Koliko porodjaj boli?

...hajte mlade buduce mame,ne budite pekmezare,materica za vreme porodjaja luci poseban hormon koji ublazava bolove te prema tome kad vam kazu da gurate a vi tako i uradite,sto jace budete gurale beba ce pre napolje,i nema dranja i urlikanja tako gubite snagu...sto se tice epiduralne anestezije,licno misli da nije pametna ideja ubadanje u kicmu osim ako to doktor nije preporucio iz nekog razloga a isto vazi i za carski rez,pa sam porodjaj je tako prirodna stvar...treba se svakako pripremiti nekim prigodnim vezbicama one mogu da pomognu...eto mozda nekom pomogne ovo napisano inace iz licnog iskustva ja sam mama dvoje dece koja su sad vec veeeeeelikaaaaa...samo napred mlade majkice bice to ocas posla:heart:
 
...hajte mlade buduce mame,ne budite pekmezare,materica za vreme porodjaja luci poseban hormon koji ublazava bolove te prema tome kad vam kazu da gurate a vi tako i uradite,sto jace budete gurale beba ce pre napolje,i nema dranja i urlikanja tako gubite snagu...sto se tice epiduralne anestezije,licno misli da nije pametna ideja ubadanje u kicmu osim ako to doktor nije preporucio iz nekog razloga a isto vazi i za carski rez,pa sam porodjaj je tako prirodna stvar...treba se svakako pripremiti nekim prigodnim vezbicama one mogu da pomognu...eto mozda nekom pomogne ovo napisano inace iz licnog iskustva ja sam mama dvoje dece koja su sad vec veeeeeelikaaaaa...samo napred mlade majkice bice to ocas posla:heart:

Ma, da, čim preguraš, oma nije ni bilo teško, "šiomigađura" tako sam i ja mislila posle prvog porođaja, pridržavala se svega i svačega, saveta lekara i babice ponajviše, idi begaj, grozno je bilo i tačka.
Epidural se u Americi koristi od pedesetih godina prošlog veka, cccc, ti nazadni ameri, ta gde oni znaju šta valja a šta ne valja, bar što se žena tiče, zato tim ženama u AmeriKi nije ništa drugo ni potrebno do da se dobro udaju,a posle, iiiiihhhhaaaajjjjjjjjjjjjjjjjjjj
 
Ma, da, čim preguraš, oma nije ni bilo teško, "šiomigađura" tako sam i ja mislila posle prvog porođaja, pridržavala se svega i svačega, saveta lekara i babice ponajviše, idi begaj, grozno je bilo i tačka.
Epidural se u Americi koristi od pedesetih godina prošlog veka, cccc, ti nazadni ameri, ta gde oni znaju šta valja a šta ne valja, bar što se žena tiče, zato tim ženama u AmeriKi nije ništa drugo ni potrebno do da se dobro udaju,a posle, iiiiihhhhaaaajjjjjjjjjjjjjjjjjjj
kako kome draga moja...ja nisam ni rekla da ne boli,ali mislim da taj subjektivni bol yavisi i od toga gde se nalayi granica tolerancije...neko cmiydri i kad se malo udari,a neko ni glasa od sebe ne da npr.kad se poradja:cool:
 
kako kome draga moja...ja nisam ni rekla da ne boli,ali mislim da taj subjektivni bol yavisi i od toga gde se nalayi granica tolerancije...neko cmiydri i kad se malo udari,a neko ni glasa od sebe ne da npr.kad se poradja:cool:

Ma i mene su "učili" da je ružno i tužno kukati i plakati,a kamoli zapomagati, jer je porođaj nešto tako prirodno. Nisam glasa pustila a molila sam Boga da umrem toliko mi je bilo blaženo i divno. Ne se zajebajemo draga oranž, davno bilo pa se i pozaboravljalo, ali ja bih da dam podršku onim mladim ženama koje bi da rode i da se vesele i pre no što rode, a što epidural ne bi bio jedna od tih razbibriga, prvenstveno zato što danas to više nije bauk kao pre 30.g. kada smo samo na TV-u o tome gledale, slušale i mislile da je to nešto sasvim, sasvim NEPRIRODNO, ma daj
 
