Корени српског фашизма-Др. Милан Стојадиновић,а не Др. Димитрије Љотић

Ко је био фашиста?

  • Стојадиновић

  • Љотић

  • Обојица

  • Ни један,ни други


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
@Slovesni

Ne postoji autentična srpska organska misao.
Daj čovječe nađi nešto o evropskoj organskoj misli, pa ćeš vidjeti da u toj tvojoj srpskoj organskoj misli, osim "svetosavskog nacionalizma" i "domačina", ne postoji nijedan drugi originalan pojam.

I da, nemoj mješati Petronijevića u tu vašu pajapazjaniju ... nemoj da se više sramotiš opet ćeš proći kao sa Berđajevom.
To je inače opšta karakteristika fašista - dovoljno je ne da im se svidi poglavlje, nego samo tri rečenice kod nekoga i odmah zatim ga počnu svojatati.

Čuj Ljotić na tragu Petronijevića ... :lol:.
Ni ti, a ni onaj od koga si tu nebulozu kopirao, pojma nemate o Petronijeviću

I ti opet ono mantraš "oni prvi deificiraju rasu, a oni drugi državu", a mi to ne radimo jer smo hrišćani i zato mi nismo to što su oni.

Pa možeš li ti nešto sam smisliti kao odbranu tih svojih stavova ili ti se od posta do posta sve svodi na taj ebni copy/paste.
I onda još govoriš nekom da je površan.

I reci mi šta je sa ovim što sam ja postovao:
- antiindividualizam
- organicizam
- nacionalna revolucija
- antidemokratičnost
- antikomunizam (mnogo radikalniji od onoga kod klasičnih desnih partija)
- princip vođstva (profetske dimenzije)
- antisemitizam


Fino mi brate dokaži da toga kod Ljote nema i ja više neću pričati da je on fašista!
Ali stvar je u tome da se to ne može Slovesni - što ne ide, ne ide.

I što je glavno ti i sam sebe ukopavaš. Hvališ taj Ljotin organicizam.a ne shvataš da je on preduslov vaskolikog totalitarizma :lol:.
U organskoj koncepciji društva svaka jedinka (čelija - pojedinac) je podređena organizmu kao totalitetu (kao uostalom i u pravom živom organizmu).
Organizam bez jedinke može, ali jedinka (čelija) bez organizma ne može, te je zbog toga obaveza i dužnost potčinjavanja jedinke opštem bezuslovna.

A Slovesni to utapanje pojedinca u kolektiv i taj bezuslovni primat opšteg nad individualnim zove se totalitarizam.
Pošto je Ljota desni političar njegov organicizam logički tendira ka desnom totalitarizmu, a ime tog desnog totalitarizma je fašizam.

p.s. površnost je kada na račun akcidenata zanemaruješ suštinu, a ne obratno.
 
@Slovesni

1. Pa možeš li ti nešto sam smisliti kao odbranu tih svojih stavova ili ti se od posta do posta sve svodi na taj ebni copy/paste.
I onda još govoriš nekom da je površan.

2. I reci mi šta je sa ovim što sam ja postovao:
- antiindividualizam
- organicizam
- nacionalna revolucija
- antidemokratičnost
- antikomunizam (mnogo radikalniji od onoga kod klasičnih desnih partija)
- princip vođstva (profetske dimenzije)
- antisemitizam


3. Fino mi brate dokaži da toga kod Ljote nema i ja više neću pričati da je on fašista!
Ali stvar je u tome da se to ne može Slovesni - što ne ide, ne ide.


4. Pošto je Ljota desni političar njegov organicizam logički tendira ka desnom totalitarizmu, a ime tog desnog totalitarizma je fašizam.


1. Који копи-пејст? Текстове које сам поставио "Наш национализам", "Порука фашистичком шегрту Милану Стојадиновићу" сам лично прекуцувао, јер немам скенер, а ови текстови се нажалост до сада нису могли наћи на нету. Прво немој да ме вређаш, друго немој да ме провоцираш, а треће немој да ме оптужујеш за плагијат на овој теми, јер се ја тиме не служим. За такве клевете, треба имати доказе.

2. Љотић је био све што си набројао осим антисемтизма и принципа фирера, Мита није био антисемита, што сам и доказао на прошлој страни, али ти нажалост не читаш пажљиво моје поруке.

