KULINARSKO ĆOŠE

hvala ti na odgovoru :)
stavila sam kasicicu soli na 2 l mleka i dobro sam ga iscedila i drzala sam ga bez te vodice,jel volim da bude suv.sada pravim ponovo,ponovo cu ostaviti isto,da vidim da li ce oiske 2 dana opet da gorci,pa da vidim sta da menjam
nego razmisljam,da nije mozda previse sirila?,tj maje?

Ja ne znam kako piše na uputstvu, ali znam da je moja baba sir solila tek kada se ocedi. Znači, iša soli u mleko već kad se ocedi i seku kriške onda svaku posoli. So se brzo otopi i sir je bez problema upije. Moguće je i da ga ona malo duže štiti. Stvarno ne znam.
Sirišta dodaš onoliko koliko piše na uputstvu.
 
hvala ti na odgovoru :)
stavila sam kasicicu soli na 2 l mleka i dobro sam ga iscedila i drzala sam ga bez te vodice,jel volim da bude suv.sada pravim ponovo,ponovo cu ostaviti isto,da vidim da li ce oiske 2 dana opet da gorci,pa da vidim sta da menjam
nego razmisljam,da nije mozda previse sirila?,tj maje?

Ne znam od kog mleka praviš da li od kupovnog ili od izmuzenog. Sir može da se pravi od kuvanog i ne kuvanog mleka. U krajevima gde se skida kajmak prvo se mleko skuva, prilikom hladjena se stori kajmak koji se skida. U svakom slučaju mleko za sirenje treba da bude mlako, stavi se sirište,promeša iostavi na toplom mestu da se napravi gruda, obično preko noći. Sutradan se stavi da se dobro ocedi zatim se dobro posli i slaže u posudu u kojoj treba da stoji i pokrije se ili poklopi. Bar jedan dan treba da bude na toplom,da se formira kriška, a posle se stavi na hladno mesto gde će vremenom da previre, da se stvrdne i da bude stariji. Prilikom previranja
sir će odpuštati surutku koju ne treba dirati, ona ćeštitit sir.
To je postupak koji sam ja primenjivala kada sam pravila sir jer sam htela da punim paprike sirom i da ih tako kiselim. To sam radila (doduše davno) od kupovnog mleka 3,2% masnoće i od 5 litara mleka dobijala oko 1kg madog sira.
To što ti gorči moguće da ga ne držiš na odgovarajućoj temperaturi.
Još nešto - nikako nemoj nalivati sir slanom vodom jer ona izvlači iz sira masnoću i ukus. Ako baš hoćešda ga naliješ to uradi sa surutkom.
 
ne znam gde da postavim pitanje.od skoro pravim sama sir.pre dva dana sam ga opet napravil ,sinoc je bio divan,danas nenormalno gorci,uopste ne moze da se jede,a i ne mirise lepo.o cemu moze da se radi?u frizideru stoji,nije sigurno da se pokvario,pravljen je u noci izmedju utorka i srede,a danas je petak
mislim da si stavila više sirila nego što treba.Meni sir ni jednom nije bio gorak.
 
ljudi molim ako neko zna--kako se priprema zaledjeno pecivo(ne pise na uputstvu) pite-pogacice sa sirom,visnjama,zu-zu,rol virsle itd
akcija u prodavnici 130 din kg pa smo slucajno kupili :)
Ako testo nije sa kvascem, mogu i odmah u rernu. Znači, poređaš u pleh (najbolje na papir za pečenje, ako ne, namaži ga za svaki slučaj nekom masnoćom), ugreješ rernu na oko 200C i čekaš da se ispeče. Ako voliš, možeš prethodno umutiti jaje i premazati preko svakog komada, eventualno posuti susamom, kimom, rendanim sirom, parmezanom...
Ako je testo sa kvascem (žu-žu i sve od lisnatog testa - nije), onda izvadiš, sačekaš da se odmrzne na sobnoj temperaturi i još malo da odstoji pa tek onda pečeš.
Naravno da ne smeta ni ovim lisnatim (tipa žu-žu) da odstoje u plehu i odmrznu se pre pečenja.
 
Ako testo nije sa kvascem, mogu i odmah u rernu. Znači, poređaš u pleh (najbolje na papir za pečenje, ako ne, namaži ga za svaki slučaj nekom masnoćom), ugreješ rernu na oko 200C i čekaš da se ispeče. Ako voliš, možeš prethodno umutiti jaje i premazati preko svakog komada, eventualno posuti susamom, kimom, rendanim sirom, parmezanom...
Ako je testo sa kvascem (žu-žu i sve od lisnatog testa - nije), onda izvadiš, sačekaš da se odmrzne na sobnoj temperaturi i još malo da odstoji pa tek onda pečeš.
Naravno da ne smeta ni ovim lisnatim (tipa žu-žu) da odstoje u plehu i odmrznu se pre pečenja.

da tako smo I pripremili,skroz ok ukus kao I "normalno" pecivo,svakako hvala!
 

Back
Top