Koncept Duše

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.848
Da li verujete u koncept duše?

Koncept duše je vekovima bio predmet filozofskih, religioznih i naučnih rasprava. Neki veruju u postojanje duše kao čovekove nematerijalne suštine koja postoji izvan tela, dok drugi smatraju da je to čisto metafizički koncept. Šta mislite o pojmu duše?

1709376032828.jpeg
 
Да, вјерујем. Душа је нематеријални дио човјековог бића. Материјални дио је тијело. Смрт је одвајање душе од тијела гдје тијело иде у прах земаљски и распада се а душа наставља бити свјесна и жива јер је бесмртна.
 
Смрт је одвајање душе од тијела гдје тијело иде у прах земаљски и распада се а душа наставља бити свјесна и жива јер је бесмртна.
Da ali i telo je bitno inace ne bi pribegavali mumificiranju, samadhiju i slicnim metodama.
Zatim imamo pojam "neraspadljivog tela" u buducnosti... da li se misli upravo na tu vrstu neraspadljivosti
Kao sto kaze @aeternum duh plus telo = dusa iako deluje kao paradoks
 
Da ali i telo je bitno inace ne bi pribegavali mumificiranju, samadhiju i slicnim metodama
Jeste ali duša je bitnija.

Zatim imamo pojam "neraspadljivog tela" u buducnosti... da li se misli upravo na tu vrstu neraspadljivosti
Kao sto kaze @aeternum duh plus telo = dusa iako deluje kao paradoks
Ma šta JS znaju o duši. Duša + tijelo + duh = čovjek s tim da se duh i duša često navode kao jedna komponenta koja se jednostavno naziva "duša" jer su duh i duša spojeni kao čovjekov nematerijalni dio.
 
Мене занима......да ли после разлучења од тела душа наставља да пати ако је преминула особа имала неке психичке тегобе тј. душевне болове.
 
Мене занима......да ли после разлучења од тела душа наставља да пати ако је преминула особа имала неке психичке тегобе тј. душевне болове.
Kazu da ima veze sa raspolozenjem neposredno pred smrt. Zato je verovatno i samoubistvo stetno zbog ocajanja koje vodi do tog cina.
Mada sa druge strane niko ne umire sa odusevljenjem, pa je pomenuti princip upitan.
 
Poštenje Jehovinih svjedoka na ovu temu vidimo po njihovom "prevodu" sljedećeg stiha:
"A kad se rastavljaše s dušom te umiraše, nazva ga Venonija; ali mu otac nadjede ime Venijamin." (Postanje 35:18).
Ovaj stih jasno govori da je smrt rastavljanje duše od tijela te pobiju tezu da je duša čitav čovjek jer inače ovaj dio ne bi imao smisla jer bi ispalo "kad se rastavljaše sa čitavim čovjekom te umiraše".

Međutim prepošteni JS to ovako prevode:
"Na izdisaju, u poslednjim trenucima svog života, dala mu je ime Venonija*, a njegov otac ga je nazvao Venijamin"
Nigdje se ne spominje duša jer bi to dotuklo teologiju JS.
 
Pitanje za naše adventiste i Jehovine svjedoke na forumu. Ako je duša čitav čovjek znači tijelo + duh objasnite ovo:
"I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje." (1 Carevima 17:22).

Dakle oživljavanje je vraćanje duše u tijelo. Djetetovo tijelo je bilo pred Ilijom znači nemoguće je da je tijelo dio duše jer jasno kao dan piše da se duša vraća u tijelo. Ako je tijelo dio duše značilo bi da se tijelo vraća u tijelo što je besmislica ali dobro "teologija" te dvije grupe i jeste jedna velika besmislica.
 
Da li verujete u koncept duše?

Koncept duše je vekovima bio predmet filozofskih, religioznih i naučnih rasprava. Neki veruju u postojanje duše kao čovekove nematerijalne suštine koja postoji izvan tela, dok drugi smatraju da je to čisto metafizički koncept. Šta mislite o pojmu duše?

Pogledajte prilog 1507813
Maki je napisao misljenje id teofana i to ti je to sta je dysa.