Ma i mene su "učili" da je ružno i tužno kukati i plakati,a kamoli zapomagati, jer je porođaj nešto tako prirodno. Nisam glasa pustila a molila sam Boga da umrem toliko mi je bilo blaženo i divno. Ne se zajebajemo draga oranž, davno bilo pa se i pozaboravljalo, ali ja bih da dam podršku onim mladim ženama koje bi da rode i da se vesele i pre no što rode, a što epidural ne bi bio jedna od tih razbibriga, prvenstveno zato što danas to više nije bauk kao pre 30.g. kada smo samo na TV-u o tome gledale, slušale i mislile da je to nešto sasvim, sasvim NEPRIRODNO, ma daj
izvini ali ne znam o cemu pricas...epidural.anesteyija je postojala i onda kad sam se ja poradjala,ali ni na pamet mi nije pala...rekla sam vec ne volim da me bodu u kicmu,osim toga ne volim da me paralisu,jer to je yapravo to, i na kraju yelela sam da ucestvujem u jednom izuzetnom dogadjaju kao sto je radjanje moje dece...
 
Sto se mene tice uvek bih glasala za epiduralnu. Moj porodjaj je trajao dugo, pukao mi vodenjak, ali se nisam otvarala i lezala sam na stolu jedno 8 sati. Onda su resili da mi indukuju porodjaj, bolovi su bili bas, bas jaki. Onda je dosao divni anesteziolog i dao mi epidural, bolovi su postajali slabiji, ali daleko od toga da nije bolelo. Sve u svemu epidural je zakon i uvek bi se opredelila za njega.
 
Ma i mene su "učili" da je ružno i tužno kukati i plakati,a kamoli zapomagati, jer je porođaj nešto tako prirodno. Nisam glasa pustila a molila sam Boga da umrem toliko mi je bilo blaženo i divno. Ne se zajebajemo draga oranž, davno bilo pa se i pozaboravljalo, ali ja bih da dam podršku onim mladim ženama koje bi da rode i da se vesele i pre no što rode, a što epidural ne bi bio jedna od tih razbibriga, prvenstveno zato što danas to više nije bauk kao pre 30.g. kada smo samo na TV-u o tome gledale, slušale i mislile da je to nešto sasvim, sasvim NEPRIRODNO, ma daj

Tacno,ne radi se o tome da l je noko cmizdrav ili junak,ali svaki porodjaj je razlicit i ni sam lekar ne zna unapred sta se sve moze desiti!
Ja imam tri cerke,prvi porodjaj je bio takav da sam 23h sata pod bolovima na svaki minut lezala na porodjajnom stolu,nisam se otvarala,a bolovi ucestali i iscrpljujuci!Nisam cmizdrava,naprotiv,ali kada nesto traje toliko dugu,a da napomenem da su mi bolobi pre nego su me posadili u salu poceo predhodnu celu noci i celi dan,te kada sam trebala da"guram"ja vise nisam imala snage ni da disem!Bila sam zedna,iscrpljena,izmedju bolova za taj jedan minut ja zaspim.Na kraju i beba nije bila dobro,bila je modra,nije plakala,ali hvala bogu nisu ostale posledice!
Onog trena kada beba izadje svi bolovi prestaju i priroda je tako napravila da se u neku ruku i zaborave same muke.
Imala sam drugaricu koja se bukvalno u bolnickom liftu porodila,tako da nije isto ako bolovi traju beskonacno ili ako se sve zavrsi u nekom normalnom vremenskom periodu!
Nisam vristala,jer snage za to nisam imala,li suze su mi lile nekontrolisano iz ociju,da bi mi babica na to rekla:"Sta pizdis,kad si se j...la nisi plakala!
Drugi porodjaj je bio relativno brzi,li uz stimulaciju,stim da je beba bila obmotana pupcanom vrpcom koja je vracala u matericu kolko god ja gurala beba se vracala.Lekar je bio vidno uplasen,ja jesam slusala i sradjivala,ali tesko je bilo disati kada mi je babica bukvalno sela na grudi gurajuci stomak.Treci porodjaj je prosao bez problema,sve ukupno je trajao nekih 8h,iako je beba imala 4kg glat je izasla!
Ali sve to vredi izdrzati zbog onog trena kada ugledate vase cedo,i tog trena sve se zaboravi,bol nestane,i odjednom vas preplavi osecaj srece i neizmerne radosti!
 
