Koja je svrha života?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Indigo, tim " budimo bar na kratko iskreni ma gde nas to odvelo." kao da optuzujes Metatron 777 da on / ona nije iskren. Ako se njegovo vidjenje svrhe zivota razlikuje od tvog, ima li potrebe za takvim komentarima? Ili smatras da si ti jedini iskren covek na ovom forumu?

btw. ja se slazem da je svrha zivota ostvariti srecu kroz licnu legendu.
 
Indigo71:
Svrha života je da pronađeš što više ljudi da poveruju i da te podrže u lažima za koje si odlučio da ih smatraš istinom.

Један од мојих најомиљенијих стихова:

"Жудим да побегнем од сиктаја потрошене лажи." (Дилен Томас)


Индиго, ако си срећан с тим мислима, онда је све у реду. :D

(Ја спадам у људе који категорички одбијају да се одрекну среће. :D Има да је нађем, па макар преврнула цео свет и саму себе на главу :D. Не знате ви како је то бити тврдоглав као магарац :D )
 
Indigo71:
Ne mislim da sam jedino ja iskren na ovom forumu i šta više već sam ranije naglasio da iskrenost nije trade mark koji želim da prikačim za svoje ime na ovom forumu.

Сад ћу ја мало да контрирам :D

По мени, искреност сама по себи, и није толико вредна и важна. Питање је -- ШТА је оно што излази на видело кад је човек искрен. Дакле -- ШТА видиш кад загледнеш у своју душу.

Ако је то што се тамо крије нешто добро и вредно, онда, богами, ја не осећам обавезу да будем "искрена", то јест да свима причам о томе, да износим своју душу на пијацу.
 
Indigo71:
Stvarno nemam nameru da rušim ničije predstave o svrsi života pa čak i one koje počinju sa "Glupost. Život nema svrhu", samo se pitam koga ti je žao? Žao ti je mene jer gubim vreme razmišljajući o glupostima ili samoga sebe jer si ogrezao u aroganciji ...

;-)

Zapravo, zao mi je mene, jer “Ja sam Ti” , kako to Indusi vole da kazu. Zao mi je sto ima toliko straha na ovom svetu I zato pokusavam da ga umanjim jer kapiram da postoji mogucnost da se ponovo reinkarniram ovde.

Zbog toga I pisem ovde, raspravljam iako me mnogi dozivljavaju kao arogantnog I bezobraznog – tudja ocekivanja nisu moja stvar - jednostavno iznosim svoje argumente bez podcenjivanja sagovornika recenicama “ ajde da na kratko budemo iskreni ma gde nas to odvelo.”

Ono sto ja iznosim su argumenti – to je sustina filosofske rasprave – suceljavanje argumenata.

Uvrede, klevete, projekcije…to vec ne pripada pravoj filosofiji.
 
Indigo71:
Na žalost ja ne posedujem tu veštinu da se zagledam u sopstvenu dušu. Jedino u šta umem da se zagledam je sopstveni um i onda vidim dobre i loše stvari sa svim svojim krajnostima. Tu nemam neki problem. Ono što mi je najveći izazov vezano za tu priču zagledavanja, je pronalaženje onih loših stvari koje imaju tendenciju da se predstavljaju kao dobre. Drugim rečima dobro sakriveni kvarovi u "sistemu". :wink:

Верујем ти, Индиго, ти ниси тип који се фолира (да не кажем -- лаже) али ја заиста разликујем две области у свом бићу -- ум и душу. Чак бих се усудила да кажем да "ум" не доживљавам баш толико као "свој сопствени". Али душа је моја сигурно. Можда је истина у овоме: кад је душа у питању, непогрешиво разликујем своје од туђег. Неки ми унутрашњи глас увек каже јасно и гласно: "Ово је твоје, ово није твоје". Кратко и јасно. Па ти види шта ћеш.
 
Indigo71:
1. Da naravno, ako si glavni lik u nekom epskom romanu. Da spustimo malo loptu na zemlju i budemo bar na kratko iskreni ma gde nas to odvelo.

