Knjiga Otkrivenja i broj 144000

Adventista

Obećava
Poruka
76
Otkrivenja 7. i 14. glava govore o broju 144000 zapečaćenih. Zahvaljujući svojoj važnosti kao broj onih koji će sledit Hrista "kuda god ide", ovaj tekst je bio od velikog interesa za mnoge pa nije ni čudo da postoje mnoge interpretacije istoga. Ipak postoje dve glavne kategorije ovih raznih interpretacija. Jedna predstavlja da je taj broj simbolički broj kao i većina knjige Otkrivenja. Druga grupa interpretacija drži da je ovo literalan broj i pokušava da ga literalno primeni na neku određenu grupu koja je limitirana ovim brojem. U nikoliko poslednjih postova o ovoj temi uglavnom smo videli literalnu interpretaciju ovog teksta. Iako bih želeo da je bilo više Biblijskog tumačenja u tim postovima a manje izjava bez biblijske podrške ipak želim da kažem da poštujem svačije mišljenje i ovo što ja želim da iznesem je rezultat onoga kako ja razumem ovaj tekst. Ukratko rečeno izneo bih nekoliko razloga zašto mislim da je ovaj broj simbolički broj.

1. Otkrivenje Jovanovo je simbolička knjiga. U Otkrivenju 1:1 kaže se da je ovo Otkrivenje Isusa Hrista "da pokaže slugama svojim šta ćeskoro biti". Zanimljiva je reč koja sledi "i pokaza" (Karadžićev prevod) je prevod grčke reči semaino koja u bukvalnom smislu znači "objaviti znacima ili simbolima". (Na primer od te grčke reči dolazi naša reč semafor koja znači "svetlosni znak") Drugim rečima, Ovo je otkrivenje Isusa Hrista i opis događaja u "znacima i simbolima". Nedvosmisleno dakle da je knjiga Otkrivenja pisana u simboličkom jeziku i većinu tekstova treba i tumačiti simbolički osim ako je kontekst izrazit da se radi o literlanom značenju.

2. U Otkrivenju 7:4 Jovan čuje "broj koljena sinova Izraelovih". Od svakoga koljena 12000. 12 x 12000 = 144000. Jedan od razloga zašto mislim da je ovo simbolički broj je upravo zbog ovog nabrajanja Izraelskih plemena: Juda, Ruvim, Gad, Asir, Naftalin, Manasija, Simeon, Levij, Isahar, Zabulon, Josif, Venijamin. Svaki istraživač Biblije će uvideti da ima problem sa ovom listom. Nigde u Starom Zavetu se ne nalazi ovakva lista plemena. (Proverite liste plemena u 1.Moj.49, 3.Moj. 1. i Jezekijel 48.) Odmah se primeti da za razliku sa Starim Zavetom ovde je Judino pleme na prvom mestu iako Juda nije prvenac nego Ruvim. Zatim se prmećuje da su dva plemena kompletno izostavljena Dan i Efraim. U starom zavetu Josif nikada nije uključen kao pleme pošto je on dobio duplu porciju nasledja i njegovi sinovi Manasije i Efraim su računati kao dva plemena a Levij je bilo trinajsto pelme koje nije imalo nasleđe u obećanoj zemlji jer su oni bili sveštenici Bogu.

Odakle ovakva čudna lista Izraelskih plemena? Za nas hrišćane nije čudo da je Juda stavljen kao prvo pleme jer iz njega je došao naš Isus Hristos. Isto tako u Starom Zavetu plemena Dan i Efraim su predstavljena kao odpadnička plemena i zato ovde nisu uključena. Sve nas ovo navodi da se ovde ne radi o telesnom Izraelu nego o Hrišćanskom, duhovnom Izrealu. Dakle ova plemena koja su ovde spomenuta su simbolička i predstavljaju hrišćane. Naprimer u Jakovu 1:1 Jakov šalje poslanicu "svim dvanajst koljena rasijanim po svetu". Mi znamo da je ta poslanica bila upućena hrišćanima i zato možemo sa sigurnošću da kažemo da je upotreba 12 plemena u Novom zavetu simbolička upotreba koja opisuje hrišćane.

