Концентарциони логори за децу у Независној Држави Хрватској

Никада ово не смемо да заборавимо!

ПРОЧИТАЈТЕ!!!







Света Петка у пламену

Јутрос су жене подраниле. Око цркве Свете Петке на Коларићу чакају с храном у кошарама. Бијеле се рокље и повезаче. Ту је и понека дјевојчица жутим рупцем подбрађена. Усташе поручују да ће натпоручник о свему одлучити.Ромиња прољетна кишица. Ниски сиви црни облаци журе према дебелој коси.
Из Вргинмоста у Војнић зује талијански тенкови и камиони. У њима су усташе. Избацују двадесетак свезаних Срба и затварају у православну цркву Млада Неђеља. Чују се кундачења и јауци. Кроз Војишницу, према Војнић Колодвору, на далеки пут, у њемачке логоре и Норвешку пјешачи више стотина мушкараца. Око њих су усташе с пушкама на готовс. На Биљегу пуцњава. То Миле Благојевић и Јандре Перић бјеже и падају погођени.
Цестом из Купленског корачају четири људске сподобе. Анка Мандић с дјецом свог брата Милића. Журе у Војнић.
– Ајмо пилићи моји. Можда се туђи људи сажале, када виде три босоноге сиротице, без маме.Бог јој души дао мјесто. Имају и они срце. Даће Бог, па ће туђи људи пустити вашег тају...
– Теткице моја, Нине и Бране носе таји ручак, а ја?
– Е, ти ћеш Драгице носити жлицу, јер без жлице не би било ручка... Да вас може видети покојна мама Љуба. Да види како њен пород спашава свога ћаћу... Док живите, морате знати да је покојна Љуба, лака јој земља била, пуно волила вашег тату Милића. Увијек је око њега нешто тетошила, чешљала, чешкала по глави, прла му ноге и нокте резала.
– Теткице моја, зашто су туђи људи одвели мога тају?
– Рано моја, то само ђаво знаде! Кажу да је то зато што страни људи не признају наше цркве и нашега Бога.То ћеш ти боље знати када будеш велика и када научиш читати књиге.

У Војнић улазе без ријечи. Пред црквом усташе и домобрани. На ражњу пеку теле. Припремају гозбу. Дјеца потрчаше према вратима цркве. Ниски крезуби стражар пунећи пушку виче: „Камо стоко сврабљива? Натраг, или сте готови! Стражар искезио зубе, покварене и труле шкрботине. Дјеца застају. Гледају и у страху узмичу од норужаног човјечуљка стравичног изгледа. На његовој нахереној капи свјетлуца слово „У”. Подсјећао је на авети из прича ђеда Николе Благојевића. С двојицом усташа у цркви улазе: допуковник Анте Мошков и усташки логорник Мијо Жунац. Пратиоци су понизно отворили врта . Мошков је гласно наредио: „Напоље !” Ухапшени Срби су у колони излазили. Пети по реду био је Милић. На лицу ране и огреботине. Доња усна расјечена и натечена. Мала Драгица је запалакала и замолила тату Милића:„ Дођи, тајко, кућа је сама!”

Анка је клекла пред Мију Жунца и тражила милост, спомињући сироту дјецу. Пришао је Мошков. Пун себе охол , и суров, заповједник Павелићеве тјелесне бојне, одгурнуо је Анку и дрекнуо :„Води ту гамад одавде!”

Колона је кренула према Коларићу. За њом је Анка с дјецом, носећи у наручју малу Драгицу. А она мала и сићушна, сузне очи није скидала с ћаће Милића. Разјарена руља усташа с пушкама у руци трчи из Војнића према Коларићу.Успут хапсе српске цивиле.Вичу, кундаче, трче и сабијају колону: „ Хајде народе на покрст! Или католици, или ништа”!

На цесту је изашао усташки официр, дерњао се, млатарао рукама и наредио:

– Моја сатнија натраг ! Неки се вратише, а други наставише пут.С лијеве стрене, на правцу према Коларићу, пред малим зиданим кућерком лежи побијена породица.Ту је и осмогодишњи дјечак.На зиду су крвави отисцу његових прстију.У малу и ониску сеоску дрвењару, поред цесте упада усташа Пафриповић.Изводи петнаестогодишњег дјечка и уврштава у колону.Укућани заплакше. Насилник поново свом снагом отвара врата и наређује:

– Ова врата да никада нико није затворио! Кажите да их је заувјек отворио усташа Париповић! Сунце вам србокомунистичко! Ништа нисте научили! Српски народ је довођен са свих страна.На њивма су остајали коњи и алатке.У Двориште Ђуре Косијера трком је ушао Париповић..Узима лопату. Оштрицу наслања на земљу. Дланом притискује врх држалице, па кроз стиснуте зубе, колутајући очима, проциједи : Требаће нам ова алатка.А можда и неће... бацио је лопату на кровиште штале и упао у кућу, урлајући попут вепра :

– Да ли ви знадете да сам ја усташа од тисућу деветсто тридесет друге године? Мајку вам српско православну! Никад се памети нећете дозвати! Брже строжаке на сред куће! Палити! Све вас треба запалити!

С цесте се јавио војник Фрањо и позвао Париповића да пожури у правцу брежуљка и цркве Свете Петке на Коларићу.

– Бјеже, бјеже! Удри по несланом Јовану! – издерао се усташа Пипан Девчић.

Први је, у покушају бијега убијен лугар Никола Благојевић, а затим, : Драган Маћешић и Никола Падежанин.Николу је пресјекао митраљески рафал.Његова цријева и плућа се се расуше по живици...

