Kritika

snis:
грешиш, Шинко, опашно грешиш...код аматера је све само игра, а кад код аматера престане бити игра, онда он постаје "профеШионалац", "катедра ман" и...нема времана да објасни оно што је "видео" да су већина од обе фотографије уствари иста фотографија, него онако, пљуне и протрчи јер га мрзи да објашњава :(

Да сам ја рекао да су савршене, не бих написао оно што сам написао, а да си имао времена да прочиташ оно што сам написао схватио би да није намењено оним "професионалцима" који све знају, али их мрзи да објашњавају :(...

...али шта ја теби да пишем кад тебе мрзи....ајд'ти мени мало у здравље, па кад не будеш мрзовољан објасни оно што мислиш рећи, моѕда буде користило и неком другом сем мени :)
E, mislim da je on to napisao za moje fotke, inace ne bi rek`o ''na dosta fotografija" od dve fotografije....
 

Prilozi

  • IMG_2163.JPG
    IMG_2163.JPG
    83,5 KB · Pregleda: 17
Danez,prva je sjajna, evo ja sam je samo malo doradio u photoshopu, pojacao kontrast, plavu boju istakao (saturation) i jos malo podesio Levels.
Kod druge bih ti Alek, savetovao da sto vise kropujes taj krov, a da sa druge strane pokusas da sto manje odstranis drvo sa leve strane.
Evo sta je mene savetovao moj brat koji se inace bavio fotografijom. Ljudsko oko, kada gleda fotografiju, se fokusira na centralni objekat a odatle pre svega uocava ono sto se desava nadesno. Nalevo i smeju da se prave greske ili da se posveti manje paznje ali udesno je sve vazno.Ja sam ga gledao onako zapanjeno ali sam posle par iskustava shvatio da je to velika istina.
Danez, prilazem i tvoju preradjenu fotku, nadam se da mi neces zameriti.Iz drugog gledanja sam spazio da ima jedan deo neba koji je pomalo prazan i kropovao ga.Time sam, cini mi se , priblizio zrake tj izgledaju blizi, a ne gubi se efekat oblaka. Ovo je samo moje skromno misljenje, mozete se sloziti ili ne.Pozdrav

Untitled-1-1-1.jpg
 
snis:
покушао сам поставити две фотографије на локацији http://radzav.100webspace.net па можеш погледати како сам ја доживео облаке у сумрак крај моје зграде. Е, сад, и ја волЕм чути шта то људи мисле да не ваља, па изволите ил овде ил' на они маил :)

пзв.-

Isto malo doterivanja u photoshopu ce stvarno dati fotkama ostrinu (edge) .Inace su ok!
 
Slobo, taman posla da zamerim, ja sam postavio original sliku, inace sam se i sam igrao levelsima ,saturation i contrast, ali mi nije palo na pamet crop-ovanje, koje zaista dovodi zrake do veceg izrazaja.
 
Aleksand@r:
E, mislim da je on to napisao za moje fotke, inace ne bi rek`o ''na dosta fotografija" od dve fotografije....

ма да је и за твоје, небитно, мрзим катедра-менове који пљуну и отрче. Ако немаш времена објаснити, не пакћи се, сачекај кад будеш имао времена и воље и објасни. Еј: "...кадрирање не ваља на већини, ал' ме мрзи...", мислим, извини :(
 
Bilo bi dobro da neko objasni šta su to preeksponirani oblaci. Pošto se ovde nekako od početka radi o oblacima.Ja postavljam ovde dva primera. Na prvoj fotki su oblaci, mislim, OK, a na drugoj su preeksponirani..To je ono što ja pretpostavljam. Vidim da je Slopče ispravio ovde Danezovu fotku sa oblacima pa me zanima, zašto? Koji su razlozi za to ?
A evo primera (u pitanju su detalji sa fotografije):
 

