Quantcast

Kragujevacka tragedija i uloga ZBORA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Wieczeslaw

Zainteresovan član
Poruka
173
Najvise bi voleo da nijedan nemacki vojnik nije poginuo do 1944? Da li je to zaista ostvarivo??? Na pravis granicu izmedju zamisljenog i ostvarivog. Znas, najbolje bi bilo da smo mi 1991 pristupili EU (kada su nas pozivali). Ima tu jos mnogo stvari, ali ja mislim da bi najbolje bilo da NEMCI NISU USLI U KRALjEVINU (to je zaista bilo najbolje resenje i za njih i za nas), ali alavi German je alavi German i treba ga zatreti cim kroci u tudju zemlju. Oni su nasi povesni neprijatelji i pazi sta ti kazem....pokusavace da u svakom slucaju zatru Slovene, na ovaj ili onaj nacin! Sa njima nema saradnje!

Sada cu ja malo da kopiram, ali nije dugacko, a vrlo je poucno!

Ђура Јакшић - Отаџбина

И овај камен земље Србије,
Што претећ сунцу дере кроз облак,
Суморног чела мрачним борама,
О вековечности прича далекој,
Показујући немом мимиком
Образа свога бразде дубоке.

Векова тавних то су трагови,
Те црне боре, мрачне пећине;
А камен овај, ко пирамида
Што се из праха диже у небо,
Костију кршних то је гомила
Што су у борби протиб душмана
Дедови твоји вољно слагали,
Лепећи крвљу срца рођеног
Мишица својих кости сломљене, -
Да унуцима спреме бусију,
Оклен ће некад смело презирућ
Душмана чекат чете грабљиве.

И само дотле, до тог камена,
До тог бедема -
Ногом ћеш ступит можда , поганом!
Дрзнеш ли даље? ... Чућеш громове
Како тишину земље слободне
Са грмљавином страшном кидају;
Разумећеш их срцем страшљивим
Шта ти са смелим гласом говоре,
Па ћеш о стења тврдом камену
Бријане главе теме ћелаво
У заносноме страху лупати!
Ал један израз, једну мисао,
Чућеш у борбе страшној ломљави:
"Отаџбина је ово Србина!"

Za mene je okupator, okupator, treba ga istrebiti i isterati iz zemlje. To je bar jasno!

Kazanova

Ističe se
Poruka
2.131
drinjaca:
Као млађи сам посетио оно ругло од споменика жртвама стрељаним у Крагујевцу 21.октобра 1941, коју су подигли Тито и комунисти. Мислим да треба подићи ДОСТОЈАН споменик Крагујевчанима који су своје животе дали за Крст часни и слободу златну. На тему Крагујевачке трагедије сам прочитао мноштво књига, што повесних, што разно-идеолошких. Сматрам да сам читајући све те књиге и документа нашао праву слику свих тих догађаја. Видим многи о Крагујевачкој трагедији дају своје произвољне оцене. Одговорићу свима, Казанови и осталима и рећи где греше.
Свако добро
Д.

Verovatno po svim knjigama ja gresim, ali mestani koji zive blizu Kragujevca, mislim da ne grese uopste. Mnoge te junake iz knjiga su videli uzivo.

Ne branim ni jednu, ni drugu opciju, ali od Ljoticevaca, je mnogo ljudi stradalo. Ne brkam prst u oko nikome, samo prenosim ono sto sam cuo od starijih.

PLESsitnihDEMONA

Poznat
Banovan
Poruka
9.594
drinjaca:
Зашто комунисти никада нису хтели дозволити да се подигне достојан споменик стрељаним Краљевчанима ???
Evo ja da probam...
Mozda zato sto je Kraljevo ,uz jos neke gradove i krajeve u Srbiji kao Cacak i Valjevo,bilo osvedoceno cetnicki nastrojeno.
P.S.Drinjaca,samo da te ispravim...nisam ja ples sitnih andjela,nego demona. :lol:

intra

Poznat
Poruka
7.151
PLESsitnihDEMONA:
Da ljudi ne ginu,uzalud. Ko je oslobodio,Dansku,Belgiju,Holandiju,pa na kraju krajeva i Francusku....ko? Saveznici! Da smo bili pametni i nas bi oslobodili saveznici i ne bi imali 2-3 miliona mrtvih...ili koliko ih je vec bilo.

