Da li i koliko dosada utice na psihu ljudi?

Ja mislim da ne bi bilo fer da nas obrišu, koristili smo mozak!

Ajmo mi nekom drugom uljepšati temu, ovdje nas ne vole :(


**** off go away GIF by Preity G  Zinta

Volim vas..i tebe i Sredoja :heart: Ali sam morala da brišem jer je tema tek otvorena i rano je za spamovanje :)

Izvini, nemoj da se ljutiš..ni ti ni Sredoje
 
Pa sad zavisi sta je "rad", nije rad iskljucivo neko materijalno privredjivanje nit je covek rodjen da bi radio i jurio za novcem, mislim koliko ljudi bi volelo da nauci neku disciplinu ili nesto sto ih zanima sto ne znaju, koliko ima ljudi kojima treba vise vremena kako bi se posvetili sebi, svom zdravlju, svojim dragim i bliskim osobama, boravku u prirodi, stvarima kojima vole, pa ako nas ima 8 milijardi na planeti pa koliko tek moze da se upozna novih i zanimljivih osoba koje bi nam prijale, ulepsale zivot ili od kojih bi mogli sto sta da cujemo i naucimo, pa koliko samo svako od nas ima recimo na listi knjiga ili stripova koje nije procitao, serija ili filmova koje nije pogledao, muzike koju nije poslusao..............tako da moze se itekako voditi zanimljiv i ispunjen zivot i bez formalnog posla i nametnutih radnih obaveza.
Nisam ni govorio o novcu, govorim generalno o bilo kakvoj aktivnosti.
 
Не бих се сложио. Обрати пажњу на то да је човеку док је млад све занимљиво а да како стари тако се број ствари које су му занимљиве смањују. Развијеније људе је много теже заодвољити, и самим тим, склонији су осећају досаде. Ствари које су поменуо су, и поред тога што су многобројне, недовољне да утоле жеђ.

Ja mislim da je bas obrnuto, ono kako je neko stariji tako mu se spektar interesovanja sve vise prosiruje, recimo ja kad sam bio mali zanimali su me samo crtaći, kao klinac ono po ceo dan sam igrao fudbal ili basket ispred zgrade i bilo je samo ono fudbal, fudbal, fudbal (ili sport generalno), pa onda je u nekom momentu i muzika pocela da me zanima i ono krenuo da sakupljam albume, da se oblacim u tom fazonu levo-desno, pa onda slusajuci muziku pored te sam vremenom imao potrebu da cujem i malo nesto drugacije pa su pored tog i jos neki drugi zanrovi poceli da me zanimaju, pa onda ne znam u nekom momentu sam osetio potrebu da upoznam neku devojku, izadjem sa nekim, da se muvamo i sta ja znam, pa onda recimo poceli su da me zanimaju vanzemaljci i NLO-i, izgubljene civilizacije, duhovnost, religija, istorija, razlicite kulture i tako neke malo mističnije i dublje teme pa sam onda malo poceo i da citam knjige, pa sam u jednom momentu otkrio i ljubav ka stripu i krenuo da citam i sakupljam i stripove i graficke novele, pa ne znam onda u nekoj ranoj mladosti sam malo igrao i u amaterskom pozoristu jer sam osetio potrebu da se i u tome malo oprobam, malo sam i vrteo muziku kao DJ, eto sad malo idem i po youtube emisijama i zeleo bi da pokrenem i vlastiti podcast malo, tako da sad ono osim igranja basketa, trazenja ljubavi svog zivota, slusanja muzike, stripova, knjiga, video igara, surfovanja po netu, podcasta, youtube-a bi voleo recimo i da malo zasadim neko drvece i da se malo bavim i vrtlarstvom (mada nemam uslove za to jer zivim u zgradi), voleo bi eto da naucim i da igram šah, mozda da ovladam malo i nekom borilackom vestinom, da naucim da kuvam, da otputujem negde i vidim malo sveta, da naucim video montazu ili da naucim da popravljam kola, ono pored toliko vec postojecih interesovanja imam i toliko potencijalnih interesovanja koje jos nisam ni načeo.
Tako da ono sa vremenom kako si stariji spektar interesovanja se konstantno prosiruje, ne smanjuje se.

Inace zaista ne mislim da mi je neophodno u zivotu da radim u nekoj firmi, ustajem svako jutro u 7, nosim neko smesno odelce u kome se osecam skuceno, imam nekog sefa koji mi visi nad glavom i da sedim u nekoj kancelariji za kompjuterom i obracunavam neke brojke i sprovodim neke tehnicke procedure ili ne znam da negde fizikalisem 8 sati ili dan provedem zatocen u nekoj fabrici ili magacinu, za tim zaista nemam "žeđ" nit osecam potrebu ni malo.
 