У цркви народ. Измучен, претучен.Шћућурили се људи.Чекају главног... Стражари претражују џепове лугара Николе Благојевић. У цркви жагор:

–Шта ово значи? Какава је ово држава? Што оће од нас? Ми смо овде рођени! Ово је од вајакада наша земља. Шта смо им криви? Побиће нас, као оних 27, прошле године у Шаулским лукама...Ма људи, неће нас побити. Још Ивановић Јарак, Шаулске луке и Капењак у Петровој гори нису оплакани! А, Јуца је био људина.Да није побјегао, остао би и у шаулским лукама.Варали су народ, да су га убили и да га негдје у граби пси лижу.За њим је пуцало прео стотину усташа и домобрана...Није му суђено.Јуца је јунак, а ми само бабетине! Јадна нас мајка родила.Лијепо нам је од прошле године говорио наш учитељ Жарко да освједочене лопове не чекамо код куће...Немојте људи тако! И прошле године у августу су затворили 60 људи у цркву Млада Неђеља.Тукли су и неколкико убили.Можда су и били криви.Нијесу све побили.Било је ту понижења, а посебно када су увели оног 13 годишњег усташу, да нашим горостасима разбија носове док крв не поцури.Такав је ваљда рат.Данас је овде господин Жунац. Није ваљда заборавио, кад смо га носили на раменима, против воље власти и присилили радикале, да баш он буде живинар у нашем крају... То нам је што нам је.Погледајте кроз окно. Око цркве је све више усташа.Горе на брду су домобрани.Ја знам само то да усташама не треба вјеровати.Јуче сам се у то до караја увјерио.У кућу Боже Вучетића ушао је усташа, његов познаник и Цецинграда.Били су заједно у војсци.Божо му је приредио гозбу и дао овећи смотак куна.Кад су пристигли остали, усташа је пришао официру и нешто шапнуо. Божу су одвели до оближњег грмечка и убили. Све је то јасно. Људи нас више нема! Ви можда и не знате како су у Штакоровици, тамо иза Крстиње, славили 10. април, прву годишњицу своје државе. У сјенику су запалили 22 жене, више дјеце и стараца.Око ватре су играли и пијанчевали...

Страх и бљедило. Бијеле маје су крвљу попрскане.Модрице на образима, руке изломљене.Лица воштана, погледи укочени, као оне на зиду и иконама, светачки.Породице се држале за руке.Само жене и дјеца јецају.Ушао је натпоручник, намргођен и бијесан.Стао је испред убогог народа :

–И остале жене уведите!

Док су улазиле, натпоручник шета и лупа чизмама по црквеним подним плочицама. Чудесна јека...зауставља се , фиксира уплашени српски народ и пита :

– Тко је од вас најстарији? Нека изиђе!

Људи се комешају.Траже погледима ко би то могао бити...

– Најстарији сам, јер сте лугара Николу убили, јави се Стеван Напијало.

– Тко је кога убио? Како се усудиш лагати? Мрцино.Што да радиш онима који лажу и који су се дигли на нашу младу хрватску државу? Него... колико ти је година старкељо?

– Па, ето закорачио сам седамдесету.

– Како се зове ова црква?

– Па то је наша Света Петка, господине .

– Нисам те питао чија је, него како се зове ?

Натпоручник прискочи Стевану и одвали три шамара, који затетура, али се одржи на ногама. Дјеца се узнемирише.Чуло се јецање и лупкање зубићима. Толики народ, а све се чује. Чула су се и срца и крв у жилама... Неко зујање у ушима. Натпоручник се поново усмјерио према Стевану : – Питао сам те старкељо, само за име, а кад већ тако добро знаш, реци ми како се зове ова ваша православна , или ортодоксна богомоља у Војнићу?



– Ако мене питате господине, ово је Млада Неђеља.

– Добро учиш, старкељо! Данас је та ваша неђеља, како кажеш, Млада Неђеља. Тамо смо у Војнићу требали приредити ову мису. Да ли је тако старкељо?

– Мора бити, како ви кажете, господине, тихо изусти Стеван.

– Некултуран си стари! Толико причаш са мном, а још се ниси представио! Тјераш ме на зло, копиле влашко! Како се зовеш ?

– Ја сам Стеван Напијало, покојног Павла...

– Право српско име имаш, Стеване! Овдје си крштен, боље рећи, регистриран, као копиле и једна туга више за нашу хрватску државу? – Есам, господине. – Да ли си овдје вјенчан ? – Есам, још 1982. године. – Да, да... Ти си за мене прво откриће. Овдје си крштен и вјенчан. – Да, господине. – А да ти нијеси у вези са Стеваном Првовјенчаним? Ћутиш Стеване... Ако првим вјенчањем ниси успио постати Првовјенчани, постаћеш то другим данас овдје ... Красно, красно! Сутра шаљем извијешће нашем дичном Поглавнику и Равнатељству за јавни ред и сигурност, да Срби више у својој историји немају Стевана Првовјенчаног... Дуго смо вас носили за вратом Стеване. Јучер су ваши партизани на Биљегу убили десет наших усташа, десет хрватских витезова... Сунце вам крваво и недјељу данашњу! Убили су и мога врсног пријатеља др Владимира Чанића... Зато сви данас, и не само зато, умирете овдје. Гдје, су вам сада ти ваши партизани? Ми смо држава и нама се полажу рачуни! Умјесто да тражите милост, ви се буните! А, морали бисте знати ваш положај и што значи изрека нашег дичног Поглавника, да Србе у Хрватској треба свести на ништа. На ништа ! А ви сте ништа, само под земљом. Ми то и не тајимо! То је политика ове државе

....наставља се...

.
 
..наставак...

.Прошле недјеље одметници у Гејковцу убише 15 усташа Поглавникове тјелесне бојне. За њих ћeмо се данас молити на наш усташки начин. О рањенима нећу говорити. И њих је било толико.А, знате ли ви, Власи и бунџије, тко су припадници Поглавникове тјелесне бојне? У Италији су десет година припремали стварање ове државе, да једнога дана, уз помоћ наших моћних савезника : Њемачке, и Италије добијемо своју независност. Њемци и наше славне постројбе, под заповједништвом витеза Месића, су под Москвом и Стаљинградом, а ви се дижете на устанак? Болесна и умобилна нација, руља биједника. Ево, то сте ви, руљо неотесана!

Али, господине, ви знате да ми нијесмо ни зашта криви. Ми смо сиромашан сељачки народ, јави се Тодор Гушић... Познам вашег оца. Трговали смо и частили се на карловачком плацу. Он нам је био свједок у невољи… радите ви од нас старијих, шта вам је воља. Пустите, дјецу, нејач и жене. Имајте срца! Не чините зло њима, пред овим олтаром, пред очима светца наших. Ако треба умријети, нека мушкарци умиру! Тако је овђе, вајкада било. Мушка је чељад у ратовима умирала. Крајина је ово била господине...