Prilozi

  • 2017.JPG
    2017.JPG
    54,3 KB · Pregleda: 6
  • 2018.JPG
    2018.JPG
    57,9 KB · Pregleda: 7
Ne, kaze se da je nesto preeksponirano kada zbog previse svetla izgleda da je deo fotke spaljen ili skroz belo.Ti si zdravo razumski nesto zakljucio ali ipak to nije tacno. Drugi oblaci su inace super, vidis kako daju shmek fotografiji.Imas primer preeksponiranosti na threadu "samo slike" , poslednja fotka SanjeP
cvet, donji levi ugao.
 
slobce:
Ne kaze se da je nesto preeksponirano kada zbog previse svetla izgleda da je nebo spaljeno ili skroz belo.Ti si zdravo razumski nesto zakljucio ali ipak to nije tacno. Drugi oblaci su inace super, vidis kako daju shmek fotografiji.Imas primer preeksponiranosti na threadu "samo slike" , poslednja fotka SanjeP
cvet, donji levi ugao.


цењени колега, мало би додао, односно покушао проширити тему ;)

појам "преекспонирано" вуче корен из аналогне фотографије где је поступак записао био заснован на стварању стабилних сребрених једињења помоћу светла на фолији превученој нестабилним једињењима. Значи, "пуштањем" светла на површину пресвучену нестабилним једињењем. Дужина осветљавања филма се зове експозиција, и ако је та дужина промашена и продужена, светло би "наталожило" много стабилних зрнаца светла (на филму се то очитовало великим црним наслагама, а на позитиву, велликим белинама које су без детаља, скоро да на папиру не би пстало ни једно црно зрно и то се назива "спаљена" површина, "прегорело" или, најправилније "преекспонирано". Обрунт појам је "подекспонирано". У тој варијанти је "пуштено" мало светла на филм и на емулзији филма једва да је остало неко зрно, јер није било довољно светла да направи довољно молекула стабилних сребрених једињења. Такав негатив кад се развије давао би фотографију крцату црним, тамним површинама без детаља.

И да не заборавим, само да напоменем да су постојале две врсте фотографија које су људи често мешали са преекспонираним и подекспонираним фоткама: то лоу лајт и хиглајт. Прва је снимана у тамној околини, са тамним окружењем уз употребу мало светла, али се на фотографији познају детљи и има присутна комплетна гама бело-црно, само што тамно доминира, и код хиг лајта је обрнуто: беле окружење, бели (светли) мотив снима уз употребу пуно светла и слика на први поглед добија изглед преекспонираности.

и на крају да се сложим са Слобчетом: друга фотка црквице због правилне интервенције на облацима ти је много боља, има мало више динамике на фотки, има неке нове атмосфере која се губила на првој.

и једно-два мишљења која су владала међу нашим члановима у ФКК-у:

добар аматер је сретан ако на једном филму (36 експозиција) има једну добру фотку, свака наредна је лутрија, и нема фотке која излази из фотоапарата да не треба бар мала интервенција (изузетак су документарне фотке, новинарске, које имају задатак пренети оно баш како јесте, без уплива ауторске слободе - као кад презенрујеш документарно неки догађај сувопарним текстом у новинама или о том догађају пишеш причу, роман, новелу ;) .

...уф...извин'те ме што сам се распис'о....
 
има тЕга још, него предлажем ти да ово "скупимо" на један топик да не буде раштркано, па сда дал' да отварамо, нов, ил' да се опредилимо за један од ова два ти одлучи ;) јер имам осећај да ће ова дискусија потрајати....
 
slobce:
Nemam nista da dodam, slab sam sto se teorije fotografije tice.Slusam te pazljivo i pravim beleske :-)

ма *беш теорију, битно је да је нешто лепо или није, а наше је да дискусијама и експериментима неки наш рад учинимо бољим.
Кад се ниси изјаснио, предлажем да ову дискусију са критикима и теоријом "пребацимо" овде на КРИТИКУ, а да само фотографије оставимо за поставње само фотографија, па ћу ја, убудуће СВЕ коментаре постовати ође...
 