а душа је сва окренута искључиво уређењу нашег пролазног, земаљског живота. И сва њена знања устројена су само на ономе што даје опит, и сва њена делатност усмерена је искључиво на задовољавање потреба пролазног живота, и сва њена осећања рађају се само из онога и почивају само на ономе што представља њена видљива стања и ситуације
 
E to je taj put duh ti povraca telo i dysu.I tako byde u vaskrsenju.
To sam ja preformulisao nagadjajuci, tako kako je zapisano ukazuje na reinkarnaciju, jer ako se dusa vratila u isto dijete, mogla bi i u neko drugo, sta je problem...
Sama cinjenica povratka licne duse je ponovljena inkarnacija... dok bi povratak duha bio ozivljavanje
 
To sam ja preformulisao nagadjajuci, tako kako je zapisano ukazuje na reinkarnaciju, jer ako se dusa vratila u isto dijete, mogla bi i u neko drugo, sta je problem...
Sama cinjenica povratka licne duse je ponovljena inkarnacija... dok bi povratak duha bio ozivljavanje
Deciji duh je dobio silu od gospoda da povrati dusu i telo.Svako od nas ima svoj ljudski duh dusu i telo.Mlj duh nije tvoj.I moj duh ima secanje na moje telo a ne na tvoje.
 
Pitanje za naše adventiste i Jehovine svjedoke na forumu. Ako je duša čitav čovjek znači tijelo + duh objasnite ovo:
"I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje." (1 Carevima 17:22).

Dakle oživljavanje je vraćanje duše u tijelo. Djetetovo tijelo je bilo pred Ilijom znači nemoguće je da je tijelo dio duše jer jasno kao dan piše da se duša vraća u tijelo. Ako je tijelo dio duše značilo bi da se tijelo vraća u tijelo što je besmislica ali dobro "teologija" te dvije grupe i jeste jedna velika besmislica.
sve bi to bilo lijepo da je djuro danicic teolog..takodje bi bilo lijepo da u jevrejskom jeziku izrazi nephesh i neshamah oznacavaju dusu u smisli ko besmrtni svjesni dio koji nastavlja da zivi van tijela..vec se ovo objasnilo na slicnim temama al dzaba..dah zivotni tj nephesh koji je Bog duno u nos Adamu prosto ne znaci besmrtna dusa u 1 Moj 2.7..al dzaba, kad nam nije jasno sta je to Boziji dah, jel to neka vrsta energije koja zemaljskoj lutki daje tzv zivot, i kad ta zemaljska lutka umre sta se desava sa tim Bozijim dahom, jel ide njemu nazad u neku fijoku sa imenom zemaljske lutke..a sve je prosto jos u startu Biblije, da je covjek sa tim dahom licnost..bez tog daha je mrtva licnost..

ko ne vjeruje nek uzme i istrazi znacenje jevrejskih rijeci..
 
sve bi to bilo lijepo da je djuro danicic teolog..takodje bi bilo lijepo da u jevrejskom jeziku izrazi nephesh i neshamah oznacavaju dusu u smisli ko besmrtni svjesni dio koji nastavlja da zivi van tijela..vec se ovo objasnilo na slicnim temama al dzaba..dah zivotni tj nephesh koji je Bog duno u nos Adamu prosto ne znaci besmrtna dusa u 1 Moj 2.7..al dzaba, kad nam nije jasno sta je to Boziji dah, jel to neka vrsta energije koja zemaljskoj lutki daje tzv zivot, i kad ta zemaljska lutka umre sta se desava sa tim Bozijim dahom, jel ide njemu nazad u neku fijoku sa imenom zemaljske lutke..a sve je prosto jos u startu Biblije, da je covjek sa tim dahom licnost..bez tog daha je mrtva licnost..

ko ne vjeruje nek uzme i istrazi znacenje jevrejskih rijeci..
Šta je po tebi onda duša?
 
1 Moj 2: 7. А створи Господ Бог човека од праха земаљског, и дуну му у нос дух животни; и поста човек душа жива
 
1 Moj 2: 7. А створи Господ Бог човека од праха земаљског, и дуну му у нос дух животни; и поста човек душа жива
Znači i po tebi je duša čitav čovjek? Pa onda nam objasni zašto se kaže da se duša vraća u tijelo onog djeteta koje je vaskrsao prorok Ilija. Očito da tijelo nije dio duše.
 
Mislim da ipak vi imate problem sa čitanjem. Smrt se u Bibliji na koju se toliko volite pozivati opisuje kao razdvajanje duše od tijela. Kako je to moguće ako je tijelo dio duše? Odgovor je nikako jer tijelo nije dio duše već je odvojeno od duše. Duša i tijelo zajedno čine jednog čovjeka.
 
Mislim da ipak vi imate problem sa čitanjem. Smrt se u Bibliji na koju se toliko volite pozivati opisuje kao razdvajanje duše od tijela. Kako je to moguće ako je tijelo dio duše? Odgovor je nikako jer tijelo nije dio duše već je odvojeno od duše. Duša i tijelo zajedno čine jednog čovjeka.
I mi smo se snabdeli oteli id njega dusu koja zivi i posle smrti.Koj ce nam bog vise.
 

Back
Top