Želiš da kažeš da je odnos i plan nacista bio isti prema Belgijancima,Holanđanima i Srbima? Mislim da mnogo griješiš kao i sa tim stavom trebali smo da sjedimo i čekamo da nas neko oslobodi.

Владан

Buduća legenda
Poruka
31.100
Зашто комунисти никада нису хтели дозволити да се подигне достојан споменик стрељаним Краљевчанима ???

У Краљеву су Немци стрељали 2.300 Срба међу којима и 200 (две стотине) присталица Љотићевог „Збора“. И због чињенице да је у Краљеву стрељано 200 Љотићеваца, комунисти никада нису хтели дозволити да се подигне достојан споменик стрељаним Краљевчанима, јер би на том споменику морала бити исписана златним словима и имена две стотине Љотићеваца.

Занимљиво, док су Немци хапсили Крагујевчане, партизани стационирани у селима поред Крагујевца су се радовали страдањима грађана. На предлог да се Крагујевац ослободи, раја Недељковић, командант партизанског Крагујевачког одреда,је рекао следеће: „Време није за такав напад, а што се тиче људи, што их год Немци више побију, то ћемо ми имати мање да убијамо када ослободимо Крагујевац.“

Мора се рећи да Крагујевачка трегедија, као и све друге несреће које су погодиле наш народ, све оне нису никада дошле случајно, већ имају своје јасне узроке. А ови леже у срачунатом (када је реч о комунистима) или непаметном (када је реч о некомунистима) излагању окупаторском гневу невиног народа у свим оним крајевима наше отаџбине где се из заседе „јуначки“, бежало главом безобзирце, и ако се знало да ће надмоћне казнене експедиције окупатора наплатити стоструко сваку главу. Крагујевачка трагедија била је управо то: последица једног ПЛАНСКОГ напада из заседе, после чега је уследила крвава аритметичка рачуница окупаторова, освета над невиним народом, коју њени проузроковачи нису ни покушали да спрече, већ напротив, прижељкивали су страдање Срба.

Viseslav:: Primecujem da je Drinjaca u jednom svom odgovoru na ovoj temi koristio rec "povest". Svaka cast! Samo napred! Iskorenimo strane reci iz naseg prelepog jezika!
Повест или историја питање је сад?
Коришћење речи ''повест'' , ''историја'' или „хисторија“ ?
Раније је постојала реч повестница и она се често употребљавала, у смислу прича, историја, прошли догађаји и опис њих.
Иначе, у ужем смислу, повест и историја није исто. Хрвати у данашњем језику који им је поклонио Вук Караџић, а који, то и ти знаш Вишеславе, није изворни хрватски, онај Гајев, па и ранији, речи повијест и хисторија не користе за исто. У србском је коришћена све до ''Вукове реформе''. Хисторија је догађај(res gesta на латинском), а повијест је прича о тим догађајима, historia rerum gestarum, препознајеш латински генетив, надам се. Слично имаш у немачком, где се исто за историју користи реч која означава догађај и причу о њему, geschichte, словеначки zgodovina, чешки dejny, итд. Дакле, са те стране, можда повест и јесте правилно, има је у словенским језицима. Разлика је методолошка, уска, а данас у нашем језику се махом не користи, због данашње стандардизоване поделе србско-хрватског (хрватско-србског) на два језика. Зато се у хрватском предмет каже повијест, а ми је зовемо историја.
Дакле, да резимирам, реч повест можемо употребљавати, јер је као таква и постојала у нашем језику, мада у некој формалној комуникацији ипак треба задржати историја

Занимљиво је и надасве поражавајуће за нас Србе што Хрвати називе месеци у години користе на србском језику. Права је штета што не користимо називе месеци у години који користе хрвати. Узмимо нпр. Реч „листопад“ (десети месец), наравно да је „листопад“ кад у то време лишће пада.

plessitnih demona:: P.S.Drinjaca,samo da te ispravim...nisam ja ples sitnih andjela,nego demona
Опрости, када напишем реч демон нарасту ми рогови :)

Za Kazanovu.
Свагде је било лоших људи: и код љотићеваца, четника, а посебно код пашчади комунистичке.
Нико није савршен сем Бога.