2. Svrha života je da imaš što više novca kao opše poznatog i priznatog oruđa za ispunjavanje svih ovozemaljskih želja i poriva. Umesto novca možemo upotrebiti reč "moć" svejedno je.

3. Svrha života je da pobegneš što je dalje moguće od usamljenosti i dosade kojom je život protkan.

4. Svrha života je da pobegneš od strahova i bola kojima život obiluje.

5. Svrha života je da što duže ostaneš mlad i lep.

6. Svrha života je da pronađeš što više ljudi da poveruju i da te podrže u lažima za koje si odlučio da ih smatraš istinom.

7. Svrha života je da sretneš nekog ko će te zavoleti i voleti uprkos tome ko si, šta si i kakav si.

8. Svrha života je da se vratiš u majčinu utrobu gde ćeš imati sve što ti je potrebno a nećeš biti odgovoran nizašta.

9. Ako misliš da si sve ovo prevazišao i da je svrha tvog života nešto veće, čistije i uzvišenije, ne gubi vreme čitajući moje postove Jednostavno ih preskoči.
1. Zašto misliš da si jedini na forumu koji je iskren? Meni su svi na forumu iskreni. Čak mi je njihova iskrenost prijatnija. Ti valjda misliš da se tvoja iskrenost sastoji u tome da treba da prihvatimo kao istinito sve što tvrdiš?

2. Kome je novac i moć svrha živoata, taj će na kraju neminovno shvatiti da su upravo ti atributi glavni krivci što je život uzalud potrošio.

3. Čovek nikad nije sam. Čak i kad je fizički odvojen od svih ljudi on je u društvu onoga sa kim je najbolje biti u društvu.

4. Delimično tačno, samo što se ne radi o bežanju od straha i bola, nego o spoznaji da se straha i bola ne treba plašiti, kao i da se, tek, odstranjivanjem straha i patnje život uzdiže na viši nivo.

5. Ne, ako se radi o fizičkoj mladosti i lepoti. Da ako se radi njihvim duhovnim ekvivalentima.

6. Ko zahteva da se veruje lažima? Ako to neko svesno radi, onda je bolestan. Svi su duboko ubeđeni u istinitost njihovih tvrdnji.

7. Svrha života jeste ljubav, pa i ljubav kojom se zasniva porodica ljubavi koja ne počiva na lažima.

8. Svrha života je da čovek postane svestan činjenice, da je njegova osnovna obaveza u životu, da shvati da je on najodgovorniji za svoj život i šta će sa njime biti.
 
Modruna:
Верујем ти, Индиго, ти ниси тип који се фолира (да не кажем -- лаже) али ја заиста разликујем две области у свом бићу -- ум и душу. Чак бих се усудила да кажем да "ум" не доживљавам баш толико као "свој сопствени". Али душа је моја сигурно. Можда је истина у овоме: кад је душа у питању, непогрешиво разликујем своје од туђег. Неки ми унутрашњи глас увек каже јасно и гласно: "Ово је твоје, ово није твоје". Кратко и јасно. Па ти види шта ћеш.
Ovo je zanimljivo.
Kad kazes dusa na koga, koju istorijsku licnost pomislis kao ideal duse?
 
..pa lepo sam rekla razumevanje je ono sto covecanstvu nedostaje!
A kako bi se razumeli kada se svi nadvikujete i jedva cekate da onaj drugi zavrsi kako biste prosuli ''svoje'' velike i smislene ideje :?:
Slusaj i prestani da mislis i nema toga sto neces biti u stanju da saznas!!!
Kakvo nevreme :|
 
rale77:
ljubav, sex,fudbal,zurke.... i sve ono sto volis i zelis da radis ako ove stvari u tvom zivotu ne postoje onda on nema smisao

