovako patriotski blok na Krstarici ( cast izuzecima ) cine mutavci koje zajebavaju ldp klinci , bivsi radikali koji su postali modovi pa nece da se zameraju korisnicima da ih banuju ma sta ovi mastili , izgubljeni slucajevi . Ove koji vole vise tudju majku nego svoju ne bih ni da komentarisem , oni mi se posebno gade .
A to ako sam dobro razumela da neko sumnja da koristis vise nikova , pa postoje programi koje mozes da instaliras kao svoj potpis ispod posta i da na displeju pokazuju svaciji IP .
Ne treba im cak ni mod da to provere .
Neka iznesu dokaz ili neka cute .

P.S . Si , nuk po te kuptoj , une i shkrova sqip ?
Une jom di pak sqipe .:mrgreen:
Faliminderit sume , ti je ndihmoj me .
Mirupafshim :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
To nije rekao Bregovic vec jedan od najvecih srpskih pesnika pokojni Dusko Trifunovic , Brega je otpevao samo . :)

tacno... cak vecinu njegovih evergrina je pisao trifunovic.

Usput ti takodje znas da ja vise cenim tebe nego vecinu Srba na raznim forumima pa i na ovom .
mislim da je to obostranu. ti si jedini patrijota koga ja respektujem i kome ne zameram bilo sta da pise. valjda privilegija tvoje iskrenosti:roll:

drlazic
@adem_ks...nije bitno da li postujesh na knjizhevnom jeziku ili ne...bitno je da postujesh...
...pobogu ne banujemo te mi...(...ne razumem mnozhinu...)...
ban je normalna posledica oglushivanja o norme foruma...koje propisuje gazda...clanovi mogu da daju predlog da se neko banuje...ali prateci sve tvoje postove, do sada, nisam video tragove tvoje ugrozhenosti na forumu...
...normalno, za sve nas vazhe ista pravila...

verovatni si pogresno shvatio, ja nikada nisam rekao da sam ugruzen, cak naprotiv mozda ponekad malo privilegovan. ali mislim da to ne zloupotrebljavam.
odnosilo se na srbe koji postuju na albanskim forumima. ako pisu na albanskom, ne razumem zasto bih ih banovali, pod uslovom da ne preteraju. po meni je draz foruma imati i onu stranu. nekako je interesantnije.

ps.bebeto@

dobro ti ide ovaj nas jezik za koji neki kazu da je jezik buducnosti.:whistling::whistling::whistling:
 
i pored svega nisi mi odgovorio na pitanje, zasto su te banovali, tj.na kojem jeziku si pisao.
ako kazes da si pisao na albanskom daj mi sajt sa kojeg su te banovali.
mislim da je nesha fer moderator, ali ako bih ja poceo pisati na albanskom, uz poneku psovku na srpskom ili samo neko vredjanje [ a to su prve reci koje svako nauci [, ne bih dogurao do sto postova.

Nisam ni rec napisao i u samoj registraciji sam dobio obavestenje da ce svaki pokusaj registracije sa "domena" yu ili rs biti sankcionisan. Sta reci...?:roll:
 
Nisam ni rec napisao i u samoj registraciji sam dobio obavestenje da ce svaki pokusaj registracije sa "domena" yu ili rs biti sankcionisan. Sta reci...?:roll:
ja u to ne verujem, ne kazem da nije moguce, bolida ima svugde, i to raznih, ali mi je jednostavno nepojmljivo. e sada cekam da mi ti das tu adresu sajta i da se ja uverim u to.
 
Ova tema nikako da zaživi već mesecima , vidim šiptari su poprilično aktivni na ostalim temama ali na ovoj nemaju izgleda šta da napišu .
Stoga mislim da bi ova tema trebala pod ključ po istom sistemu kako je to uradjeno sa temom Oteto Kosovo , niko na ovoj temi nije pisao o kulturnom i istorijskom nasledju kosovskih Albanaca .
O svemu se pisalo izuzev o kulturnom nasledju šiptara , zato treba pod ključ !
Pa šta ako je lepljiva ?!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Albanske Kule/Kullat

Kule su nasledstvo Albanaca i gradjene su u periodu od 16-19 veka, karakteristicna za zapadno podrucje Kosova i severno-istocni deo Albanije, ima ih i po CG-ori . Kule su bile ostecene i znacajno nestale medjutim, one koje postoje posle restauracije pruzaju idealne uslove za razvoj kulturnog turizma pružajući jedinstvenu atrakciju za etnokulturu ovog podrucija, Kule su izgradjene u masivnom sistemu sa kamenim zidovima, podeljenih na medjuspratove sa masivnim gredama kestena ili bukve i pokriveni plocama vrste crepa ili u nekim slucajevima sa kamen plocicama....

Kule su kuce boraviste pravougaonog plana, obicno ima dva ili tri sprata retko i cetvrti sprat. Podrum se obicno koristio za cuvanje zivotinja.
Na prvom spratu se nalazi “soba vatre” i sobe koriscene od strane clanova porodice dok se na poseldnjem spratu nalazi soba u kojoj se skupljaju muskarci, takozvana Oda Muskaraca. Kula je pored funkcije stanovanja i zastite u hitnim slucajevima imala i druge funkcije. Oda muskaraca je igrala ulogu institucije sa znacajnom istorijskom vaznoscu, kako socijalnom, politickom, ekonomskom,tako i kulturnom, pravnom i edukativnom,
znaci od zavisnosti drustveno-politickih okolnosti na Kosovu .

osdautaj.jpg


gocka.jpg


isab3.jpg
 
Poslednja izmena:
neki nas covek [zaboravih mu ime] je skoro [pre par meseci] objavio neku knjigu o tekstovima albanca koji se cuvaju u vatikanu, pokusat cu to naci. do tada evo sta kaze wiki...

The cultural resistance was first of all expressed through the elaboration of the Albanian language in the area of church texts and publications, mainly of the Catholic confessional region in the North, but also of the Orthodox in the South. The Protestant reforms invigorated hopes for the development of the local language and literary tradition when cleric Gjon Buzuku brought into the Albanian language the Catholic liturgy, trying to do for the Albanian language what Luther did for German.

Excerpt from Meshari by Gjon Buzuku.

Meshari (The Missal) by Gjon Buzuku, published by him in 1555, is considered to date as the first literary work of written Albanian. The refined level of the language and the stabilised orthography must be a result of an earlier tradition of writing Albanian, a tradition that is not known. But there are some fragmented evidence, dating earlier than Buzuku, which indicate that Albanian was written at least since 14th century AD. The first known evidence dates from 1332 AD and deals with the French Dominican Guillelmus Adae, Archbishop of Antivari, who in a report in Latin writes that Albanians use Latin letters in their books although their language is quite different from Latin. Of special importance in supporting this are: a baptizing formula (Unte paghesont premenit Atit et Birit et spertit senit) of 1462, written in Albanian within a text in Latin by the bishop of Durrës, Pal Engjëlli; a glossary with Albanian words of 1497 by Arnold von Harff, a German who had travelled through Albania, and a 15th century fragment from the Bible from the Gospel of Matthew, also in Albanian, but in Greek letters.
 

Back
Top