Прочитај делић Митиног чланка "Дијалог са Јеврејином" - „Отаџбина” октобар 1935. године.

http://forum.krstarica.com/threads/385476&page=3


3. На духовно и интелектуално сазревање Љотића ЈЕСУ имале утицаја филозофско-теолошке идеје засноване на поретку, национализму, антилиберализму, органицизму, антипарламентаризму, а поготову идеје монархизма. И комунисти су антифашисти и антимонархисти, али то их не чини демократама, ако је дакле Љотић био ово што си набројао под тачком 2 (а јесте све осим антисемитизма) онда га то опет не чини фашистом, јер не постоји чланак у коме он велича фашизам. Ја сам представио неколико његових антифашистичких текстова, а ти настављаш са пропагандом, то се не очекује од једног професора. Конкретно покажи неки његов чланак, а ако ниси компетентан, немој учествовати у овој теми. Ничеов надчовек на кога су се позивали нацисти јесте у суштој супротности са свечовеком Достојевског на кога се позивао Љотић речима: "Српство нека послужи југословенству, југословенство нека послужи свесловенству, а свесловенство нека послужи свечовечанском братству."



4. Љотић није био обични десни политичар, "десница" у данашњем контексту јесте настала после богоборне француске револуције. Верујем да форуме посећују и људи који желе мало озбиљније да разматрају ову тему. Оно што је нажалост постало обележје већине форумаша, јесте површност. За разлику од Милана Стојадиновића, Мита је пре свега био човек другачијег кова. Био је политички реалиста, опрезан али и зрео политичар,зато што је увек мислио на интересе властитог народа и државе и очувању његовог како биолошког, тако и духовног волумена. Профашистички симболи и ритуали могли су се видети управо на митинзима др. Милана Стоајдиновића. Како ти бре Краут не досаде те прежвакане пароле о фашизму и нацизму? Зар је могуће да се Димитрије Љотић као хришћанин и монархиста доведе у везу са национал-социјализмом? Па баш национал-социјалисти су на монархију гледали као на реакцију и заоставштину „мрачног средњег века“, а на хришћанство као на „слабу чивутску веру“. Основу идеје Д. Љотића чинило је уверење и вера у сазнање да није сваки политички облик добар за сва времена и све народе, да су они променљиви и зависе од друшттвене стварности. Љотић је имао свест о три темељне вредности за које сваки Србин треба да се бори: монархизам, задругарство и хришћанска вера стапајући тако у божанственој тријади: Бог – домаћин у Васељени, владар – домаћин у држави, старешина породице – домаћин у кући – вишевековно искуство читавог српског народа кроз историју. У бити овог домаћинског система садржана је истина о непоновљивој аристократској вертикали у српској историји коју су вековима представљали одабрани и премоћни, али је у њеном одржању учествовао васколики српски народ.

У тексту „НАШИМ ЛЕВИЧАРИМА” - „Нови пут”, број 12, 10. априла 1938. Мита још једном одговара на оптужбе за фашизам:

„Ми нисмо фашисти, нити то можемо бити. Ни национал-социјалисти исто тако.“
 
1. Који копи-пејст? Текстове које сам поставио "Наш национализам", "Порука фашистичком шегрту Милану Стојадиновићу" сам лично прекуцувао, јер немам скенер, а ови текстови се нажалост до сада нису могли наћи на нету. Прво немој да ме вређаш, друго немој да ме провоцираш, а треће немој да ме оптужујеш за плагијат на овој теми, јер се ја тиме не служим. За такве клевете, треба имати доказе.
Čekaj malo

Jesi li ti sam ovo napisao?
Утемељен на органској филозофској баштини чији су теоријски корени садржани у учењима О. Конта, Л. Ворда, А. Еспинаса, Р. Вормса, П. Лилијенфелда, Х. Спенсера и других, а код нас у метафизичкој филозофији др Бранислава Петронијевића, Мита је сталешки систем схватио као као домаћинско-задружни систем (а не као фашистички како ти тврдиш) који означава међусобну хармонију, не само у дому, него и у друштву, држави и Васељени.
Ako jesi što ne braniš svoj stav o utemeljenosti Ljotinih pogleda na Petronijeviću?

Onda ovo
У читавом Љотићевом стваралачком опусу, приметио сам, истина на посредан начин, Беркова размишљања о погубности француске револуције.
Jesi li ti to čitao Berka?
2. Љотић је био све што си набројао (...)
:eek:
E šućur Allahu što bi rekli muslimani ..., neka sam i to dočekao!
осим антисемтизма и принципа фирера, Мита није био антисемита, што сам и доказао на прошлој страни, али ти нажалост не читаш пажљиво моје поруке.
Nema firerovskog principa?