Натпоручник Мијо латковић се подиже на прсте, извади пиштољ и цикне :

–Не спомињи мога увеженога оца. И он је прославио ускрснуће наше хрватске државе ! Ви не само да сте наивни, него и блесави. Каква Крајина? Нема је већ 60 година... Нејач! Каква нејач! Сви бисте сутра пуцали! Дигли сте се на државу! Жгоље! Имамо тенкове, зракоплове и топове. Имамо моћ. А ви ? Сви ћете данас умријети, и то баш овдје! Глас му је одјекивао, одбијајући се од звоника.Звецкали су свећњаци, лустери и кандила... натпоручнику је пришао усташа предратни учитељ у Тушиловићу и замолио: „ Немој тако.Колегијално те молим..Обојица смо школовани.Знамо праштати.Што радиш од ових људи?
Натпоручник се окрену. Снажно затабана ципелама и цикну : „ И ти ! Сентиментална мрцино ! Ако не можеш гледати, напоље!

Ево, од свих ће живјети само ова црнопута жена, ова црнка! Ха, ха, чудна жена. Донијела мужу јело.Што је јео, јео је, али никада више!

Милена моли :

–Господине, пустите ми мужа. Имам злата код куће...

Натпоручник иронично :

–И твоја глава злата вриједи, љепотице. Усташе, радите свој посао! За све су одговорни Париповић и Пипан Девчић. А ти црнка поведи ме у свој златни рудник.

Сјевнули су ножеви. Црква је за трен била у крви. Плећати Милић Вучетић скаче на Пипана, али га остали усмртише.Метеж, ножеви и крв. Вапаји и плач дјеце за родитељима, за браћом, сестрама.Јауци и запомагања...А, они туђи никад виђени само су резали гркљане, клали и опет клали.Тек понека разговијетна ријеч: мама, тата, сине, једини збогом.Проклетници! Сјеме вам се затрло!

Натпоручник с тројицом усташа иде за Миленом према Леденику.Драга се у наручју расплакала.Њен плач је прекривао крикове ужаса.Тек је навршила годину, и овог трена постаје сирота.Никад више неће видјети тату Бранка .Препознавала је његов лик, смјешила му се и звала га Бајко.

Јауци и јека смрти не престају. Из Свете Петке се извијао црни дим.Прекрио је кућерке села Коларића.Ношен вјетром путује према Војнићу и Петровој Гори.

Милена је изнијела нанизане дукате, свој мираз и свадбене милоште.

Натпоручник је радосно погледа и довикне:

–Црнка, нијеси ме преварила! О, да.заиста је то златни рудник.Него, имаш ли млијека или ракије?

–Имам господине!

Дрхтавим рукама је изнијела из подрума ракију и понудила.Испричала се натпоручнику, да ће млијеко донијети кад пресвуче малу Драгу, што је овај, очито задовољан дукатима одобрио.

Милена се с Драгом у наручју, иза штале домогла шумарка Дебеле Косе. Трчала је шуштећом шумом. Стално се обазирала и прислушкивала.. Никако да утврди чује ли своје или туђе кораке.Да ли је неко дозива или јој се причињава? Кад стане помисли : стали су и они. И поново тако , све до сутона и села Бурића. И у Горњем Будачком ватра. Видјела је како партизански командант , овдашњи сељак и комуниста из села Свињарице Милутин Кошарић пали дрвену православну цркву, ремек дјело сеоске и црквене архитектуре из 18. вијека. С њим је у друштву комесар Групе кордунашких партизанских одреда, Хрват и карловачки комуниста Већеслав Хољевац.Очито задовољан и раздраган трљао је руке и добацио свом саборцу Милутину :

– Нека гори! Све нека гори! То је у нашем интересу! Биће више пролетера! Милена је испричала партзанима шта се десило у цркви у Коларићу, а један ће од њих :

–Слушај ти мене! Ја сам друг комесар 1. чете. Колико су ти усташе платиле за ову пропаганду? Страшиш овај поштени народ. Нигдје ни ријечи о тим гнусним лажима. Да ли ти је јасно? Да немаш ту малу у наручју, ишла би у тринајсти батаљон! Лажна пропаганда се у нашем покрету строго кажњава, дргарице!

Милена се повукла и шапутала у себи :

–Боже дај, да је ово сан.Можда је друг комесар у праву!

Чврсто је стисла своју сиротицу и наставила пут код родбине у Перић Село.

Напторучник у Леденику с пратњом претражује Миленино стање, обилази шталу и стожине, подиже даске на буњишту, а Милене нема.Угледао је грм и схватио да га је црнка преварила.Пиштољем је решетао према пропланцима Дебеле Косе.

Дим је наткрио војнићку котлину. Кров цркве Свете Патке се руши.. Варнице, као душе светлуцају, дижу се и гасе негдје високо. Пламени језици пуцкетају. Извлаче се повијено кроз полупане прозоре. Младо липово лишће усахло, а црни нагорјели огранци сабласно стрше у небо.

Кроз прозор сеоске дрвењаре ужас је гледала Ката Вукобратовић.Пратилац натпоручника Мије Латковића, припит и раздраган, подругљиво пита старицу:

–Пече ли те, бако, Света Петка јако? Ката је, крстећи се, расплетене косе , без ријечи гледала овај пакао земаљски.

У зао час су , тог јутра поранила дјеца Милића Мандића. Хтјела су да нахране свог тајкана. Понијели су здијекицу сира и комад погаче. Заклани су пред његовим очима. У ватри с њим сагорјеше : тринаестогодишњи Никола, деве тогодишњи Бранко и седмогодишња Драгица, суза татина.

На цести поред црквеног згаришта, натпоручник Мијо сусреће пса. Мами га и даје крух.Из поповог стана износи мантију и набија псу око врата , па из свег гласа :

–Хајде псино! Обиђи села православна ! Понеси Свете водице ! Посвети некрсте и антикрсте! О, хо! Добро ти стоји светачко рухо... па ти си ванредан влашки поп! Јест, да ти недостаје брадица. Предпостављам да се не осјећаш добро. Мислим на мирис тамјана. Ово ти је највећи дим црквеног кандила у повијести православља... Видиш да душе твојих вјерника с димом иду без повратка, право у небо... и ти си њихов! Сузне су ти очи, битанго србоправославна!

