Kraljevina Srbija

Za kakvo ste drzavno uredjenje Srbije?

  • Republika

  • Monarhija


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ima potomaka Obrenovica sa kojim sam u kumovskoj vezi ali direktnih potomaka nema vec pobocnih srodnika...

Inace ne treba mi da se pravimo Englezima, pravimo se mi Srbima onakvi kakvi jesmo ,a ne ovakvi kakvi nismo zato se i slazem da kao sto "Gazdarica" kaze treba monarhiju obnoviti tj nastaviti tamo gde je nasilnim, nezakonitim putem i oduzeta...
Kazes ovo podneblje nije pogodno, hm e sta je 60god komunizma ucinilo propaganda i ne postovanje pravih vrednosti i tradicije ugleda i casti naseg naroda (Srba)...
Koji oblik monarhijskog uredjenja hm ,e to je vec diskutabilno jer kako vidim ovde ima ljudi koji traze i diktaturu hm mozda ni to nije lose u prvo vreme dok se mnoge stvari ne postave na pravo mesto :)
 
Nisam za kralja i ostale parazite koji se prisljamce uz njih (citaj - krunski savet i ostala bagra zeljna lakog novca)! Istinski vladari ovog naroda nestali su 1389 i posle toga se nije rodila loza koja je dostojnada nastavi njihov put (skidam kapu samo Petru I Karadjordjevicu).

Ne treba mi kralj koji ne zna srpski i koji ce da zivi na mojoj grbaci! Ko hoce da ga izdrzava nek mu kupi poklone za useljenje u Beli dvor, ja se uzdrzavam od toga. Ne treba mi kralj

Neko rece - Бог на небу, краљ на земљи....ја мењам у Бог на небу, Бог на земљи. Kralj nije izaslanik Boga, pogotovu ne ovaj!
 
Bi2:
Lutajuci istorijskim forumima veceras dosta sam se razocarala citajuci razne poruke,misljenja i odgovore. Monarhija ili republika? Ako se okrenemo Pametarnici, odgovor je lak. Samo sa krunom na glavi bili smo neko. Nema veze da li moji miljenici Nemanjici, ili Karadjordjevici, Obrenovici.Verovatno otuda i ono ,bez kralja.... ali na temi o Marku Kraljevicu veceras sam nekako pukla. Ubedi me covek da srpski kralj Marko nije ni postojao. Eto kako se Srbi odnose prema svojim kraljevima.Bas sam tuzna.Savetuje me da procitam knjigu Istorija sveta u 7 pogleda,-debela enciklopedija a jedan drugi kaze da nacelno enciklopedijama ne treba verovati. Kome verovati? Sve vise verujem damografima koji kazu da cemo nestati kao narod oko 2050.g.Umorni smo od politike,od promena sistema, vlasti a vreme tece li tece.Dok jedni klicu kralju drugi recimo radikalima, jedni socijalistima vecima demokratama, pa se eto tako i desio tuzan mart 2003. Kruna -pismo, pitanje je sad?

Sta da ti kazem to je srpski problem.Busaju se ko je veci Srbin podrzavajuci radikale,demokrate,socijalste i ostale a narod umire li umire.Bicemo nacionalna manjina u svojoj zemlji do 2050.Umesto da se vodi racuna da se spreci bela kuga i iseljavanje raspravlja se o tome monarhija ili republika.Nemam nista protiv monarhije ali ne vidim da ce dolaskom kralja povecati standard gradjana.
 
Istina jest da kada su prije vremena srušili Romanove Rusi su sami sebi postavili crvenog cara.
I kada je u Njemačkoj pala carska vlast. Njemci su jedva dočekali despota i tiranina.

Bivša Juga takođe je imala svog monarha Tita. Pali Karađorđevići. Ali kako narodi nisu proživjeli i sazreli bili su presretni sa VOĐOM ili monarhom svejedno ista suština.

Taj problem u psihi je radoje Domanović odlično pokazao u Vođi, Stradiji i dangi čini mi se.

Kako sam dio života proveo u monarhiji ili vladavini jedne grupacije ljudi na čelu sa jednim vođom ili monarhom svejedno. Zvali to uređenje monarhijom ili socijalizmom sa vođom na vrhu.

Suština je ista, a to je DIKTATURA ILI TIRANIJA. Kako god bila u fini celovan zapakirana.

Sviđa mi se slobada. kada mogu ići kuda hoću. Kada mogu govoriti šta hoću, a da me carski žbiri ne uhapse.

