Konsert Bijelog Dugmeta u Beogradu: Katastrofa!

Pa, blue2x, meni pomalo zvuci kao nipodastavanje kada ti kazes da je bruka ako neko spominje Pink Floyd u istoj recenici sa Dugmetom i Kazalistem. Zasto ih ne bi spomenuo?
Ne znam sta je to toliko banalno, na primer, u muzici Prljavog kazalista (koje, eto, volim vise nego Dugme)? Nemam pojma da kazem jesu li im dobri aranzmani, koliko su im pesme zahtevne za sviranje i slicno, ali to mi je toliko nevazno da... Valjda je bitno da te pesma dirne (ne znam kako drukcije da se izrazim) u neku zicu, hm. Tekstovi su im savrseno jednostavni, nije to banalnost. Banalno je "Kupi mi bundu od nerca" ili "Hiljadu bacila sa dve hiljade krila" :shock: Koja razlika! Stavise, mislim da ne mozes naci zamerku, npr, stihovima iz S vremena na vrijeme ili slicno... To je banalno samo ukoliko su i ljudska osecanja banalna, jer ih tako dobro opisuje :) Mislim da stvarno nemas pravo da im prigovaras na bilo cemu, jedino je moguce da nisu po tvom ukusu i to je sve.

I ne znam zasto je toliko bitno da znas da je onaj ko svira muziku koju volis bio iskren, nadahnut, i sta sve ne? Zar je vazno da li je napisao neku odlicnu pesmu da bi kupio novu ves-masinu ili mu je vetar sapnuo melodiju kroz prozor, bla bla? Ionako nikada ne mozes pouzdano znati. Ako tebe ta pesma, kao sto rekoh, "dira", to nema ama bas nikakve veze...

Zna li neko, inace, sta bi sa onom tuzbom? :D Nesto sam skepticna, ali ko zna, ha ha...
 
Kad_LupimLupim:
Sta je to smesno kod Dugmeta? Nije cela mudrost u textovima (na koje se toliki loze da to nije normalno!!!). Dugmici su izmedju ostalog imali i izvanrednu muziku. Za koju je svakako zasluzan Bregovic. Originalnost u skoroj svakoj stvari i sigurno originalnost u svakom svom delu stvarackog perioda.

Time malo koji bend moze da se pohvali.

Pazi volim ja jedan period Dugmeta (do pocetka osamdesetih)... Njihove pesme iz tog perioda gotovo obozavam, ali opet mislim da je rec "originalnost" jako tesko spojiva sa Bregovicevim imenom i prezimenom.

Ako je postojalo ikada "originalnosti" u dugmetu, to je svakao bilo u periodu kada su svi zajedno stajali iza njega, a ne kada je Bregovic sve preuzeo...
 
danny_:
Ma kakva originalnost.Bregovic je tokom svoje karijere u Bijelom Dugmetu a pogotovo na pocetku kopirao poznate rock grupe.On je jedino imao sluha da to uklopi tako da odgovara ovdasnjoj publici.A kasniji radovi u Dugmetu su imali ogroman uticaj na stvaranje turbo folka

Ali Bregovic je tek krajem sedamdesetih preuzeo potpunu kontrolu nad bendom. Do tada je Dugme nije bilo jednako samo Bregovicu. Tako da se ne bi slozio... A za prepevavanje... Normalna pojava. U 60tim je to u Americi/Engleskoj bila sasvim normalna stvar. Pogledaj samo prve albume Beatlesa ili Rolling Stonesa.

Ne mislim da je to negativno. Negativno je kada je Bregovic postao pohlepan i zeljan para. Tada je jednostavno unistio Dugme i stvorio Monstruma.
 
U principu... Hm... Sve cu zavrsiti citatom iz jedne pesme koju je svojevremeno pevao Zeljko Bebek:

uvijek sam bio pametno dijete
tako kazu
prao zubice prije rucka rukice
za mamine goste
ucio pjesmice
i sta
uvijek sam bio pametan momak
i jos sam uvijek
pametno poceti
fakultet odabrati
pametno se zeniti
pametno stariti
i sta
pusti pusti o pusti me
hocu bar jednom
eto bas hocu
da budem blesav
i vala neka cu

E, to je pravi duh Dugmeta... Buntovnistvo... Tj, rokenrol. Ono sve posle je polako degradiralo u nesto sasvim drugo. U tom je sustina mog izlaganja u ovoj temi koja se sada zavrsava.

P.S. Iskustvo prisustvovanja svirkama ili "svirkama" (matrica) u kaficima, splavovima i disko(folko)tekama se ne racuna kao veliko koncertno iskustvo. ;) Oni koji su ikada bili na velikim koncertima mogu reci kolika je razlika... Pa makar to bio i oprostajni koncert. Zato su oni obicno i jako dobri. Ali ovaj oprostajni je odrzan 15-20 godina kasnije i to je meni malo sumnjivo. Nisu oni John Lennon, pa da jednostavno uzivam u tome sto su uopste na sceni. Hteo sam da cujem pesme i uzivam u njima.