Пиштољ се огласио пет пута. Пас се стровалио у грабу, испод живице трзајући ногама, замотан у светачку мантију попа Душана Малобабића, којег су усташе с попадијом Миленом и слушкињом Анђелијом Кресјевић заклали на истом мјесту,осам мјесеци раније.

Натпоручник се у друштву својих пратилаца спуштао коларицком низбрдицом, преко моста и упутио уз димну завјесу необична мириса према Војнићу. Згриште је пуцкетало и варничило дуго у ноћ.

........................................................................................................................................

У огњу ове древне богомоље , с иконама и успоменама изгорјели су : дванаесторо паћеника из Коларића, 27 из Леденика, из Купленског преко 60 њих, из Радмановића седморо, из осталих околних села преко тридесеторо. .....................................................................................

Нижу се прољећа и године, а зидине цркве Свете Петке на Коларићу ћуте и подсјећају на крвави априлски прољетни дан... Гачу јата врана и гавранова. Мјесто крваво и тужно другује с црним тицама.Осипа се, зјапи и провирује камење брижним рукама слагано.Зуб времена га растаче и топи.

Некад се овдје пјевало, крстило, вјенчавало.Чула се ојкача, дангуба, четвроћица, играло кукуњешће, крушка, милица, и сељанчица.Одавде су и кубуре и мужари и звона одјеке у села слали, на благдане подсјећали, мртве на вјечити починак испраћали... Стоје сиво црвене зидине од камена и цигле саздане.Стоје и крију вапај, пламен, ужас невољу и голготу српскога народа. Говоре изгледом стравичним и јатима црних тица на липама из давнине.

У овој пламеној гробници на свијетом мјесту усташе ножем и огњем усмртише 26. априла 1942. године стотину и двоје Срба из : Коларића, Леденика, Купленског, Радмановића, Цвијановић Брда, Свињарице, Крњачког Грабовца, Будачке Ријеке, Војнићке Пољане, Горњег Војнића, Кнежевић Косе, Чремушнице и Кордунског Љесковца... Сабласно зјапе зидине окружене стољетним рањеним липама и крештећим крицима злосјетних и злосутних , варана, чавки и гавранова.

ИСТИНА број 157 Беч, недеља 23. децембар 2007.
Миле Дакић:

КРАЈ

.
 
НЕ СМЕМО ДА ЗАБОРАВИМО!!!







СВЕДОК:
Молото ме више није питао зашто пишем о злочинима над српским народом!


Крај октобра 2006. године. У Хагу сведочим о злочинима над српским народом у Хрватској, о избацивању из Устава, о усташоидној симболици и изјавама хрватских челника, што је довело до рата. Уверавам, да смо се бојали репризе усташког злочинства.
Не свиђа се то предсједнику Већа, суцу Молоту из Јужноафричке Уније. Он зна све и не зна ништа. Из његових очију сикће нека чудесна мржња и презир према Србима. Преузео је улогу тужиоца, Американца Вајтинга и напада: зашто пишем само о злочинима над српским народом. Говорим, да у томе нема успоредби, да је само у три православне цркве на Кордуну и Банији убијено 2129 Срба, међу којима је било и 153 деце. Тврдим, да у Хрватској није забележен нити један масовни српски злочин над хрватским народом, који се може успоредити с масовним злочинима извршеним над српским народом. Навалио Молото и неће да се одлепити од своје теме. Јавља се бранилац Милана Мартића, Пеђа Милованчевић:
- Господине Молото, дозволите да сведок исприча, како је постао историчар, можда ће вам све бити јасније ?
- Нека каже, мрзовољно је узвратио Молото!
Пренио сам се на трен у ратну 1942. годину и започео скраћену верзију ове приче:
«Захваљујем, господине Молото. Био сам у једанаестој години. Први април 1942. године. Петрова гора у снежној прошарици. Зубато пролеће. Температура око нуле. Пуна је Петрова гора збегова голорука српског народа.
Избегли смо испред усташког ножа. Мушкарци се пењу на највиша стабла и мотре рубове шуме. Моја мама је обесила котлић на вериге и кувала жгањце за шесточлану породицу. Радујемо се доручку. Одједном топовске гранате. Долећу, фрфљају и падају око нас. Глад се изгубила, а моје три сестре и ја око матере Драгице и оца Симе. Ноге им заплићемо. Извиђачи јављају, да усташе од села Кључара улазе у шуму. Сео сам с оцем на оборено стабло, педесетак метара изнад наше земунице. Ставио ми је главу у крило, да истискујем јајарице на лицу, да се бар мало пренесемо у нека ранија времена. Нигде места. Сви мислимо, можда је тамо или тамо подаље од земунице сигурније ?.
Изненада блиски пуцњи и јауци. Завукли смо се испод обореног стабла. Сат касније, све се стишало. Жена, с дететом у наручју бежи и јауче: «Јој, народе да видите шта се десило. Крвници мајку им усташку ! То је срамота и грехота, шта раде од нашег народа ! Јој мени, мајко моја!«,
Кренуо сам с мајком у правцу где је раније жарило и палило. Дошли смо до тужног призора. На благој удољици, званој Барин коса, много побијених, познатих и непознатих. Жене, деца и старци. Неко испод гомиле тражи: «Воде, воде, воде.....» . На рубу гомиле убијених, препознајемо породицу Кривокућа. То нам је родбина. Звали смо их Милорови, по неком далеком претку, мајору. Отац Милић, његова жена Мила и дјеца: Милош (17 година) Ката (15), Јован (13), Љубица (10), Чедомир (5) и најмлађа Анка од две године. Сви су непомични, осим двогодишње Анке. Само је она остала жива. Крвавим прстићима је повлачила оца и мајку за косу и кроз плач позивала: «Диги се тата! Диги се мама, идемо кући!« Пререзаног врата, лежали су и мама и тата.
А онда стравичан, библијски, призор. Из мртвих се уздизао неки чудесан дим. Мислио сам у себи логиком детета: Ето видиш , како њихове душе одлазе у небо .

То је моја прича, господине Молото. То ми је предодредило животни пут «.
У судници мук. Ја сам га прекинуо: «Господине Молото, тада сам се заклео, у себи, да ћу бити историчар, да ћу писати о своме народу.

