Quantcast

Kami - Stranac

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.200
... ko zna sta ti citas. :lol:
salim se.
ma nema tu nista direktno primenljivo - procitas u knjizi pa to uradis i u stvarnosti.
ali tu postoje neke pouke koje se mogu primeniti

Betty

Elita
Poruka
21.484
Ako pogledaš topik o top 10 naJ KLNJIGA, VIDEĆEŠ, hehehe....sve je to, pa, ne bih baš da probam, a,li govore o iskustvima sa rubova egzistencije. to plus fantastika, epska i low-tech.

Nocturna

Zainteresovan član
Poruka
217
Ne svidja mi se knjiga. Lik svakih malo obavestava da se smorio i da mu se spava.
Ali lakse sam zgutala srpsku nego englesku verziju. A znam i zasto. Kad sam citala ranije (za lektiru) podrzavala sam taj tip ljudi (ne mislim smoren, nego nemoralan).

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.200
Nocturna:
Ne svidja mi se knjiga. Lik svakih malo obavestava da se smorio i da mu se spava.
Ali lakse sam zgutala srpsku nego englesku verziju. A znam i zasto. Kad sam citala ranije (za lektiru) podrzavala sam taj tip ljudi (ne mislim smoren, nego nemoralan).
zar je stranac nemoralan?
zavisi od definicije morala ... dobro, ubistvo je nemoralno, ali ... znaci li to da je on uopste nemoralan? pre bih rekao da su to oni koji su ga doveli u njegovu situaciju i osudili

SoBlue

Zainteresovan član
Poruka
325
Koliko ja znam,ta knjiga nema veze sa moralom,vec sa opstankom pojedinca u drustvu koje namece svoje norme kao jedine prihvatljive i sa jos mnogo cim,ali sa moralom....hm........ponajmanje

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.200
SoBlue:
Koliko ja znam,ta knjiga nema veze sa moralom,vec sa opstankom pojedinca u drustvu koje namece svoje norme kao jedine prihvatljive i sa jos mnogo cim,ali sa moralom....hm........ponajmanje
pa ima, kako nema ... to je sukob morala iliti drustvenih normi izmedju pojedinca i drustva .....
kao u "zlocin i kazna", kad se raskoljikov pita dal ima pravo kao pojedinac da prekrsi ta moralna nacela, ili kao kad je Frenk Loyd Wright rekao "moral vazi za obicne ljude ali ja nisam obican covek" ......
i "stranac" stavlja u pitanje moral drustva .....
naravno, tu je jos i gomila pitanja, poput te sto si rekla ...

Nocturna

Zainteresovan član
Poruka
217
Keeper:
Nocturna:
zavisi od definicije morala ... dobro, ubistvo je nemoralno, ali ... znaci li to da je on uopste nemoralan? pre bih rekao da su to oni koji su ga doveli u njegovu situaciju i osudili
Ma da... Saaaamo ubistvo...
Pa bio bi moralniji da je malo razmislio prethodno.
Kako moze biti moralan covek ako nema savest? :roll:

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.200
Nocturna:
Keeper:
Nocturna:
Ma da... Saaaamo ubistvo...
Pa bio bi moralniji da je malo razmislio prethodno.
Kako moze biti moralan covek ako nema savest? :roll:
samo sam se zapitao dal je nemoralan, nisam rekao da nije .......
ali pazi, tu je ceo moral u pitanju, moze se sve jako siroko shvatiti.
kladim se da ima ljudi koji su pocinili tezak zlocin a moralniji su od mnogih koji nisu ... uzmimo u obzir da je i stranac jedan od tih. nije on ubio da bi se zadovoljio, uradio je to skoro slucajno.
e sad, savest ...... to je drugo pitanje ....

ian

Aktivan član
Poruka
1.910
pa ima, kako nema ... to je sukob morala iliti drustvenih normi izmedju pojedinca i drustva .....
kao u "zlocin i kazna", kad se raskoljikov pita dal ima pravo kao pojedinac da prekrsi ta moralna nacela, ili kao kad je Frenk Loyd Wright rekao "moral vazi za obicne ljude ali ja nisam obican covek" ......
i "stranac" stavlja u pitanje moral drustva .....
naravno, tu je jos i gomila pitanja, poput te sto si rekla ...[/quote]
Nemam shta dodati kad sve lepo i jasno pishe..
samo jednu sitnicu..to 'dal' odvoji, molim te
nemoj :evil: pliiizz

Nocturna

Zainteresovan član
Poruka
217
[quote="Keeper
samo sam se zapitao dal je nemoralan, nisam rekao da nije .......
ali pazi, tu je ceo moral u pitanju, moze se sve jako siroko shvatiti.
kladim se da ima ljudi koji su pocinili tezak zlocin a moralniji su od mnogih koji nisu ... uzmimo u obzir da je i stranac jedan od tih. nije on ubio da bi se zadovoljio, uradio je to skoro slucajno.
e sad, savest ...... to je drugo pitanje ....[/quote]

E bas to! Savest.
A sto se tice "sirokog shvatanja morala", ljudi koji su pocinili teske zlocine verovatno su imali osecaj krivice zbog toga, za razliku od stranca. A i samo mu ime kaze - nije on foreigner nego outsider :!:

malecka

Aktivan član
Poruka
1.284
jao ljudi meni se stranac mnogo svideo...!to je jedna od prvih knjiga koje sam izgutala u jednom dahu za kratko vreme...

lm, kad sam kod slicne literature, meni je jedna od NAJBOLJIH knjiga tj. knjiga u kojima sam se 90% prepoznala MUCNINA /zan pol sartr - bitna stavka MNOGO BITNA, u prevodu tina ujevica!!!/.
sartr je bio blizak kamijev prijatelj...

planiram da citam MIT O SIZIFU, a preporucujem jos jednu sartrovu knjigu ZID.