Da mogu lopovu reći da je lopov, a da me odnah balkanski špijun ne optuži za antidržavnu i anti kraljevu politiku.

Ne treba mi vođa i vladara. treba mi da dišem slobodno.
 
Georgije, citajuci tvoj komentar zakljucio sam da je zaista komunizam-diktatura ostavila dubokog traga no ne zameram ti jer su tako "vaspitali" i to silom...
Medjutim ne vidim razloga zasto tako gledas na monarhiju, ovaj vid drzavnog uredjenja jeste komplementaran sa demokratijom dakle ne znam onda o kakvom ogranicavanju ljudskih prava ti govoris tj o slobodi??? Zar nije svakome cilj da udje u evropsku uniju a dobro razmisli koje drzave se tamo vec nalaze tj kakvog su drzavnog uredjenja...
Ponavljam DEMOKRATIJA i MONARHIJA jesu komplementarni pojmovi...

Neko rece ne zna srpski da govori. a ja ga pitam ZASTO NE ZNA SRPSKI JEZIK tj slabo govori??? Ta demagogija i retorika je opste poznata iz koje kuhinje dolazi, ne zna srpski jezik, siri se po belom dvoru i slicno nemam komentar na to jer ko god malo dublje udje u celu pricu shvatice o cemu se radi...

Kazete ima precih stvari, slozicu se ima ali ti problemi ne mogu se resiti ako se kao sto sam vec rekao kuca ne gradi od temelja, imam utisak kao da uzalid pisem ove tekstove jer ih ljudi uopste i ne procitaju, dakle nasa trenutna situacija ili postojece stanje je blago receno haoticno, bezakonje, katastrofalno sudstvo i zakonodavstvo uopste o "legalizmu" da i ne govorim jer se zakon sprovodi selektivno ,ekonomska situacija uzasna , nemamo nacionalni identitet gubimo ga iz prostog razloga jer ne postujemo ono sto bi trebalo da postujemo a to je tradicija... Drzava koja je nastala iz krvi iz haosa nasilno kao sto je nastala 1944 dakle jos od tog perioda mi vucemo neki "kontinuitet" e upravo to treba zaustaviti i vratiti se starim korenima jednosavnim potezom koji se u pravu naziva RESTITUCIJA...
 
Уроше, ево ти још једном мој коментар па га овај пут прочитај, за сваки случај ћу увећати неке делове, море бити да те комп умара.

Нисам гласао јер ми се понуђене опције не свиђају због недоречености.

Монархиста сам али ми се ни мало не свиђа монархија какву ми нуде комунисти из Крунског Савета, због тога као заклети монархиста имам обавезу да се борим против такве монархије, Монархија увек- монархија никад.
Све што нам се нуди у виду парламентарне монархије(ожењени педер) или сталешке монархије(ожењени латентни педер) је само јадна копија Монархије која је једино могућа ако је Апсолутна.
ЗБОГ СВЕГА ТОГА И ЗБОГ СВЕТСКИХ ТРЕНДОВА У КОЈЕ СЕ МОЈА ВИЗИЈА НЕ БИ УКЛОПИЛА НЕГО БИ САМО НАПРАВИЛА ЈОШ ПРОБЛЕМА МОМ НАРОДУ ЈА ПАСИВНО БИРАМ РЕПУБЛИКУ УМЕСТО ЛАЖНЕ МОНАРХИЈЕ.

Апсолутна Монархија ће се успоставити сама од себе кад за то дође време- кад се буде спашавало шта се може спасти.
 
Зато што је једини природи поредак а боме и једини логичан, како год окренеш свако уређење заврши као монархија- поредак где један одлучује.
То ти је као кад председник партије постане премијер, да не мислиш ваљда да ће нешто да пита остале ако има већину као легитиман изговор за своје поступке пред јавношћу?
Најгора варијанта је ова коју имамо сад- апсолутна олигархија; мањинска Влада којој се дрма мандат, нико никог не шљиви и свако ради шта хоће, једни друге хапсе па онда ослобађају...
 
Докле год страначке личности, којима је због природе стања у којем се налазе страначка дисциплина изнад свега, контролишу све службе које су битне за здраво функционисање државе овој држави нема спаса.
Примера има безброј само ако хоћеш да видиш.
 
Prica se razvodnjava i rasplinjuje ne zelim da ulazim dalje ali po ko zna koji put, kuca se gradi od temelja, temelj svake drzave jeste ustav, a u njemu pise slovo zakona i definisanje drzave, ako vec imamo dvoglavog orla onda simbolicki nam taj orao govori monarh kao svetovni vodja i patrijarh kao duhovni vodja...
 
