Kriptovalute, Bitcoin i ulaganje u njih

KO hoće da trguje kriptovalutama treba da nauči šta je blockchain.

Ovo je ukratko, ima toga dosta.




Blockchain i kriptovalute su usko povezane, a pošto je bitcoin najpoznatija kriptovaluta i sigurno ste čuli za nju, pojasnićemo Vam kako funkcioniše Bitcoinov blockchain.

Blokchain je baza podataka svih transakcija koje su zabeležene u bitkoinovom sistemu. Ta baza podataka se ne nalazi na jednom mestu, već je čine manje baze (blokovi) koje su međusobno digitalno povezani, a koji sadrže informacije o digitalnim transakcijama bilo koje vrste.

Dakle, bukvalno prevedeno: blokchain je lanac blokova – kod bitcoina se transakcije pakuju u blokove, a blokovi se vezuju u lanac.

Ima li posrednika u blockchain tehnologiji?
Ima, ali se razlikuju od posrednika u banci, pošti i drugim institucijama. Zamislimo da šaljete novac prijatelju preko neke banke, sa Vašeg računa se novac skida i zatim prebacuje na njegov. Vi imate poverenje u službenika banke da će transakcija biti obavljena, a banka naplaćuje svoju uslugu i utiče na cene.

Kod bitcoina stvari funkcionišu malo drugačije i posrednici ne mogu da utiču na transakciju, taj problem je rešen matematičkim algoritmom.

Članovi mreže koji vode evidenciju transakcija u bloku ga verifikuju i zaključavaju. Za ovaj njihov rad mreža ih nagrađuje bitcoinom i taj proces nazivamo rudarenje (cryptocurrency mining).

Po čemu je Blockchain tehnologija posebna?
Po tome što nije moguće promeniti podatke koji su upisani u blockchain, jer je nemoguće promeniti sadržaj jednog bloka, a da se ne promeni sadržaj svih blokova koji idu nakon njega.

Kada neko pošalje bitcoin sa jedne adrese na drugu, transakcija je vremenski obeležena i zabeležena kod svakog učesnika sistema.

Niko ne može da prevari sistem i pošalje nešto što nema u svom vlasništvu jer:


  • ne bi bio sihronizovan sa ostalim učesnicima sistema i evidencijom transakcija;
  • pravila su definisana na početku i implementirana su kroz programski kod.
Za vezivanje blokova koristi se kriptografija, preciznije HASH funkcija. Svi korisnici Bitkoina su povezani u peer-to-peer mrežu i svaki korisnik predstavlja jedno čvorište (node) te mreže. Pošto je peer-to-peer mreža takva da svaki korisnik može biti direktno povezan samo sa nekoliko drugih korisnika, to znači da je sa svima ostalima povezan indirektno i da ne postoji centralni server, što znači da je bitcoin decentralizovan.

Da li su podaci o Blockchainu javni?
Jesu i svako može da vidi sadržaj blockchaina i sve transakcije ikada zabeležene, s tim što se ljudi kriju iza brojeva, tako da transakcija izgleda ovako :

Korisnik 686247761483 šalje korisniku 42267915241 300 evra

Korisnik 250370301634 šalje korisniku 25442798384 150 evra

Svaki korisnik bitkoina ima privatni ključ, javni ključ i bitkoin adresu. Privatnim ključem se potpisuju transakcije sa bitkoin adrese koja je za taj ključ vezana. Zamislite da je bitkoin adresa vaš broj bankovnog računa, a privatni ključ vaš pin kojim verifikujete plaćanja sa tog računa.

Privatni ključ čuvajte kao oči u glavi, jer za razliku od pina koji će Vam banka ponovo dati, privatni ključ je nemoguće povratiti ako se izgubi.

Šta bi uvođenje Blockchain-a promenilo u društvu?
Blockchain je odlično rešenje ukoliko postoji potreba da baza podataka bude decentralizovana i da se postigne veća bezbednost i sigurnost podataka.

Bankovni računi, tajne državne informacije i drugi centralizovani podaci lako mogu biti hakovani. Međutim, ukoliko slično pokušate sa Blockchain-om morali biste da hakujete čitav lanac blokova, što je gotovo nemoguće.