Касније сам поред осталих књига и радова, написао истиниту причу под насловом: «Злочин на Барин коси, априла 1942. године« у књизи «Котар Војнић у НОБ« у којој су поименични подаци о 234 српска цивила, од којих је убијено 195, међу којима је било и 59 деце до 15 година живота. Остали су побегли, или су излечени, после задобијених рана. Ви нађите само један овакав пример злочина, или њему сличан, којег су учинили Срби хрватском народу, а ја ћу овакве, још теже и сличне набрајати пуни сат времена. То је мој одговор зашто пишем о злочинима учињеним над српским народом у Хрватској. Ја вама не замерам. Ви то не знате и не можете знати«.
С дужним саосјећањем се јавио судац из Аустрије. Каже, да је протестант и да никада није чуо нешто слично, како то душе, у машти детета, одлазе у небо. Говорио је нешто и о католичкој цркви. Молото ме више није питао зашто пишем о злочинима над српским народом.

ИСТИНА број 160 Беч, понедељак 7. јануар 2008.
Пише: МИЛЕ ДАКИЋ
 
Поткозарјем, Козаром и Просаром, целим дубичким крајем, данас ходе генерације које би да опросте, али и да никада не забораве Јасеновац, Градину, Драксенић... Генерације које не могу заборавити педесет и другу када је из Поткозарја на одслужење војног рока кренуо први регрут... Ни десетак година касније када је овде стигао први трактор и заорао плодну земљу поткозарску...Ни време од пре петнаестак година када су они чији су дедови и очеви клали и убијали српски народ Поткозарја, опет, али деведесет и пете прешли Саву и Уну у намери да над главама и уз врат опет машу маљем и камом...

Дедовини и својој Козари данас из Сан Франциска дође и Жељко Димић, глумац који је у Њујорку завршио студије на „Ли Стразбергу”, Институту за филм и позориште на коме су мало пре њега дипломирали Роберт де Ниро, Ал Паћино, Харви Кајтел...Дође и Жељана Димић-Теофиловић, данас међу водећим хемичарима Шведске... На дедовини је већ и Младен Савковић који, са двадесет и мало више година уз воћњак са хиљадама младих садница јабука, размишља о путу у Европу...

Поткозарје прашта оно што се догодило, али не заборавља прошлост. Више не броји мртве. Нада се добру, а од наде, кажу стари – нема лепшег хлеба.





Спадам у оне који нити праштају нити заборављају!!!


.
 
Kad sam ja išao u OŠ o tome se nije mnogo učilo ni pričalo....ni u jednom udžbeniku nije bilo o tome ništa osim što je prilično marginalno spominjan Jasenovac...dosta je zavisilo i od učitelja-učiteljice-nastavnika...a sve su to bili ''članovi SKJ'' koji ''zarad bratstva i jedinstva'' nisu ni želeli mnogo o tome da pričaju...po direktivi partije...
Prvi put su moji drugovi i drugarice nešto saznali o tome kad smo bili na eksurziji u NS...bili na Petrovaradinskoj tvrđavi...a tamo muzej....a u muzeju eksponat ''ustaški nož iz Jasenovca za klanje ljudi''...tad su shvatili da se tamo nešto monstrouzno dešavalo...
E toliko se u brozovoj sfrj moglo saznati o tome...knjige koje su nešto takvo spominjale nisu ''preporučivane'' za čitanje....
Setite se samo kako je ''dočekana'' knjiga NOŽ od V.Draškovića ....

Ја сам 1977. годиште и све смо учили и о Козари и о Јасеновцу и о страдањима у НДХ.
 
А четнички бандити Дреновић и Марчетић су са 2,000 четника одводили Српску децу усташама у јасеновац- баш за време злочина на Козари и заједно са усташама уништавали српски народ.
А Дреновић има улицу у Бањалуци!

ПУЈ!
 
Najveći genocid je zaboraviti genocid. Mi Srbi imamo istorijski nasleđenu obavezu dostojnog odavanja počasti svim nevinim žrtvama ustaškog režima onako kako to rade i svi ostali narodi na svetu.
Ako mi svetu ne predočimo pravu istinu o veličini naših stradanja indirektno ćemo još jednom ubiti svaku od žrtava.
Umesto tuđmanovog "diznilenda", Jasenovac u svetu mora biti prepoznat i priznat, kao stratište, podjednako kao i Aušvic i drugi koncentracioni logori iz II sv.rata.
 
Зато треба стално подсећати на ове злочине зато што има Срба
који би и да опросте и забораве...

Е, па не може тако!!!








Догађаји из прошлости једног народа, ма како славни били, временом изблиједе и
забораве се, ако их неко не забиљежи. Зато је с правом речено:
— Оно што се не запише, није се ни догодило.
Усмено казивање подложно је измјенама, додавањима, прекрајању и, коначно
неумитном забораву.

Оно што је трајно и сигурно јесте запис, слово, књига. Још кад се књига илуструје
и допуни сликом, она постаје, добрим дијелом, читљива и неписменом. Неко је,
врло увјерљиво, о књизи и слици казао ове ријечи:
— Књига се све више гледа, а слика све више чита. Ови бројни и богати записи о

Козари из пера Драгоја Лукића, илустровани мноштвом фотоса, дају врло
увјерљиву и упечатљиву слику славе, подвига и трагедије бораца и народа херојске
Козаре.

У ову књигу уграђене су године солидног и стрпљивог рада у коме су се срећно
преплитали марљив труд и таленат њеног ствараоца. Писана је с изузетном
љубављу и дивљењем за подвиге јуначког народа Козаре, причана с увјерљивошћу
једног учесника.

Највећи дио књиге говори о дјеци, учесницима славне и трагичне епопеје,
о једном детињству каљеном у ватри велике битке вођене на Козари.
Говори о дјеци Козаре развијане вихором рата на безброј страна.

Ево, и овако, на овакав начин, словом, језиком и сликом, бивши борац, достојно и
с пијететом, одужује се сјенима својих палих другова и
сабораца који не дочекаше распјеване дане слободе и новог живота.
19. VIII 1978.
Бранко Ћопић
 
А четнички бандити Дреновић и Марчетић су са 2,000 четника одводили Српску децу усташама у јасеновац- баш за време злочина на Козари и заједно са усташама уништавали српски народ.
А Дреновић има улицу у Бањалуци!

ПУЈ!