Da li lencarenje i višak slobodnog vremena može da utice na psihu čoveka ?

Može da utiče. OK je kada posle brojnih obaveza na poslu i privatnih obaveza neko poželi da malo lenčari i da spava.

Odmor je svima potreban.

Postoje i ljudi koji nemaju previše obaveza na poslu i na privatnom planu..ne vole da čitaju, nemaju želju da prošetaju ili pogledaju neki film..oni lenčare i kukaju da im je dosadno.

Višak slobodnog vremena koriste za razmišljanje o drugim ljudima ili o sebi. Razmišljanje o sebi može da izazove različite emocije: sreću ako je taj neko doživeo tog dana nešto lepo, i tugu ako ga je neko povredio verbalno.

Mislim da te negativne emocije tokom slobodnog vremena mnogo utiču na psihu..Čovek postane anksiozan, nezadovoljan svojim životom, postaje melanholičan i kasnije depresivan.

Meni je retko, baš retko dosadno. Kad nemam obaveza u gradu i kod kuće, čitam, pišem na blogu ili za jedan portal..šetam, družim se, ponekad pogledam neku seriju ili film..I stvarno mi nije dosadno.
 
Tako da ono sa vremenom kako si stariji spektar interesovanja se konstantno prosiruje, ne smanjuje se.

Не помињеш да су ти ствари које су ти некада биле занимљиве данас бесповратно досадне -- неке зато што си их савладао а неке зато што си сазнао да су бескорисне, или још горе, штетне.
 
Не помињеш да су ти ствари које су ти некада биле занимљиве данас бесповратно досадне -- неке зато што си их савладао а неке зато што си сазнао да су бескорисне, или још горе, штетне.

Ne, apsolutno ne, mislim i dan danas igram basket svaki dan, volim fudbal, slusam muziku na koju sam se primio i koju sam zavoleo kao tinejdzer, volim crtaće i animirane serije koje sam voleo kao klinac, igram igrice, itd , samo sto sad umesto samo toga imam pride i brojna druga interesovanja.
 
Ne, apsolutno ne, mislim i dan danas igram basket svaki dan, volim fudbal, slusam muziku na koju sam se primio i koju sam zavoleo kao tinejdzer, volim crtaće i animirane serije koje sam voleo kao klinac, igram igrice, itd , samo sto sad umesto samo toga imam pride i brojna druga interesovanja.

Да ли је исти доживљај када гледаш филм који ти се допада по први пут и када га гледаш по стоти пут?

Да ли ти је судоку пазл који си претходно решио подједнако занимљив као судоку пазл који претходно ниси решио?
 
Da li lencarenje i višak slobodnog vremena može da utice na psihu čoveka ?
U danasnje vreme retko ko „lencari“ umno i psihicki. Vecina visi na netu u potrazi za novim, brzim sadrzajima. Prijatelji su im online, zabava im je online, igraju se igrice, a sposobnost opustanja kao da se izgubila i postala nepozeljna.
Tako da ne znam koliko se zapravo lencari. :)

Prijaju mi udaljavanja od neta i ljudi na netu (iako ja ni ne preterujem, ovo je jedino mesto na koje dolazim), volim i dane bez mobilnog, bez bilo kakvih vesti ili nekog drugog online kontakta.
Piskarala sam o tome prosle godine pre nego sto sam otisla na odmor. Nisam ranije tako letovala. Uvek bih nesto malo pogledala na netu, javila se mojima ili drugaricama itd.
Prosle godine sam napravila potpuno iskljucenje, bez neta, mobilnog i dopisivanja, citanja vesti, sve sam ukinula i bilo je odlicno. :)
Preporucujem.
 
Da li lencarenje i višak slobodnog vremena može da utice na psihu čoveka ?
Ne dozvoljavam da mi bude dosadno i ne pamtim kad mi je bilo.
Zadovoljna sam sobom psihički i fizički, tako da... izgleda da koračam u dobrom pravcu.
Zaokupljuju me moji brojni kreativni hobiji ali i konstantno neka nova pitanja "KAKO DA..." jer volim da budem sam svoj majstor u kući i oko kuće.
Upravo sam prečačkala stari miš za PC jer mi se noviji skršio do neupotrebljivosti i odleteo u kantu za smeće. Novi sam naručila, ali evo... stari sam osposobila da me povadi dok taj ne stigne.
Mislim da sam od onih kojima sitni svakodnevni problemi prijaju i navode da na licu mesta voljno uče šta i kako, a prema tome i da ljudi kojima je redovno dosadno nisu ljudi od odgovornosti, pažnje, želje da nešto za sebe i druge poprave, promene, srede, učine.
Dakle, biće da je dosada prvo posledica nečega, a tek onda i uzrok kao deo lančane reakcije.
 