Ne mogu da verujem da su stvari iznad nekome smisao zivota..
Shvati ovako... Nije poenta da svoja interesovanja ogranicavas na gore 4 spomenuta pojma... I sta,da sad nema nicega spomenutog u tvom zivotu,ti bi se ubio? Ili bi ceo zivot proveo u agoniji jer nema fudbala i sexa.. ? Imas veoma plitkouman pogled na svet
 
Tachka:
Ne mogu da verujem da su stvari iznad nekome smisao zivota..
Shvati ovako... Nije poenta da svoja interesovanja ogranicavas na gore 4 spomenuta pojma... I sta,da sad nema nicega spomenutog u tvom zivotu,ti bi se ubio? Ili bi ceo zivot proveo u agoniji jer nema fudbala i sexa.. ? Imas veoma plitkouman pogled na svet
Mozda bi bolje bilo da si rekla "da nestane svega gore pomenutog" jer da nema nicega od onog sto je naveo kao smisao svog zivota njegov zivot nikako ne bi mogao da ima taj smisao koji on izlaze kao svoj...
Postujem njegovo misljenje ali mislim da nije u pravu. Jer nagonska potreba za necim (sex) moze da ti postane smisao zivota onda kada to moze da postane i hrana...
A "covek ne zivi da bi jeo nego jede da bi ziveo", zar ne.
Mozda je momak samo iskren...a mozda suvise povrsan...
Pozdrav !!!
 
Cherry Max:
Koja je svrha života na ovoj našoj planeti? Razmislite malo, po ceo dan šta radimo, mučimo se, da li u školi, na poslu ili bilo gde, svi zahtevaju nešto od vas, nemate vremena za sebe, a ni za druge, sve dok ne napunite 70. Šta će mi posle život? Da li je to svrha? :(
a sad razmisli...da li bi bilo draze da ti zivot nije dat,pa propustis stvari zbog kojih je vredno ziveti-ljubav,mrznju,slatkise,drustvo,i jos mnogo toga...mrzi me da nabrajam...tj.sve sto te cini srecnom i nesrecnom...ili da prozivis sve to,i tek u dubokoj starosti pocnes da razmisljas o tome koja je svrha zivota...zasto ti je dat...tada ces imati opravdane razloge zbog kojih ces moci reci da tvoj zivot nije imao svrhu,ako je stvarno tako...mada ja ne verujem da bi to iko mogao da kaze...
 
U bre Indigo71 sto si ratoboran.. :lol:
Naravno da se ne ljutim, cak mislim i ne samo mislim vec znam da si u pravu..Po nekom uvrnutom ali prirodnom zakonu oni koji zele nesto da ucine iz najbolje namere ili sami njb. ili nesto sjb. Ali imam problem sa suzdrzavanjem od davanja komentara cak i kada znam da je bolje da cutim..
Sorry sto sam bila nepristojna..i uletela sa onom izjavom koja se i nije odnosila bas na vas ali ste mi iscackali tu misao i da sam je precutala verovatno bih do sada bila mrtva :lol:
Slazem se da je zivot u detaljima ali te "grandiozne'' izjave treba znati razumeti i primeniti u svakodnevnom zivotu, ne shvatati ih bukvalno jer to ti dodje pomalo kao sujeverje...
 