Tacno,ne radi se o tome da l je noko cmizdrav ili junak,ali svaki porodjaj je razlicit i ni sam lekar ne zna unapred sta se sve moze desiti!
Ja imam tri cerke,prvi porodjaj je bio takav da sam 23h sata pod bolovima na svaki minut lezala na porodjajnom stolu,nisam se otvarala,a bolovi ucestali i iscrpljujuci!Nisam cmizdrava,naprotiv,ali kada nesto traje toliko dugu,a da napomenem da su mi bolobi pre nego su me posadili u salu poceo predhodnu celu noci i celi dan,te kada sam trebala da"guram"ja vise nisam imala snage ni da disem!Bila sam zedna,iscrpljena,izmedju bolova za taj jedan minut ja zaspim.Na kraju i beba nije bila dobro,bila je modra,nije plakala,ali hvala bogu nisu ostale posledice!
Onog trena kada beba izadje svi bolovi prestaju i priroda je tako napravila da se u neku ruku i zaborave same muke.
Imala sam drugaricu koja se bukvalno u bolnickom liftu porodila,tako da nije isto ako bolovi traju beskonacno ili ako se sve zavrsi u nekom normalnom vremenskom periodu!
Nisam vristala,jer snage za to nisam imala,li suze su mi lile nekontrolisano iz ociju,da bi mi babica na to rekla:"Sta pizdis,kad si se j...la nisi plakala!
Drugi porodjaj je bio relativno brzi,li uz stimulaciju,stim da je beba bila obmotana pupcanom vrpcom koja je vracala u matericu kolko god ja gurala beba se vracala.Lekar je bio vidno uplasen,ja jesam slusala i sradjivala,ali tesko je bilo disati kada mi je babica bukvalno sela na grudi gurajuci stomak.Treci porodjaj je prosao bez problema,sve ukupno je trajao nekih 8h,iako je beba imala 4kg glat je izasla!
Ali sve to vredi izdrzati zbog onog trena kada ugledate vase cedo,i tog trena sve se zaboravi,bol nestane,i odjednom vas preplavi osecaj srece i neizmerne radosti!
Ali sve to vredi izdrzati zbog onog trena kada ugledate vase cedo,i tog trena sve se zaboravi,bol nestane,i odjednom vas preplavi osecaj srece i neizmerne radosti!:ok:
 
Subjektivno - boli, objektivno - boli, kako god okreneš boli u 3pm!!! Čini ti se da će oči da ti ispadnu i da ćeš da 'mreš, i gle čuda, porodiš se i oči ti nisu ispale i nisi umrEla...

meni je glavni strah bio da ne dobijem hemoroide :)))...i vredno sam radila Kelgelove vezbe u toku trudnoce iposle porodjaja cim mi se malo osecaj vratio nastavila sam da vezbam.....a imala sam utisak da mi je utroba izvrnuta i da sam izgnjavljena da ne mogu vise.....ali, sve je to doslo na svoje kad mi je sin poceo plakati u sred noci, babica nigde a ja pre toga dva puta pala u nesvest na wc solji.....ali, drzala sam bebu i hodala u sobi iako me je bio strah da se zajedno ne srusimo.....ebo bebi frendli, to je sam dobro za porodjaje gde nema komplikacija.....
 
to je sam dobro za porodjaje gde nema komplikacija.....

naravno,pa o tome i jeste rec,svaka drugacija situacija zahteva drugi pristup i ponasanje...jedno je neophodno a to je maksimalna saradnja...ja sam se prvi put derala kao magarica dok mi babica nije tiho sapnula na uvo da cuvam snagu,tako da sam pri drugom porodjaju koji je bio laksi(svi su mi rekli da je svaki sledeci laksi i bio je) umesto da urlam,jer boli,ja sam lepo tu snagu iskoristila da poguram bebu koja je bila veca nego prva,tako da je sve bilo gotovo iz nekoliko puta...ali kao sto rece,sve ovo vazi za klasican porodjaj...:heart:
 
uh bre, ja ne mogu da potpisem
do dana danasnjeg nisam zaboravila, niti cu
secam se da sam psovala sve koji su sirili propagandu "boli ali kad vidis dete sunce te obasja"

Moja bratanica koja živi na "trulom zapadu" :hahaha: kada se porađala prvi put pre skoro pet godina, htela je da se porodi isključivo prirodnim putem bez ikakvih pomagala. Kada sam je pitala kako je bilo, rekla je O.K. ali kada je posle tri godine ponovo trebala da se porodi, tražila je epidural i nije komentarisala zašto niti je ikome dala da to prokomentariše :D
 
Razmisljam da trazim epidural ovog puta. Prvi put sam se porodila prirodno, daleko od toga da je bilo prijatno i da se ne secam, ali prodje. E, sad, ja bih sebe postedela toga ako ne moram da prolazim kroz visesatne bolove dok se otvaram. Bas imam dilemu. Svi drugacije opisuju epidural, neko se kaje, neko kune u njega.
Imate li iskustva i kakva su?