Ja znam kako. U ponedjeljak odoh na odmor ;)
Bez telefona, laptopa. Usred ludila na poslu samo otići, zakon! I nula osoba na poslu znaju i gdje idem :D
Još treba i periku stavit i brkove za svaki slučaj da niko nikog ne prepozna.Takva vremena.
Itekako dosada utiče na psihu.
Uvek bolje nešto raditi biti aktivan.
 
Да ли је исти доживљај када гледаш филм који ти се допада по први пут и када га гледаш по стоти пут?

Да ли ти је судоку пазл који си претходно решио подједнако занимљив као судоку пазл који претходно ниси решио?

Pa dobro ne ali izlazi novu sudoku, kao recimo sto izlaze novi filmovi, serije, dokumentarci, muzika, video igre, pa recimo i od stare muzike ili filmova stalno nailazim na neke skrivene bisere ili recimo ne znam neke izvodjace ili grupe koje pre nisam toliko slusao ali sad kad ih cujem na drugu loptu skapiram zasto imaju kultni i legendarni status i u fazonu sam auu brate kako je ovo moglo da mi promakne, kako ovo do sad nisam cuo ili ne znam koliko godina igram basket ali ono uvek moze bolje i uvek neki deo igre mozes da unapredis, ne znam da li skok-sut, step-back, mozes da naucis neke nove finte koje pre nisi mogao da izvedes ili dodatno usavrsis vec postojece, malo dodatno prosiris repertoar poteza i obogatis tehniku (isto vazi i za neke druge discipline ili sportove), pa onda vidis neki igrac sto je nesto izveo sto ti se svidja pa si u fazonu woow ovo i ja moram da naucim i da primenjujem, itd , naravno ukoliko to sve volis i ukoliko te zanima.

Ok sad naravno ima stvari koje vremenom mozda malo padnu u drugi plan ili ih vise ne upraznjavas tim intenzitetom, kao recimo sta znam nekada ranije sam sam vrlo cesto blejao po kladionicama, mislim i sad pratim fudbal i odigram neki tiket ili ponekad posedim malo tamo ali ne blejim vise po kladionicama toliko jer ono nije mi vise interesantno, ono radije za to vreme pogledam neki dobar film/seriju, doumentarac, poslusam neku dobru muziku, procitam nesto, gledam da uzvedem neku devojku malo do grada ili uzmem loptu i istreniram malo na košu, ono na neki nacin sam prosto prevazisao to okruzenje ali opet to ne znaci da i dalje ne odigram rado koji tiket ili da ponekad ne svratim malo tamo.
 
Pa dobro ne ali izlazi novu sudoku, kao recimo sto izlaze novi filmovi, serije, dokumentarci, muzika, video igre, pa recimo i od stare muzike ili filmova stalno nailazim na neke skrivene bisere ili recimo ne znam neke izvodjace ili grupe koje pre nisam toliko slusao ali sad kad ih cujem na drugu loptu skapiram zasto imaju kultni i legendarni status i u fazonu sam auu brate kako je ovo moglo da mi promakne, kako ovo do sad nisam cuo ili ne znam koliko godina igram basket ali ono uvek moze bolje i uvek neki deo igre mozes da unapredis, ne znam da li skok-sut, step-back, mozes da naucis neke nove finte koje pre nisi mogao da izvedes ili dodatno usavrsis vec postojece, malo dodatno prosiris repertoar poteza i obogatis tehniku (isto vazi i za neke druge discipline ili sportove), pa onda vidis neki igrac sto je nesto izveo sto ti se svidja pa si u fazonu woow ovo i ja moram da naucim i da primenjujem, itd , naravno ukoliko to sve volis i ukoliko te zanima.