Broj 144000 daklem mora da se uzme u simboličkom smislu takodjer jer su i 12 plomena simbolička. Ovaj broj ne pokazuje toliko brojčano ograničenje broja spašenih nego on predstavlja uzvišenog karaktera božjeg naroda na suprot pokvarenosti poslednjeg vremena. Iz tog broja su isključena dva plemena, Dan i Efraim koji su odpali od Boga, što u simboličkom smislu predstavlja da ovi Hristovi sledbenici nemaju odpadništva u sebi. Na čelo je Judino pleme koje simbolički predstavlja da je vođa ove grupe Isus Hristos koji dolazi iz plemena Judinog.

3. Treći dokaz da je ovo simbolički broj je činjenica da 7:4 piše i "čuh broj zapečaćenih" ovaj izraz "i čuh se upotrebljava samo još jedamput u Otkrivenju. I na tom drugom mestu Jovan opet čuje jedan broj. Ovoga puta se radi o protivnicima božjim kojih je broj 200 hiljada hiljada (2 miliona). Očito je da je i ovo simbolički broj. Daklem sa jedne strane imamo 144000 Hristovih sledbenika i taj broj 144000 (12000 x 12000) predstavlja savršenstvo njihovog karaktera, dok na drugoj strani imamo 2 miliona protivnika božjih. Obadva broja su simbolička.

4. Četvrti razlog zašto mislim da je ovaj broj simbolički je u činjenici da 7:4 kaže i "čuh broj zapečaćenih". Jovan je čuo glas koji je rekao ovaj broj međutim, kada je pogledao (stih 7:9) "videh, i gle narod mnogi kojega ne može niko izbrojati od svakoga plemena i jezika i kolena i naroda i plemena, stajaše pred prestolom.." Iako naizgled se može zaključiti da se radi o dve različite grupe ljudi, na osnovu drugih mesta u Otkrivenju možemo zaključiti da Jovan prvo čuje nešto a kada se okrene onda vidi objašnjenje toga. Nekoliko primera možemo naći u slučaju kada u 5. poglavlju Jovan čuje Lava iz pelmena Judina ali kada se okrene on vidi Jagnje. Ili u 1:10 Jovan čuje "glas veliki kao truba" a kada se okrenuo (12 stih) on vidi Hrista koji hoda među svećnacima.

Ovo nam pokazuje da Jovan čuje jednu stvar a kada se okrene onda vidi objašnjenje toga što je čuo. Tako je i sa 144000. On čuje taj broj a kada se okrene vidi veliko mnoštvo koga niko nemože izbrojati pred Božjim prestolom. Možemo slobodno dakle zaključiti da je broj 144000 samo simbolički a ne neki ograničeni broj spasenih. On predstavlja mnoštvo spašenih koje niko nemože izbrojati a koji se nalaze pred prestolom.

5. Peti razlog zašto smatram da je ovo simbolički broj je opis tih 144000. U tekstu se kaže da "su oprali haljine svoje u krvi jagnjeta" Očito se odnosi na opravdanje Hristovo a ne na literarno pranje haljina u krvi. U Otkrivenju 14:4 se kaže da se ljudi iz ove grupe "ne opoganiše sa ženom. jer su djevstvenici" U knjizi otkrivenja koristi se simbol žene za pravu Božju crkvu ali takođe znamo da se koristi i za lažnu crkvu. U starom zavetu a i u novom zavetu Crkva božja je prestavljena sa ženom a u Starom Zavetu na mnogim mestima se za Izrael kaže da su se oni kurvali sa drugim bogovima što znači da su sledili nauku drugih bogova. Ovaj opis 144000 daklem ne govori o ljudima koji nisu spavali sa svojim suprugama, jer biblija nigde ne osuđuje seksualne odnose supružnika nego govori da ovi ljudi nisu nikada pristali da slede lažno učenje i lažnu crkvu koja je u Otkrivenju predstavljena ženom (Otkrivenje. 17. glava).