A to što su ga zvali "drug-vođa" to ništa?:per:

Pa ne da je postojao firerovski princip nego su ga smatrali prorokom ebte.
Vlajko Vlahović u predgovoru Ljotinim "Odabranim delima" kaže kako su njegovi saradnici širili famu "kako je njegova moć nedokučiva" i kako je može spoznati donekle samo onaj koji je "kongenijalan heroju (Ljotiću)", poredili su ga sa Herkulom .., a šta tek Najdanović piše takođe u predgovoru "Ljotićevih pisama knezu Pavlu".

I nije ni antisemita?

Je l' ti misliš da samo ti imaš mogućnost da čitaš Ljotu?

Ako ovo u spojleru nije antisemitizam
On tu masku nosi kad dođe u jedan narod i predstavi mu se, posle izvesnog vremena dok nauči jezik njegov, kao njegov sin. On tu masku nosi kad, ugnjezdivši se u tom narodu, onima što vladaju, prilazi s najvećom poniznošću, jer samo maska može sakriti oholost najoholijeg Izrailja! On tu masku nosi kad svojim sugrađanima druge vere govori o jednakosti, jer nikad Jevrejin ne veruje da je jednak s ostalim narodima. On tu masku nosi kad se pojavi na tribinu pred radničkim masama jednog naroda i govori o mržnji što klase tog naroda jedna prema drugoj treba da gaje, jer on vrlo dobro zna da je to što on
govori namenjeno samo klasama drugih naroda i da nema naroda u kome je tešnja solidarnost, nego što je kod Izrailja ( Burno odobravanje i aplauz). On tu masku nosi kad govori drugim narodima o bezboštvu, jer kako bi mogao pravi Jevrejin biti ateista, on čija je sva srž duše vezana kroz narodnu istoriju s Nebom. Ali on to govori pod maskom, jer je to namenjeno drugim narodima. On nosi masku kad govori protiv braka i porodice drugim narodima, jer nema naroda koji je tako porodičan kao što je jevrejski narod. Ali ovo je namenjeno drugim narodima, da se druge porodice razbiju. I kad govori s podsmehom i ironijom o tradiciji drutih naroda, on nosi masku, jer nema tradicionalnijeg naroda na
svetu, nego što je jevrejski narod. (Uzvici: Tako je!) Masku nosi i kad govori za internacionalizam, jer on ima odvratnosti prema drugim narodima. Masku nosi i kad je za demokratiju, i kad je za socijalizam i kad je za komunizam.


I Jevreji znaju i vele: Mora doći čas, kad će Izrailj vladati svima narodima. (…)


Da to dođe, potreban je ceo ovaj put, ali nije dovoljan.

Još nešto mora biti! Mora doći velika revolucija. Ogroman haos u svetu. Mora doći strašan lom. Biće tui Jevreja koji će stradati. Ali, Bože moj, koliko je svaki hrišćanski narod žrtvovao za slavu i veličinu svoju, koliko je žrtava svojih pravih čistokrvnih sinova dao, pa mora u tome zemljotresu i Izrailj dati žrtava. Ali te su žrtve potrebne. To je kao ono stegno na nozi Jakovljevoj što se iščaši prilikom rvanja, te Jakov poče ramljati. Te žrtve moraju doći, ali posle dolazi zora, dolazi čas pobede Izrailja!"Jer samo tako – računa Izrailj – sve sam pripremio. Rasuo sam narode. Stoje hrišćanski narodi u Evropi hrišćanskoj, ali pometeni, svi su razuđeni, atomizirani. Presekao sam sve veze među njima. Ne samo da sam uspeo da bacim narod protiv naroda, već sam i u svakom narodu ubacio strašnu zbrku pojmova, ogromnu sumnju, bacio brata na brata rođenog. (Burno odobravanje). Hrišćani su svoju veru izgubili: Bogu okrenuli leđa; Hristu okrenuli leđa. Učinio sam da sumnjaju u sve i svašta. Presekao sam vezu svakog naroda sa sopstvenom istorijom: grakću narodi kao ždralovi u jesenjoj magli, kao rasejana stada ovaca i lutaju tamo amo."

(…)

Ako na kraju krajeva svaki rat za poslednjih 150 godina, a dovoljno ih je bilo; ako svaki rat donosi uspon Jevreja, ako svaka revolucija donosi rašćenje njihovog uticaja, onda moram doći do zaključka – sasvim logičnog i sasvim prirodnog – da je svaki rat i svaka revolucija na štetu evropskih hrišćanskih naroda, a na korist jevrejskog naroda.
I ako se sad pojavi jedna knjiga, koja ceo plan jevrejskog rada iznese i ta knjiga dođe, recimo 1902. godine, i kao delo jevrejskog plana iznosi događaje koji će se dogoditi docnije, onda uprkos toga što će Jevreji da viču da je to "falsifikat", ja moram da zaključim da taj "falsifikat" predskazuje budućnost na čudnovat način, da je ta knjiga upravo otkrila njihove planove. A što oni toj knjizi poriču važnost i autentičnost, to je zato što ta knjiga otkriva njihove karte koje su oni hteli da za ostali svet ostanu skrivene.
onda sam ja Hotentot.

