Kami - Stranac

"Shvatio sam tada da bi covek koji je ziveo samo jedan dan mogao bez muke sto godina provesti u zatvoru. Imao bi dovoljno uspomena da mu ne bude dosadno"....Meni definitivno pozitivan lik,jasno okrenut prvenstveno ka sebi,shvata da u dubini ipak voli zivot,zbunjen.....osecaj otudjenosti...ali ipak....sve moze biti tako neprocenjivo bezvredno....
" Ali ipak nesto se promenilo,cekajuci sutrasnjicu nasao sam se u zatvorskoj celiji. Kako to da dobro poznati putevi ispisani na lenjem nebu mogu da vode i u tamnice i u bezazlene snove?"
 
imam temu iz srpskog:
Kamijev Merco, stranac medju strancima...pocela sam al nikako ne znam kako da je zavrsim...ide ovako

U zivotu svi smo osetili usamljenost i otudjenost od sveta, da smo stranci u porodici,medju prijateljima i da niko nas ne moze razumeti. Zato smo svi u zivotu stranci, sto je besmisleno i apsurdno, ali je tako. Tesko je priznati da si stranac, zato Kami ukazuje na to svojim delom da ljudi zastranjuju od straha da okolina ne sazna sta osecaju, zato se zatvaraju u sebe i trpaju svoja osecanja usamnjenosti, bola pa i srece, radosti...Te osobe nas iznenade kada jednog dana puknu.
Svi drugacije reagujemo kada puknemo neko place, neko vristi, neko udara u nesto sto mu padne pod ruku, neko povredjuje sebe ili druge, ili kombinacija od nekih navedenih......

i dalje ne znam.....zato pomozite mi...dajte mi neku ideju....plz
 
:heart:
ja sam bila jedina osoba kojoj se stranac svideo.
sećam se oduševljena 30 ljudi nakon braće karamazovih "konačno tanka knjiga", kad ono..
:)
..kao da poznati putevi obeleženi na letnjem nebeskom svodu mogu da vode u tamnice kao i u bezazlene snove...
:manikir:
 
Citala ga dosta davno, ali je se dobro secam ...ostavila je jak utisak na me ...

"I ja sam osetio da sve ponovo preživim. Kao da me je ovaj veliki gnev očistio od zla, oslobodio nade u ovoj noći prepunoj znamenja i zvezda, ja sam se prvi put predao onoj prijatnoj ravnodušnosti sveta. Iskusivši da je toliko slična mojoj, da mi je posle svega tako bratski bliska, osetio sam da sam bio srećan i da sam to još i sada. I da se samo sve svrši, samo da se osetim manje sam, preostaje mi da poželim da na dan mog pogubljenja bude mnogo gledalaca i da me dočekaju s povicima mržnje."
 
Ah, "Stranac"...
I opet apsurd.
Subjektivan sam prema apsurdu, a samim tim i prema samom delu i Mersou.
Mozda zato sto negde nalazim da sam slican njemu.

Eeh, sad se ja u potpunosti slazem sa tobom. Obozavam. A tek kad sam procitala "Mit o Sizifu"... Uuh.
Nadala sam se da cemo i mi imati na maturskom nesto o fiozofiji apsurda, ali nista. :(
Skroz obicne teme smo imali. :(
 

Back
Top