Кратке вести из света Гну/Линукса

За оне који користе Дебиан а желе да испробају Гном 42 биће занимљива информација да је Гном 42 доступан у тестинг складиштима...
Gnom zadnjih nekoliko releasa nije imao nista interesantno osim prelaza sa vertikalno na horizontalno skrolovanje expo view-a :P
 
За оне који користе Дебиан а желе да испробају Гном 42 биће занимљива информација да је Гном 42 доступан у тестинг складиштима...
Можда ће неком значити - инсталирао сам Bullseye, и open-rc. Лепо ради.
 
Какве су разлике?
Не користим systemd па не умем да кажем :)
Користим упутства за Gentoo.
Разлике у односу на Gentoo je да нема толико ручног подешавања, лепо ради, свакако генерално је кернел неоптимизован за процесоре код јако много Линукс дистрибуција (па и за Дебијан). Инсталирао сам из mini диска са минималним драјверима, па ћу видети да ли може некако да се "затегне" систем да не једе превише ресурса. Но то ми је секундарни систем, првенствено из разлога велике стабилности Дебијана.
Једини баг је био што није лепо радио keyboar layot па сам се нешто скрпио и сад ради.
И мало сам лутао са туторијалима на интернету, нису баш гостољубиви везано за избацивање systemd, али су то омогућили за разлику од колега из Ubuntu-a.
Колико имам утисак из Убунтуа није могуће избацити systemd.
 
Не користим systemd па не умем да кажем :)
Користим упутства за Gentoo.
Разлике у односу на Gentoo je да нема толико ручног подешавања, лепо ради, свакако генерално је кернел неоптимизован за процесоре код јако много Линукс дистрибуција (па и за Дебијан). Инсталирао сам из mini диска са минималним драјверима, па ћу видети да ли може некако да се "затегне" систем да не једе превише ресурса. Но то ми је секундарни систем, првенствено из разлога велике стабилности Дебијана.
Једини баг је био што није лепо радио keyboar layot па сам се нешто скрпио и сад ради.
И мало сам лутао са туторијалима на интернету, нису баш гостољубиви везано за избацивање systemd, али су то омогућили за разлику од колега из Ubuntu-a.
Колико имам утисак из Убунтуа није могуће избацити systemd.

Па имаш Devuan који не ради под systemd а добијаш исту репозориторију из Debian-a. Он је буквално копија Debian-a. МX Linux ти такође препоручујем базиран је такође на Debian stable а не користи Systemd.
 
Па имаш Devuan који не ради под systemd а добијаш исту репозориторију из Debian-a. Он је буквално копија Debian-a. МX Linux ти такође препоручујем базиран је такође на Debian stable а не користи Systemd.
Пробао оба. Не допадају ми се поједине ствари.
 
Ne mogu da verujem da ovo grupa ljudi i dalje podržava nokiu n900 i posle jednu deceniju...
Ladno sada fura Linux kernel 5.15, moraću da probam.


Sreća radi i dan danas posle toliko godina.
Шта би тек било да се Мајкрософт није умешао и упропастио Нокиу...
Ако ништа друго Гугл би имао јако тежак посао да потпуно загосподари мобилним уређајима као што је успео избацивањем Нокие са тржишта..
 
Шта би тек било да се Мајкрософт није умешао и упропастио Нокиу...
Ако ништа друго Гугл би имао јако тежак посао да потпуно загосподари мобилним уређајима као што је успео избацивањем Нокие са тржишта..
Nokia je počela propadati i pre dila sa MS-om.
Tačno kada je jabuka izbacila ajfon.
 
Nokia je počela propadati i pre dila sa MS-om.
Tačno kada je jabuka izbacila ajfon.
Нокиа је добила конкуренцију на коју је одговорила са неколико потенцијално успешних пројеката који су ви до једног блокирани кад је Балмер постао директор у Нокији...
Да је Нокиа наставила независан развој вероватно би се и до данас одржала, можда не као апсолутни првак, али да као један од већих играча на тржишту.
 
Нокиа је добила конкуренцију на коју је одговорила са неколико потенцијално успешних пројеката који су ви до једног блокирани кад је Балмер постао директор у Нокији...
Да је Нокиа наставила независан развој вероватно би се и до данас одржала, можда не као апсолутни првак, али да као један од већих играча на тржишту.
Ima sam a imam ih i danas u kolekciji gotovo svaki top model iz ponude Nokije...
To masa nije htela jednostavno, ajfon ih je pokosio do korena.
Nokija je išla na sirov entuzijazam a jabuka je ciljala masu, mainstream.
MS je samo sahranio Nokiju koja je već obolela od kancera, treba biti realan.
Ova obnovljena Nokija je sada na nivou statističke greške ...kasno se setili da prave android.

Meni lično Maemo/Meego su bili odličan koncept kao i Symbian mada ih je taj isti Symbian najviše unazadio...tj nisu ga razvijali dovoljno brzo.
A planirali su upravo sa Maemo/Meego da naprave taj neki prelaz ali neuspešno.
 
Ima sam a imam ih i danas u kolekciji gotovo svaki top model iz ponude Nokije...
To masa nije htela jednostavno, ajfon ih je pokosio do korena.
Nokija je išla na sirov entuzijazam a jabuka je ciljala masu, mainstream.
MS je samo sahranio Nokiju koja je već obolela od kancera, treba biti realan.
Ova obnovljena Nokija je sada na nivou statističke greške ...kasno se setili da prave android.