Pa po njemu su za sve krivi Jevreji - od VFBR, preko demokratije, individualizma, sekularizma, marksizma ... pa do WWII!
 
SlovesniFilozof - Прочитај делић Митиног чланка "Дијалог са Јеврејином" - „Отаџбина” октобар 1935. године.

http://forum.krstarica.com/threads/385476&page=3
I Hitler je u "Razgovorima za stolom" znao pohvalno govoriti o nekim jevrejskim osobinama.
3. На духовно и интелектуално сазревање Љотића ЈЕСУ имале утицаја филозофско-теолошке идеје засноване на поретку, национализму, антилиберализму, органицизму, антипарламентаризму, а поготову идеје монархизма. И комунисти су антифашисти и антимонархисти, али то их не чини демократама, ако је дакле Љотић био ово што си набројао под тачком 2 (а јесте све осим антисемитизма) онда га то опет не чини фашистом, јер не постоји чланак у коме он велича фашизам.
:lol:
Po tebi znači čovjek mora nositi etiketu na kojoj piše ja sam fašista i tek onda se može zvati fašistom?

Fašizam je Slovesni i stil.

Evo vidi ovo:
Neopisiv, tesko podnosljiv smrad rasirio se veceras centrom Beograda. Ova deponija izrucena na trg koji smo voleli da nazivamo trgom Slobode, sacinjena od najgoreg sljama i olosa, upropastitelja i stetocina, neradnika i lenjivaca, vecitih nezadovoljnika, primitivne bezube gologuzije i laznih domacina i patriota, pijanih zlostavljaca sopstvenih zena i dece, okupila se da podrzi prvog i najgoreg medju njima.
Ovo piše o mitingu SRS-a, na forumu Demokratske omladine ili na Forumu B92, tadašnji predsjednik omladine LDP-a, a nick mu je Eraserhead.

To što je on napisao, to je fašizam par exellence !!
A šta misliš je l' taj Eraserhead ikada išta pozitivno napisao o fašizmu?
I da li je možda ikada za sebe rekao da je fašista?

Nije Slovesni .., budi uvjeren da nije.
Ја сам представио неколико његових антифашистичких текстова, а ти настављаш са пропагандом, то се не очекује од једног професора. Конкретно покажи неки његов чланак, а ако ниси компетентан, немој учествовати у овој теми.
A ja sam ti opet fino i strpljivo preko tzv. fašističkog minimuma pokazao koliko se Ljotić u sve to uklapa i što je najvažnije sve te osobine koje sam ja pronašao u Ljotićevom učenju ti si potvrdio kao tačne.
Šta bi sada još trebao - je l' hoćeš da ih, svaku konkretno, nađem u Ljotićevim sabranim djelima?
Ничеов надчовек на кога су се позивали нацисти јесте у суштој супротности са свечовеком Достојевског на кога се позивао Љотић речима: "Српство нека послужи југословенству, југословенство нека послужи свесловенству, а свесловенство нека послужи свечовечанском братству."
Ničea nacisti po običaju nisu dobro shvatili.

A Ljotića povezivati sa svečovekom Dostojevskog .., povezivati ga sa onim koji ovako razmišlja:
„Каква може бити срећа, ако је она заснована на туђој несрећи? Изволите, замислите, да ви сами зидате здање судбе човечје с крајњим циљем усрећити људе, дати им мир и спокој. И замислите, да ради тога неопходно и неизбежно треба промучити цигло једно човечје биће, ..."
je više nego odvratno licemjerje.
4. Љотић није био обични десни политичар, "десница" у данашњем контексту јесте настала после богоборне француске револуције.
Pa i nije, ja i rekoh da je u to vrijeme on reziduum.
Верујем да форуме посећују и људи који желе мало озбиљније да разматрају ову тему. Оно што је нажалост постало обележје већине форумаша, јесте површност.
Tačno - slažem se!

Eto ti npr.- tebi je dokaz da neko nije fašista to što nema rasnu teoriju u svojoj ideologiji i što ne deificira državu, a što je u svemu ostalom isti, to tebi nije bitno.

Tvoj problem je što ti tražiš apsolutnu identičnost, a toga u fašizmu nema. Svaki pokret i stranka su specifikumi, varijacije istih iracionalizama.