Ето ти га сад!
Инсистираш да ти објасним због чега сам заузео став који сам заузео и на крају кад немаш шта да кажеш, мада нема ни потребе, ја то не тражим, креће прича како се тема разводњила.
Разводњила се тема а нисмо мрднули никуда ван теме, баш свашта.
 
Pac cemu tako arogantan stav u pre nekoliko postova? Lepo sam postavio pitanje. Ako si u mom predhodnom postu video dozu cinicnosti, ja se izvinjavam, jer mi to nije bila namera.

Ne brini, lepo sam bio procitao tvoj post. Razumem da si protiv parlamentarne moharhije i da mislis da apsolutna nije moguca u ovom vremenu(zbog kako kazes svetskih trendova)

Moje pitanje se odnosilo na sledece: Kada~po tebi~ za N godina dodje do apsolutne monarhije, zar ne mislis da bi upravo taj apsolutizam i samovolja jednog, potencijalno[/u] ludog i moci opijenog, coveka mogli da dovedu do gusenja nekih prava i sloboda i samim tim jos veceg zla za ovaj narod?
 
PAC-PAC:
Постоје, није да не постоје, али у филмовима Ридлија Скота и Пола Верховена.


Ridli Skot bese snimio Gladijatora, i jos par lepih filmica, e sad za Pola Verhovena ne mogu da se setim a da on bese snimao Totalni opoziv i niske strasti. Da da lep izbor rezisera
 
Tacno, rasplinjuje se tema iz prostog razloga jer se prelazi na politiku, stranke itd...
O tome ne zelim da raspravljam niti da slusam a niti da iznosim politicke stavove...
Drzavno uredjenje nije politicko vec drzavno-pravno pitanje iz tog razloga sam i primetio da se prica razvodnjava i prosiruje na politiku...
 
Уроше, нема ту никакве ароганције, једноставно нити си ме чиато а нити си правилно формулисао питање а ја нити јесам нити желим да будем пророк па да предпостављам шта си желело да ме питаш.

Нико не гарантује ништа јер су људи кварљива роба, али пошто се живети мора а живот опет тражи известан ред и поредак да се не би побили у импровизованом зверињаку, простом рачуницом долазимо до податка да у случају Апсолутне Монархије имамо минимум 50% шанси за успех што са предходно наведеним уређењима, као што и сами видимо, није случај.
Наглашав да сам Апсолутну Монархију предвидео као могућу солуцију тек кад се створе услови за њу а они неће доћи пре него што дође до апсолутног колапса данашњега поретка и то на светском нивоу.
 
Мишо, тема се не разводњава, ако ти ниси у могућности да је испратиш то је онда нешто друго.
Немогуће је сагледати проблематику Монархије а не узети све релевантне чиниоце, како за тако и оне против.
То би било отприлике као кад би доктори лечили један орган а да нису прегледали читав организам пре тога, што додуше и јесте пракса као што им је и пракса да се чудом чуде кад пацијент након тога умре.
 
Slozicu se sa tobom da treba uzeti sve relevatne cinjenice medjutim ne zelim da stranacko-politicku analizu ovde iznosimo...
Da li sam u mogucnosti ne mogu na to odgovoriti pokusacu da i ja kazem ako mogu nesto pametno :)
Prisao sam ovoj temi sa jedne pravne i moralne strane a sve u duhu srpske tradicije koju vekovima zasluzujemo a narocito kako bi osnovne stvari postavili na pravo mesto koja je nasilnim putem i uklonjena, zeleo sam samo da uporedimo vreme kada smo bili monarhija i period kada je drzava respublika dakle ovo je samo jedna od tema u nizu kako bi poceli da postavljamo stvari na svoje mesto...

M S
 
Aleksandar NE ZNA sprski i to je TAKO!!! Ovo nisu price iz kojekakvih kuhinja vec CINjENICE!!!
Ono sto mene zanima je zasto on ne zna srpski?
Moguci odgovori su:
1. Jer se njegov otac stideo sto je Srbin;
2. Jer nisu verovali u narod i tako ga i definitivno napustili;
3. Jer nisu hteli da se njihov sin vezuje za nekakvu zemlju seljaka (ovo moze da potpadne pod 1)
4. Jer je glup (u sta sumnjam)
5. Nesto trece (molim sve monarhiste da mi daju objasnjenje zasto kralj ne zna srpski)

Hvala na paznji!
 

Back
Top