Verujem da svako ima punu slobodu da iznosi svoje misli pa cak i ti sa svojim izjavama sumnji u istinitost onoga sto ja ili bilo ko ovde pise.Svako je ogedalo samoga sebe...
-Govoris da je svrha zivota novac-verujem da je novac samo posledica onoga sto nosimo u sebi,pravih odluka i prilika koje stvaramo sami,novac je samo energija koja treba da tece
kao i sve ostale kreativne energije...i kako znas da ja mozda nemam novca o kome neko samo moze sanjati?Skromnost po meni nije vrlina vec mozda opravdanje za neuspeh-Ali za razliku od tebe meni je novac samo sredstvo a ne svrha...
-Verujem da ne treba bezati vec kreirati zivot onakvim kakvim zelimo,ako je tebi dosadno zasto mislis da je i drugima?
-Verujem da ne treba bezati od strahova vec ih resavati ili mislis da je to nemoguce?
Svako ko nosi u sebi harmoniju ili relativni balans ima sve mogucnosti da ostane dugo vitalan,sposoban gospodar svoga zivota,a takvi ljudi svakako jesu i lepe ili bar jako
privlacne osobe
-Mozda ti verujes u svoje lazi ali ja verujem u istinu
-Ako bi se ti vratio u majcinu utrobu kako kazes ja sigurno ne bih,jer sam zadovoljan svojim zivotom,ne zbog toga sto nisam gresio vec sto sam kroz zivot ucio i stvarao,ne zato sto nisam padao,vec sto sam ustajao i isao dalje jaci i spremniji da zivim punim plucima i ja sam spreman da nosim vlastitu odgovornost za sebe,svoja dela kao sto verujem da jos ima ljudi koji to cine
Ovaj odgovor nije tek puka replika ,jer -tacno je- jesam odavno prevazisao tvoj nacin razmisljanja,ako sam ikada tako i cinio,ovaj odgovor je da bi ti mozda nesto znacio i mozda dao drugi uvid...jer inace pomalo je nejasno sta je to u tebi povredjeno pa se stvorila tolika bujica reci...a ako je ono o
cemu si pisao tvoja licna legenda-pa ko ti brani da je zivis-ali istovremeno nemas nikakva prava odredjivati bilo kome njegov put i shvatanje svrhe zivota.Ako ti pak ovo ne znaci nista ne moramo vise o tome ,jednostavno neka svako nastavi da zivi svoju licnu legendu...
 
nadji sebe u nekim malim stvarima,jer svrhu niko nije pronasao. dosao si .isto ces takoi otici,a u medjuvremenu ces se boriti sa pitanjima "sta je svrha ili smisao svega ovoga oko nas" i dok trepnes padas u neku jeb depresiju ,a odgovora nigde. zato je bolje manuti se svrhe i traziti sitne radosti u blizoj okolini.Neko je gore napisao da mu se sve grandiozno(kako ova rec ruzno zvuci zahvaljujuci pinku) desilo slucajno,mozda ali ja smatram da nista nije slucajno vec sve ima neku pozadinu iza sebe
 
"Pusteni smo da protrcimo ovim svijetom, stvoreni iz nicega i poslati u nepovratno nista" - Mesa Selimovic
Pa kaze, da je sve ovo istina, onda je to tracenje tolike snage (misli na Boga).

Jednom kada se zakoraca u duboku starost, sva nasa nerviranja, radovanja i tugovanja postaju besmislena, sve ono sto smo pogresno radili, sa suzom u oku, ce nas navesti na razmisljanje, zasto smo bas tako postupili, cega je taj postupak bio vrijedan ?!
Novac je sporedna stvar. Na zalost moc koju daje na ovom svijetu, pomuti pamet mnogima, pa su spremni da gaze sve oko sebe nebi li dosli do njega i do osjecaja moci.
Neka ga ima dovoljno da ne ostanem gladan i zedan, vise mi ne treba.
Ispunjen sam setnjom na lijepom danu, na mjesecini uz blagi vjetric i pratnjom orkestra cvrcaka. Na kafi sa drustvom, uz opusteni razgovor ...

Rezime zivota je par sjecanja i to je sve. Ta sreca je svuda oko nas samo sto je mnogi, na zalost, ne vide.
 
osnovac:
Kad kazes dusa na koga, koju istorijsku licnost pomislis kao ideal duse?
Основац, радо бих ти одговорила али си ме збунио питањем. Истина је да не помислим ни на кога до на саму себе. Једина асоцијација ми је -- бескрајан простор (као да душа нема гранце). То је све што засад могу да ти кажем. Ако се сетим још нечег, јавићу се.
 