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.200
Nocturna:
ian:
Mozda je samo zaboravio apostrof iza "dal", a ako cemo o ispravljanju - "please"!!! :?
daj bre .......... :shock:
sta smeta to "dal" ???
pa nije ovo pravopisna vezba ... vazna je komunikacija ...... ali kad me vec tako lepo molis (sa onim " :twisted: ") ... onda cu se potruditi :roll:

Nocturna

Zainteresovan član
Poruka
217
Keeper:
Nocturna:
ian:
Mozda je samo zaboravio apostrof iza "dal", a ako cemo o ispravljanju - "please"!!! :?
daj bre .......... :shock:
sta smeta to "dal" ???
pa nije ovo pravopisna vezba ... vazna je komunikacija ...... ali kad me vec tako lepo molis (sa onim " :twisted: ") ... onda cu se potruditi :roll:
Ma meni ne smeta. Vise mi smeta pliz.
Ali kad vec ispravljamo pravopisne greske... :wink:

SoBlue

Zainteresovan član
Poruka
325
malecka:
jao ljudi meni se stranac mnogo svideo...!to je jedna od prvih knjiga koje sam izgutala u jednom dahu za kratko vreme...

lm, kad sam kod slicne literature, meni je jedna od NAJBOLJIH knjiga tj. knjiga u kojima sam se 90% prepoznala MUCNINA /zan pol sartr - bitna stavka MNOGO BITNA, u prevodu tina ujevica!!!/.

Malecka,mene su mucnina i zid odusevili,a da li si citala reci???Ja te tri knjige posmatram kao neraskidivu celinu.

SoBlue

Zainteresovan član
Poruka
325
Stranac je neko izgubljen u svetu i drustvu,po meni on nije amoralan jer on nije svestan sta je ucinio,do kraja nije svestan,iako kaze da jeste,kao da zivi u nekoj izmaglici koju cine njegove misli,a iz koje ne moze da se iskobelja,da vidi jasno.Zato ja verujem da u svima nama ponekad lezi stranac,neko ko je hladnokrvan i ravnodusan prema svemu,jer nekim stvarima se ne opterecuje.Istina,ubistvo nije mala stvar,ali ja tvrdim da on do kraja nije svestan da je oduzeo zivot.Licno sam posle prve polovine knjige legla da spavam i zapitala se volim ja ikoga na ovom svetu i da li mi je ista bitno.da se tada otvorila zemlja i progutala moju kucu,mislim da bi mi bilo sve jedno i ne mislim da sam amoralna zbog toga.To je nesto jace od coveka samog.
P.s. sto se tice pravopisnih gresaka,svi smo svesni da kucamo brzo i zato ne obracamo paznju,a kada bi krenuli da ispravljamo......svasta bi tu bilo.verujem da medju nama nema nepismenih.

ZimCo

Obećava
Poruka
90
SoBlue:
malecka:

Malecka,mene su mucnina i zid odusevili,a da li si citala reci???Ja te tri knjige posmatram kao neraskidivu celinu.
Postos am ja usred citanja mita o sizifu zaista se slazem o svemu sa tobom, zasigurno cu procitati i delo zid.
Hajde mo da pokusamo da tumacimo dalje ta tri ili ti kod mene jedno ipo delo :lol:
Sta je pocelo stvaranja apsurda jednog zivota???
U mitu o sizifu tumaci se i nada, potpuno gubljenje nade, dosada svakidasnjeg ustajalog zivota, da li je to prekretnica...???

SoBlue

Zainteresovan član
Poruka
325
Mit o Sizifu se ne racuna uopste kao posebno delo,to sam sad skoro saznala,smatraju ga"dodatkom uz Stranca",sto me po malo razocarava,jer je,mada isti po tematici Mit o Sizifu jedno zaista kompleksno i tesko filozofsko delo.Nisam cak ni sigurna da sam ga u potpunosti razumela,ali stvar je u tome koliko taj odnos covek-zivot-svet nema puno smisla i kako,posto je to vrlo lako otkriti,treba naci smisao u svemu tome i ne poci za necim,za cim su mnogi veliki ljudi posli,a to je samoubistvo.Ono sto je mene odusevilo kod kasnijeg iscitavanja Stranca je to sto sam na par mesta uhvatila njegove emocije koje su mi u prvom citanju knjige promakle i dale mojoj viziji ovog romana drugaciji izgled.I dalje stojim pri tome da smo svi na ovaj ili onaj nacin Stranac,svestan uzaludnosti svog postojanja,jer smo samo mali deo kruga koji pocinje i zavrsava se gotovo isto.
Sto se tice Z.P. Sartr-a,morala bih malo da "obnovim gradivo" jer sam ga poodavno citala,ali ono sto sigurno znam je da je u sustini vrlo slicna filozofija kao i kod Kamija,sa mozda malim varijacijama.najvise mi se svidela "Mucnina",koju kada sam pocela da citam,imala sam utisak da citam sopstveni dnevnik.Nervira me samo sto sve tri knjige,kao i kompletan njegov opus imam u hrvatskom izdanju,pa moram da ga prevodim... :twisted: