Кратке вести из света Гну/Линукса

Cek, zar ti ne koristis. Artix? :P
https://forum.krstarica.com/threads/kratke-vesti-iz-sveta-gnu-linuksa.621731/post-43969848

Наравно да имаш на Devuan-y. Додај beowulf (oldstable)

https://pkginfo.devuan.org/cgi-bin/policy-query.html?c=package&q=qt4-*&x=submit
O па хвала, обрадовао си ме. За сада користим Artix, aли имаћу у виду ово што си написао.
Раније нису имали qt4 u Beowulf-u, па ако се будем враћао Devuanu, радо ћу пробати. Чуди ме како нико то није знао на Devuan forumu ?
 
https://forum.krstarica.com/threads/kratke-vesti-iz-sveta-gnu-linuksa.621731/post-43969848


O па хвала, обрадовао си ме. За сада користим Artix, aли имаћу у виду ово што си написао.
Раније нису имали qt4 u Beowulf-u, па ако се будем враћао Devuanu, радо ћу пробати. Чуди ме како нико то није знао на Devuan forumu ?
Znas kako ja sam prvi CD Linuxa dobio 1994, prvi put instalirao Slackware 1997, potom Ubuntu, potom Manjaro od 2014 :P
I to je sve sto sam stavljao na bare metal kod kuce :P
Ova masina desktop, nista drugo nije videla sem Manjara, Windows na bare metalu nemam od 2008.
 
Ja сам на десктопу држао Ubuntu, онда је кренуо да ми багује па није могао да се искључи, већ сам стално морао да га искључујем на силу, после сам прешао на non-systemd Linux. За сад могу да искључујем нормално. :) Имам dual boot, због компатибилности са неким апликацијама.
 
Традиционално, након прославе дочека нове године екипа која уређује Сербиан линукс избаци нову умивену верзију овог пута у верзији Сербиан 2022 КДЕ.
Доступна је за преузимање нова верзија оперативног система Сербиан ГНУ/Линукс 2022, са КДЕ графичким окружењем. Графички изглед овогодишњег издања посвећен је Републици Српској, а тему смо назвали Вишеград кроз векове. Сербиан долази подешен на ћириличну опцију, а кроз системске поставке може бити одабрана и латиница, као и ијекавица за обе варијанте. Као основа за образовање дистрибуције коришћен је Debian (Bullseye) у својој стабилној верзији, са КДЕ графичким окружењем.
како изгледа Сербиан 2022 можете видети :
 
Недавно је представљено ново издање Peppermin OS који се за разлику од претходних издања ослања директно на Дебиан а не на да Убунту. Све чешће се тимови који су се бавили преуређивањем Убунтуа сада прелазе на Дебиан који је такође основа и за Убунту.
Peppermint OS је базиран на XFCE4 радном окружењу, овако на презентацији лепо изгледа и просто позива да се испорба барем преко вируталне машине...

 
Aко неког интересује, QT4 не ради у новом Debianu. Приликом инсталације пакета, чим "повуче" qt5 одмах брише све са qt4.
буди мало одређенији шта теби представља нови Дебиан?
Стабилна верзија Дебиан 11 или тестинг грана Дебиана?
Иначе још кад се појавила КДЕ 5 тј "плазма" након инсталације КДЕ 5 морали су се обрисати пакети са КДЕ 4 да би КДЕ 5 радио... А то већ беше давно, још док се Дебиан 9 крчкао у тестинг складишту...
 
Poslednja izmena:
Debian stable, tj. Debian 11, tj. Bullseye.
На Debian 10 radio mi je qt4. Тј. нисам морао да деинсталирам qt4 да би све остало функционисало.
Које радно окружење је у питању?
Ако су ти QT програми били засебни а не у оквиру КДЕ онда да могао си да користиш Qt4 у оквиру Гном окружења или неког другог.
Али ако си користио КДЕ 5 тј плазму онда ниси могао да користиш Qt4... Сећам се да сам се са тим патио кад сам одлучио да пређем на КДЕ 5 (плазму) па ме сачекао куршлус који сам успео решити тако што сам обрисао све што је имало везе са КДЕ 4...
 
Ево и једне тужне вести, бар за нас којима је Форум локалне заједнице Убунту корисника био прво место на ком смо се упознавали са линуксом. Хтедох да нађем једно упутство за инсталацију Убунтуа за једног корисника овог форума кад оно има шта и да видим. Форум и интернет презентација локалне заједнице корисника Убунтуа већ неко време не раде.
По свему судећи дошло је до коначног разлаза групе људи који су чинили Локалну заједницу Убунту корисника са Каноникаловом централом, ако ћемо право још од пребацивања на Јунит радно окружење та група се самњивала јер су људи прелазили на друге линукс дистрибуције које су остајале више окренуте ФЛОСС идеји од Каноникаловог тима који стоји из Убунту линукса. Последњих неколико година сајт није више одржаван а форум је практично био само одржаван и одговарано је само на постављњена питања од стране корисника...
Како било остаје горак укус услед чињенице да је јдна тако јака група престала да постоји и да нико није наставио одржавање базе са упутствима од којих су многа и данас употребљива...
 
MX linux, XFCE окружење, Debian Bullseye. Aпликације које су "повукле" qt5 су аутоматски довеле до деинсталирања свега што има везе са qt4.
Да, Qt4 и 5 се не "подносе" , на истом систему може имати или један или други... -Једино како можеш да и даље користиш Qt4 пакете јесте преко флатпака (или неки други сличан оакет) уколико још постоји неки програм да није прешао на Qt5...
 

Back
Top