Quantcast

Kragujevacka tragedija i uloga ZBORA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
34.444
Колико ја знам др Турнер је (у Београду) рекао Љотићу да слике неће послати Хитлеру. Ако се добро сећам. Мислим да је Турнер звао Љотића у његов стан на Топчидеру где му је показао фотке и рекао (парафразираћу): „Шта ако ја ове фотографије пошаљем Хитлеру“. [/QUOTE:
Показао је фотографије Недићу. А текст је истинит. Љотићевци су се више пута огорчено тукли са Четницима Држе Михајловића, а о партизанима да и не говоримо.
Љотић је био Ђинђић оног времена .

pusac

Zainteresovan član
Poruka
180
Istorija je rekla svoje!
Najgore je prekrajati cinjenice. Svi jako dobro znamo koje Ljotic. O Nedicu necu ni da pricam.
Pogledajte biografije clanova vlade exgenerala M.N. Svi su imali svoje klerofasisticke pokrete i udruzenja gradjana jos od 20-tih godina, da bi se ujedinili u ZBOR. To se odnosi i na Vladimira Velmar Jankovica.
Svi bi oni bili procesuirani i da sa na vlast 1944. vratila kruna i politicke partije. Kao i u Francuskoj.
Naravno, onda bi to bilo uradjeno mnogo legalnije i sa manje demagogije. Ali bi svakako robijali. Licno znam pricu vlasnika lista "Politika", (?) Tanovica, i o crnoj kosulji na klaviru. Kao i njegova uloga u "Novom vremenu".
Usput, moze li neko da mi kaze nesto o crnom kombiju - gasnoj komori - koja se servisirala u nemackoj garazi na danasnjem sajmu, na kojoj je pisalo "dostava lekova"! I, ko je pravio spisak? Gde se dedose Jevreji iz Srbije? Ono sto je prezivelo, prezivelo je tako sto je ili bilo u partizanima ili je emigriralo pred rat.
Naravno, sta je sa pricom da je "patriotizam" M.N. i "dobrovoljaca" bio da Jevreje stavljaju na talacke spiskove da bi se zastitila "srbska" suptanca?
Umesto da se na mene obrusi drvlje i kamenje, sto ocekujem, bolje da povedemo ozbiljnu pricu o veoma vaznim pitanjima nase nedavne proslosti.

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
34.444
@sanovnik, iako nemam neko posebno lepo misljenje o Djindjicu, ti si lupio sad takvu glupost da je to neverovatno
Ljotic je bio fasista i tacka

Младићу, прочитај неко његово дело. Нема ништа од фашизма , веруј ми. Само је био германофил , што је довољно лоше и накарадно. При том је био заклети заступник Југословенства, што је такође лоше. Нисам ја никакав обожавалац Љотића, али, осим комунистичке пропаганде, нигде нема никаквих доказа да је он био Фашиста.

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
34.444
Знам на шта Шукмадинац5 мисли, кад каже, ко је за комунисте, тај је за усташе.
Комунистички часопис Пролетер је објавио 1932 овакав текст.
Сваки комуниста мора обавезно помагати усташки покрет свуда и увек. То је задатак свих комуниста, јер су наши циљеви исти. А то је пре свега рушење Монархије и Српске Хегемоније.

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.762
Младићу, прочитај неко његово дело. Нема ништа од фашизма , веруј ми. Само је био германофил , што је довољно лоше и накарадно. При том је био заклети заступник Југословенства, што је такође лоше. Нисам ја никакав обожавалац Љотића, али, осим комунистичке пропаганде, нигде нема никаквих доказа да је он био Фашиста.

:):):) mi germani svoje saveznike nikada ne ostavimo na cedilu,eto,vidis primer,recimo hrvatske,da ne nabrajam dalje....a vi rusofili....mislim na srbe generalno,koliko ste puta bili ispaljeni od strane istih,probaj da se setis,pa mislim da je cifra trocifrena....pocev od san stefanske bugarske,pa nadalje.......no nije ova opaska poenta moga odgovora...svaki pametan covek u to doba podrzao bi pakt o nenapdanju,pozdravio nemacku politiku,ikakva god bila,i samim tim sacuvao drzavu od haosa u koji su je britanci uvukli,nebi li razvukli nemce na jos jedan front...o teoriji da ste spasili ruse,jer je hitler izgubio vreme za napad na rusiju,necu ni da komentarisem...i verujem da si sam protivnik politike tih koji su to sirili,ne da verujem vec mogu da tvrdim :):) on je istovremeno napao i grcku...tj trupe koje su projurile kroz jugu krenule su u ofanzivu na grcku,u napad su na balkan bile ukljucene najelitnije jedinice nem.vojske....z\apravo,vise su bili manevri i uvezbavanje pred barbarosu....cista vojna vezba...gubici nikakvi,blic krig uspeo....no ni to nije poenta....poenta je,da su se slusali ljudi poput ljotica...naravno,ne on licno,jer ipak je bio simpatizer vise fasizma nego germanofil....kraljevina jugoslavija bi do danas bila ziva...zato meni smeta kada se pljuje po ljudima koji su bili za pakt o nenapadanju,pogotovo kada se zna da je nemacka davala srbiji neutralnost,cak ni prolaz trupa nije trazila,kao recimo nato 1999

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
34.444
:):):) mi germani svoje saveznike nikada ne ostavimo na cedilu,eto,vidis primer,recimo hrvatske,da ne nabrajam dalje....a vi rusofili....mislim na srbe generalno,koliko ste puta bili ispaljeni od strane istih,probaj da se setis,pa mislim da je cifra trocifrena....pocev od san stefanske bugarske,pa nadalje.......no nije ova opaska poenta moga odgovora...svaki pametan covek u to doba podrzao bi pakt o nenapdanju,pozdravio nemacku politiku,ikakva god bila,i samim tim sacuvao drzavu od haosa u koji su je britanci uvukli,nebi li razvukli nemce na jos jedan front...o teoriji da ste spasili ruse,jer je hitler izgubio vreme za napad na rusiju,necu ni da komentarisem...i verujem da si sam protivnik politike tih koji su to sirili,ne da verujem vec mogu da tvrdim :):) on je istovremeno napao i grcku...tj trupe koje su projurile kroz jugu krenule su u ofanzivu na grcku,u napad su na balkan bile ukljucene najelitnije jedinice nem.vojske....z\apravo,vise su bili manevri i uvezbavanje pred barbarosu....cista vojna vezba...gubici nikakvi,blic krig uspeo....no ni to nije poenta....poenta je,da su se slusali ljudi poput ljotica...naravno,ne on licno,jer ipak je bio simpatizer vise fasizma nego germanofil....kraljevina jugoslavija bi do danas bila ziva...zato meni smeta kada se pljuje po ljudima koji su bili za pakt o nenapadanju,pogotovo kada se zna da je nemacka davala srbiji neutralnost,cak ni prolaz trupa nije trazila,kao recimo nato 1999

Па ја сам Србофил, а не Германофил. А не знам ко осим сулудих Кумуњара тврди да смо ми овде спасили Русе. Једноставно. Тврдња да је Љотић био Фашита не стоји. Био је Германофил. Једноставно се понашао према Немачком окупатору исто онако како се , на пример Ђинђић понашао према даначњем. Обојица крајњре прагматично. И баш ме занима , да ли ви имате и једну његову изјаву, тврдњу , наописану реченницу, која би указивал да је био Фашиста. Само једну једину. Наравно, подразумевам да тачно знате шта је фашизам .

Коста

Zainteresovan član
Poruka
166
E jbga sad, ne znam gde su mi Pogledi iz 1988.
Odličan je to bio serijal tekstova.
Ево све стоји на овој страници, није потребно замарати се много:
http://www.pogledi.co.yu/kg/
Из којег ћу издвојити неколико пасуса:
КРАГУЈЕВАЧКИ ОКТОБАР 1941.

Шта се дешавало уочи стрељања у Шумарицама 21. октобра 1941, колико грађана је стрељано и каква је улога четника, комуниста и љотићеваца?

ПИШЕ: Милослав САМАРЏИЋ

Почетком октобра 1941. комунисти су се спремали да нападну Крагујевац. Поручнику Драгану Сотировићу, начелнику штаба Шумадијских четничких одреда, са Равне Горе је стигло наређење да се "напад на Крагујевац спречи уколико је то могуће". Он је послао писмо комунистима да је под овим околностима Крагујевац "немогуће освојити, али је сигурно да ће становништво тешко настрадати", због чега не треба да се "изненаде, ако испред Крагујевца нађу мене и наше одреде". План одбране Крагујевца од комунистичког напада Сотировић је 11. октобра изложио поручнику Звонку Вучковићу, команданту Таковског четничког одреда, рекавши му том приликом да "без нас комунисти не могу заузети Крагујевац, али га и поред тога могу напасти".26
Ето и о љотанима:
Љотићевцима је, дакле, овај случај потребан да би скренули пажњу са своје улоге приликом стрељања 21. октобра у Шумарицама. Цео Крагујевац их је видео како сакупљају таоце и потом учествују у бирању грађана за стрељање. Љотићевци заправо тврде да су многе спасили стрељања,56 а после рата су често објављивали сведочења тих спашених људи. У овоме има истине: љотићевци су заиста извлачили грађане испред митраљеских цеви. Према Марисаву Петровићу,
Али ово је најбољи опис љотана:
Али, љотићевци не кажу да су уместо ових људи Немци стрељали друге, тако да се, уствари, не може говорити о спашавању. О спашавању би могло бити речи само да је смањена планирана бројка. Овако, Немци су стрељали онолико грађана колико су планирали, па још и више. Љотићевски допринос у смањењу трагедије овог страшног дана, састоји се у томе што је стрељано мање ђака а више старијих особа.
Љотићевској верзији донекле у прилог иде немачки плакат лепљен по Крагујевцу 22. октобра, чији текст гласи:
Кукавички и подмукли напади у току прошле недеље на немачке војнике, којом приликом је погинуло 10 а рањено 26 немачких војника, морали су бити кажњени. Због тога је за сваког погинулог немачког војника стрељано 100, а за сваког рањеног 50 становника, и то пре свега комуниста, бандита и њихових помагача, укупно 2.300. Убудуће ће се за сваки сличан случај, па била то само саботажа, поступити са истом строгошћу.59
У својој пропаганди, Немци су за немире у Србији оптуживали комунисте, а често и Јевреје. С једне стране, то је било у складу са њиховом нацистичком идеологијом. С друге, пак, сматрали су да ће Срби радије чути оптужбе против странаца, него против своје војске. Тако је настала разлика између немачких јавних и интерних докумената: у другима се чешће помиње име Драже Михаиловића и његових "банди".
Када је о љотићевцима реч, они су тих ратних дана писали другачије него после рата. Ево цитата из њиховог листа "Наша борба" од 16. новембра 1941. године:

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Ни у хапшењеу, ни у извођењу на стрељање, а још мање у стрељању, добровољци нису имали никаквог удела.Када су се стицајем околности ту нашли, покушавали су да спасу што већи број људи.Немци су пристали да се из групе могу издвојити присталице генерала Недића.

Добровољци у КГ-у-слика:

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.