Ja uvijek navodim Eka i Vitgenstejnovu teoriju igara kada je riječ o modalitetima fašizma:

“Igra može biti natjecanje, ali i ne mora; može zanimati jednoga, ali i više ljudi; može zahtjevati posebne sposobnosti, ali i ne mora; u igri može i biti i ne biti novac. Igre su različite aktivnosti koje u stvari iskazuju samo jednu stanovitu familijarnu sličnost.

Ali svejedno sve su igre. E a tako je i sa fašizmom.
За разлику од Милана Стојадиновића, Мита је пре свега био човек другачијег кова. Био је политички реалиста, опрезан али и зрео политичар,зато што је увек мислио на интересе властитог народа и државе и очувању његовог како биолошког, тако и духовног волумена.
Профашистички симболи и ритуали могли су се видети управо на митинзима др. Милана Стоајдиновића.
E vidiš meni je taj Stojadinovićev fašizam više politički pragmatizam i pomodarstvo nego ovo kod Ljotića.
Како ти бре Краут не досаде те прежвакане пароле о фашизму и нацизму? Зар је могуће да се Димитрије Љотић као хришћанин и монархиста доведе у везу са национал-социјализмом? Па баш национал-социјалисти су на монархију гледали као на реакцију и заоставштину „мрачног средњег века“, а на хришћанство као на „слабу чивутску веру“.
Te kako ih ti nazivaš "parole" su definicije sa kojima nauka operiše, daj ti nešto drugo pa ćemo da raspravljamo.
Ja ti mogu nabrojati najmanje 10 definicija fašizma i u svakoj ćemo naći Ljotića.

I je l' ti to stvarno misliš da hrišćanin i monarhista ne može biti fašista?;)

I dobro monarhizma nema kod nacista, ali Italija je bila kraljevina i pod Musolinijem. A šta je sa npr. Španijom i Rumunijom?
I Franko i Salazar i Kodreanu i Bandera su bili hrišćani
Основу идеје Д. Љотића чинило је уверење и вера у сазнање да није сваки политички облик добар за сва времена и све народе, да су они променљиви и зависе од друшттвене стварности.
Tačno, ali to nije nikakvo veliko otkriče.
Љотић је имао свест о три темељне вредности за које сваки Србин треба да се бори: монархизам, задругарство и хришћанска вера стапајући тако у божанственој тријади: Бог – домаћин у Васељени, владар – домаћин у држави, старешина породице – домаћин у кући – вишевековно искуство читавог српског народа кроз историју. У бити овог домаћинског система садржана је истина о непоновљивој аристократској вертикали у српској историји коју су вековима представљали одабрани и премоћни, али је у њеном одржању учествовао васколики српски народ.
E sa ovim se već ne slažem.
У тексту „НАШИМ ЛЕВИЧАРИМА” - „Нови пут”, број 12, 10. априла 1938. Мита још једном одговара на оптужбе за фашизам:

„Ми нисмо фашисти, нити то можемо бити. Ни национал-социјалисти исто тако.“
;)
 
1. Nema firerovskog principa?

2. A to što su ga zvali "drug-vođa" to ništa?

3. i Salazar i Kodreanu

4. A Ljotića povezivati sa svečovekom Dostojevskog

5. I je l' ti to stvarno misliš da hrišćanin i monarhista ne može biti fašista?

6. Ne postoji autentična srpska organska misao.


;)

Професоре најпре хвала ти, што си почео лепше да пишеш и престао са провоцирањем.

1. Какав црни фирер, упоређујеш једног болесног психопату, нацистичког молера са једним скромним човеком. Мита је био геније, поштењачина, пуки сиромах. Иначе и Хитлер и Бонапарта су били полу-жидови, имаш о томе у књигама чика Рајка Ђурђевића и Оца Жарка Гавриловића. И Жаре и Рајко имају докторат.

2. То да су га звали "друг - вођа" записао је твој партијски узор Небојша Попов у тексту о "популизму Љотића".

http://www.komunikacija.org.rs/komunikacija/casopisi/fid/IV/D4/show_html?stdlang=ser_lat

Баш напротив Стојадиновића су звали "Вођа".


3. Салазара је Мита веома ценио, а и Корнелија, него промакао ти је Примо Де Ривера. Знаш ли за манифест хришћанског НС? Константин Панчу склепао неки памфлет. Ево баш ових дана по други пут читам "Мојим легионарима". Знаш ли да су чак Корнелија оптуживали као јеврејског плаћеника? Да, иако је он ширио анти-ционизам, неки су га клеветали као чивутског плаћеника.