Uvođenje blockchain tehnologije smanjilo bi korupciju, broj zaposlenih posrednika u institucijama, krađu podataka… Deluje da bi se mnogi današnji problemi rešili, ostaje da vidimo da li će ideja zaživeti.

Nadamo se da smo vam koliko toliko približili Blockchain tehnologiju i način na koji ona funkcioniše, iako je tema zaista opširna i nemoguće je pokriti je jednim tekstom. Ukoliko vi imate neko iskustvo ili mišljenje na ovu temu, podelite sa nama u komentarima.
To je i moja preporuka srednoškolcima za studiranje (naravno da kod nas toga još uvek nema) Stručnjaci za blockchain će se i te kako tražiti
 
Poslednja izmena od moderatora:
Planiram da za par dana ulozim oko 500 eura u jednu od kriptovaluta (nije Bitcoin).
Da li ima neko ko je strucnjak i ko se bavi kriptovalutama dugo vremena da objasni da li je uopste pozeljno ulagati i pritom rizikovati da bi zaradio neke pare.
Sve vise i vise ljudi u Srbiji se odlucuje da ulazu u te valute kao i da rudare iste.
Hvala na iskrenom odgovoru i savetu. :)
Racunaj kao da ih nemas i proveravaj kako raste ta kriptovaluta ali nemoj biti opsednut!
 
Nova kriptovaluta "Pi Network" - potpuno drugačija od ostalih, dovoljno je da imate samo mobilni telefon! Ako ste zakasnili sa rudarenjem Bitcoina, evo druge šanse!

Pi je kriptovaluta koja se "skuplja" preko mobilnog telefona. Majnovanje (skupljanje) drugih kriptovaluta je danas teško, jer zahteva skupu hardver opremu koja troši ogromnu količinu struje. Pi kriptovaluta se majnuje preko mobilnog telefona i zahteva minimalni utrošak energije.

Potrebno je preuzeti Pi Network aplikaciju sa Google play-a ili App store-a. Instalirati, povezati sa fb profilom ili telefonom i uneti pozivni kod: tntsnc (bez pozivnog koda ne mozete se registrovati). Nakon kratkog tutorijala pritisnuti zelenu energetsku tipku i rudarenje počinje. Potrebno je svaka 24 sata obnoviti rudarenje radi potvrde da nije u pitanju robot.

Valuta će biti puštena tek u 3. fazi razvoja pa će se znati vrednost iste na tržištu. Ona za sada jos uvek ne vredi nista ali od Oktobra će biti oko 10$ za 1 Pi.

Vredi probati! Nista vas ne kosta! I vrlo je jednostavno!
Ko želi besplatno rudariti "pi" može preko mog pozivnog koda: tntsnc

Odmah po registraciji dobijate 1π (pi)
 
Nisam strucnjak, ali mislim da sam za 8 meseci sakupio vise znanja i iskustva nego vecina ostlih u ovom polju.

Odgovor je - isplati se.

Ali se treba drzati zlatnog pravila - ne ulazi ono sto nisi spreman da izgubis, ili, ulazi samo ono sto si spreman da izgubis.

I dijamantno pravilo - HODL! :) Sto znaci, jednom kada ih kupis, drzi ih barem neku godinu, jer ako ih prodas kada porastu 50% posle neki mesec, kajaces se jada poraste 500% posle dve godine.

Takodje, moje licno misljenje je, nikako u Bitcoin. Jer Bitcoin je zastareo, i previse spor, i previse skup. Iako je sigurniji od drugih valuta, sansa da ce se od njega dobiti nesto je mnogo manja.

Bilo koja druga kripto valuta moze biti isplativa, posebno Ripple (XRP), i sve one koje su relativno brze za transakcije, i efektivne, kao IOTA, Stellar L, RaiBlocks, itd.

Bukvalno to sto je rekao je izuzetno tacno,tako sam se ja zaebo sto sam previse brzo podigao btc.Po meni najbolja investicija ce ti biti eth da kupis ga sad,dok nbd skocio mnogo.
 
Nova kriptovaluta "Pi Network" - potpuno drugačija od ostalih, dovoljno je da imate samo mobilni telefon! Ako ste zakasnili sa rudarenjem Bitcoina, evo druge šanse!