E, da... Da se sada pojavi John Lennon mozda bi i ja blenuo u njega kao vi u Dugme na koncertu. 8) I bilo bi mi do jaja. :D

Samo da znate zasto je nekima bilo vazno da zapravo i cuju i vide i osete ushicenje. I kad to nisu dobili, jednostavno su se razocarani vratili kuci... I to uglavnom pre kraja.
 
Само једна ствар. Не свиђа ми се што су људи почели да изједначавају БД и турбо-фолк.
БД додуше има неких песама са...па рецимо...народним мотивима...у чему предњаче песме из Исламовићевог времена, поготово оне које су биле на крају концерта (не у акустичном делу)...које су, на жалост, најпопуларније, али обратите пажњу на оно што по мишљењу компетентнијих критичара и фанова представља оно што је најбоље у БД-у...а то су БАЛАДЕ (невезано за еру) и цела БЕБЕКОВА ера (због чега сам и отишао на концерт).

Шта би дао да...?
...Тајна веза
Сањао сам...
Лоше вино
Ако можеш, заборави...
...рузмарин, снегови и шаш
пристао сам...
Кад би био бијело дугме
...јер кад остариш...
Есма
Песма за малу птицу
...Ружица..............
е замало ову да заборавим
Те ноћи кад умрем...

...жао ми је само што не могу све да набројим.

Па где је ту ТФ?
Него ето...људи се лоше провели па их сада пљују...а да им је било добро, сада би дизали у небеса БД. Или можда нису ни чули за БД пре Исламовића. :roll:
 
Ljuba82:
Шта би дао да...?
...Тајна веза
Сањао сам...
Лоше вино
Ако можеш, заборави...
...рузмарин, снегови и шаш
пристао сам...
Кад би био бијело дугме
...јер кад остариш...
Есма
Песма за малу птицу
...Ружица..............
е замало ову да заборавим
Те ноћи кад умрем...
Bitanga i princeza (to nisu svirali :cry: )
Pozurite konji moji
Kad zaboravis juli
Lazes zlato......

a jel neko cuo za Pjesmu mom mladjem bratu???
 
drunk_punk_girl:
isla sam da bi se razvalila so my misson is done :D ozvucenje ocajno,oni su matori,nasli kroz rock prodavati narodnjake jedino ustah sa trave za napile se ulice tu pesmu volem hehe al nekako cudno bilo svakavih ljudi od postovaoca dugmica,okorelih punkera,metalaca....do poklonika folka(koji eufemizam) :D al uzas wopi bilo skupo :cry: :cry: :cry: :cry:

Das 1000 kinti samo da se razvalis i da cujes jednu pesmu :lol: :lol: :lol:
Mislim sta reci....
Pa da si kupila wopi za sve te pare mogla si kod kuce da se razvalis samo tako.....
 
*xyz*:
Ljuba82:
Шта би дао да...?
...Тајна веза
Сањао сам...
Лоше вино
Ако можеш, заборави...
...рузмарин, снегови и шаш
пристао сам...
Кад би био бијело дугме
...јер кад остариш...
Есма
Песма за малу птицу
...Ружица..............
е замало ову да заборавим
Те ноћи кад умрем...
Bitanga i princeza (to nisu svirali :cry: )
Pozurite konji moji
Kad zaboravis juli
Lazes zlato......

a jel neko cuo za Pjesmu mom mladjem bratu???

to je pjesma sa albuma dozivjeti stotu
grad nis...
grad nis...
los dan, moj mladji brate ovdje kisi..... naravno da smo culi :lol: :lol: :lol:
 
Piiiii...Kad samo pomislim koliko mi je bilo krivo shto nisam mogla da prisustvujem koncertu...Sedela sam kod kuce i chekala da Bebek pochne da peva,a kad se to dogodilo,pochela sam da plachem i izashla sam iz kuce...Zvuchi debilno,znam...Danas mi je doshla drugarica iz NS-a,koja je inache bila na koncertu,i kazala mi da je bilo uzasno...Bila je na oko 150m od bine i skoro nishta nije chula...Izgleda da to znachi da ne treba da zalimo mi koji nismo bili na koncertu...
 
Ana-Marija:
Piiiii...Kad samo pomislim koliko mi je bilo krivo shto nisam mogla da prisustvujem koncertu...Sedela sam kod kuce i chekala da Bebek pochne da peva,a kad se to dogodilo,pochela sam da plachem i izashla sam iz kuce...Zvuchi debilno,znam...Danas mi je doshla drugarica iz NS-a,koja je inache bila na koncertu,i kazala mi da je bilo uzasno...Bila je na oko 150m od bine i skoro nishta nije chula...Izgleda da to znachi da ne treba da zalimo mi koji nismo bili na koncertu...

Не напротив...
...неки су плакали испред ТВ-а, неки на концерту (девојке).
 

Back
Top