Познато је и да су немачки нацоши измишљали позитивно хришћанство, а ево румуског хришћанског НС

"МАНИФЕСТ ХРИШЋАНСКОГ НАЦИОНАЛ-СОЦИЈАЛИЗМА
''Верујем у једну и недељиву румунску државу од Дњестра до Тисе, земљу свих Румуна и само Румуна,
који су вредни и поштени и имају страх од Бога, и који се брину за своју земљу и свој народ; и у државу која
даје једнака права, грађанска и политичка, и мушкарцима и женама; у државу-заштитника породице,која плаћа
своје чиновнике и раднике на основу броја деце и рада који улажу и квалитативно и квантитативно;и у Државу,
која подржава друштвени склад смањивањем класних разлика; и која осим плата, национализује фабрике
(својина свих радника) и додељује земљу свим земљорадницима.
''Та држава би поделила добит између власника ( државе или приватног лица) и радника. Бивши
власник би поред своје плате, добијао и проценат, који је супротно сразмеран његовом првобитном улагању;
осим тога, Држава би осигурала раднике путем ''здравственог фонда''; обезбедила би просторије за исхрану и
за облачење радника и службеника, који би имали своје представнике у управним органима разних
14
индустријских, пољопривредних и трговачких институција.
''Верујем у великог и снажног 'оца свих радника' и краља свих сељака, Фердинанда Првог, који је све
жртвовао за добро Румуније и који је ради нашег спасења постао једно са народом; који је на челу својих трупа
у Мараштију и Марашетију поразио непријатеља; и све време с љубављу и поверењем гледа на своју војску,
одану краљу и отаџбини.
''Верујем у једну тробојку обасјану зракама хришћанског национал-социјализма, у симбол слоге међу
браћом и сестрама Велике Румуније.
''Верујем у једну свету, саборну и апостолску Цркву са свештеницима, који живе по јеванђељском узору
и који су вољни да, као апостоли, жртвују себе ради просвећивања многих других.
''Одобравам одлуку да министре бира Парламент, поздрављам укидање Сената, формирање градске
полиције, порез на приход, пољопривредне и занатлијске школе у селима, домове за инвалиде и старе људе,
народне домове, утврђивање очинства, објављивање закона на свима разумљив начин, охрабривање приватне
делатности у интересу Народа, и развој индустрије у сеоским домаћинствима.
''Чекам васкрсење националне свести чак и код најпонизнијег пастира и очекујем да се интелектуалци
спусте међу напаћене људе из народа, да им помогну и учврсте их у искреном братству, као темељу румунске
државе у будућности.Амин! Гарда Националне Свести. ''- Константин Панчу


Легионари су чак писали и о науци анти-семитизма, погледај ово:

Политичка економија потврђује да су Јевреји у свим временима, чак и у Палестини, живели као
народ супериоран над осталим народима, искориштавајући њихов рад, док они сами никада нису били
директни произвођачи.
Политика доказује да свуда у свету, унутар других нација, Јевреји имају своју посебну друштвену
организацију, која формира државу унутар државе.
Теологија потврђује да је јеврејска религија најзатворенија и најнеприступачнија религија света, а
заснива се на специјалном савезу између њиховог Бога Јахве и јеврејског народа као изабраног, светог
народа, који се разликује од свих осталих.
Антропологија доказује да су Јевреји мешавина међусобно различитих раса, као што су семитска
раса, Аријевци, црначка раса, Монголи.
Историја потврђује да су од најранијих времена Јевреји били номадски народ без своје земље.
'' - А.Ц.Куза



4. Видиш, ове године, у Новом Саду група поштовалаца мисли Димитрија Љотића организовала je црквени помен. У беседи је свештеник парафразирао Светог Јустина који је, говорећи о Достојевском, рекао да је он био његов “учитељ и мучитељ - свечовек“ а да је то, управо, Љотић за све нас.

5. Све је могуће, поготово кад се у циљу ширења фашизма може користити вера или монархизам. Мита је много комплекснија фигура мој драги професоре. Чак се Учитељ у тексту "Онима који се љуте" мало шалио па се изјаснио као фашиста: :D

„Ми смо фашисти јер хоћемо да вођење
политике пренесемо са партије на сталеже. Зато што смо против
партијског народног представништва, а за парламент у коме ће седети
претставници организованих сталежа. Ово, тобож, треба да буде неки
специјалитет фашизма. Другим речима, фашисти смо зато што хоћемо
да сваки сталеж - непоцепан на странке политичке - бира посланике и
одређује каква треба да буде велика политика земље” - Д. Љотић

