Koliko ste samokritični?

Ako je neko puno samokritican to postaje teret, nekad bude i kontraproduktivno jer te ometa u normalnom funkcionisanju. Borio sam se puno protiv toga ali ne znam da li sam se izborio. Samo treba biti posten. Mislim da je samokriticnost posledica ranijih kritikovanja od strane drugih, sve dok ne ugrozavas druge sve je ok.
 
Samokritikovanje nekad dovodi podvojenosti i daljeg umnožavanja, tako da treba voditi računa da se ne ide u tom smeru. Podvajanje je užasan način da se odgovori okolini sa najboljim namerama sa sve samokritikovanjem i kritikovanjem.To bi značilo da si u svakom društvu neko drugi, i premda je moguće, ne eskalira na dobro nikad.
Ne treba odgovarati okolini, već prvo sebi i nekom svom kodeksu, pa tek onda probirati i skupljati ljude.
Ako si preko noći odlučio da budeš neko drugi, nemoj da očekuješ da ljudi koji su te do tog trenutka tapšali po ramenu budu isti koji će te tapšati od sad.
To je mnogo teško postići.
 
..može samophvala za dobro a ne samokritika
Може... али да се узноси ка Богу, јер помаже увек добро у нама... не сме мотивациона самопохвала да губи тај смер, јер постаје ласкање себи, а то је исмевање и прецењивање себе, исто као и кад ласкамо другима да би их мотивисали за неко добро
 

Back
Top