Viseslav:: alavi German i treba ga zatreti cim kroci u tudju zemlju
А ми ихнападали из заседа када су били у зениту своје моћи. Ух!

Владан

Buduća legenda
Poruka
31.100
Цела светска јавност зна за мало чешко село Лидице у коме је од стране немаца стрељано 120 људи као одмазда за убијеног протектора Чешке злогласног Хајдриха и цео свет зна за мало француско село Орадур у коме су немачке трупе побиле око 200 до 300 становника за време свога повлачења 1944. г. А за страшну Крагујевачку трагедију не зна ама баш нико у СВЕТУ. Зашто?

Wieczeslaw

Zainteresovan član
Poruka
173
Marketing bato, marketing....

Elem, slazem se za sve sto si rekao o reci "povest". Slazem se i za nazive meseca koji su sasvim neslovenski i u glavnom nejasni i nemaju veze sa nasom kulturom (jos da mi je za kulturu da nadjem odredjenu rec i bilo bi odlicno).

To oko Nemaca....nase je pravo da se branimo svim silama. Nemci NISU imali isti odnos prema Srbima/Rusima/Poljacima i recimo Belgijancima ili Holandjanima (kao sto neko rece) i to je tako, to je ISTINA. Sve je to gamad germanska, ali:

"Napadni silnog dok mocan je, na vlasti,
no ako tada ne smes rukom maci,
-zanavek cuti! On ce jednom pasti,
al' tad ga nemocnog nemas prava taci!"

PLESsitnihDEMONA

Poznat
Banovan
Poruka
9.594
intra:
Želiš da kažeš da je odnos i plan nacista bio isti prema Belgijancima,Holanđanima i Srbima? Mislim da mnogo griješiš kao i sa tim stavom trebali smo da sjedimo i čekamo da nas neko oslobodi.
Ti hoces da kazes da je trebalo da pogine 5 miliona Srba? Ne! Ako je trebalo da pogine i jedan jedini srbin,ja bih cekao saveznike i 50 godina. Jer da smo cekali da nas bi nas bilo 20 miliona Srba ,a ne 6 miliona.
O tome ja pricam.

PLESsitnihDEMONA

Poznat
Banovan
Poruka
9.594
intra:
Ja hoću da kažem da dok se neko ne izbori za nešto niko mu to neće dati.
Pa ko onda dade slobodu Holandiji,Belgiji,Danskoj,Poljskoj,Ceskoj...
Nemoj samo da mi kazes da su se njihovi "Pokreti Otpora" izborili za to,jer je to smesno. Kao sto Prle i Tihi svojim diverzantskim akcijama na nemacki kamion zastuavljju prodor Nemaca na istok...smejurija. Kod nas se partizani nisu ni borili,nego su sve vreme rata pravili sranja i bezali po planinama...shatro gerila.
Imam odlicnog druga u Holandiji,koji je tamo rodjen i zavrsio skolu i sve komlet...znas sta on kaze...Holandjani nisu qrtzem mrdnuli u DSR.
Poubijana je gomila jevreja i nekih likova koji su ih cuvali,a koji su se pretstavljali kao Pokret Otpora...sranje.
Na kraju krajeva ako je moralo da se gine,moglo je da se gine od 1944. kada su se saveznici iskrcali,a ne od 1941.
To o cemu ti pricas je obicna partizanstina koju deca uce u skoli...na zalost i dan danas.

Владан

Buduća legenda
Poruka
31.100
PSD Све сам бомбоне појео па теби нисам ни једну оставио

33.gif

40.gif

:-)

Oximoron

Gost
Poruka
11.725
discovery:
nemogu neke stvari da shvatim nikako... kako da i poslije 60 godina pobjede nad fasizmom, kad se zna da su srbi bili nizerazredni gradjani u tadasnjem njemackom rajhu, kad su na stotine hiljade srpskih civila pobijeno u inim ustaskim logorima i takodje na podrucju srbije od ruke nijemaca i njihovih pomagaca cetnika. i poslije svega se velica u srpskom narodu fasisticka cetnicka ideologija, koja je u posljednju deceniju dovela "maltene" srbiju do pasaluka.

jeli posrijedi nekakav kompleks, zaslijepljenost mrznjom ili je jednostavno krivo nase obrazovanje, da se djeci ni dan danas nepredaju cinjenice nego lose kopije istorije..?
Amin...

