Карашевци (Крашовани) - заборављени банатски Срби

Ti i logika. Ti, Slavene, između mnogobrojnog ostalog, patiš od teške krize nacionalnog identiteta i godinama po forumima navlačiš neku jugoslavističku ravnotežu. Obilje informacija kojima raspolažeš upotrebljavaš za lične projekcije i kompenzacije. Sve je to jako bljutavo.

I ja potpisujem.

Ovaj tvoj kratki odgovor, koji ne znam da li uopšte da nazovem i jednom najmanjom zabilješkom, u neku ruku sam potvrđuje ono što sam u svojoj prethodnoj poruci samo bio insinuirao. Citiram relevantni djelić:

..je povremeno nejasno šta ti uopšte želiš kazati, jer imaš običaj da ostaneš nedorečen. Ako je to svjesno i zbog toga što misliš da su neke stvari toliko banalno jasne da ih nema potrebe doslovno dalje pojašnjavati i precizirati, bojim se da grešiš jer to onda gubi poentu. Riječi koje mi ovdje postavljamo ne treba da imaju ulogu (kao što je nažalost često imaju) ispunjenja određenih potreba sopstvenog ega, već da bi ih drugi čitali. A ukoliko nisu u mogućnosti da čitaju sa razumijevanjem, onda treba promijeniti pristup u riječima. Ako pak smatraš da smo mi ostali koji sačinjavamo veliku većinu - a, uvjeravam te, to jeste preovlađujuća većina ljudi koji čitaju tvoje riječi - previše nesposobni da ih razumijemo (ili možda bolje rečeno po sistemima rezonovanja isuviše daleko udaljeni) to dovodi u pitanje zašto bi onda uopšte trošio svoje dragocjeno vrijeme i pišući te stvari. A vjeruj mi takođe, od one šačice koja navodno razumije kada tako svojevremeno ostaneš enigmatičan, ni ti pojedinci u suštini uglavnom ne razumiju što hoćeš reći, već po stavovima postoji određeno preklapanje ali ipak samo u ishodu predočene argumentacije (ne i po samoj argumentaciji, koja ipak sama po sebi ostaje strana). Neki bi takav pristup mogli protumačiti kao određene slabosti, iliti nesposobnosti da se argumentacija pojasni i odbrani, nakon čega se taj sam nedostatak potom brani bijegom od daljeg eventualnog obrazloženja. To je zapravo i najčešći slučaj pojedinaca na ovom forumu od kada je on nastao (kao i na većini, foruma, zapravo) kada govorimo o stanovištima koji nisu dovoljno dobro formulisani ili kada uopšte ni nema čvrstog uvjerenja u tvrdnje koje bivaju iskazane.

Pošto izgleda nemaš apsolutno nikakvih pravih argumenata, ovo si u potpunosti preusmjerio u jedan lični atak na mene, i to sam po sebi poprilično isprazni. Tokom svih ovih godina ja sam svoje stavove u raznim smjerovima modifikovao nakon određenih novih saznanja ili kada bi mi neko pomogao da razotkrijemo neke nešto što je nejasno (od najranije istorije kao što je pitanje porijekla Srba - na samom početku moje aktivnosti na forumu bio sam razmišljao o mogućnostima, pod uticajem starijih škola, da je srpski etnonim nekada bio opštiji i kod slovenskog naroda široko rasprostranjen; poslije mnogo pisanja na tu temu, danas više ne mislim tako - samo da navedem jedan primjer). Mislim da je svako ko je sa mnom komunicirao tokom ovog vremena imao dosta prilike da se spozna kako sam ja bio i više nego kritičan prema pomiriteljskoj ideologiji bratstva i jedinstva i uopšteno pretjeranoj dozi političke korektnosti koja bi određene teme stavljala u stranu, stvarala tabu ili uopšteno nekada gurala stvari pod tepih zbog politikantskih razloga. Naprotiv, ja sam se do sada protivio svakom mogućem političkom uticaju, otvarao teme o osjetljivim pitanjima, pitanjima o kojima malo ko zna i nekada i potencijalno vrlo uvredljivima. Bilo kakva argumentacija, ukoliko stoji iza van svake sumnje jasno predočenih činjenica, za mene je prihvatljiva, od koga god ona dolazi. Inače ne bih imao volje niti snage da čitam i slušam brojne ljude koji u 95% stvari pišu notorne gluposti, ali im se mora 5% priznati (kao i da su po tom pitanju informisaniji / pametniji od mene).

Ali ova fantazija koju si ti iznad bio predočio (iza koje se krije očigledno jedan čitav sistem pripovijesti; jedna široko razrađena i kompleksna teorija zavjere prema kojoj su većina saznanja stručnjaka jedna velika laž a istina sakrivena u stilu jedne epizode Dosijea Iks) i koju razni pojedini ljudi dijele sa tobom (ali opet, ne samu teoriju kao takvu, jer nju zapravo ništa ni ne sačinjava, već isključivo krajnje rezutate), a među njima vjerovatno i po koji drugi forumaš Krstarice, toliko je blesava da je vrlo teško sklopiti adekvatne riječi koje bi mogle biti nekakav odgovor. Iza nje evidentno ne postoji ništa koherentno, nema ničeg smislenog i ničega što bi moglo u većoj mjeri imati dodirne tačke sa realnošću. Ima onoliko veze koliko imaju, s jedne strane, košmar 13-godišnjeg Indijca iz Nju Delhija u kojem on bježi preko Himalajskih planina dok ga juri monstrouzna karakondžula koja je neka genetska mješavina jetija, Kejtlin Džener i nečeg iz najmračnijih dubina Lavkraftovog Antartika - i, sa druge strane, pitanjem ekonomskih reformi u NR Kini poslije 1978. godine pod rukovođstvom predsjednika Centralne vojne komisije KP, Denga Sjaopinga.
Možeš me nazvati jugonostalgičarem, glupim i kako god još želiš reći. Ali te prozike ništa ne bi promijenile apsolutno ništa. I dalje bi ovo bilo prosipanje iz šupljeg u prazno...
 
Poslednja izmena:
O starim Srbima katolicima iz JI Srbije, govornicima ekavskog kosovsko-resavskog dijalekta, koji su se odselili u Karaš u Rumuniju i sad su Karaševci/Krašovani i sl. Slave srpsku slavu koju zovu ,,slavanje". Uz njih se doselio i manji broj Srba katolika-Bunjevaca ikavaca, koji su se zvali Bošnjacima (kao i Bunjevci što su se selili u Pečuh). ---- O tome kako se vještački formirao njihov 'hrvatski' identitet i kako se srpski ekavski prizrensko-timočki dijalekat proglašavao 'hrvatskim'. (Po toj 'logici', slovenačkokajkavski poluposrbljenih Hrvata u Boki u Vojvodini je onda nekakav 'drevni srpski'.) Majmunisanje s činjenicama. No, kako su mi rekli srpski pravoslavni sveštenici u Rumuniji koji dolaze da im vrše službu za slavu, bratskim razgovorom i odnosima i neodbacivanjem braće druge vere danas se blaga većina Karaševaca smatra Srbima katolicima. (U Rumuniji, prosto ne važi ,,samo psl. = Srbin", tamo vera ne čini etnos, nego jezik, narodni običaji, preci, epika itd.) Vidite ovdje i niz slika, ali i dobru reportažu o njima: https://www.vice.com/rs/article/d7p...-su-mestani-u-dilemi-da-li-su-srbi-ili-hrvati
1.jpg2.jpg
 

Back
Top