Meni lično Maemo/Meego su bili odličan koncept kao i Symbian mada ih je taj isti Symbian najviše unazadio...tj nisu ga razvijali dovoljno brzo.
A planirali su upravo sa Maemo/Meego da naprave taj neki prelaz ali neuspešno.
Оног тренутка кад су прихватили Балмера потоисали су себи смртну пресуду. Управо је Балмер зауставио развој и Симбијан 3 и Маемо...
 
Оног тренутка кад су прихватили Балмера потоисали су себи смртну пресуду. Управо је Балмер зауставио развој и Симбијан 3 и Маемо...
Elop druže koga su zvali i Flop..
Zaboravljaš i činjenicu da su Sony i Samsung tada prešli na android i bukvalno prepustili Nokiji da im sistem umre.
Jednostavno nisu mogli više da se takmiče...Android i dalje dominira i pokazao se kao bolje.
Inace Nokija je razvijala svoj Linux Maemo sa Intelom.
 
Na Manjaro testing stigao Gnome 42, naravno ne radi, uz KDE koji ne radi, sad sam na cinnamonu.
Kod Gnometa ne moze ni background da se promeni, puca. KDE totalno broken.
Ко ти крив кад користиш Мрњао...
Да користиш Дебиан тестинг (са излетима у Сид) не би имао тих проблема :whistling:
 
Ко ти крив кад користиш Мрњао...
Да користиш Дебиан тестинг (са излетима у Сид) не би имао тих проблема :whistling:
Smor mi je da menjam disto, za sada sa Manjarom imam mnogo manje problema nego sto sam imao sa Ubuntu.
Povremeno se nesto tako polomi, ali uvek imam izlaz, recimo drugi desktop, kao u ovom slucaju.
Ali Manjaro definitivno nije za prosecnog korisnika, jer cesto ni update procedura ne prolazi bez intervencije...
 
Smor mi je da menjam disto, za sada sa Manjarom imam mnogo manje problema nego sto sam imao sa Ubuntu.
Povremeno se nesto tako polomi, ali uvek imam izlaz, recimo drugi desktop, kao u ovom slucaju.
Ali Manjaro definitivno nije za prosecnog korisnika, jer cesto ni update procedura ne prolazi bez intervencije...
Artix i Void раде одлично, и апдејт ради без проблема.
 
Smor mi je da menjam disto, za sada sa Manjarom imam mnogo manje problema nego sto sam imao sa Ubuntu.
Povremeno se nesto tako polomi, ali uvek imam izlaz, recimo drugi desktop, kao u ovom slucaju.
Ali Manjaro definitivno nije za prosecnog korisnika, jer cesto ni update procedura ne prolazi bez intervencije...
Шалим се мало, свеједно је, на свакој се дистрибуцији може наћи понеки проблем...
Ни моји излети у сид грану на Дебиану не остају без последица поготово кад сам из сид гране повукао гном 42 и вероватно још понешто од нестабилних пакета..
 
Шалим се мало, свеједно је, на свакој се дистрибуцији може наћи понеки проблем...
Ни моји излети у сид грану на Дебиану не остају без последица поготово кад сам из сид гране повукао гном 42 и вероватно још понешто од нестабилних пакета..

Sid је bleeding edge. Довољно је само да ставите testing да бисте добили Debian Rolling.
 
Sid је bleeding edge. Довољно је само да ставите testing да бисте добили Debian Rolling.
Кад кажем "излет у сид грану" то значи да након извршеног ажурирања тестинг гране омогућим сид складишта и након излиставања пакета који се налазе у "нестабилним складиштима" одаберем жељене пакете и само њих инсталирам. Након тога онемогућавам сид грану..
Другим речима, буквално правим излет у сид грану без преласка на њу...
 
Сербиан 2023 КДЕ доступан за преузимање...
За оне који воле Дебиан и КДЕ радно окружење и желе да им систем са пратећим програмима буде прилаагођен за наше поднебље да не морају да се баве и тим подешавањима препоручујем Сербиан.
Сербиан КДЕ излази сваке године у јануару са освеженим графичким делом (ове године је у питању Народно позориште у Београду), наравно ту су и тренутно актуелне верзије пакета у Дебиан тестинг ризницама.
Доступна је за преузимање нова верзија оперативног система Сербиан ГНУ/Линукс 2023, са КДЕ графичким окружењем. Графички изглед овогодишњег издања посвећен је Народном позоришту у Београду. Сербиан долази подешен на ћириличну опцију, а кроз системске поставке може бити одабрана и латиница, као и ијекавица за обе варијанте. Као основа за образовање дистрибуције коришћен је Debian (Bookworm) у својој тестинг верзији, са КДЕ графичким окружењем.

Сербиан 2023, као и претходних девет издања, намењен је свим корисницима који желе да имају оперативни систем на српском језику. Намењен је и као могући избор за садашње кориснике власничких оперативних система. Такође, постоје и корисници који не умеју све сами да подесе и који су до сада користили Линукс дистрибуције које важе као више пријатељске за употребу. Додатне снимке екрана можете погледати овде.

На новом издању, поред уобичајених програма који долазе уз КДЕ графичко окружење, налази се и колекција програма који ће корисницима омогућити квалитетно извршавање постављених задатака. Сви преинсталирани програми су преведени на српски језик. Употребљен је кернел 6.0.12, а у односу на претходну верзију, побољшана је подршка за екстерне уређаје, додато је пар нових апликација, па садашњи избор изгледа овако:

Више на: Сербиан 2023 КДЕ
 

Back
Top