Lazesh i ti i propaganda BANDE CRVENE !!! Chetnici su ubili Mladena Stojanovica koji je direktno kriv za stradnje Srba pod Kozarom !!!
 
Lazesh i ti i propaganda BANDE CRVENE !!! Chetnici su ubili Mladena Stojanovica koji je direktno kriv za stradnje Srba pod Kozarom !!!
Не знаш ништа о Козари.У геноциду који се тамо десио су поред Немаца и усташа учествовали и четници,њих 2000 и помогли да се ликвидира 68000 српских жена,деце и стараца.
 
Malo da zatalasam diskusiju. Partizani ****** su iz shume (Kozare) pucali na nemce , pa posle bezali u istu. Nemci uvedu 1 za 100 , ali ne vredi ; BANDA CRVENA opet iz shume kokne dva tri nemca(bole njih kuhrac sto nemci rokaju neduzan narod) . Nemcima prepihzdi pa udare ofanzivu. To iskoristi marva rvacka da pokaze svoje umobolno "junashtvo". I sada...........................CRVENI BANDITI I rvacke ustashe su jedna te ista gohvna , samo sto su CRVENI BANDITI suptilniji.


ЖАЛОСНО!!!

Ако немаш никога у породици ко ти је могао да прича о тим
годинама, онда НЕ ГРЕШИ ДУШУ!!!





Био је школски распуст када је Татјана Маринић организовала
своју највећу акцију.
Још у школи за одгојитељице предшколске дјеце, која се налазила
у Рудама крај Самобора, недалеко од Јастребарског, она је
организовала скојевски актив и објаснила шта их све очекује у логору.

Није то била практична обука ученица, већ беспоштедна борба за живот.

Под необичним условима, крајем јула1 94 2, она је увела дјевојке у
усташки логор у Јастребарском, ријешена да по сваку цијену
заустави смрт, која је харала међу козарском дјецом.
У историји тог подвига остаће златним словима записана имена
Лина Падован, Регина Драме, Анкица Чегец, Даница Чендак, Мира
Дебељак, Аница Хорват, Анка Корошец, Марија Иванковић,
Дубравка Доленец, Ружа Херцег, Драгица Витко, Јулка Маринић,
Марија
Ратковић, Иванка Главан, Зита Пушић, Бланка Колар, Олга Дупало,
Бранка Такач и Иванка Сремац коју су усташе стријељале због
њене активности у логору.
Сем њих и народа Јаске, своју
племенитост поклонили су козарској дјеци и професор Камило
Бреслер, доктори Бранко Давила, Бранко и Нина Драгишић,
Јасна и Јуре Рендулић.
Козара их никад заборавити неће.

Татјана је са својим малим ученицама почела тајну, али упорну
борбу
против усташа и калуђерица, против усташког плана о потпуном
уништењу дјечјег логора у Јаски.
А младе одгојитељице смјело су ступале у борбу за спасавање
двије хиљаде малих и болесних Козарчана. Епидемија је косила
редом и она су умирала масовно. Пред дјевојкама је био двоструки
задатак: да им помогну и да освоје њихово повјерење. Али како и
којим путем увјерити петогодишњег Стевицу, дијете са дивним
бистрим очима, да нема чега да се плаши у њиховом загрљају?
И да не мора пред њима увијек само да ћути. Када се разболио,
у бунилу је почео да пријети усташама. Није могао да изговори
слово„Ш“ и„Р“:
„Узели су пуску и убили тату и маму. И насу кућу запалили. Кад ја
поластем, узећу пуску и пукнути у устасу“ ..шапутало је дијете у
грозници.

000.jpg

Лина Падаван(лево), добровољна сестра Црвеног крста и
један од организатора спасавања дјеце из логора у Јаски:
„Данас не могу вјеровати да је то тако страшно било.
Та и ужасна слика неће ме напустити до краја живота“.
На снимку са Татјаном Маринић, на слободној територији
Жумберка, 1943. године.





000.jpg

Богдана Бјеловук , првоборац из Подградаца под Козаром, родила је
сина у Јасеновцу
 
„Убили су нас, јер су наше невине жеље, да се радујемо животу
и играчкама, прогласили за злочин“.


000.jpg



Када се дијете роди оно добије своје име. Човјек може да умре, али
остаје његово име. Оно се не може убити. У рату није било тако.
Усташе, када су од Козарчанки отимале дјецу нису записивале
њихова имена. Умјесто тога дјеца су добијала бројеве или су
убијана са својим именом. А када се тако убије човјек, остаје само
пустош. И понеко ружно име. Малим Козарчанима су у Старој
Градишки1942. издашно дијелили ружна имена.

— Као да није био рат: Јово Јефтенић, односно Наход Градишић
проживио је дјетињство као Мирко Херма


000.jpg


Јови Јефтенићу, двогодишњем дјечаку из села Грбавца под Козаром,
усташе су у Старој Градишки 1942. године убиле мајку, а њих троје
дјеце угушили у сисашком логору: Драгана, рођеног 1934, Станоја,
рођеног 1937, и малу Милеву која је имала само три мјесеца када су
је отели од мајке. Како је Јово, четврто Росино дијете,
извучен из логора у Сиску и 27. августа 1942. предан на„
одгој и издржавање“ породици Ивана и Јермиле Херман—
то је дуга и тужна прича о хиљадама малих
„Градишића“ са Козаре што су их добри људи усвојили и тако
њихове животе
спасили.


.
 
000.jpg


Судбоносни документ: посљедњи заједнички снимак породице
Суботић помогао је малом Слободану да послије40 година чекања
пронађе своје најмилије.
Представимо их с редом: с лијева на десно, стоје: Петра, мајка
седморо дјеце, убијена у логору Стара Градишка јула 1942,
држи у наручју кћеркицу Росу, рођену 1940, којој се у логору
Сисак замео сваки траг.
Михајла, оца, стријељале су усташе
26.новембра 1941. са још 164 домаћина из Милошева Брда,
Совјака и Јабланице.