Sto se bolova tice, potisnula sam ih jer sam mislila na disanje i bebu, i nikada ne plasim prvorotke pricama iz rata, ali nije mi bas omiljeni osecaj na svetu dok bespomocno lezim i dok mi se muti izmedju kontrakcija. U jednom trenutku sam se samo pitala koliko li ce jos da traje jer sam pomislila da ne mogu jos dugo, a porodjaj mi je trajao samo pet sati jer sam vec legla delimicno otvorena.

I procitala sam kod nekoga da je pomislila odmah da ce moci jos. Tako sam i ja dok su me izvozili, bukvalno jos u krvi i tek usivena pomislila kako nista nije nemoguce izdrzati i kako cu opet.
 
...sve zavisi od slucaja do slucaja...ja i dalje tvrdim da porodjaj ne boli, mene nije...od prvog bola do porodjaja u oba puta sve je bilo gotovo za pola sata...sa tom mojom pricom,
moje dete je uslo u trudnocu, porodjaj....a onda je bilo mnogo tesko i mnogo gadno, poradjala se 18h, da bi joj na kraju na molbu svekrve uradili carski...i sreca da je tako, jer
beba jednostavno nije mogla napolje koliko se bila zamotala pupcanom vrpcom...ipak znam da je to ne tako cest slucaj i sve buduce prvorotke, a i one koje sledeci put idu na
porodjaj ili su u trudnoci, savetuje...setajte i setajte i setajte.....moji su porodjaji bili laki samo iz jednog razloga mnogo sam hodala, kilometre...i da naglasim prvi porodjaj je bio
karlican, drugi "normalan"...jako je bitno koliko snage imate, koliko ste svesne da je sve to prirodna stvar koja ce se desiti ma sta vi radile, ali ako imate snage i ako ne panicite
bice vam mnogo lakse...

...u svakom slucaju pokusajte da ne panicite, i sretno...:D
 
sto prirodnije to bolje....indukcija mnogo vise boli i mnogo teze ide od prirodnih kontrakcija....tacno sam osetila razliku kad mi je organizam sam odradjivao potisak a kad sam morala na silu.....em je trajalo, em je bolelo, em su mi izvlacili bebu koja se upetljala u pupcanu vrpcu....ali, opet ne bih nikad trazila carski rez.....jesu ovo sati patnje ali je to mnogo manji problem od toga da ti se sece trbusni zid.....
 
Eto, mene krajem januara ili početkom februara očekuje, Bože zdravlja, drugi porodjaj :) Ne da se ne bojim, već posmatram to kao neku vrstu gnjavaže - eto, da "odradim" i to, "izgubim" tamo tri dana, pa da dovedem novog člana da ga seka upozna :D Naravno, malo sam karikirala, ali nije daleko od istine ;)
Pribojavam se nekih komplikacija, pribojavam se postporodjajnog toka ( posle prvog porodjaja, sa ćerom, dva meseca sam vukla temperaturu, i do dana današnjeg nije dijagnostikovano zašto! ), ali porodjaja i bola - ni najmanje! :ok: Više sam puta rekla, već sam i sama sebi dosadna, mene nije bolelo. Tj, intenzitet bola je bio takav da bih komotno mogla, da je neka druga situacija, a intenzitet bola isti, da stojim i peglam. Otvorila sam se od nule, znači od ispadanja sluznog čepa, do bebinog izlaska, za dva sata, od toga sat i jače vremena u kolima, na putu do porodilišta. :) Očekujem i sada da bude luk i voda, kako drugi porodjaj da bude teži i duži od prvog, teško da može tako da bude ;)
Ali, to sam ja. Neka se druga mama muči satima, vrišti od bolova i misli da umire. I ja to razumem, apsolutno razumem. Zato su ljudi uveli epidural, pa se te muke mladih mama mogu ublažiti i olakšati. Kako je koga priroda darovala, tako nam je. Meni je to šetnja, nekom je to mučenje koje traje 20 i jače sati... ali sve na kraju kući nosimo mali smotuljak, radi koga vredi sve to proći :ok: :D:D:D
 
Imam komsinicu u starom komsiluku koja je izbacila cetvoro u roku od sest godina i na njoj se ne vidi nista! Nema stomaka, linija odlicna, poradjala se u roku od pola sata-sat! Pa, to mi je dovoljan dokaz da nekome priroda kaze:"Ti si stvorena za ovo, zeno, to ti je moj poklon."
 