Imajući u vidu ovaj simbolički jezik koga koristi Jovan u knjizi Otkrivenje, želeo bih da zaključim da se ovde radi o simboličkom broju 144000 Hristovih sledbenika i da taj broj simbolički prestavlja savršenstvo božjeg naroda iz svih generacija i iz svih naroda koji će biti spašeni i stajati pred prestolom Božjim. Nigde u drugde u Bibliji nam se ne spominje neki određeni broj spašenih i nigde nam se ne poručuje da brojimo one koji su spašeni ili pak da se time bavimo. Jezik knjige Otkrivenja je simbolički i kada to imamo na umu potpuno se ovo slaže sa ostatkom Biblije i onome što biblija uči o spašenima.

(Vecina gornjeg teksta bazirana na knjizi doktora Ranka Stefanovića "Revelation of Jesus Christ, Commentary on the Book of Revelation" )

"Bog je ljubav"
Pozdrav
 
Добро си приметио како се не треба бавити пребројавањем оних који ће бити спашени. На сличан начин се не треба бавити ни рачунањем времена другог Христовог доласка, јер то нико не зна доли сам Отац небески. А СЕКТА суботара настаде управо на том греху. УПС !!! 8)
 
Kad nam brat Makarije objasni kako to da je Adventisticka Crkva Sedmoga Dana koja je osnovana 1863. g. odgovorna za nesto sto se desilo 20 godina ranije onda cu i ja objasniti kako nas brat Makarije vesto koristi izvrnute podatke za svoju korist.

Mozda bi nam brat Makarije usput mogao objasniti kako to da je njegova crkva jedna od prvih koja je izracunala da ce Hristos da dodje 1000. godine.

PS. Hriscanski brate, da te ne cudi ono sto MaranAta rece jer ce u istom stilu i tebe svrstati u isti kos s obzirom na vreme i prilike nastanka tvoje crkve. Njegov stil ti je vec poznat.


"Bog je ljubav"
Pozdrav
 
Без увреде, али то твоје "прање руку" са причом 20 година пре-после, је чиста ЛАЖ, јер ако погледамо званични сајт СЕКТЕ суботарске, видећемо да то што си рекао и јесте само велика ЛАЖ:

http://www.adventist.org/history

А пошто си тако СЛАГАО у првој реченици, има ли смисла уопште читати твој текст даље ? Тешко.

ПС: Да ли је ЛАГАЊЕ дозвољено у СЕКТИ суботарској ? :shock:
 
Pre nego sto pocnes da se razbacujes sa izrazima "Laz, Laganje" i ostalo procitaj link koji si postavio pa se javi.

Svako ko malo poznaje istoriju (a ti je dobro poznajes, ali je namerno izvrces - neznam samo kako se to zove?) zna da Milerov pokret je bio interdenominacijski i da nije imao nikakvu crkvenu organizaciju iza sebe. 1844 g. ni jedna crkva nije stajala iza Milera a njegovi sledbenici su bili clanovi svih mogucih crkava pod americkim podnebljem iz tog vremena. Adventisticka crkva nije u to vreme niti postojala pa je nemoguce tvrditi da su Adventisti Sedmoga Dana racunali dan Hristovog dolaska.

Sa druge strane hvala Bogu sto je preko Milera podstakao ljude da razmisljaju o skorom Hristovom dolasku. Iako je pogresio tumaceci Bibliju da se izvesna prorocanstva odnose na Hristov dolazak, jos uvek njegova zasluga je neopisiva vrednost u tome sto je ljude probudio iz vekovnog sna i ukazao na blizinu Hristovog dolaska.