Snis ili sinak(oko toga bih vec mogao drzim kurs mislim na ovo sinak) ne trci vec malo razmisli!Aleksandar ti je vec naveo da "dosta fotografija" ne znaci 2!
Dalje ne mislim da sam profi!
A inace ne volim duge postove ni da ih citam(sto ne znaci da ih ne citam) niti da ih pisem(sto ne znaci da ih ne pisem) jednostavno ne volim!

Izvinjavam se zbog odstupanja od teme ali sam smatrao da treba da dopunim prethodni post kojim nisam mislio nista lose!
 
унапред извињење за оф топик, нећу више, само ово :)

JOCCCA:
Snis ili sinak(oko toga bih vec mogao drzim kurs mislim na ovo sinak)

немој два пута рећи....не би се смео кладити да си ту у праву ;)


JOCCCA:
ne trci vec malo razmisli!Aleksandar ti je vec naveo da "dosta fotografija" ne znaci 2!

недовољно прецизно, али то и није битно, јер је сувише "с висине" отприлике: "...није добро кадрирање, али ме мрзи..." кад те мрзи а што се Фаћаш у коло ?! ако те мрзи, пусти оне које не мрзи, ако те не мрзи, па напиши човеку реч две у ком правцу размишљаш.


JOCCCA:
Dalje ne mislim da sam profi!

добро, нема љутње, али ја нисам написао профи већ "профи", значи не читаш пажљиво ;)

JOCCCA:
A inace ne volim duge postove ni da ih citam(sto ne znaci da ih ne citam) niti da ih pisem(sto ne znaci da ih ne pisem) jednostavno ne volim!

па добро, нико не каже дуг пост, али немој омаловажавајући

JOCCCA:
Izvinjavam se zbog odstupanja od teme ali sam smatrao da treba da dopunim prethodni post kojim nisam mislio nista lose!


да завршимо овај чат ка' људи, да више не шумимо по топику, а за све остало ти је на располагању ПП, па можемо и у кратким и у дугим постовима разговарати :D
 
Ma Snis, upravu si ti 100%. Ako neko kaže da je nešto loše kadrirano, onda bi bilo lepo da navede bar jedan primer. Pa da objasni zašto, pa da predloži ispravke itd. Inače, za šta služe ovi forumi? Da razmenimo mišljenja, da nešto naučimo itd. Ako toga nema onda je to gubljenje vremena. Ja se potpuno slažem da grešaka ima na svakoj npr. mojoj fotki, ali upravo želim da čujem koje su to greške. Ako mi neko kaže da su te fotke baš skroz loše, da ništa ne vrede, u to baš ne verujem. Ako mi neko navede greske onda bar znam da nema lošu nameru.......
Mislim da je glupo nešto pljunuti pa otići. Drugo je ako si baš pravi profi, a pravi profi nikada to ne bi ni uradio. Ili se ne bi uopšte trudio ili bi rekao nešto konstruktivno.
Pozdrav svima!
 
би ја..ал' баш решавам домаћи задатак - изучавам ГИМП :D


нек' прво одговарају Сања и Аца ;)

Слобче, ево тема-Сањин модел:


јопе би ја са композицијом, но, колега Слобче се неће сложити :(

коса ми је некако превише "залепљена" (да ли је то због сенке од блица-оће билц да прави такве "лепљиве" сенке :( ) за завесу која је, јопе, по мом укусу мало пресветла...и мало би, за почетак затамнио и ћилим.
 
Nisam znala da sam i ovdje upletena ;-) !Sto se tice moje slike sa modelom (ona u boji),na njoj sam radila svasta,dodavala sam boju,posvetljivala je bas upravo radi zavjese a tepih mi je ispao u redu-on mi nekako daje duh "starih vremena",pa mislim da je rezultat svega toga onaj trag kod kose....mislim...
 

Back
Top