Испред родитеља стоје: Александар, убијен у Старој Градишки,
Миља, Вука и Миле, преживјели усташки логор у Јастребарском.
Испред њих сједе: Симеун, рођен 1937, изгубио живот у логору
Јастребарско и Слободан— Бодо, с прстићем у устима,
рођен 1939, кога су извукле из усташког логора у Сиску и спасиле
породице Грубјешић и Јудаш.
— Божо Јудаш, професор географије из Петриње, сада Слободан
Суботић из Милошева Брда под Козаром, добио је прави извод
из матичне књиге рођених
 
Поткозарјем, Козаром и Просаром, целим дубичким крајем, данас ходе генерације које би да опросте, али и да никада не забораве Јасеновац, Градину, Драксенић... Генерације које не могу заборавити педесет и другу када је из Поткозарја на одслужење војног рока кренуо први регрут... Ни десетак година касније када је овде стигао први трактор и заорао плодну земљу поткозарску...Ни време од пре петнаестак година када су они чији су дедови и очеви клали и убијали српски народ Поткозарја, опет, али деведесет и пете прешли Саву и Уну у намери да над главама и уз врат опет машу маљем и камом...

Дедовини и својој Козари данас из Сан Франциска дође и Жељко Димић, глумац који је у Њујорку завршио студије на „Ли Стразбергу”, Институту за филм и позориште на коме су мало пре њега дипломирали Роберт де Ниро, Ал Паћино, Харви Кајтел...Дође и Жељана Димић-Теофиловић, данас међу водећим хемичарима Шведске... На дедовини је већ и Младен Савковић који, са двадесет и мало више година уз воћњак са хиљадама младих садница јабука, размишља о путу у Европу...

Поткозарје прашта оно што се догодило, али не заборавља прошлост. Више не броји мртве. Нада се добру, а од наде, кажу стари – нема лепшег хлеба.





Спадам у оне који нити праштају нити заборављају!!!


.

Iako lijepo zvuči, ovo plavo je netačno .
Ovo crveno je tačno i ispravno .
Niti zaboravljamo niti praštamo .
 
Iako lijepo zvuči, ovo plavo je netačno .
Ovo crveno je tačno i ispravno .
Niti zaboravljamo niti praštamo .

Шта конкретно није тачно :?:

.....да ли можда ово::roll::dash:

Ни време од пре петнаестак година када су они чији су дедови и очеви
клали и убијали српски народ Поткозарја, опет, али деведесет и пете
прешли Саву и Уну у намери да над главама и уз врат опет машу
маљем и камом...

 
Шта конкретно није тачно :?:

.....да ли можда ово::roll::dash:

Ни време од пре петнаестак година када су они чији су дедови и очеви
клали и убијали српски народ Поткозарја, опет, али деведесет и пете
прешли Саву и Уну у намери да над главама и уз врат опет машу
маљем и камом...


Ovo .

Поткозарјем, Козаром и Просаром, целим дубичким крајем, данас ходе генерације које би да опросте

Neće biti ni oprosta a ni zaborava .
Nema takvih generacija ovdje .
 
000.jpg




Дјеца мајке Кнежопољке


Трагајући за судбинама козарске дјеце у рату, често сам се питао:
ко је жена са фотографије, што као у неком епу, притиснута
теретом и оловним облацима, носи једно дијете на леђима, а
друго води за собом. Слика ове жене са дјецом обишла је свијет,
на међународној изложби умјетничке фотографије у Келну добила
награду, нашла се на насловним странама школских уџбеника и
као музејски експонат на многим изложбама, а затим и на
јубиларном златнику„Козара1942—1972“. На јединствен,
документаран начин, она говори о потресној драми Козаре.

Жорж Скригин, борац и ратни репортер, нашао се на Козари
децембра1943. као члан Казалишта народног ослобођења.
Поред срушене школе у селу Брекињи настао је овај познати
снимак. Ево шта је о томе записао аутор фотоса:

„Када смо сишли у Кнешпоље, видио сам жену која је једно
дијете водила за руку, а друго је било привезано за рамена.
Када сам пришао ближе, видио сам да на леђима носи и друге
неопходне ствари за одбрану од зиме и офанзиве. То су били:
јорган, торба са храном, па чак и лонац. Дубоко замишљена,
ставивши једну руку на лице, гледала је испред себе и уопште
се није обазирала на мене и моју камеру.
У моменту када се иза ње појавило згариште и чађави облаци,
направио сам снимак. Поновио сам то још неколико пута док је
пролазила крај мене као сјенка лаким и опрезним кораком.
Никад је више нисам видио.“

Данас испод фотоса стоји легенда:
Милица Тепић из Комленца, повлачећи се испред непријатеља
у Козару, држи своју четворогодишњу Драгицу за руку, а
двогодишњег Бранка носи на леђима.
 
Не знаш ништа о Козари.У геноциду који се тамо десио су поред Немаца и усташа учествовали и четници,њих 2000 и помогли да се ликвидира 68000 српских жена,деце и стараца.

To je chista laz i propaganda titinih komunaca !!!
 
ЖАЛОСНО!!!

Ако немаш никога у породици ко ти је могао да прича о тим
годинама, онда НЕ ГРЕШИ ДУШУ!!!





Био је школски распуст када је Татјана Маринић организовала
своју највећу акцију.
Још у школи за одгојитељице предшколске дјеце, која се налазила
у Рудама крај Самобора, недалеко од Јастребарског, она је
организовала скојевски актив и објаснила шта их све очекује у логору.

Није то била практична обука ученица, већ беспоштедна борба за живот.

Под необичним условима, крајем јула1 94 2, она је увела дјевојке у
усташки логор у Јастребарском, ријешена да по сваку цијену
заустави смрт, која је харала међу козарском дјецом.
У историји тог подвига остаће златним словима записана имена
Лина Падован, Регина Драме, Анкица Чегец, Даница Чендак, Мира
Дебељак, Аница Хорват, Анка Корошец, Марија Иванковић,
Дубравка Доленец, Ружа Херцег, Драгица Витко, Јулка Маринић,
Марија
Ратковић, Иванка Главан, Зита Пушић, Бланка Колар, Олга Дупало,
Бранка Такач и Иванка Сремац коју су усташе стријељале због
њене активности у логору.
Сем њих и народа Јаске, своју
племенитост поклонили су козарској дјеци и професор Камило
Бреслер, доктори Бранко Давила, Бранко и Нина Драгишић,
Јасна и Јуре Рендулић.
Козара их никад заборавити неће.