Pi je kriptovaluta koja se "skuplja" preko mobilnog telefona. Majnovanje (skupljanje) drugih kriptovaluta je danas teško, jer zahteva skupu hardver opremu koja troši ogromnu količinu struje. Pi kriptovaluta se majnuje preko mobilnog telefona i zahteva minimalni utrošak energije.

Potrebno je preuzeti Pi Network aplikaciju sa Google play-a ili App store-a. Instalirati, povezati sa fb profilom ili telefonom i uneti pozivni kod: tntsnc (bez pozivnog koda ne mozete se registrovati). Nakon kratkog tutorijala pritisnuti zelenu energetsku tipku i rudarenje počinje. Potrebno je svaka 24 sata obnoviti rudarenje radi potvrde da nije u pitanju robot.

Valuta će biti puštena tek u 3. fazi razvoja pa će se znati vrednost iste na tržištu. Ona za sada jos uvek ne vredi nista ali od Oktobra će biti oko 10$ za 1 Pi.

Vredi probati! Nista vas ne kosta! I vrlo je jednostavno!
Ko želi besplatno rudariti "pi" može preko mog pozivnog koda: tntsnc

Odmah po registraciji dobijate 1π (pi)
Kopao jos od pocetka,imam 985 pi,ako bude vredeo i 0.5$ bice super
 
Da li neko zna kako da uz pomoć nove verzije guglovog autentikatora pristupim svom nalogu na Coinbaseu?

Treba mi šestocifreni kod, ali ne znam kako da ga dobijem preko autentikatora.
Ako te dobro razumem, ti si uključio 2 factor auth na Coinbase ali si zaboravio setup za podešavanje GAuth pa sada ne možeš da ukucaš kod koji ti traži Coinbase nakon što upišeš username i password?

Moraćeš da se javiš njihovom korisničkom servisu, da ti verifikuju identitet da bi ti resetovali 2FA.
 
Ako te dobro razumem, ti si uključio 2 factor auth na Coinbase ali si zaboravio setup za podešavanje GAuth pa sada ne možeš da ukucaš kod koji ti traži Coinbase nakon što upišeš username i password?

Moraćeš da se javiš njihovom korisničkom servisu, da ti verifikuju identitet da bi ti resetovali 2FA.
To sam već probao nekoliko puta i dobijao SMS poruke da je verifikacija prošla, ali su mi na sajtu tražili da radim ponovo.
 
Danas uspeo da verifikujem nalog fotografijom pasoša, ali nisam znao gde da nađem QR kod da ga skeniram. Kliknuo na ''Not now'' i opet me vratio na verifikaciju. I onda pet odbijenih pokušaja sa istom tom fotografijom pasoša. Sad moram da čekam 24 sata pa da probam ponovo. Ne znam ni kako direktno da ih kontaktiram. Ranije je to moglo, sad su izgleda sve smanjili do granica nemogućnosti.
 
Danas uspeo da verifikujem nalog fotografijom pasoša, ali nisam znao gde da nađem QR kod da ga skeniram. Kliknuo na ''Not now'' i opet me vratio na verifikaciju. I onda pet odbijenih pokušaja sa istom tom fotografijom pasoša. Sad moram da čekam 24 sata pa da probam ponovo. Ne znam ni kako direktno da ih kontaktiram. Ranije je to moglo, sad su izgleda sve smanjili do granica nemogućnosti.
Pošalji mail korisničkoj podršci, privatnu poruku na tviiteru, jer na samom sajtu to ne možeš da rešiš, neko iz admin tima treba da isključi 2FA za tvoj nalog.
 
Pošalji mail korisničkoj podršci, privatnu poruku na tviiteru, jer na samom sajtu to ne možeš da rešiš, neko iz admin tima treba da isključi 2FA za tvoj nalog.
Kad potražim email adresu korisničke podrške, Gugl mi izbaci ovo:

za krstu.png


A kad im pošaljem mejlove na obe ove adrese, dobijem ovo:

za krstu 1.png


Međutim, preko ovog linka ne može da im se šalje ništa, nego postoji mogućnost da ih pozovem telefonom. Mogu da biram da li ću da zovem Ameriku, Nemačku, Irsku ili UK.
 

Back
Top