Neki od sledbenika Milera su se nakon shvatanja njegovoe greske udruzili u molitvi i proucavanju Biblije i 1863 se organizirali kao Adventisti Sedmoga Dana. Kratak pregled verovanja Adventista sedmoga Dana ce brzo pokazati da Milerovci koji su uglavnom bili Baptisti, Metodisti, Prezbiterijanci i ostali protestanti, nemaju mnogo slicnosit sa Adventistima Sedmoga Dana po pitanju verovanja.

Neki drugi sledbenici Milera, nazalost, nastavili su da i dalje racunaju datum Hristovog povratka od koji su najpoznatiji danas Jehovini Svedoci.

E sada kada smo culi malo osnovne istorije, brat MaranAta namd duguje objasnjenje koja je to crkva "prorokovala" da ce Hristos doci 1000. godine. Mozda su i za to adventisti krivi!?

"Bog je ljubav"
Pozdrav
 
Adventista:
Neki od sledbenika Milera su se nakon shvatanja njegovoe greske

Ево опет ЛАЖЕШ. Хајде лепо целом форуму реци колико пута је ваш гуру - врачара Вајтова понављала Милерову грешку рачунајући опет и опет датум Христовог повратка... :D :D :D
 
Nemoj da VICES jer sam sav pretrnuo od straha.

Sobzirom da je tvoja crkva imala bogato iskustvo u racunanju Hristovog dolaska 1000. godine ti bi mogao bolje da izracunas koliko puta od 1863 godine kada je Adventisticka Crkva Sedmoga Dana postal "njen guru" racunala dan Hristovog dolaska.

Dede, reci nam koji su to datumi. Mozda 1000. g nase ere, ili 1914 ili neka druga?

Ti si verovatno od onih koji misli da ako mozes glasnije da se deres da ce biti vece sanse da se dranje prihvati za istinu.

"Bog je ljubav"
Pozdrav
 
Adventista:
Kad nam brat Makarije objasni kako to da je Adventisticka Crkva Sedmoga Dana koja je osnovana 1863. g. odgovorna za nesto sto se desilo 20 godina ranije onda cu i ja objasniti kako nas brat Makarije vesto koristi izvrnute podatke za svoju korist.

Mozda bi nam brat Makarije usput mogao objasniti kako to da je njegova crkva jedna od prvih koja je izracunala da ce Hristos da dodje 1000. godine.

PS. Hriscanski brate, da te ne cudi ono sto MaranAta rece jer ce u istom stilu i tebe svrstati u isti kos s obzirom na vreme i prilike nastanka tvoje crkve. Njegov stil ti je vec poznat.


"Bog je ljubav"
Pozdrav

znam šta on govori o mojoj ekelziji i meni
nisam hteo da napravim veću raspravu već me stvarno interesovalo !
 
Nema problema Hriscanski brate,

Nadam se da ti moja kratka istorija po pitanju MaranAtine primedbe daje odgovor na tvoje pitanje.

Ono sto sam hteo da kazem u vezi tvoje crkve je da je s obzirom na slicno vreme postanka obe crkve verovatno i jedna i druga ima korena u generalnom nezadovoljstvu sa stanjem u protestantskim crkvama u 19 veku.

Naravno ovo je druga tematika od one koje ovaj topik ima ali MaranAta je majstor za miniranje "jeretika"


"Bog je ljubav"
Pozdrav
 
Шта је било ? Немаш одговор на тако једноставно питање ? Или си овде опет пред очима свију испао најобичнији ЛАЖОВ ? И шта ћеш сада да урадиш, пошто си очигледно починио грех, а код вас нема исповести... Хоћеш ли се поново крстити ? Или је код вас лагање ОК ? Имаш дакле две опције... Толико је провиднаи јадна та ваша СЕКТА да се питам како је могуће да ико са имало чорбе у глави може да седи у вашим учионицама сваке суботе по два сата наклапајући о томе шта је гуру секте хтео да каже у својим јеретским књигама... стварно сте феномен људског слепила... :wink:
 