Kazanova

Ističe se
Poruka
2.131
drinjaca:
Нисам нашао на том сајту о КР. трагедији

Pa nisam bas mislio konkretno na Kragujevacku tragediju, ali ima mnogo dobrih stvari o drugom svetskom ratu uopste. Lepo je da se procita. Ima jedan deo bas gde govori o Ljoticu i u cemu se apsolutno slazem sa njegovim misljenjem o komunistima, cija su tadasnja delovanja apsolutno identicna sa danasnjim (celokupnim) DOS-om.

Preporucljivo svima.

Ah da. Neverovatno je dobar deo koji govori o ultimatumu koji je Hitler postavio Srbima. Medjutim on je, ako je verovati, Srbima nudio resenje Kosmeta za nedelju dana. Kako smo neki naopak narod i udarili kontru, usprotivili se njemu i priklonili "saveznicima", koji su nas isto kao i on bombardovali odmah po zavrsetku rata (a i 60-ak godina kasnije).

Iskreno govoreci, ni ja ne bih znao, kako bih postupio, da sam ziveo u to vreme i da sam bio neki faktor koji bi o necemu odlucivao.

friedrich

Aktivan član
Poruka
1.749
Ehhhhhhh,sta bi bilo kad bi bilo......:)
Pa Hitler nam je lepo nudio ...redom,Skadar dobijamo,Solun takodje.Ondak.....za sva materjalna dobra ustupljena Wermachtu....placanje, sto odmah, sto u naoruzanju i nesto u zlatu kasnije.......i jos stosta drugo,pa moglo bi se reci nesto slicno kao sad sa NATO-m, ali mnogo,mnogo bolje.I sta bi nam bilo......nista.I kada je sve dogovoreno Englezi zajedno sa komunistima napravise sranje za tili cas.Pa sta vi mislite da mozda Englezi nisu umesali prste oko Kg-a i Kraljeva,Nisha itd.
A ko mi neveruje za uslove moze da trazi u biblioteci u dva toma dopisivanje tadasnje srpske vlade sa nemackom vladom.Oko 1200 str......****** bilo mi je dosadno u vojsci pa sam isao u biblioteku svaki dan kad sam postao dzomba......hehehehehe....

Sto bi rekli .....lepo nam ga zavukli..........bolje bi bilo da smo se uvek drzali Nemaca kroz istoriju i ovo je notorna laz da Nemci mrze Slovene.Pa sta su Prusi nego Sloveni........doduse germanizovani,ali najjaci Hitlerovi generali su bili Prusi.....ali oni nikad nisu bezali od svojih korena da su Slovenskog porekla.Pa sto je Marija Tereza dovela nemce u Vojvodinu ili Petar Veliki u Rusiju.......sigurno ne da dzabalebare.

Aj pozdrav svima i da nas najvise ima, i da zelenokosuljasi dodju na vlast

ZBOR

Poruka
22.425
вамо код нас у Западној Србијијош горе, овдје нас стегу
drinjaca:
Цела светска јавност зна за мало чешко село Лидице у коме је од стране немаца стрељано 120 људи као одмазда за убијеног протектора Чешке злогласног Хајдриха и цео свет зна за мало француско село Орадур у коме су немачке трупе побиле око 200 до 300 становника за време свога повлачења 1944. г. А за страшну Крагујевачку трагедију не зна ама баш нико у СВЕТУ. Зашто?