Татјана је са својим малим ученицама почела тајну, али упорну
борбу
против усташа и калуђерица, против усташког плана о потпуном
уништењу дјечјег логора у Јаски.
А младе одгојитељице смјело су ступале у борбу за спасавање
двије хиљаде малих и болесних Козарчана. Епидемија је косила
редом и она су умирала масовно. Пред дјевојкама је био двоструки
задатак: да им помогну и да освоје њихово повјерење. Али како и
којим путем увјерити петогодишњег Стевицу, дијете са дивним
бистрим очима, да нема чега да се плаши у њиховом загрљају?
И да не мора пред њима увијек само да ћути. Када се разболио,
у бунилу је почео да пријети усташама. Није могао да изговори
слово„Ш“ и„Р“:
„Узели су пуску и убили тату и маму. И насу кућу запалили. Кад ја
поластем, узећу пуску и пукнути у устасу“ ..шапутало је дијете у
грозници.

000.jpg

Лина Падаван(лево), добровољна сестра Црвеног крста и
један од организатора спасавања дјеце из логора у Јаски:
„Данас не могу вјеровати да је то тако страшно било.
Та и ужасна слика неће ме напустити до краја живота“.
На снимку са Татјаном Маринић, на слободној територији
Жумберка, 1943. године.





000.jpg

Богдана Бјеловук , првоборац из Подградаца под Козаром, родила је
сина у Јасеновцу

To sto sam ja napisao je chista istina , a to sto to tebi ne odgovara je druga stvar !!!!!!!
P.S
Iz moje porodice (shire i blize) 17 (sedamnaest) chlanova je stradalo u Jasenovcu i za mene su komunjare krivi kao i ustashe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komunisti nisu branili Kozaru , oni su navukli nemce i rvate da kolju i ubijaju pod Kozarom. Mucni malo svojom glavom , sto bi nemci pravili ofanzivu na Kozaru ?????????????
 
000.jpg




Дјеца мајке Кнежопољке


Трагајући за судбинама козарске дјеце у рату, често сам се питао:
ко је жена са фотографије, што као у неком епу, притиснута
теретом и оловним облацима, носи једно дијете на леђима, а
друго води за собом. Слика ове жене са дјецом обишла је свијет,
на међународној изложби умјетничке фотографије у Келну добила
награду, нашла се на насловним странама школских уџбеника и
као музејски експонат на многим изложбама, а затим и на
јубиларном златнику„Козара1942—1972“. На јединствен,
документаран начин, она говори о потресној драми Козаре.

Жорж Скригин, борац и ратни репортер, нашао се на Козари
децембра1943. као члан Казалишта народног ослобођења.
Поред срушене школе у селу Брекињи настао је овај познати
снимак. Ево шта је о томе записао аутор фотоса:

„Када смо сишли у Кнешпоље, видио сам жену која је једно
дијете водила за руку, а друго је било привезано за рамена.
Када сам пришао ближе, видио сам да на леђима носи и друге
неопходне ствари за одбрану од зиме и офанзиве. То су били:
јорган, торба са храном, па чак и лонац. Дубоко замишљена,
ставивши једну руку на лице, гледала је испред себе и уопште
се није обазирала на мене и моју камеру.
У моменту када се иза ње појавило згариште и чађави облаци,
направио сам снимак. Поновио сам то још неколико пута док је
пролазила крај мене као сјенка лаким и опрезним кораком.
Никад је више нисам видио.“

Данас испод фотоса стоји легенда:
Милица Тепић из Комленца, повлачећи се испред непријатеља
у Козару, држи своју четворогодишњу Драгицу за руку, а
двогодишњег Бранка носи на леђима.


Mala poveznica .


Major Milan Tepić, iz Komlenca, narodni heroj iz poslednjeg rata
 
Pročitaj citate pa ćeš vidjeti ko je igrao vrzino kolo po Kozari skupa sa ustašama i švabama.

gde si misu ,pripadnice malog okota na balkanu....sta to tebi nije jasno na ovoj temi ,mm?? jeste ,eto bili i odvratni cetnici i oni ucestvovali u masakru (indirektno)
cetnicka govna ,eto !

a, sad de ti nama objasni ,kako i zasto su ustase toliko bile monstruozne da izvrse
tolika ubistva !? mozes li objasniti PSIHOLOSKI PROFIL USTASE(A) !!?
ti ,kao ponos i dika jedne zemlje koja se uzdigla preko slave napoleonovih pohoda

Napoleon digital.JPG
 
Ја сам 1977. годиште и све смо учили и о Козари и о Јасеновцу и о страдањима у НДХ.

Ma verujem...ali ja sam u OŠ išao skoro dve decenije pre nego što si ti rođen....bilo je to jedno drugo vreme ...ali ja ljudima koji kažu da je posle WWII ''srpsko selo doživelo preporod jer je sfrj planski podsticala poljoprivredu i ulagala u selo'' (da li se prepoznaješ u ovoj nebulozi na jednoj drugoj temi?) nemam volje da bilo šta objašnjavam....
Neko ko ništa ne zna o posleratnoj istoriji sfrj verovatno ne zna ništa ni o zbivanjima za vreme rata...nego piše koješta...još kad je naklonjen najgorim zlikovcima poput komunista jasno je da je otrovan mržnjom prema Srbima ....
Jeste li u školi naučili da su četnici vodili Srpsku decu u Jasenovac??
 
U jednom ogranku Kozare sa Gradiscanske strane koji se zove Bukovica ima jedinstven spomenik u svetu posvecen iskljucivo deci. Zove se " Ranjena ptica " i podignut je na secanje 20.000 dece stradale u potkozarskim selima.

Posle ww2 desavalo se da iz nekog sela nema ni jednog momka za vojsku...citave generacije dece su ubijene.
 
To sto sam ja napisao je chista istina , a to sto to tebi ne odgovara je druga stvar !!!!!!!
P.S
Iz moje porodice (shire i blize) 17 (sedamnaest) chlanova je stradalo u Jasenovcu i za mene su komunjare krivi kao i ustashe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komunisti nisu branili Kozaru , oni su navukli nemce i rvate da kolju i ubijaju pod Kozarom. Mucni malo svojom glavom , sto bi nemci pravili ofanzivu na Kozaru ?????????????


Жао ми је., али то што си у оној поруци написао је чиста ЛАЖ!


Везе ти немаш ни где је Козара!

.
 

Back
Top