Kao i sve ostalo na ovom svetu porodjaj je individualna stvar i realno po trajanju i komplikacijama i subjektivno po osecaju same zene koja se poradja. Mene je bolelo jako. Izdrzivo, neizdrzivo to na licu mesta nije bitno jer jedini nacin da prestane jeste da izadje beba i ti samo o tome mislis. Ja se nisam prirodno otvorila i indukovan mi je porrodja od nule. Znaci od nista do kontrakcija na manje od minut i tako nekih 5,6 sati. I uopste me nije gledanje moje bebe utesilo niti sam zaboravila niti mogu taj bol i iskustvo da racionalizujm kao ma nista strasno, prodje kad vidis bebu, zaboravi se sve, priroda je to sama udesila da ne boli bla bla bla... Ne boli mozda srne i keruse jer hodaju na cetiri noge ali zene boli i tacno se zna zasto (zbog polozaja karlice i velike glave koja jelte sadrzi pametan ljudski mozak)... Blago zenama koje se porode za sat, dva bez bolova ali nije svima tako! Sad kada vidim svoje dete pomislim Boze toliko ga volim poradjala bih se non stop do kraja vremena samo da ono postoji! Ali tada mi stvarno nije bilo ni do cega.
 
Prvi put sam se porodila pre 26 godina bilo je stasno i ja nisam zaboravila jos se vrlo zivo se cam.Trajalo je i trajalo sa indukcijom na kraju nije moglo bez forcepsa rascvetala sam se kao majski bozur pukao mi grlic radili mi reviziju sili me i ja sam se posle pitala samo kako cu ovo opet izdrzati i izdrzala jos dva puta i svaki put indukcija secenje revizija .....Izdrzi se ali da boli boli i to mnogo.Epidural mi je tada bio naucna fantastika a sada kada je to dostupno svima zasto ga ne koristiti i olaksati sebi.Ne znam kako je danas ali mene je tada boleo i tretman koji sam imala za vreme i posle porodja ponasali su se kao da sam stoka.Na drugom porodjaju sam imala i publiku gomila nekih klinaca iz neke srednje skole stajala je naspram mene ja u agoniji profesor im nesto objasnjava i onda svi guraju ruku da vide i osete kako to izgleda ma uzas.Da mi je tada bila ova pamet sve bi ih razjurila u pm.
 
Ne mogu da verujem koliko se ljudi unose da sa sto vise "gadjenja" opisu porodjani bol.

Verovatno nikog ne zanima tudje iskustvo, nego zeli da zna kakvo ce njegovo biti... pa to cete sacekati :) kad dodje vreme, samo ce vam se kasti :)

Mene sam aktivni porodjaj nije boleo uopste, osetila sam peckanje kada je glavica pocela da izlazi... bila je to lepa velika glava, ljubi ga mama (stalno mozete biti sigurni)... mene su bolele kontrakcije, dok mi se otvarao glic materice. I posto sam se ja poradjala 4 dana (jeste, dobro ste procitale) na kraju kad sam otisla u bolnicu i porodila se, isla sam sa namerom da me drogiraju! jer sam htela malo da spavam :) Na putu do bolnice sam mislila da ja to vise nisam u stanju da ponovim, mslim da odem od kuce u bolnicu i dok sam stigla do odeljenja vec sam odlucila da cu da ostanem tamo da me drogiraju 24h dnevno dok moja beba ne odluci da izadje. Od ulaska u bolnicu svi su me vijali sa kolicima, hteli su da me voze na porodjaj, a ja sam odbijala, nisam mogla sirota vise ni da sednem :p

Sad kad malo bolje sve sagledavam, verovatno se nikad ne bih ni porodila da sam znala da se poradjam
ahahhaha

Kad je beba sisla u porodjajni kanal htela sam da pevam od srece i ljubim ceo svet. mogla sam kafu da pijem, grickam nesto, raspravljam o politici i nisam htela da guram, htela sam da uzivam! posle cetiri dana bolova, konacno sam bila srecna. Naterali su me da guram, svi su bili nesto uzbudjeni, a ja sam onako potpuno opusteno ispustila iz sebe deckica i po :) cinjenica je da su mi kukovi bili potpuno rasklimani da nedeljama pred porodjaj sam imala velikih problema jer su izlazili iz mesta, nisam mogla da spavam lepo zbog toga ... ali bilo je korisno u tom momentu, da izadje moja momcina :)
 

Back
Top