Крију комуништи своју бруку

PAC-PAC

Domaćin
Poruka
3.894
Господо, СДК није никога спасао у буквалном смислу из простог разлога што то нико није могао да спречи, по сведочењу самог Марисава Петровића успели су да замене известан број деце са одраслим особама а то је илустровао цитатом како он каже друга председника: "Ко брани све-изгуби све."
Што се тиче самог стрељања, нису Немци побеснели због устанка већ због масакрирања Немаца од стране партизана који приликом свих напада плански остављали четнике на цедилу и кад год им се пружила прилика масакрирали немачке војнике. Тога је било и код Краљева али се не помиње, масакр им је био заштитни знак и пре отвореног сукоба са Немцима, позната су недела комунистичких комесара Бороте и Мајера.
При нападима на Шабац и Лозницу није било масакрирања тако да није било ни стрељања, Лозница је чак била и заузета па опет није било стрељања јер су сви заробљеници имали третман војних заробљеника, чак су немачки авиони грешком побили заробљене Немце приликом бомбрадовања околине Лознице па опет није било стрељања. Наравно, недуго затим су кренуле казнене експедиције али организованог стрељања није било тако да су способни четнички командири успевали да сачувају већину народа јер је казненим експедицијама приоритет био уништавање четничких јединица.
Дража јесте наредио нападе али искључиво због чињенице да су комунисти радили све да себе представе као ослободиоце а комунистичкој инвазији требало би да захвалимо Гестаповом слању комуниста у Србију, специјалним возом из европских затвора је стигло 150 "Шпанаца" на челу са Кочом Поповићем, основни задатак им је био стварање пометње и дестабилизацији Равногорског покрета.
Да је у том моменту препустио Србију комунистима ко зна шта би било са Србима, највероватније би било насилне мобилизације и општа пропаст која је задесила Тромеђу нешто касније.
Што се тиче локалних четничких команданата, поступили су у потпуности са Дражиним упутствима о минимуму нужног сукоба али комунистички комесари су имали резревни план за изазивање критичне масе која је нужна потреба сваке комунистичке револуције- масакрирање.
Након издаје код Крагујевца поприличан број партизанских одреда је у комплету са командним особљем сачињеним од сељака, дакле без комесара, приступио равногорском покрету а познати су и случајеви када је наредник Милутин Јаковић, командант Драгачевског одреда без икаквог пардона упадао у партизанске колоне и експресно,метком у чело разрешивао сваке дужности командире и комесаре због издаје код Краљева.
Ни ЗБОР ни Раногорски покрет нису желели цивилне жртве и улоге су мање-више биле добро распоређене све док се нису умешали комунисти а онда су четници морали да нападају а љотићевци су морали да буду ту где су били и то је то, а у сукоб а релацији четници-љотићевци нико са стране нема право да се меша јер је то чисто српски, интерни сукоб тако да усташе по логици здравог разлога ту немају шта да траже.

alfonso

Zainteresovan član
Poruka
200
Drugovi,
Zna li neko gde mogu da se vide te famozne fotografije izmasakriranih Nemaca?
Svi pricaju o njima, a nigde ne mogu da ih vidim. Verujem da postoje negde. Inace, koliko znam, dr Turner ih je pokazao djeneralu Nedicu i Ljoticu, ali ih nikada nije poslao u Berlin. Sta li bi se tek onda desilo???
A o samoj ulozi Srpskog dopbrovoljackog korpusa cuo sam samo najbolje. Spasli su koga su mogli i sta je tu je...

minalex

Primećen član
Poruka
755
gledam po raznim forumima sa slicnom tematikom koliko hrvati pokazuju svoju neinformisanost o stvarnom desavanju u srbiji u to vreme.vjerujem da vecna njih se cudi odkud sad ljoticev SDK sa tolikim uticajem tamo.za njih su cetnici jedina srpska vojna formacija u ratu tada a zbog posleratne propagande komunista o cetnicima kao fasistima i saradnicima okupatora to im je satisfakcija za ono sto su bili ustase.tek toliko da se izjednacimo.o tome se moze dosta pisati .draza je bio celo vreme u planinama sa gerilom a ne u beogadu ku ustase u zagrebu.i cetnici nisu dobili drzavu od nemaca.u hrvatskoj cetnici su saradjivali sa talijanima otvoreno zbog zastite naroda od ustaskog kidisanja na sve sto je srpsko.a u srbiji i crnoj gori nemci su cak zarobljavali i kaznjavali cetnicke jedinice posle sukoba.ljoticev SDK nije volio cetnike i cesto su napadali jedni druge.SDK je bio nemacki aparat u srbiji za uvodjenje reda i nisu bili ni malo bez utjecaja.u kragujevackoj tragediji su ucestvovali tako sto su po naredjenju nemaca sproveli i cuvali nesrecnike koji su tada streljani.nekoga su i spasli ali ima onaj slucaj kada je licno marisav hteo da izvuce nekog svog poznanika a ovaj to odbio .molio bih hrvate da se bolje informisu u situaciji u srbiji za vreme rata ali ne iz skolske literature.ako zele da diskutuju o tome. pozdrav i svako dobro!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.