6. О, постоји. Имаш о томе у књизи „Органска мисао Срба у 19. и 20. веку”.
Пошто је неминовна последица либерално-индивидуалистичке мисли -
демократија, капитал и марксизам, бољшевизам, материјализам и
безбоштво, Љотић је сматрао да једино органска мисао може да
пронађе јединки место у породици, нацији, држави, човечанству и
васељени. Љотић је био оптимиста, а још већи легалиста, што није проистекло са-
мо из адвокатског позива којим се бавио, већ из духа генерације и вре-
мена коме је припадао, оном „херојском времену предратне Европе”,
конзервативне Европе, која је, изгледа заувек нестала у вихору Првог
светског рата. Уместо индивидуалистичке распојасаности Мита је уводио дисципли-
ну фамилије, задруге, сталежа и нације.
 
Ајде још мало да допуним тему, дакле јасно је да је срамним потписивањем конкордата са Ватиканом, Стојадиновић је дефинитивно ступио на пут издаје интереса наше Цркве и народа, а првобитном пробританском политиком као и потоњим покушајем имитације италијанског фашизма и немачког национал-социјализма, потврдио се као политичар који је идеолошки узор проналазио на Западу.



На оптужбе да је кукавица и да не сме отворено да се изјасни за фашизам, Љотић је одговорио:

„Органска мисао је донекле и фашизам и хитлеризам. Донекле. Има љу-
ди који нас тако и зову. Али сви знају да нисмо кукавице. Зар ми не би-
смо могли, не бисмо смели да кажемо да смо фашисти, кад бисмо заи-
ста били? Ми то не кажемо. Не зато што се тога бојимо. Кад бисмо то
били, знали бисмо да смо то и рекли бисмо. И стајали бисмо иза својих
речи. Целим бићем, а не напола. Дужни смо сведочити истину и гово-
рити овако како је. Па смо дужни рећи зашто не можемо бити то.
Фашизам и хитлеризам су органске мисли, заиста. Али пут органске
мисли, да се тачно изразим, је знатно дужи, а не завршава се са хитле-
ризмом и фашизмом. Као Словени и хришћани, нисмо могли да се зау-
ставимо на оним штацијама, на којима су застали Мусолини и Хитлер.
Хитлеровци веле: Бог светом влада. Али, ми људи немамо начина да
сазнамо вољу његову. Шта је глас Божји и воља Његова, рећи ће ми
моја крв. Мој радио-апарат (а има разних радио-апарата) ако хоћу да
преноси чисте гласове, да се може чисто чути, треба да буде исправан.
За чист глас, чист инструменат. Има их који преносе мутне гласове.
Хитлеровци кажу: моја је људска дужност да чисту крв очувам, да бих
могао глас Божји у чистом стању да добијем. И вољу Божју јер другог
откривења не знам.
Али ми застајемо за часак ту, и велимо Да! Љупко тело, дивно божје
дело, али има далеко већих божјих творевина. Није вам могуће остати
код тога олтара код кога се обожава. Гони нас нешто неодољиво да на
тој станици не останемо.
Јер осећам и знам да људска раса није за бољи инструменат Творчев. И
то је свакако дивно дело Његово и оруђе Његово, јер свеобухватна моћ
Његова. И кроз камен, ако му затреба, моћ Му се може исказати и во-
ља, а како ли не би кроз крв. Али за мене раса људска нема ову апсо-
лутну вредност коју има за хитлеровце. За мене изнад расе постоје бес-
крајно веће ствари, којима и сама раса мора служити. За мене постоји
апсолутна, огромна истина. А по њиховом схватању бити објективан
Немац, значи бита рђав Немац, јер они верују само у германску исти-
ну.
Тако је то велика и дубока разлика између нас, да иако смо ми на ор-
ганском путу, као и они, они застају, а ми продужујемо, морамо се
одвојити и идемо даље тим органским путем.
А онда се нађемо на станици оних који кажу: Бити снажан, значи бити
јак умом људским. „Огромна је снага - снага ума. Ала ни пред том сна-
гом да застанем, не могу. А ту стоје фашисти што веле: „Држава је по-
лубожанство: свемоћна и апсолутна, полубожанска.” Тако су стари Ри-
мљани веровали, и отуда су њихови богови имали храмове само у гра-
ницама.
А ми кажемо: Не дај Боже да ова то буде. Држава је људска творевина,
потребна људској судбини. То је оруђе народне судбине. Али није бо-
жанство. Није апсолутна вредност, којој дугујемо обожавање. Изнад
државе стоје бескрајно веће ствари, којима и држава мора да служи.
И тако, иако се и ми налазимо на истом органском путу, - те смо про-
тив демократије, капитализма, марксизма, и атеизма, - велике, управо
огромне разлике постоје међу нама.
Снага расе, тела, крви, кличу хитлеровци - а ми пак говоримо: и то, али
пре свега и изнад свега: снага духа.
Снага ума, кличу фашисти, - а ми пак говоримо: Али пре свега и изнад
свега: снага духа.
Јер верујемо да људима није могућа већа снага од снаге духа - и да је
ова у стању да одржи високо и телом слабог и знањем мало богатог. А
и здраво и снажно тело, и ум снабдевен највећом снагом, бледе пред
снагом духа.
Отуда, дакле, велика и дубока разлика између њихове и наше органске
мисли.__“