Ok sad naravno ima stvari koje vremenom mozda malo padnu u drugi plan ili ih vise ne upraznjavas tim intenzitetom, kao recimo sta znam nekada ranije sam sam vrlo cesto blejao po kladionicama, mislim i sad pratim fudbal i odigram neki tiket ili ponekad posedim malo tamo ali ne blejim vise po kladionicama toliko jer ono nije mi vise interesantno, ono radije za to vreme pogledam neki dobar film/seriju, doumentarac, poslusam neku dobru muziku, procitam nesto, gledam da uzvedem neku devojku malo do grada ili uzmem loptu i istreniram malo na košu, ono na neki nacin sam prosto prevazisao to okruzenje ali opet to ne znaci da i dalje ne odigram rado koji tiket ili da ponekad ne svratim malo tamo.

Али смањује се скуп свих замисливих активности које могу да ти пруже забаву. Самим тим, временом постаје теже -- не и немогуће -- да пронађеш нешто што ти је занимљиво.

Поменуо си забављачку индустрију која редовно објављује нове ствари. То стоји. Међутим, иста је претежно окренута млађим генерацијама ( "друштвена неотенија", "култ младости" ) и склона је да избацује једну те исту ствар у другачијем паковању.

Онда мораш да узмеш у обзир и то да на занимљивост не утиче само то да ли је активност савладана већ и то да ли је перципирана као битна.

Различити људи користе различите критеријуме приликом одређевања шта је битно а шта није. Код неких су строжи, код неких лабавији. Код многих се, међутим, временом заоштравају, па им самим тим, постаје све теже и теже наћи оно што им одговара.

Неко са лабавијим критеријума, или неко са строжим али слабијом приврженошћу истим, ће се забавити беспотребном исхраном -- или као што рече Ноћни Соко на овој теми, отварањем бесмислених тема. Тај неће ни да осети досаду -- одмах ће је елиминисати. Али неко са строжим критеријумима би одбио такве предлоге од стране своје подсвесио и чекао да му се јави неки који би могао да прихвати. Самим тим, прошао бо кроз много дужи ennui.
 
Pa utiče dosada na to da se pokrenu neke aktivnosti koje čovek inače ne bi radio, ali je problem i to što malo toga za zabavu ima.

Kad čovek realno pogleda, ako ukineš sebi poslovne obaveze, šta je ono što si za sebe uradio lepo tokom celog dana? Napravio kafu i popio je u miru ili sa osobom koja ti znači? Prošetao, otišao na trening? Ne znam.
 
Али смањује се скуп свих замисливих активности које могу да ти пруже забаву. Самим тим, временом постаје теже -- не и немогуће -- да пронађеш нешто што ти је занимљиво.

Поменуо си забављачку индустрију која редовно објављује нове ствари. То стоји. Међутим, иста је претежно окренута млађим генерацијама ( "друштвена неотенија", "култ младости" ) и склона је да избацује једну те исту ствар у другачијем паковању.

Онда мораш да узмеш у обзир и то да на занимљивост не утиче само то да ли је активност савладана већ и то да ли је перципирана као битна.

Различити људи користе различите критеријуме приликом одређевања шта је битно а шта није. Код неких су строжи, код неких лабавији. Код многих се, међутим, временом заоштравају, па им самим тим, постаје све теже и теже наћи оно што им одговара.

Неко са лабавијим критеријума, или неко са строжим али слабијом приврженошћу истим, ће се забавити беспотребном исхраном -- или као што рече Ноћни Соко на овој теми, отварањем бесмислених тема. Тај неће ни да осети досаду -- одмах ће је елиминисати. Али неко са строжим критеријумима би одбио такве предлоге од стране своје подсвесио и чекао да му се јави неки који би могао да прихвати. Самим тим, прошао бо кроз много дужи ennui.

Pa ne pricam ja samo o industriji zabave nit je industrija zabave jedino sto moze da okupira coveka, mislim imas toliko stvari, recimo mozes da se posvetis Bogu i izucavanju religije, mozes da postanes alpinista i da krenes da se pentras po planinana i osvajas vrhove, mozes da krenes da ucis da sviras neki instrument ili da slikas, mozes da pravis skulpture od gline, mozes da se bavis vrtlarstvom i bastovanstvom, mozes da krenes da pises knjige, mozes da se bavis nekim dobrotvornim radom, ono mozes da radis sta god hoces i ono mogucnosti su ti neogranicene, ali ono sto hocu da ti kazem je da ti ne treba rad u nekakvoj firmi, ustajanje rano svako jutro, nekakav šef ili poslodavac koji ti visi nad vratom, jurnjava za parama i egzistencijom, nekakve nametnute norme koje moras da ispunjavas i taj korporativni način života kako bi vodio srećan i ispunjen život i kako bi tvoj život imao smisla (barem meni iskreno taj korporativni način života ne treba ni najmanje nit bi ga ikom poželio).
 

Back
Top