Metatron777:
Verujem da svako ima punu slobodu da iznosi svoje misli pa cak i ti sa svojim izjavama sumnji u istinitost onoga sto ja ili bilo ko ovde pise.Svako je ogedalo samoga sebe...
-Govoris da je svrha zivota novac-verujem da je novac samo posledica onoga sto nosimo u sebi,pravih odluka i prilika koje stvaramo sami,novac je samo energija koja treba da tece
kao i sve ostale kreativne energije...i kako znas da ja mozda nemam novca o kome neko samo moze sanjati?Skromnost po meni nije vrlina vec mozda opravdanje za neuspeh-Ali za razliku od tebe meni je novac samo sredstvo a ne svrha...
-Verujem da ne treba bezati vec kreirati zivot onakvim kakvim zelimo,ako je tebi dosadno zasto mislis da je i drugima?
-Verujem da ne treba bezati od strahova vec ih resavati ili mislis da je to nemoguce?
Svako ko nosi u sebi harmoniju ili relativni balans ima sve mogucnosti da ostane dugo vitalan,sposoban gospodar svoga zivota,a takvi ljudi svakako jesu i lepe ili bar jako
privlacne osobe
-Mozda ti verujes u svoje lazi ali ja verujem u istinu
-Ako bi se ti vratio u majcinu utrobu kako kazes ja sigurno ne bih,jer sam zadovoljan svojim zivotom,ne zbog toga sto nisam gresio vec sto sam kroz zivot ucio i stvarao,ne zato sto nisam padao,vec sto sam ustajao i isao dalje jaci i spremniji da zivim punim plucima i ja sam spreman da nosim vlastitu odgovornost za sebe,svoja dela kao sto verujem da jos ima ljudi koji to cine
Ovaj odgovor nije tek puka replika ,jer -tacno je- jesam odavno prevazisao tvoj nacin razmisljanja,ako sam ikada tako i cinio,ovaj odgovor je da bi ti mozda nesto znacio i mozda dao drugi uvid...jer inace pomalo je nejasno sta je to u tebi povredjeno pa se stvorila tolika bujica reci...a ako je ono o
cemu si pisao tvoja licna legenda-pa ko ti brani da je zivis-ali istovremeno nemas nikakva prava odredjivati bilo kome njegov put i shvatanje svrhe zivota.Ako ti pak ovo ne znaci nista ne moramo vise o tome ,jednostavno neka svako nastavi da zivi svoju licnu legendu...

Mislim da je Paulo Koeljo uticao na tebe... :D
Jesam u pravu ?
 
Smisao života ?
Da ne bih dužila puno, uzeću delić iz knjige "Sofijin svet", koju je napisao Justejn Goreder ...
"...Zar nije nepravedno da se život jednom mora završiti?...
Pokušavala je da posebno mnogo razmišlja o tome da postoji ne bi li na taj način
zaboravila da neće ovde ostati zauvek. Ali to je bilo sasvim ne moguće. Ćim bi se usredsredila na to da postoji, javila bi se i pomisao na kraj života. A to je bilo i obratnim redom : Tek kada bi imala jako osećanje da će jednoga dana sasvim nestati, postojalo bi joj sasvim jasno koliko je život beskonačno vredan. To je bilo kao kruna i pismo na nekom novčićum novčiću koji je neprekidno okretala. I koliko je jedna strana postojala veća i jasnija, toliko je veća i jasnija postojala i ona druga. Život i smrt su bili kao dve strane iste stvari.
Ne može se doživeti to da postojiš, a da istovremeno ne doživiš to da ćeš umreti, pomisli ona. I podjednako je nemoguće razmišljati o tome da ćeš umreti, a da istovremeno ne razmišljaš o tome koliko je fantastično živeti."


Ja bih samo dodala :
Život je dar, i budite zahvalni što ste uopšte dobili taj dar da prisustvujete ovom čudesnom svetu, kakav god da je. Život jeste težak, ali je beskrajno vredan. A smisao života ... Pa, to je očigledno filozofsko pitanje, a pošto je filozofsko ni nema odgovora ...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top