Узгред, прошле недеље другар из часописа „Ново Видело“ донео ми је примерак дела Љубице В. Љотић „Мемоари“. Скратио сам колико сам могао текст и подвукао најважније, Љотићи су били и остали део националне и духовне елите србског народа у последња два века.


Извори за овај текст:

1 Љубица Вл. Љотић: „Спомен књига о стогодишњици породице
Љотић кроз историју Србије тог времена”, у: „Нове српске органске студије”, бр. 1–
2/2000, стр. 71–72.

2 Љубица В. Љотић: „Мемоари”, Минхен, 1973, стр. 4.

3 „Делатност Владимира Љотића у ослобођењу
српског народа у Турској до 1909. године.


4 Владимир Љотић: „Зашто сам оклеветан? Ко ме је оклеветао?”, Београд,
1909.



Како записа Љубица Љотић, браћа Димитријевићи, Ђорђе (звани Љота) и Тома, побожни људи словенског порекла у Крњеву, 1750. године, саградили су цркву
брвнару посвећену Св. Ђорђу, иначе - породичној слави и заштитнику. 1
Када су се крајем 18. века преселили у Смедерево и тамо су мислили и на спасење
душе: „Побожност коју су донели из свог родног краја није их никад
оставила. Зато и овде, око старе цркве саградили су себи
задужбину.” 2. Поред духовне, породица Љотић је поседовала и јако изражену патриотску и снажну родољубиву црту. Још од првих дана устанка 1804. године, као виђени и богати људи, пре свега први домаћини овога краја, били су
привржени Карађорђу и ослободилачкој борби српског народа против
отоманске царевине. У боју на Делиграду, 1809. године, погинуо је
млади смедеревски буљубаша Коста Томић-Љотић, најмлађи брат
Ђорђа Љотића кога је усинио његов стриц Ђорђе-Љота по коме су и
добили презиме - Љотић. Из брака са Петријом Станковић, родио се првенац
Димитрије (потом Риста и најмлађи Никола), који је био јако побожан,
па је у Смедереву, његовом заслугом, подигнута и саборна црквапосвећена Св. Ђорђу. У бурном 19. веку, Љотићи су вазда били уз владарску кућу
Карађорђевића,.Често су губили иметак, били прогањани од династије Обреновић и склањали се у иностранство - у емиграцију. Тако се бележи да је Мита Љотић, од стране Кнеза Милоша прогнан у Аустрију, а потом се прикључио уставобранитељима. Убрзо, и син Владимир бива приморан да крене очевим стопама и одлази у Будимпешту где студира пет година. Ту се дружи са члановима династије Карађорђевића, посебно са будућим краљем Петром Карађорђевићем. Владимир Љотић се 1889. године, вратио из емиграције. Засновао је породицу са Љубицом Станојевић, са којом је изродио Димитрија, Јакова и кћерку Јелену (удату Тодоровић). Наредне, 1890. године, одлази за конзула у Солун. 1898. године, акламацијом је изабран за председника Првог конгреса земљорадничких задруга. Истовремено, био је један од виђенијих првака Радикалне странке, Приликом трећег боравка као генерални конзул у Солуну, од 1904. до 1909. године, 4
бележи се његов рад на буђењу српске националне свести у Јужној
Србији и лични напор 1906-1907. године, да манастир Хиландар поново пређе под српску управу. Владимир Љотић је био је неправедно оптужен због неких наводних
финансијских неправилности у смедеревском савезу и касније у
конзулату у Скопљу. 3 Тешко је све поднео и убрзо је умро 1912. године, у
Петријеву, крај Смедерева. Овде би требао да наставим са описивањем животних путева Владиних синова Димитрија и Јакова Љотића, али то ћу неком другом приликом. За опширну биографију Димитрија В. Љотића (1891-1945), треба прочитати књигу „Из мога живота“.
 

Back
Top