Moram da te ispravim brate
moja eklezija nastala je prošle godine
a u 19. veku neko je dosao do tumacenja u
koje u glavnim crtama i ja verujem .
Ima puno Hristadelfijanskih eklezija na svetu
i sve su neovisne jedna od druge
spaja ih prijateljstvo i slaganje u
osnovnim naucima .
Nemamo pojam "crkva"
sem kada se radi o Hristovoj Crkvi.
u Hrsitadelfijanskim eklezijama nije bilo proroka
ni proračuna pa sam zato pitao na kojoj osnovi se zasnivaju proračuni i sl.
Pozdrav
 
Зар не видиш јадо да сте се запетљали као пиле у кучине.

1. Не признајете Христово божанство.
2. Верујете у Божју Цркву, коју зовете - Христова Црква !!!

Е дакле свашта... 8)
 
MaranAta:
Шта је било ? Немаш одговор на тако једноставно питање ? Или си овде опет пред очима свију испао најобичнији ЛАЖОВ ?

Ja jos cekam da nam ti pokazes koji je to datum koji su Adventisti Sedmoga Dana proricali da ce Hristos Doci.

To sto ti vices da sam ja lazov je samo slabost tvoje duse a ne menja cinjenicu da nisu uspeo ni jedan argumenat da das za tvoje obmane kojima obmanjujes ceo ovaj narod.

Daklem, koji je to datum?


"Bog je ljubav"
Pozdrav

Uzdr
 
simbolicna knjiga?

pa i bajke i basne su simbolicne, ali da neko hriscanstvo derogira na simboilizam, da pravi amorfnu bezlicnu masu pervertiranja i skrnavljenja starozavetnih svetih proroka i jevandjelja Gospodnjeg, da huli i prica o izbljuvavanju, i da se pri tome plejada pseudohriscanskih sekti nadovezase napravivsui svoje fals doktrine, i svaka svoga lzanog proroka na bazi velikih vrata koje im je otvorio antihrist...
 
Adventista:
Ja jos cekam da nam ti pokazes koji je to datum koji su Adventisti Sedmoga Dana proricali da ce Hristos Doci.

Ја ти дадох линк за званични сајт СЕКТЕ чији си члан где то лепо и пише... АЛИ... рекло би се да ти тамо нешто не желиш да погледаш. А шта ћу ти ја... неко ЛАЖЕ, или ти или тај званични сајт твоје СЕКТЕ.

Изгледа да то није ништа страшно да суботари ЛАЖУ, јер то раде и званичници СЕКТЕ, почевши од самог гуруа СЕКТЕ. 8)
 
MaranAta:
Ја ти дадох линк за званични сајт СЕКТЕ чији си члан где то лепо и пише...

Prijatelju MaranAta,

Svi ljudi neznaju engleski, Dede kazi nam koja je to godina za koju su Adventisti Sedmoga Dana proricali da ce Hristos da dodje.

Izgleda da si nesto izgubio ideje pa ti samo ostade da glasno vices nebi li ljudi poverovali da pricas istinu.

KOJA JE TO GODINA?

"Bog je ljubav"
Pozdrav
 
MaranAta:
Изговори, изговори... не знају људи Енглески... јефтин трик. Него, ти мени лепо реци... КО ЛАЖЕ ?

Jos cekam tu godinu o kojoj pricas. Dede, prijatelju MaranAta, koja je to godina o kojoj pricas? Hajde da vidimo ko to ne govori istinu.

KOJA JE TO GODINA?

PS. Vec postajem pomalo nestrpljiv. Dugo nas drzis u neizvesnosti.


"Bog je ljubav"
Pozdrav
 

Back
Top